Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

Keď hory zavolajú, MINI Electric prichádza.

Voľný čas na snehu pre seba a deň na horách. Pre ľudí bývajúcich v okolí Mníchova ide o atraktívnu možnosť. Jazdenie v elektrickom modeli britskej prémiovej značky sa spája aj s krátkymi výletmi do Álp bez vypúšťania lokálnych emisií. Dojazd postačuje na cestu napríklad aj do alpského zimného regiónu Sölden v Rakúsku a naspäť domov. V oboch prípadoch bez prestávky na nabíjanie.

MINI E
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50
Fax: +421-2-321411-99

send an e-mail

Downloads.

  
Photos(13x, ~81,86 MB)
  
Videos(1x, ~1,31 GB)

Mníchov. Hory volajú. A málokedy tak intenzívne ako v zime. Obyvatelia Mníchova a okolia majú na výber mnoho možností, kam vyraziť za zimnými radovánkami. Pre ľudí z bavorského hlavného mesta predstavuje spontánny výlet na lyže či sánky veľmi zaujímavý spôsob trávenia voľného času. Veď ešte aj z centra sa hory zdajú byť lákavo blízko. Navyše, jednodňový výlet za snehom poskytuje vynikajúcu príležitosť vyskúšať nové možnosti elektromobility mimo mestského prostredia a otestovať schopnosti nového modelu MINI Cooper SE (kombinovaná spotreba paliva: 0,0 l/100 km; kombinovaná spotreba elektrickej energie: 16,8 — 14,8 kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 0 g/km) v zimných podmienkach.

Na výber sa ponúka viacero zimných stredísk, ktoré sa dajú ľahko dosiahnuť už po krátkej ceste. Jedna vec je však jasná hneď od začiatku. Elektrické MINI je ambiciózne. Do štandardne dodávaného navigačného systému ide cieľ: Sölden v Rakúsku. Nachádza sa vo výške 1 350 m. n m. a lyžiarsky areál tvoria dva ľadovce. Vďaka tomu sa zimné stredisko v tirolskom údolí Ötztal preslávilo istotou snehu už koncom jesene. Aj do tejto lokality sa dá dostať bez vypúšťania lokálnych emisií. Vzdialenosť medzi mníchovskou centrálou BMW Welt a údolnou stanicou lanovky Gaislachkoglbahn v Söldene je presne 200 kilometrov.

Oficiálny testovací cyklus hovorí, že MINI Cooper SE dôjde do vzdialenosti 235 až 270 kilometrov. Tieto hodnoty sa dajú dosiahnuť najmä vtedy, ak sa neustále naplno nevyužíva celý potenciál výkonu 135 kW (184 k). Cesta z juhu Mníchova za zimnou zábavou vedie najprv po rýchlostnej ceste číslo 95. Z pravej aj ľavej strany cesty sa čoskoro začínajú k nebu týčiť alpské končiare. Uvoľnené cestovanie v režime GREEN znamená reakcie akceleračného pedála zamerané na čo najnižšiu spotrebu energie a približuje MINI Cooper SE k vrchu Zugspitze. Od mesta Garmisch-Partenkirchen vedie cesta smerom na juhovýchod do mestečka Mittenwald na hranici medzi Nemeckom a Rakúskom.

Jazdné režimy MINI Driving Modes ponúkajú aj režim GREEN+, ktorý v prospech zvýšenia dojazdu a zníženia spotreby elektrickej energie vypína kúrenie. To však nie je potrebné. MINI Electric dostalo už v štandardnej výbave dvojzónovú automatickú klimatizáciu a interiér vykuruje predovšetkým tepelné čerpadlo, ktoré využíva odpadové teplo získané z motora, pohonu a z vysokonapäťovej batérie. K tomu sa pridáva vonkajší vzduch a tak vzniká požadovaná miera teplotného komfortu. Vykurovanie je vďaka tomu mimoriadne účinné a na dosiahnutie vynikajúceho teplotného pohodlia aj v zimných podmienkach spotrebuje až o 75 percent menej energie ako konvenčné elektrické vyhrievanie. Preto nie je žiaden dôvod, aby bola posádka počas tohto výletu oblečená v lyžiarskej bunde či mala na rukách rukavice. Zvlášť, keď batožinový priestor poskytuje dosť miesta na uloženie teplého športového oblečenia, lyžiarskej výbavy a sánok. Keďže konštruktéri dômyselne umiestnili špeciálnu vysokonapäťovú batériu do stredového tunela a do podlahy vozidla, poskytuje batožinový priestor úplne rovnaký objem 211 až 731 dm3 ako konvenčne poháňané verzie modelu MINI 3-dverové.

Na rakúskych okresných cestách začalo MINI Cooper SE konečne cítiť pravý horský vzduch. V tirolskej obci Seefeld sa nadmorská výška prehupla cez 1 200 m. Obec poskytuje vynikajúce podmienky pre bežkovanie, no MINI Cooper SE je práve vo svojom živle a užíva si cesty vedúce cez priesmyk. Úzke vlásenky a sneh na cestách poskytujú vynikajúce prostredie na to, aby vozidlo predviedlo svoje schopnosti. Ovládanie stability prostredníctvom obmedzovania výkonu priamo v rozvodovke veľmi rýchlo a precízne reaguje na meniace sa podmienky a posúva obratnosť typickú pre túto značku na ešte vyššiu úroveň. Napriek viacerým nadšeným šprintom a zopár výjazdom do kopcov, ktoré odčerpali energiu a mrazivým poveternostným podmienkam, sa po príjazde do Söldenu nachádzalo v batériách ešte dosť energie. Presne sem sa dostávali vozidlá spoločnosti BMW Group aj počas vývoja a testovania vysokonapäťových batérií. Najnovšia generácia batérií, ktorá sa dostala aj do modelu MINI Cooper SE, so sebou priniesla ďalšie zvýšenie kapacity jednotlivých článkov. Okrem toho sa upravila aj stabilita cyklov, čo malo výrazný vplyv na odolnosť vysokonapäťovej batérie. Záruka, ktorá od prvej registrácie platí na osem rokov, sa vďaka tomu natiahla na 160 000 kilometrov.

Zatiaľ čo si posádka užíva zábavu na zjazdovkách, MINI Cooper SE sa nabíja na nabíjačke pri údolnej stanici lanovky. Nabíjacia kapacita 11 kW, podobná, ako dodáva nástenná nabíjačka MINI ELECTRIC Wallbox, stačí na plné nabitie prázdnej vysokonapäťovej batérie za tri a pol hodiny. Nabíjacia jednotka a batéria modelu MINI Cooper SE okrem toho zvládnu aj nabíjanie rýchlonabíjačkou s jednosmerným prúdom s výkonom do 50 kW. Kompletné nabitie potom trvá menej ako 90 minút.

Zábava na zjazdovkách môže byť aj oveľa dlhšia. Lanovka Gaislachkoglbahn vyvezie lyžiarov na dve etapy až do výšky 3 040 metrov nad morom. Cesta do reštaurácie Ice Q na vrchole trvá menej ako 15 minút. Jej futuristická sklenená kocka tvorila kulisu natáčania príbehu filmu Jamesa Bonda s názvom Spectre. Sölden ponúka dovedna 144 kilometrov zjazdoviek rôznej obtiažnosti a tri hlavné vrcholy s výškou viac ako 3 000 m. n m. Najvyšším vrchom je 3 340 metrov vysoký vrch Schwarze Schneid. Lyžiari sa môžu z neho spustiť po zjazdovke s dĺžkou 15 kilometrov a pritom zažijú prevýšenie 1 970 m. Od stredovej stanice lanovky Gaislachkoglbahn vedie dole do údolia aj 7,3 kilometra dlhá sánkarská dráha.

Krátko pred posledným zjazdom z kopca prichádza čas na spustenie aplikácie MINI Connected Remote. Postup nabíjania pritom nie je jediný parameter, ktorý sa dá sledovať na diaľku. V MINI Cooper SE takýmto spôsobom možno spustiť aj nezávislé vykurovanie. Po zadaní požadovaného času odchodu do mobilného telefónu sa v potrebnom momente aktivuje časovať, aby presne včas vykúril interiér. Nikto sa predsa nebude za volantom triasť v mokrom lyžiarskom oblečení. Vďaka tomu putuje do histórie aj škrabka na ľad. Výsledok: perfektné auto na lyžovanie a sánkovanie, ideálne na cestu domov.

Okná nie sú zamrznuté a tak si auto užilo aj mnoho zvedavých pohľadov. Pravdou je, že MINI Cooper SE pritiahlo v údolí Ötztal mnoho párov očí. Ľudia sa na začiatok predaja (od marca 2020) pýtali rovnako často ako na zrýchlenie (z 0 na 60 km/h za 3,9 sekundy, na šprint z 0 na 100 km/h za 7,3 sekundy). Preto vôbec neprekvapuje, že svoj záujem o elektrické MINI prejavilo registráciou už 100 000 ľudí z celého sveta. Prví majitelia modelu MINI Cooper SE sa s ním stihnú odviezť za snehovými radovánkami ešte počas tejto zimnej lyžiarskej sezóny. Sölden poskytuje dostatočné snehové podmienky pre spontánne zimné výlety až do mája.

 

Kontakt pre médiá:

BMW Slovenská republika, Milan Stupka, Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97, E-mail: milan.stupka@bmwgroup.com

Web stránka pre médiá: www.press.bmwgroup.com/slovak/

 

BMW Group

BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2019 celosvetový predaj viac než 2 520 000 predaných automobilov a viac než 175 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2018 činil zisk pred zdanením 9,815 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 97,480 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2018 zamestnával po celom svete 134 682 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku
Priamy zástupca výrobcu BMW Group na Slovensku vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. K termínu 1. januára 2020 bolo na Slovensku:

  • Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW – Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach
  • Jeden autorizovaný Servis-only  zástupca BMW v Bratislave – spoločnosť Auto Motiv
  • Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky MINI – Auto Palace v Bratislave a Regnum Košice
  • Štyria predajcovia motocyklov so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline

 

Médiá:

www.bmwgroup.com

www.bmw.sk

 

Facebook

http://www.facebook.com/BMWGroup

https://www.facebook.com/BMW.Slovensko/

https://www.facebook.com/MINI.slovensko/

https://www.facebook.com/bmwmotorradslovensko/

 

Instagram

https://www.instagram.com/bmwgroup

https://www.instagram.com/bmwslovensko/

https://www.instagram.com/minislovensko

https://www.instagram.com/bmwmotorradslovensko/?hl=sk

 

YouTube

http://www.youtube.com/BMWGroupview

https://www.youtube.com/user/BMWSlovensko

https://www.youtube.com/user/MINISlovensko

https://www.youtube.com/channel/UCpXsvqPAuTm0SL2Y5BbJoUw

 

Twitter

http://twitter.com/BMWGroup

https://twitter.com/bmwslovensko

 

Google+

http://googleplus.bmwgroup.com

 

LinkedIn

https://www.linkedin.com/company/bmwgroup/

 

BMW Group Classic

Prehľad vývoja značiek a športových aktivít ako aj dianie okolo klubov značiek BMW a MINI až po komplexné balíky služieb dostupných v servisoch, dielňach, ponuku náhradných dielcov, aktivity v BMW Museum a Historický archív:

-      Newsletter: prihlásenie na odber na BMW Group Classic

-      Web: www.bmwgroup-classic.com

-      Blog: Classic#heart so zaujímavým obsahom s príbehmi a faktmi zo sveta klasických vozidiel

-      Sociálne siete: www.facebook.com/BMW.Classic/www.instagram.com/bmwclassic/www.instagram.com/official_miniclassic/

-      Kanál na YouTube

CO2 EMISSIONS & CONSUMPTION.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.
Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.
Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.
Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

WORLD PREMIERE

14 July 2020. Follow the link and watch the webcast of the world premiere of the first-ever BMW iX3.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Latest Facts & Figures.

Štvrťročný Report do 31. marca 2009
09.11.2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
09.11.2012
Predaj a marketing
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť