Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

Z histórie BMW. Prezývky.

Buďte v bezpečí, zostaňte doma, ale pritom sa bavte. BMW prináša zaujímavosti zo svojej histórie. V tomto diele sa zameriame na prezývky, ktoré má BMW v rôznych kútoch sveta.

Spoločnosť
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50
Fax: +421-2-321411-99

send an e-mail

Downloads.

  
Photos(7x, ~33,53 MB)

Mníchov. Bavorák, Bimmer či Beemer sú všeobecne známe prezývky automobilov značky BMW. Ale odkiaľ pochádzajú? Na nasledujúcich riadkoch vám vysvetlíme pôvod každej z nich. Viete napríklad, čo majú spoločné s pretekmi motocyklov?

Väčšina automobilových nadšencov v anglicky hovoriacich krajinách používa pre označenie vozidiel značky BMW dlhodobo zažité pojmy Beamer, Beemer či Bimmer. Presnejšie povedané, pre automobily sa používa Bimmer a Beemer, podobne znejúci Beamer je správny termín pre motocykle BMW Motorrad.

Pôvod prezývky Beamer.
Prezývka Beamer pochádza z Veľkej Británie — pôvodne slúžila na odlíšenie motocyklov nemenovaného britského výrobcu, ktorého motocykle niesli prezývku Beezer. Avšak aj motocykle BMW dosahovali na britskej pretekárskej scéne veľké úspechy, a to vrátane pretekov Tourist Trophy na ostrove Man. Napríklad Georg „Schorsch” Meier bol prvým nebritským pretekárom, ktorý v roku 1939 s motocyklom BMW 255 Kompressor vyhral prestížnu kategóriu Senior TT.

V povojnových rokoch ho nasledovalo mnoho víťazných tímov BMW. Do roku 1976, keď preteky stratil status majstrovstiev sveta, zvíťazili viacerí jazdci na motocykloch BMW ako napríklad Walter Schneider, Max Deubel, Siegfried Schauzu alebo Klaus Ender — odniesli si celkom 26 triumfov. V priebehu rokov jazdci a fanúšikovia motoršportu vymysleli pre motocykle BMW prezývku Beemer ako analógiu k prezývke Breezer. Beemer je oveľa výstižnejšie a všeobecne lepšie vysloviteľné než BMW. Obzvlášť preto, lebo v angličtine na konci netreba vyslovovať ťažkopádne a dlhé písmeno W (dabl jú).

Označenie Beemer si v anglicky hovoriacich krajinách rýchlo získalo popularitu ako prezývka pre motocykle BMW. Postupom času sa objavila aj alternatívna verzia Beamer — jej podobnosť so slovom beam (lúč) je považovaná za úplne náhodnú. Mimochodom, v Nemecku, domovskej krajine BMW, sa nikdy žiadna podobná prezývka neobjavila. Možno asi aj preto, lebo meno BMW sa v nemčine vyslovuje oveľa ľahšie.

Ako sa z Beemer stal Bimmer?
Prezývka Bimmer vznikla v 70. rokoch 20. storočia. V tom odobí zažívali automobily značky BMW značný boom v USA. Američania pôvodne nazývali automobily BMW rovnako ako motocykle, teda Beemer — s výnimkou klubu Boston Chapter BMW Club, ktorého informačný bulletin sa od 70. rokov minulého storočia volá Bimmer. Súčasne, a úplne nezávisle od klubu Boston Chapter, sa v amerických novinových stánkoch a trafikách objavil rovnako nazvaný časopis pre fanúšikov automobilov BMW. Prezývka Bimmer sa tak stala obľúbeným označením automobilov BMW (na rozdiel od Beamer alebo Beemer pre motocykle). Označenie následne prijali automobiloví fanúšikovia z celého sveta, dokonca aj z Nemecka.

Prečo Číňania nazývajú BMW drahocenným koňom?
V 90. rokoch 20. storočia pribudla k prezývke "Bimmer" pre automobily BMW ďalšia, tentoraz z Číny: Bao-ma (bao sa rýmuje s kravou). V doslovnom preklade to znamená drahocenný kôň. V čínskej kultúre sú kone považované za posvätné stvorenia vysokej hodnoty a znamenajú konkurenčnú výhodu nad rivalmi. Pretože automobil teraz v úlohe dopravného prostriedku do značnej miery nahradil kone, prevzal aj svoju hodnotu ako symbol postavenia v čínskej kultúre. Značka BMW sa tak spája s prosperitou a bohatstvom.

A čo náš slovenský Bavorák?
Na Slovensku vo veľkom používaná prezývka Bavorák nemá, na rozdiel od prezývok používaných v anglicky hovoriacich krajinách, žiadny význam súvisiaci s rýchlosťou. Vychádza z jednoduchého faktu, že BMW sídli v hlavnom meste Bavorska, Mníchove, a je to teda Bavorák, alebo ešte niekedy aj Bavor. K vzniku tejto prezývky prispela aj skutočnosť, že na Bavorsko je BMW náležite hrdé a má ho zakomponované vo svojom oficiálnom názvu: Bayerische Motoren Werke (Bavorské motorové závody).

 

Kontakt:

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com/slovak

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

 

 

BMW Group


BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2019 celosvetový predaj viac než 2,5 mil. osobných automobilov a viac než 175 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2019 činil zisk pred zdanením 7,118 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 104,210 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2019 zamestnával po celom svete 133 778 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Sieť partnerov tvorí:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, v Bratislave.

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach.

Štyria predajcovia motocyklov BMW so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

WORLD PREMIERE

14 July 2020. Follow the link and watch the webcast of the world premiere of the first-ever BMW iX3.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Latest Facts & Figures.

Štvrťročný Report do 31. marca 2009
09.11.2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
09.11.2012
Predaj a marketing
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť