Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

MINI podporuje „Dni architektúry a dizajnu“ a „Dni architektúry a filmu 2020“.

Bratislava a Slovensko v znamení dobrej architektúry a dizajnu. DAAD a DAAF 2020 / 26. október – 01. november 2020. Vystúpenia ale aj diskusie budú divákom sprostredkované formou živých vstupov z vysielacieho štúdia alebo prostredníctvom live stream kanálov.

Lifestyle
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50
Fax: +421-2-321411-99

send an e-mail

Downloads.

  
Photos(1x, ~5,68 MB)

Bratislava: Hoci heslom týchto dní je pandémia, ktorá škrtla nejedno kultúrne podujatie, organizátori festivalu DAAD sa s plným rešpektom nevzdali pôvodných plánov a do jedného festivalu spojili dva. Májovú oslavu dobrej architektúry a dizajnu presunuli na jeseň a zlúčili ju s festivalom DAAF – Dni architektúry a filmu. Všetci, ktorí sa tešili na každoročný prídel najlepšej najnovšej domácej a zahraničnej tvorby tak dostanú ešte výdatnejšiu dávku zážitkov. Vystúpenia ale aj diskusie budú divákom sprostredkované formou živých vstupov z vysielacieho štúdia alebo prostredníctvom live stream kanálov: www.daad.sk, www.facebook.com/daad.sk a www.instagram.com/daad.daaf.

 

DAAD a DAAF 2020 sa konajú pod záštitou a s podporou Ministerstva kultúry SR, primátora mesta Bratislavy Matúša Valla, starostky Starého Mesta Zuzany Aufrichtovej a v spolupráci s Fakultou architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity, Slovenským centrom dizajnu, Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom, Slovenskou komorou architektov a Spolkom architektov Slovenska. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Automobilová značka MINI ako symbol a ikona dizajnu spolupracuje s podujatím DAAD už osem rokov. MINI v spojitosti s organizátormi chcú pretaviť nespornú energiu architektov, dizajnérov, fotografov, umelcov, módnych tvorcov, grafikov, hudobníkov... tak, aby sa z nej mohol nadýchať každý milovník výbornej architektúry, dobrého dizajnu a kultúry ako takej. MINI podporuje zámery organizátorov pre oblasti:

-       komplexne sledovať ďalší urbanistický rozvoj  Bratislavy a Slovenska,

-       propagovať slovenskú architektúru a konfrontovať ju so svetovou,

-       napomáhať k všeobecnému zvyšovaniu kultúrneho povedomia verejnosti,

-       zoznamovať verejnosť  s víziami budúceho vývoja v architektúre a dizajne. 

 

Princíp kreatívneho využitia priestoru je vlastný každému MINI. Pracujeme na svojej vlastnej, osobitej interpretácii spolužitia. Naším širším cieľom je navodiť skutočný pocit komunity, otvárať dvere a vytvárať verejný priestor.“ vysvetľuje Oliver Rademacher, Generálny Manager BMW Slovenská republika. „Naše vizionárske formáty majú za cieľ objavovať úplne nové možnosti priestoru, takže všetko, čo sme sa naučili, uvádzame do praxe.  Aj budúce rozšírenie produktového radu MINI umožní chystaným modelom zo segmentu prémiových kompaktných vozidiel uspokojiť zvyšujúce sa požiadavky, pokiaľ ide o priestor a praktickosť. Bez ohľadu na koncepciu, kategóriu alebo typ pohonu je každý nový model značky aj naďalej typickým MINI, ktoré na najmenšej ploche medzi svojimi konkurentmi ponúkne maximum vnútorného priestoru, vzrušujúce zvezenie aj výnimočnú individualitu. Je súčasťou našej zodpovednosti voči značke a komunite chrániť jedinečný charakter MINI. Preto bude každý nový budúci model našej značky nezameniteľným," uzatvára Oliver Rademacher.

 

Festival DAAD sa prvý raz uskutočnil v roku 2010 a jeho iniciátori a organizátori, architekti Táňa Kollarová a Števo Polakovič doň vložili presvedčenie, že najlepšou motiváciou pre odborný, osobnostný, ale aj spoločenský rast sú veľké príbehy tvorby. Hlavnými aktérmi DAAD sú preto domáci a zahraniční architekti, ktorých tvorba razí cestu vpred a prináša odpovede na aktuálne sociálne, environmentálne a kultúrne otázky. Bratislavské DAAD sa, podobne ako v iných metropolách ako je Viedeň, Praha, Budapešť či Londýn, stali sviatkom súčasnej architektúry s programom plným prezentácií, prednášok, výstav, diskusií a workshopov. DAAF sa k DAAD pridali neskôr ako jesenný pendant s komornou atmosférou prítmia kinosály, kedy plátno obsadia premýšľavé dokumentárne filmy o architektúre, jej tvorcoch a príbehoch miest. Tento rok sa DAAF uskutoční tretí raz. V súvislosti s aktuálnou situáciou sa festivaly DAAD a DAAF presúvajú do online priestoru, ktorý prezentačným, výstavným, ale aj diskusným formátom prináša celkom nové perspektívy. Centrálou festivalu bude moderované vysielacie štúdio ako dejisko živých vstupov a diskusií s online sledovaním prostredníctvom linku zverejneného na internetovej a facebookovej stránke DAAD (uvedené v závere tlačovej správy). Štúdio bude zariadené dizajnérskymi nábytkovými a osvetľovacími prvkami partnerov festivalu, ktorými sú spoločnosti Javorina, KFA (Thonet), AKL (Artemide), Booba, produktovými materiálmi od Ruukki a Koratex.       

 

Ďalšou novinkou, ktorá reaguje na okolnosti dnešných dní, je pomer zahraničných a domácich spíkrov. Kým po minulé roky sa program DAAD opieral najmä o zahraničných hostí, v roku 2020 bude mať rozsiahle slovo domáca architektonická tvorba. Vystúpenia ale aj diskusie budú divákom sprostredkované formou živých vstupov z vysielacieho štúdia alebo prostredníctvom live stream kanálov. Prvý večer bude, ako zvyčajne, patriť formátu EGO, ktorý predstavuje výrazné postavy slovenskej architektúry. Tento rok to budú architekti Ján Studený a Peter Stec.

 

Slovenskú architektonickú scénu budú ďalej reprezentovať: košický architekt Tomáš Boroš, architekti zo štúdia GRAU, Irakli Eristavi z prešovského ateliéru zerozero a bratislavské ateliéry Plural, GutGut a N/A. Medzinárodné dianie zastupuje architekt Samuel Barclay z indického ateliéru Case Design, ďalej architekt Adam Caruso z londýnskeho  štúdia Caruso St John Architects, André Kempe z ateliéru Kempe Thill z Rotterdamu, talianska architektka Francesca Torzo a uznávaný portugalský architekt, nositeľ Pritzkerovej ceny, Eduardo Souto de Moura.

 

Druhú časť názvu DAAD tvorí dizajn a z tejto oblasti sa predstaví vedúci Slovenského múzea dizajnu, dizajnér a kurátor Maroš Schmidt, ďalej známy český publicista a kurátor Adam Štěch a mladý dizajnér Jiří Krejčiřík.

Kritické reflexie zastupujú dve naživo vysielané diskusie. Pri príležitosti vydania najnovšej Ročenky slovenskej architektúry sa jej autori Henrieta Moravčíková, Peter Szalay a rakúsky kritik architektúry Matthias Boeckl zamyslia nad aktuálnymi procesmi a tendenciami domácej architektonickej tvorby. Druhá diskusia s názvom Čo s ikonami modernizmu? otvorí naliehavé otázky ochrany architektonického dedičstva. Úzky okruh jej účastníkov tvorí primátor Bratislavy Matúš Vallo, Ján Mackovič z Krajského pamiatkového úradu Bratislava, architekt Pavol Paňák a teoretička a historička architektúry Henrieta Moravčíková, ktorá zastupuje medzinárodnú organizáciu na ochranu pamiatok modernej architektúry DOCOMOMO. Moderátorom je redaktor Denníka N Patrik Garaj.  Z pravidelných výstavných formátov festivalu DAAD je opäť v pláne Superdesignstudio, tentoraz ako virtuálna prehliadka. Metropolitný inštitút Bratislavy predstaví výsledky architektonických súťaží, Slovenská komora architektov prinesie koncentrovaný prehľad aktuálneho ročníka ocenenia CE ZA AR 2020 a DAAD upozorní aj na výskumný aktivizmus Čierne diery.

 

Každoročná výstava Development opäť sprostredkuje najnovšie kvalitné developerské dianie v hlavnom meste, ktoré obohatia živé vstupy hlavných aktérov vybraných projektov.

 

Pod hlavičkou formátu Opendesignstudio sú v pláne dve akcie. Prvou je výstava dosiaľ nezverejnených študentských prác nestora slovenskej architektúry Emila Belluša. Výstavu pod názvom Emil Belluš, stretnutie vo virtuálnom svete pripravila Fakulta architektúry a dizajnu STU.  Táto vzdelávacia inštitúcia ako stály partner festivalu DAAD stojí aj za ďalším podujatím, ktorým je diskusia Vertikálne ateliéry / rok 01. O skúsenostiach po prvom roku vedenia Vertikálnych ateliérov budú debatovať dekan FAD STU Pavol Gregor a vedúci Vertikálnych ateliérov Ľubica Vitková, Maroš Fečík a Jozef Bátor, moderuje Peter Moravčík.

 

DAAF pripravuje projekciu viacerých dokumentov o architektúre a jej vplyvoch na krajinu a kvalitu života. Popri snímkach z Poľska, Francúzska, Švajčiarska a USA si diváci môžu pozrieť aj unikátne dokumentárne filmy z domácej produkcie. Za pozornosť určite stojí napr. séria Ikony o najvýznamnejších slovenských architektoch druhej polovice 20. storočia. Na DAAF to budú dokumenty venované trom architektom - Iľjovi Skočekovi st., Štefanovi Svetkovi a Viere Meckovej, ktoré doplnia diskusie s jej tvorcami.

 

 

Program:

26. októbra 2020 JÁN STUDENÝ a PETER STEC, Bratislava: kolegovia z VŠVU a čoraz častejšie spolupracujúci architekti patria k známym postavám lokálnej architektonickej scény s medzinárodnými presahmi. V rámci formátu EGO zanalyzujú míľniky vlastnej tvorby a odkryjú svoje ideály a zdroje inšpirácie.

 

27. októbra 2020 EDUARDO SOUTO DE MOURA, Porto: laureát Pritzkerovej ceny 2011, patrí k osobnostiam celosvetového formátu. Často ho označujú za pokračovateľa odkazu Miesa van der Roheho s nezvyčajným narábaním s prírodnými materiálmi a farbami. K najznámejším dielam v Portugalsku patrí napr. Dom v Bom Jesus pri meste Braga, Konverzia kláštora Santa Maria do Bouro v Amares, Burgo Tower v Porte a Múzeum Paula Rêgo v Cascais.

 

28. októbra 2020 TOMÁŠ BOROŠ, Košice: pedagóg na Katedre architektúry FUTU Košice a autor viacerých ocenených súťažných návrhov v medzinárodnom kontexte. GRAU, Bratislava: mladý architektonický ateliér, ktorý vedú Andrej Olah a Filip Marčák, upozornili na seba napr. realizáciou interiéru concept store Slávica v Bratislave, www.grau.sk SAMUEL BARCLAY, Case Design, Bombaj: americký architekt pôsobiaci v Indii, projekty štúdia sa vyznačujú vysokou senzibilitou voči miestu, programu, klíme a potrebám komunity. www.casedesign.in CARUSO ST JOHN ARCHITECTS, Londýn: Adam Caruso a Peter St John štúdio založili v roku 1990, ich architektúra sa napriek nanajvýš súčasným formám vyznačuje nevšednou prepojenosťou s históriou. www.carusostjohn.com

 

29. októbra 2020 IRAKLI ERISTAVI, zerozero, Prešov: realizované stavby ateliéru sú pevnou súčasťou mapy dobrej architektúry na východe Slovenska, zatiaľ najväčším počinom je projekt Kulturpark v Košiciach, www.zerozero.sk PLURAL, Bratislava: architekti Martin Jančok a Michal Janák systematicky testujú hranice formálnej redukcie s cieľom nachádzať nové priestorové a typologické riešenia. www.plural.sk ANDRÉ KEMPE, Atelier Kempe Thill, Rotterdam: André Kempe a Oliver Thill produkujú triezvu architektúru s využitím klasických štrukturálnych prvkov so širokým realizačným záberom v Holandsku, Nemecku, Rakúsku, Belgicku, Egypte, Francúzsku, Maroku a Švajčiarsku. www.atelierkempethill.com

FRANCESCA TORZO, Janov: nesie si so sebou vzácnu pracovnú skúsenosť z ateliéru Petra Zumthora v Haldensteine. K jej najnovším trofejam patrí Moira Gemmill Prize – ocenenie určené významným ženám v architektúre. www.francescatorzo.it

 

30. októbra 2020 GUTGUT, Bratislava: majú niekoľko CEZAARov, Cenu ARCH a v roku 2019 sa ich Mlynica dostala do finálovej štyridsiatky Mies van der Rohe Award. GutGut vedie dvojica architektov Štefan Polakovič a Lukáš Kordík. www.gutgut.sk N/A, Bratislava: Benjamín Brádňanský a Vít Halada dlhodobo skúmajú metódy architektonického navrhovania, ich ambíciou je odhaľovať mnohovrstevnatosť architektonickej práce. www.nla.sk

 

31. októbra 2020 MAROŠ SCHMIDT, Slovenské centrum dizajnu, Bratislava: vedúci Slovenského múzea dizajnu a znalec česko-slovenského dizajnu 20. storočia predstaví príbeh prvého priemyselne vyrábaného plastu až po najnovšie bioplasty, a to v pozoruhodnom lokálnom kontexte. www.scd.sk ADAM ŠTĚCH, Praha: publicista, kurátor a oduševnený nadšenec modernistickej architektúry strávil 13 rokov na cestách svetom po stopách výnimočných stavieb z rokov 1910 – 1980. Výsledkom je rozsiahly atlas Modern Architecture and Interiors s viac než tisíckou pokladov globálneho modernizmu. www.okolo.cz JIŘÍ KREJČIŘÍK, Praha: zbiera jednu cenu za druhou a jeho dizajnérske práce zaujali aj uznávanú milánsku galeristku Rossanu Orlandi. www.jirikrejcirik.com

 

Zdroj tlačovej správy: DAAD.sk

 

 

Kontakt DAAD pre novinárov: info@daad.sk, 0907 / 129 160

Program na internete: www.daad.sk Facebook: www.facebook.com/daad.sk Instragram: www.instagram.com/daad.daaf

Zmena programu vyhradená.

Zdroj tlačovej správy: DAAD.sk

 

Kontakt BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com/slovak

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Instagram: https://www.instagram.com/bmwgroup

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/bmw-group/

 

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.
Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.
Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.
Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

 

BMW Group


BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2019 celosvetový predaj viac než 2,5 mil. osobných automobilov a viac než 175 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2019 činil zisk pred zdanením 7,118 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 104,210 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2019 zamestnával po celom svete 133 778 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Sieť partnerov tvorí:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, v Bratislave.

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach.

Štyria predajcovia motocyklov BMW so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

WORLD PREMIERE

Here you can see the on demand broadcast of the World Premiere of the new BMW S 1000 R and BMW G 310 R.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Latest Facts & Figures.

Štvrťročný Report do 31. marca 2009
09.11.2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
09.11.2012
Predaj a marketing
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť