Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

116 rokov značky Rolls-Royce.

• Dňa 4. mája 2020 nastal pre spoločnosť Rolls-Royce Motor Cars jedinečný moment. • 4. mája 1904 sa prvýkrát stretli zakladatelia značky Charles Rolls a Henry Royce v anglickom Manchesteri. • Výrobný podnik v Goodwoode znovu obnovuje výrobu po odstavení kvôli celosvetovej pandémii Covid-19.

Spoločnosť
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50
Fax: +421-2-321411-99

send an e-mail

Downloads.

  
Photos(4x, ~20,15 MB)

4. máj 2020, Goodwood. Rolls-Royce Motor Cars dnes začnú písať novú kapitolu vo svojej bohatej histórii. Presne v tento deň v roku 1904 sa prvýkrát stretol ctihodný Charles Rolls s Henrym Roycom v Hoteli Midland v Manchesteri. Bolo to stretnutie, ktoré navždy zmenilo svet motorových vozidiel a luxusu. Rolls odchádzal z tejto schôdzky so sľubom, že vyrobí každé auto, ktoré navrhne Royce, a vyhlásil: „Stretol som najlepšieho inžiniera na svete.“

 

Páni Rolls a Royce spoločne zdieľali víziu, že budúcnosť motorizmu bude veľkolepá. Inžinier Henry Royce mal zmysel pre dokonalosť a vrodenú pracovnú morálku, ktorá sa neskôr stala hlavným pilierom filozofie spoločnosti Rolls-Royce. Sir Henry Royce zvykol hovorievať: „Vezmite to najlepšie, čo existuje a urobte to ešte lepším.“ Aristokrat Charles Rolls bol vynikajúcim motoristom so skúsenosťami z predaja dovezených automobilov. Jeh obchodný partner, Claude Johnson, prijal pozíciu generálneho riaditeľa spoločnosti Rolls-Royce a šíril tak meno začínajúcej spoločnosti do sveta.

 

Podnik čelil počas svojej 116 – ročnej histórie mnohým mimoriadnym výzvam a prekážkam. Aj napriek tomu, že bola spoločnosť vtedy ešte v plienkach, v roku 1918 ustála pandémiu španielskej chrípky, ktorá zasiahla celý svet. O desať rokov neskôr, kedy sa svetová ekonomika zmietala v hospodárskej kríze, znovu stála firma pevne na nohách. Otrasom hospodárských a politických kríz doma aj vo svete značka úspešne odolávala aj v nasledujúcich rokoch a stala sa tak symbolom pokoja a stability v búrlivom nestabilnom svete.

 

Aj v roku 2008 firma ustála finančný krach a vyšla z tejto krízy ešte odolnejšia a silnejšia než kedykoľvek predtým. Svetom zmietajúca pandémia Covid-19 je možno jeden z najväčších testov, ktorým Rolls-Royce čelí, ale rozhodne nie je prvým. Značka Rolls-Royce stála před každou výzvou s odhodlaním, dômyslom, odvahou a solidaritou. Práve v tomto duchu bude od dnešného dňa, teda 4. mája 2020, podnik v Goodwoode vo Veľkej Británii pokračovať v produkcii nových vozidiel.

Pre súčasnú generáciu rodiny Rolls-Royce bola práca z domu novou skúsenosťou. Pre Sira Henryho Roycea to však nebolo nič neobvyklé. Niektoré z jeho najvýznamnejších návrhov boli skutočne vyrobené v súkromnom domácom štúdiu v obci West Wittering, ktorá sa nachádza iba osem kilometrov od súčasného výrobného podniku a centrálneho riaditeľstva v Goodwoode.

Niet pochýb o tom, že Royce našiel inšpiráciu a tvorivú energiu práve v pokoji, tichu a samote, ktoré boli na hony vzdialené od zhonu v kancelárii v továrni. Jedného dňa, pri prechádzke po neďalekej pláži, načrtol palicou do piesku prvotný návrh konštrukcie leteckého motora. Neskoršia vývojová verzia tohto motora nazvaného Merlin získlala uznanie ako motor, ktorý poháňal legendárne stíhacie lietadlo Spitfire.

 

V Roycovom štúdiu vznikol menej známy, ale nemenej významný motor, ktorý zaujal dôležité miesto v histórii leteckých úspechov. V roku 1919 poskytol motor Eagle VIII vytvorený Henrym Roycom pohon pre vôbec prvý transatlantický let vedený britskými dobrodruhmi, kapitánom Johnom Alcockom a poručíkom Arthurom Brownom. Ten smeroval z mesta St. John na kanadskom ostrove Newfoundland do County Galway v Írsku. Rolls-Royce Motor Cars si pripomenula sté výročie ich ohromujúceho výkonu a tiež motora, ktorý to umožnil, vo veľkolepom vozidle Wraith Eagle VIII Collection Car.  Jedinečné zberateľské vozidlo bolo vyrobené iba v obmedzenom množstve 50 kusov v roku 2019.

 

Súčasný generálny riaditeľ Rolls-Royce Motor Cars Torsten Müller-Ötvös povedal: „Žijeme v historickej dobe. Našim primárnym cieľom je, samozrejme, obnovenie výroby v podniku Rolls-Royce v Goodwoode v západnom Sussexe. Ale nezabúdame ani na toto úžasné výročie a ešte viac uvažujeme o tom, čo nás tých 116 rokov naučilo.“ A ešte dodáva: „Ako spoločnosť môžeme čerpať silu z vedomia, že aj keď Rolls-Royce v priebehu rokov čelil neistote často, dostali sme sa z toho ešte odolnejší a sebavedomejší a naše princípy zotrvali aj naďalej. Súčasné výzvy môžu byť úplne bezprecedentné, ale pri pohľade do budúcnosti verím, že na svete neexistuje žiadna iná spoločnosť, ktorá by bola lepšie pripravená ich prekonať.“

 

 

Bližšie informácie:

Všetky tlačové správy a tlačové materiály, rovnako ako aj široký výber fotografií a videozáznamov v tlačovej kvalite nájdete na našom mediálnom webe PressClub.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

WORLD PREMIERE

14 July 2020. Follow the link and watch the webcast of the world premiere of the first-ever BMW iX3.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Latest Facts & Figures.

Štvrťročný Report do 31. marca 2009
09.11.2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
09.11.2012
Predaj a marketing
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť