Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

BMW Motorrad Vision DC Roadster.

Elektrické prebudenie motoru typu boxer.

Spoločnosť
·
Dizajn, koncepty a štúdie
·
#NEXTGen
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50
Fax: +421-2-321411-99

send an e-mail

Downloads.

  
Photos(45x, ~136,45 MB)
  
Videos(1x, ~1,47 GB)

Mníchov. Už viac ako 90 rokov je 2-valcový motor typu boxer kľúčovým technickým aj dizajnovým prvkom identity motocyklov BMW Motorrad. Avšak s konzistentnou elektrifikáciou v spoločnosti BMW Group prišla otázka, ako by mal vyzerať elektricky poháňaný motocykel značky BMW? Aby bolo na prvý pohľad jasné, že ide o BMW? Jednu z možných odpovedí poskytuje štúdia BMW Motorrad Vision DC Roadster, mimoriadne emotívny elektrický motocykel z kategórie naked (naháč).

„Motor typu boxer je srdcom značky BMW Motorrad a jej najvýraznejším charakteristickým prvkom. No BMW Motorrad sa zameriava aj na vizionárske bezemisné štúdie. V tom prípade sa vynára otázka, čo sa stane, ak motor typu boxer nahradíme elektromotorom a batériami? Štúdia motocykla ukazuje, ako vieme iným spôsobom udržať ikonický vzhľad BMW Motorrad a zároveň predstaviť príťažlivú formu radosti z jazdy,” vysvetľuje Edgar Heinrich, šéf dizajnu BMW Motorrad. „Napokon, každý, kto kedy skúsil jazdu na dvoch kolesách poháňaných elektromotorom, zistil, že je rovnako vzrušujúca! Vysoká úroveň krútiaceho momentu dostupného hneď od rozjazdu zabezpečuje priam až dychberúce zrýchlenie. Dynamická sila vytvára úplne nový zážitok z dynamického výkonu. A BMW Motorrad Vision DC Roadster sa k tejto výzve stavia čelom.”

Nový pohon, známy vzhľad.
Stredobodom každého motocykla je jeho motor. Tvorí základný prvok a zároveň základ celej konštrukcie. No komponenty elektrického pohonu majú úplne iné požiadavky na zabudovanie. Zatiaľ čo v konvenčnom motocykli určuje veľkosť motora jeho objem, v prípade elektricky poháňaného vozidla zaberajú väčšinu priestoru batérie. Samotný elektrický motor je relatívne kompaktný. Na tomto základe stojí aj BMW Motorrad Vision DC Roadster a prináša zmenu. Zachováva ikonický vzhľad motora typu boxer, no dáva mu novú funkciu. Preto je štúdia ihneď identifikovateľná ako motocykel značky BMW, ktorý pri bližšom pohľade odhalí svoju elektrickú dušu.

Priestor toho, čo bol kedysi motor, dnes zaberajú vertikálne umiestnené a pozdĺžne orientované batérie. Pre lepšie chladenie vytŕčajú z dvoch bočných článkov chladiace rebrá a zabudované ventilátory. Rovnako ako v prípade modelu BMW R 32, ktorého vývoju sa v roku 1923 intenzívne venoval Max Friz, sa chladiace prvky nachádzajú priamo v prúde vzduchu. Elektromotor valcového tvaru sa nachádza pod batériami a priamo sa spája s kardanovým hriadeľom. BMW Motorrad Vision DC Roadster tým demonštruje premyslený spôsob pohonu, ktorý sa vizuálne hlási k histórii BMW Motorrad, no zároveň smeruje do budúcnosti.

Proporcie odrážajú dynamický výkon.
BMW Motorrad Vision DC Roadster pri pohľade zboku ukazuje mimoriadne dynamické tvary s jasným zameraním na predné koleso. Nízka predná časť a krátka zadná časť vytvárajú pocit obratnosti. Namiesto palivovej nádrže sa nachádza dôsledne tvarovaná rúrková štruktúra, ktorá napína samotné telo vozidla. Pokračuje moderne tvarovaným sedadlom, ktoré vytvára líniu športového roadstera. Štruktúra rámu tvorí hlavný prvok dynamického bočného vzhľadu.

Veľké batérie s chladiacim systémom vyčnievajúcim do boku sa nachádzajú uprostred hliníkového rámu. Priestorovo stvárnený povrch batérií spája súčasnú estetickú príťažlivosť s precíznymi tvarmi. Chladiace prvky odrážajú jemne dopredu nahnutú siluetu batérie, čím dodávajú profilu dynamický náboj. Po spustení elektromotora sa tieto chladiace prvky jemne vysunú, aby dali najavo, že motocykel je pripravený na jazdu.

Vysoký výkon s dotykom ľahkosti.
Celkový vzhľad štúdie BMW Motorrad Vision DC Roadster vyžaruje pocit ľahkosti a zároveň aj prísľub jazdnej dynamiky. Prvky ako sedadlo a chladiaci systém vyzerajú, akoby sa vznášali okolo batérie. Tvarovanie a povrchová úprava samotného rámu vytvára fascinujúci vizuálny efekt, ktorý zmenšuje pocit hmoty a upriamuje pozornosť na pozdĺžnu dynamiku motocykla. Tento pocit podčiarkujú otvory v hliníkovom ráme ako aj rúrková konštrukcia okolo neho. Špičkové materiály ako uhlíkové vlákna a hliník znižujú celkovú hmotnosť a dodávajú štúdii BMW Motorrad Vision DC Roadster technický vzhľad. Inovatívnu geometriu motocykla umocňujú červené kontrastné prvky a brúsený hliník na vybraných miestach ako batérie, rám a chladiaci systém.

Bližší pohľad na detaily špičkovej kvality.
Kľúčový prvok celkovej príťažlivosti štúdie BMW Motorrad Vision DC Roadster vytvárajú dôsledne prepracované detaily. Na tmavo sfarbenom motocykli vytvárajú zaujímavé akcenty napríklad aj mechanické prvky ako odhalený kardanový hriadeľ či vidlica Duolever. Dva klasické prvky BMW dostali nové tvary a hrdo sa ukazujú svetu. Rovnako tak viditeľný trojuholníkový rám pripomína typický prvok dávnejších modelov značky BMW s nápadnými bielymi linkami, ktoré v tme žiaria. Minimalistický dizajn predných a zadných svetiel predstavuje moderné a ikonické spracovanie typického dizajnového prvku značky BMW. Predný svetlomet prináša denné LED svetlo v plochom tvare písmena U, zatiaľ čo dve kompaktné LED šošovky na každej strane vytvárajú stretávacie a diaľkové svetlo. Vzniká tak typický svetelný dizajn, ktorý štúdiu jednoznačne zaradí k značke BMW. A to vo dne aj v noci. Zadné svetlo pozostáva z dvoch LED prvkov v tvare písmena C zakomponovaných do hliníkového nosiča. Vytvárajú tak minimalistický a technicky vysoko kvalitný vzhľad. V blatníkoch sa krútia kolesá obuté do pneumatík značky Metzeler vyvinutých špeciálne pre túto štúdiu. Taktiež sa na nich nachádza aj päť fluorescenčných prvkov veľkosti poštovej známky. Spájajú inovatívny dizajn s vyššou bezpečnosťou. Počas státia aj v pohybe tak vzniká príťažlivý grafický prvok. V tme zvyšujú viditeľnosť zboku a tým zároveň aj bezpečnosť. Okrem toho pridávajú motocyklu v pohybe ďalšiu dynamiku.

Premyslená výbava pre jazdca.
Funkčné dvojdielne oblečenie nevyzerá na prvý pohľad ako ochranné. Primárne ide o moderné, emotívne a módne prvky. Ľahká vetrovka s výraznou grafikou a s perleťovou farbou aj módne tvarované čierne nohavice spájajú zmysel pre módu s funkčnosťou. Ochranné prvky sú zašité takmer neviditeľne, zatiaľ čo zabudované technológie poskytujú nízku hmotnosť ako aj digitálnu konektivitu budúcnosti. Výbavu vizionárskeho motocykla dopĺňa asymetrický ruksak. K vetrovke sa upína magnetmi a poskytuje dodatočný úložný priestor a ďalšie funkcie. Permanentné magnety znamenajú, že ruksak sa jednoducho pripína a odopína.

Symbol novej generácie.
BMW Motorrad Vision DC Roadster predstavuje vizionársky symbol budúcnosti BMW Motorrad s alternatívnym pohonom. Prináša zážitok z  elektrického pohonu v poctivej a autentickej forme a vytvárajú novú, výraznú a príťažlivú estetiku, ktorá vychádza z najlepšej tradície značky BMW.

 

Kontakt:

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.
Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.
Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.
Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

 

BMW Group


BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2018 celosvetový predaj viac než 2,49 mil. predaných automobilov a viac než 165 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2018 činil zisk pred zdanením 9,815 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 97,480 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2018 zamestnával po celom svete 134 682 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby.

K prvému decembru 2018 sa v Slovenskej republike nachádzalo:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, je v Bratislave.

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky MINI v Bratislave a v Košiciach.

Štyria predajcovia motocyklov so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a  v Žiline. 

 

www.bmwgroup.com

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

Instagram: https://www.instagram.com/bmwgroup

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/bmwgroup/

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming.

IAA 2019.

Here you can see the webcast of the BMW Group Press Conference.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Latest Facts & Figures.

Štvrťročný Report do 31. marca 2009
09.11.2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
09.11.2012
Predaj a marketing
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť