Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

NOVÉ MINI COOPER SE: DOBRODRUŽSTVO NA NAJLEPŠEJ CESTE NA SVETE.

Bezproblémový let vo výškach plných zábavy — s novým modelom MINI Cooper SE cez horský priechod Transfăgărăşan v rumunských Karpatoch. Cesta, ktorá je výzvou pre mnoho konvenčne poháňaných vozidiel, bola pre prvé MINI, ktoré nevypúšťa žiadne lokálne emisie, hračkou. Množstvo stúpaní a zopár výnimočných klesaní v najkrajšom európskom prírodnom prostredí s prevýšením viac ako 1 400 metrov.

MINI E
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50
Fax: +421-2-321411-99

send an e-mail

Downloads.

  
Photos(41x, ~512,91 MB)

Mníchov. Treba povedať, že keď vodič a spolujazdec sadali v idylickej rumunskej dedinke Căpățânenii Ungureni do elektrického vozidla MINI Cooper SE (kombinovaná spotreba paliva: 0,0 l/100 km; kombinovaná spotreba elektriny: 16,8 — 14,8 kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 0,0 l/100 km), boli už dávno vynikajúco zohraní. Trojdverový automobil vydával charakteristické syntetické bzučanie, čím systémy dávali najavo, že sú pripravené na jazdu a neviditeľná nabíjateľná batéria v tvare T umiestnená v podlahe vozidla posielala na ukazovateľ dojazdu informáciu o 250 kilometroch. Naozaj? Tu, na úpätí najprudšieho rumunského horského priechodu? Výstredný anglický automobilový nadšenec Jeremy Clarkson označil v kultovom automobilovom seriáli Top Gear horský priechod Transfăgărăşan ako najlepšiu cestu na svete. Vtedy prekonával prevýšenie 1 400 metrov s maximálnym 8,6-percentným stúpaním vo výkonnom superšportovom vozidle. Po stopách partie zo seriálu Top Gear sa teraz vydáva kultové elektrické malé vozidlo. Bude to stáť za to?

Samozrejme! Rumunský horský priechod Transfăgărăşan, ktorý sa v dĺžke 90 kilometrov kľukatí cez Transylvánske Alpy, je pre elektrické vozidlo MINI Cooper SE, ktoré sa verejnosti práve predstavilo na autosalóne IAA vo Frankfurte, zaujímavou výzvou. Faktom je, že elektrické vozidlá sa do vysokých hôr vynikajúco hodia. Dopĺňajú sa rovnako ako hory a údolia. MINI Cooper SE sedí vynikajúco na ceste, k čomu prispieva aj takmer ideálne rozloženie hmotnosti medzi nápravy v pomere 54 : 46. Nízko umiestnené ťažisko má zase na svedomí nabíjateľná batéria umiestnená v podlahe. Vďaka tomu sa vozidlo cez zákruty a vlásenky prepletá s neuveriteľnou radosťou a ľahkosťou. Okrem toho elektrický motor posiela svoj výkon 135 kW (184 k) a krútiaci moment 270 Nm cez automatickú prevodovku a predné kolesá priamo na vozovku. Zábava z jazdy sa prejavuje už po niekoľkých zákrutách a časom iba rastie. Cesta cez Transfăgărăşan sa každou sekundou stále viac otvára a naberá nové dramatické rozmery. Vozidlo sa preháňa cez viadukty a tunely, náhli sa okolo vodopádov a strmých skalných útesov.

Po prvých 30 kilometroch vzrušujúcej dynamickej jazdy cez panoramatické scenérie prichádza čas na prvú prestávku. Nepotrebuje ju MINI, ale posádka! Schádzajú z hladkej vozovky a odbáčajú do pokojnej horskej dedinky. Cesta tu dostáva typické východoeurópske rysy a je takmer nepriechodná. Pre niektoré západoeurópske vozidlá by to bol nepochybne problém, MINI Cooper SE však zostáva pokojné. Vzhľadom na batériu je vozidlo iba o 145 kilogramov ťažšie ako MINI Cooper S. Tento rozdiel ide aj na vrub elektrického motora, ktorý je v porovnaní s benzínovým agregátom výrazne ľahší.

Myslíte, že kravy popri ceste sú rovnako očarené? Toto je región, v ktorom ešte stále stretnete konské povozy a traktory domácej výroby menia rýchly prejazd cez zákruty na slalomové umenie. Takýto výkon je v týchto končinách výnimkou a štvornohí diváci sa na MINI pozerajú s neskrývaným záujmom.

V jednej z úzkych vláseniek sa MINI Cooper SE v minimálnej vzdialenosti stretáva so stádom oviec. Motor bzučí tak potichu, že počuť, o čom spolu hovoria. Nejaké obavy, že by niektorá z nich zrazu narazila do žltej lišty na prednej časti MINI Cooper SE? Určite nie. Vynikajúca ovládateľnosť a brzdový asistent sú absolútne spoľahlivé. Ak sa niektoré zo zvierat dostalo do tesnej blízkosti, rýchlo sa hroziaci stret podarilo eliminovať. Človek a stroj boli v nezvyčajnej súhre.

Na parkovisku pri vodnej priehrade Vidraru bolo mnoho voľných miest a očarujúca scenéria pozývala na prestávku. Posádka vybrala piknikový kôš z batožinového priestoru, ktorý má rovnaký objem 235 až 731 litrov (po sklopení operadiel zadných sedadiel) ako jeho príbuzní so spaľovacími motormi a čochvíľa vzniklo niekoľko nezabudnuteľných fotografií zachytávajúcich panorámu hôr so stúpajúcou hmlou — v skutočnosti išlo o prevaľujúce sa oblaky. Aj to je dôvod, prečo sa Transfăgărăşan prezýva aj cestou v oblakoch. Krátko pred zastávkou na vrchole horského priechodu vo výške 2 042 metrov nad morom ukázal teplomer vonkajšej teploty v MINI Cooper SE iba pár stupňov nad nulou. Dobrý dôvod na opatrnosť či na pomalú jazdu? Ani nie, žiadne riziko nehrozí. Ani pri stlačení akceleračného pedálu až na podlahu. Aktívny člen diferenciálu spraví všetko pre to, aby zabránil zbytočnému pretáčaniu poháňaných kolies.

V slabo osvetlenom tuneli Bâlea je väčšia tma ako v Drakulovej rakve, no denné LED svetlomety na MINI Cooper SE rýchlo odohnali tmu aj všetkých zlých duchov. Cestou dolu z vrcholu horského priechodu nasledovalo toľko ostrých klesaní a brzdení, že vďaka mohutnej rekuperácii bola po príjazde do údolia batéria takmer plno nabitá. Vďaka tomu sa väčšinu elektrickej energie minutej na výstup podarilo pri zjazde opäť získať naspäť. A to aj vďaka tomu, že vodič si prepínačom môže nastaviť mieru rekuperácie a tým pádom aj toho, ako intenzívne prúdi energia z kolies a z brzdenia naspäť do batérie — inovatívny prvok, ktorý je typický a exkluzívny iba pre MINI.

Keď sa MINI Cooper SE dostal do romantického mesta Sibiu, kedysi pre nemeckú kolonizáciu známeho aj ako Hermannstadt, bol po 90 kilometroch vzrušujúcej cesty do vrchov a z vrchov do údolí čas na návrat. Batéria nebola ešte vybitá ani na polovicu a po plnom nabití sa posádka vydala na spiatočnú cestu opäť si užívať obrovskú zábavu z jazdy. Posádke vozidla bola jedna vec úplne jasná. Výlet na takúto vzdialenosť bol pre MINI Cooper SE úplnou hračkou. Medzi výlety na podobnú vzdialenosť patria aj spiatočné cesty do destinácií ako Hamburg — Travemünde (81 km), Mníchov — Chiemsee (87 km) či Frankfurt — Heidelberg (90 km). Na jedno nabitie dokáže vozidlo prejsť aj populárne trasy ako Hamburg — Warnemünde (192 km), Kolín — Frankfurt (190 km), Stuttgart — Friedrichshafen pri Bodamskom jazere (206 km), Mníchov — Passau (192 km) či Berlín — Drážďany (192 km).

 

Kontakt:

BMW Slovenská republika, Milan Stupka, Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97, E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

Média web stránka: www.press.bmwgroup.com/slovak/

 

BMW Group


BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2018 celosvetový predaj viac než 2,49 mil. predaných automobilov a viac než 165 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2018 činil zisk pred zdanením 9,815 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 97,480 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2018 zamestnával po celom svete 134 682 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby.

K termínu 1. septembra 2019  bolo k dispozícií v Slovenskej republike:

  • Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.
  • Jeden autorizovaný Servis-only  zástupca BMW, spoločnosť Auto Motiv, je v Bratislave.
  • Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky MINI v Bratislave a v Košiciach.
  • Štyria predajcovia motocyklov so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline. 

 

 

Web: www.bmwgroup.com

www.bmw.sk

 

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

https://www.facebook.com/BMW.Slovensko/

https://www.facebook.com/MINI.slovensko/

https://www.facebook.com/bmwmotorradslovensko/

 

Instagram: https://www.instagram.com/bmwgroup

https://www.instagram.com/bmwslovensko/

https://www.instagram.com/minislovensko

https://www.instagram.com/bmwmotorradslovensko/?hl=sk

 

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

https://www.youtube.com/user/BMWSlovensko

https://www.youtube.com/user/MINISlovensko

https://www.youtube.com/channel/UCpXsvqPAuTm0SL2Y5BbJoUw

 

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

https://twitter.com/bmwslovensko

 

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

 

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/bmwgroup/

CO2 EMISSIONS & CONSUMPTION.

*Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.
Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.
Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.
Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming.

LIVE STREAMING

Los Angeles. 20.11.19. 18:00 CET / 09:00 PDT. Here you can see the live webcast of the BMW Group Press Conference at the Los Angeles Auto Show.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Latest Facts & Figures.

Štvrťročný Report do 31. marca 2009
09.11.2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
09.11.2012
Predaj a marketing
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť