Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

Elektrická mobilita v nových sférach: Prvý elektrifikovaný oblek na lietanie od BMW i.

Prostredníctvom spolupráce s BMW i a Designworks rakúsky profesionálny parašutista Peter Salzmann inovatívne naplní sen o lietaní — elektrický pohon a novo navrhnutý oblek na lietanie zvýšia rýchlosť aj čas letu — úchvatné video z prvého letu s Electrified Wingsuit by BMW i sa predstaví počas podujatia #NEXTGen 2020.

G08
·
BMW iX3
·
BMW i Automobiles
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50
Fax: +421-2-321411-99

send an e-mail

Downloads.

  
Photos(11x, ~32,77 MB)

Related Links.

Mníchov . Elektrická mobilita dosahuje v podaní BMW i tretí rozmer. Spoločnosť BMW Group v rámci podujatia #NEXTGen 2020 predstaví prvý systém elektrického pohonu pre oblek na lietanie wingsuit. Vďaka tomu sa odveký sen o lietaní môže splniť úplne novým spôsobom. Inovatívny modul pohonu a v podstate nanovo vytvorený oblek na lietanie vznikli v spolupráci spoločností BMW i a Designworks s profesionálnym letcom v špeciálnom obleku wingsuit, ktorým je Rakúšan Peter Salzmann. Jeho prvý let s elektrifikovaným oblekom Electrified Wingsuit by BMW i sa podarilo zaznamenať a vznikol očarujúci dokument. Výnimočný film, ktorý sa prvý rad predstaví počas podujatia #NEXTGen 2020, pútavo zobrazí, ako technológia BMW eDrive dokáže využiť možnosti zážitku z individuálnej mobility — nielen na ceste.

Súčasťou tohtoročného plne digitálneho podujatia #NEXTGen budú aj predstavenia viacerých spôsobov, akými sa spoločnosť posúva vpred pri napĺňaní globálnej premeny automobilového priemyslu. Predstavia sa iniciatívy a spolupráce, ktoré na základe úzkej výmeny názorov a vedomostí s významnými partnermi vedú k novým pohľadom. Spoločnosť BMW Group zároveň predstaví najnovšie produkty ako aj inovatívne technologické vymoženosti a koncepty vozidiel zamerané na budúcnosť individuálnej mobility.

Podujatie sa zameria najmä na technologické napredovanie v oblasti elektrickej mobility, kde BMW Group so svojimi vývojovými a výrobnými skúsenosťami a s najširšou ponukou elektrifikovaných pohonných systémov patrí medzi popredných svetových dodávateľov. Od začiatku predaja modelu BMW i3 (kombinovaná spotreba paliva: 0,0 l/100 km; kombinovaná spotreba elektrickej energie: 13,1 kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 0 g/km) v roku 2013 prešli komponenty ako elektrický motor, výkonová elektronika, technológia nabíjania a vysokonapäťové batérie významným vývojom. Nový model BMW iX3 (kombinovaná spotreba paliva: 0,0 l/100 km; kombinovaná spotreba elektrickej energie: 17,8 — 17,5 kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 0 g/km) medzi tým využíva už piatu generáciu technológie BMW eDrive, ktorá sa vyznačuje oveľa nižšou spotrebou elektrickej energie a vyššou výkonovou hustotou ako aj mimoriadne kompaktnými rozmermi.

Kompaktný pohon, upravená konštrukcia, výnimočný zážitok z lietania.
Dlhodobé skúsenosti a vývojové schopnosti značky BMW i sa spojili dokopy a ich využitie sa prejavilo úplne novým inovatívnym spôsobom. Výsledkom je mimoriadne výkonná, kompaktná a ľahká jednotka pohonu a uskladnenia energie vyvinutá pre výnimočný zážitok z lietania s elektrifikovaným oblekom na lietanie Electrified Wingsuit by BMW i. Lietajúca pohonná jednotka obsahuje dve lopatkové vrtule. Každá poskytuje výkon 7,5 kW (10,2 k) pri približne 25 000 ot./min. dostupný na približne 5 minút. Konštrukcia pohonnej jednotky a vývoj špeciálneho obleku na lietanie vznikli ako výsledok spolupráce medzi Petrom Salzmannom a kreatívnym tímom Designworks. Dcérska firma spoločnosti BMW Group od začiatku intenzívne ovplyvnila dizajn značky BMW i, pričom svoje kreatívne kapacity využíva okrem automobilového sektora aj pri realizácii požiadaviek mnohých klientov z celého sveta a z rôznych sektorov.

Od prvej myšlienky zostaviť lietajúci oblek s elektrickou podporou až po premiéru v rakúskych Alpách prešli tri roky. Priekopník leteckých športov Peter Salzmann a jeho partneri v BMW i a Designworks za ten čas spoločne dolaďovali detaily obleku a systému pohonu. Elektrický pohon s dvoma vrtuľami a so zdrojom energie sa podarilo zabudovať do prednej časti obleku. Testy vo veternom tuneli mníchovského Testovacieho centra aerodynamiky spoločnosti BMW Group patrili medzi dôležité súčasti celého programu projektu.

Skok z vrtuľníka, let s technológiou BMW eDrive, pristátie s padákom.
Projekt Electrified Wingsuit by BMW i vznikol z idey Petra Salzmanna posunúť šport ako lietanie v obleku na úplne novú úroveň. Tento 33-ročný Rakúšan je inštruktor skákania s padákom a rôzne druhy parašutizmu povýšil na svoju profesiu. Okrem trénovania skákania s padákom a lietania so špeciálnym oblekom sa medzi jeho činnosťami nachádza aj filmové kaskadérstvo či vystupovanie na podujatiach. Salzmann používa pri skákaní z útesov alebo z lietadiel vrstvu textíle natiahnutú medzi ramenami a nohami jeho obleku, ktorá vytvára krídlo. Vďaka tomu sa mu darí vytvárať v prúde vzduchu pohyb smerom vpred, nielen nadol. Pri každom metri zostupu sa tak dokáže posunúť o tri metre vpred. Počas takéhoto zoskoku dosahuje rýchlosti viac ako 100 km/h.

Zámerom elektrického pohonu je zvýšiť výkon obleku na lietanie a dosiahnuť lepší kĺzavý let a tým sa dostať do väčšej vzdialenosti. Salzmann vysvetľuje, že po aktivácii pilot zažije okamžité zrýchlenie, ktoré mu umožní letieť rýchlosťou viac ako 300 km/h. Salzmann a dvaja ďalší letci s oblekmi na lietanie vyleteli na prvý let s Electrified Wingsuit by BMW i vrtuľníkom nad vrcholky hôr v jeho rakúskej domovine. Hneď po vyskočení vo výške 3 000 metrov všetci traja vytvorili formáciu a leteli smerom k horskému masívu. Salzmann dokázal s pomocou elektrického pohonu zrýchliť intenzívnejšie ako jeho spoločníci a strmo letel pomedzi vrcholy. Po preletení ďalšej zákruty sa stretol so zvyšnými pilotmi, ktorí leteli kĺzavým letom okolo hôr. Následne všetci traja otvorili padáky a pristáli na dohodnutom mieste.

Po úspešnej premiére sa Peter Salzmann a experti z BMW i a Designworks zamerali na ďalší vývoj prvého elektricky poháňaného obleku na lietanie. Rakúšan je pevne presvedčený, že technológia elektrického pohonu bude vytvárať budúcnosť nielen na cestách, ale aj vo vzduchu. Z jeho pohľadu je projekt Electrified Wingsuit by BMW i dokonalou ukážkou dovtedy nevídaných možností, ktoré sa vďaka elektrickej mobilite zmenili na skutočnosť.

 

https://www.bmw.com/en/innovation/peter-salzmann-electrified-wingsuit.html?tl=grp-opre-ngpc-brnd-mn-.-.-.-.-

 

Kontakt:

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com/slovak

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Instagram: https://www.instagram.com/bmwgroup

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/bmw-group/

 

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.
Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.
Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.
Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

 

BMW Group


BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2019 celosvetový predaj viac než 2,5 mil. osobných automobilov a viac než 175 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2019 činil zisk pred zdanením 7,118 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 104,210 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2019 zamestnával po celom svete 133 778 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Sieť partnerov tvorí:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, v Bratislave.

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach.

Štyria predajcovia motocyklov BMW so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline.

CO2 EMISSIONS & CONSUMPTION.

BMW i3
combined fuel consumption: 0.0 l/100 km; combined power consumption: 13.1 kWh/100 km; combined CO2 emissions: 0 g/km.

BMW iX3
combined fuel consumption: 0.0 l/100 km; combined power consumption: 17.8 – 17.5 kWh/100 km; combined CO2 emissions: 0 g/km

 

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.
Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.
Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.
Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

 

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

ANNUAL GENERAL MEETING.

Munich. 11 May 2022

Here you can watch the webcast of the public part of the 102 Annual General Meeting of BMW AG.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Latest Facts & Figures.

Štvrťročný Report do 31. marca 2009
09.11.2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
09.11.2012
Predaj a marketing
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť