Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

Fotenie oslavou špeciálneho výročia: BMW M1 Art Car by Andy Warhol.

Exkluzívne fotenie športového vozidla, ktorého umelecká podoba vznikla pred 40 rokmi.

Spoločnosť
·
Kultúra
·
Dedičstvo
·
Art Car
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50
Fax: +421-2-321411-99

send an e-mail

Downloads.

  
Photos(5x, ~74,21 MB)

Mníchov. „Zbožňujem toto vozidlo. Je ešte úspešnejšie ako umelecké dielo,” vyjadril sa Andy Warhol po tom, ako niekoľkými švihmi štetca premenil BMW M1. Štvrtý príspevok do umeleckej kolekcie BMW Art Car Collection vznikol za menej ako pol hodiny. Ani o 40 rokov neskôr sa nadšenie fanúšikov športového vozidla s motorom v strede nezmenšilo. Už vtedy známa americká hviezda umeleckého smeru pop art mala rovnakú vášeň ako mnoho vtedajších automobilových fanúšikov. A fascinácia unikátnym špeciálom, ktorý vytvoril Andy Warhol, ešte stúpala. Mnohí fanúšikovia považujú toto vozidlo za najvýznamnejší kúsok celej kolekcie. Preto vôbec neprekvapí, že mníchovský automobilový fotograf Stephan Bauer si pri výbere svojho vozidla snov na fotografovanie vybral práve BMW M1 s umeleckým stvárnením od Andyho Warhola. Bauer (29) sa minulý rok objavil ako víťaz súťaže Social Media Contest Shootout 2018, ktorú organizovalo oddelenie BMW Group Classic. Súčasťou výhry bolo aj exkluzívne fotenie s BMW Art Car Number Four. Séria fotografií vznikla pri príležitosti 40. výročia od momentu, keď sa Andy Warhol umelecky prejavil na vozidle BMW M1. Mladý fotograf tak poskytol úplne nový pohľad na jedno z najlegendárnejších vozidiel v histórii automobilky BMW.

Do súťaže Shootout 2018, ktorá sa konala na sociálnej sieti Instagram, prihlásilo svoje najlepšie zábery zo sveta klasických vozidiel BMW päť fotografov. Do projektu sa zapojili oddelenia BMW Group Classic, BMW Culture, BMW Motorsport, BMW M GmbH a dcérske spoločnosti BMW vo viacerých krajinách. Zameriaval sa na mladé cieľové skupiny a predstavil mnoho úspechov a rekordov z motoršportu, ktoré sa za ostatných 100 rokov podarilo dosiahnuť s vozidlami a s motormi značky BMW. Súčasťou ceny pre víťaza bolo vzrušujúce fotografovanie akéhokoľvek vozidla zo širokej zbierky BMW Group Classic podľa vlastného výberu. Víťaz si vybral model BMW M1 v špičkovej verzii s výkonom 345 kW (470 k), ktorý vznikol podľa predpisov pretekárskej skupiny Group 4. Tento automobil pred 40 rokmi debutoval v pretekoch Procar Series a zároveň vstúpil do análov histórie pop artu.

Stephan Bauer vytvoril na pozadí starej kolínskej továrne veľkolepý kontrast medzi jasnými farbami vozidla Art Car a zájdenou šeďou opustenej priemyselnej stavby. Počas následného vonkajšieho fotenia vytvorili laserové svetlá na BMW M1 pozitívnu a mystickú atmosféru. V oboch prípadoch sa vozidlo Art Car objavilo v úplne novej perspektíve — a vždy bolo perfektné. Výsledky fotenia sa nachádzajú na Facebook stránke BMW Group Classic a na Instagrame BMW Group Classic.

Vozidlo Art Car od Andyho Warhola počas fotenia v Kolíne opäť potvrdilo, že ide o objekt snov. Už samotný umelec sťažil akýmkoľvek fotografom prácu. Pred 40 rokmi sa fotoaparáty ešte ani nestihli zaostriť a nastaviť a Warhol bol so svojou prácou už hotový. Na karosériu naniesol všetky farby dúhy. Ako neskôr uviedol, rýchlosť jeho práce odrážala stav, ktorý vytvára jeho umelecké dielo: „Pokúsil som sa vytvoriť vizuálny obraz rýchlosti. Keď automobil ide naozaj rýchlo, všetky línie a farby sa rozmazávajú a zlievajú do machule.”

Krátko po poslednom švihnutí štetcom BMW M1 umelecky upravené Andym Warholom ukázalo, aké rýchle dokáže byť umelecké dielo. BMW M1 vybavené štartovacím číslom 76 súťažilo v júni 1979 na pretekoch 24 hodín Le Mans. Nemecký jazdec Manfred Winkelhock a Francúzi Hervé Poulain a Marcel Mignot priviezli Art Car na druhom mieste vo svojej kategórii a v celkovom hodnotení obsadili šiestu priečku.

 

Kontakt:

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com

 

BMW Group


BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2018 celosvetový predaj viac než 2,49 mil. predaných automobilov a viac než 165 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2018 činil zisk pred zdanením 9,815 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 97,480 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2018 zamestnával po celom svete 134 682 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby.

K prvému decembru 2018 sa v Slovenskej republike nachádzalo:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, je v Bratislave.

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky MINI v Bratislave a v Košiciach.

Štyria predajcovia motocyklov so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a  v Žiline. 

 

www.bmwgroup.com

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

Instagram: https://www.instagram.com/bmwgroup

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/bmwgroup/

CO2 EMISSIONS & CONSUMPTION.

*Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.
Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.
Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.
Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

ANNUAL GENERAL MEETING.

Munich. 11 May 2022

Here you can watch the webcast of the public part of the 102 Annual General Meeting of BMW AG.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Latest Facts & Figures.

Štvrťročný Report do 31. marca 2009
09.11.2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
09.11.2012
Predaj a marketing
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť