Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

BMW predstavuje na CES 2021 budúcnosť zobrazovacieho a ovládacieho systému BMW iDrive.

BMW iDrive oslávi na digitálnom podujatí CES 2021 svoje 20. narodeniny. Výrazná zmena rozhrania medzi vodičom a vozidlom vytvorila štandard automobilového priemyslu a položila základy dnešných multifunkčných užívateľských zážitkov založených na online pripojení.

Technológia
·
BMW ConnectedDrive
·
Infozábava a koncepty riadenia
·
Alternatívne pohonné systémy, mobilita budúcnosti
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50
Fax: +421-2-321411-99

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~611,32 KB)
  
Photos(37x, ~457,69 MB)

Mníchov. Od debutu prvej generácie systému BMW iDrive prešlo už 20 rokov. Automobilka BMW v rámci Výstavy spotrebnej elektroniky CES 2021, predstaví novú kapitolu svojho zobrazovacieho a ovládacieho systému, ktorý posúva spoluprácu a rozhranie medzi vodičom a vozidlom do nového digitálneho a inteligentného veku. Podujatie CES sa bude v čisto digitálnej a online forme konať 11. — 14. januára 2021. Automobilka BMW využije virtuálne fórum podujatia na to, aby celosvetovému publiku poskytla prvý pohľad na blížiaci sa úplne nový systém BMW iDrive, ktorý sa oficiálne predstaví v priebehu roka 2021.

Súčasťou digitálnej ponuky na CES 2021 bude aj zábavná video upútavka, ktorá predstaví vývoj užívateľského zážitku vo vozidlách BMW v priebehu ostatných dvoch dekád. Hlavnými hrdinami tejto cesty časom sú modely BMW radu 7 z roku 2001, v ktorom oslávil systém BMW iDrive svoju premiéru a BMW iX — ten príde na trh v roku 2021 a prvý raz sa v ňom predstaví nová generácia zobrazovacieho a ovládacieho systému. Tím BMW Design, zodpovedný za užívateľský zážitok, ponúkne aj zopár pohľadov do zákulisia prác na vývoji. Zároveň aj do série videí Re-Thinking Design, ktoré sa prvý raz predstavili v rámci podujatia spoločnosti BMW Group s názvom #NEXTGen 2020, pribudla ďalšia zaujímavá epizóda. Všetky materiály, ktoré automobilka BMW uverejní v rámci svojej účasti na výstave CES 2021, ako aj ďalšie digitálne prezentácie, budú dostupné na špeciálnej online platforme určenej pre CES na www.bmw.com/ces.

Automobilka BMW pred 20 rokmi podnietila celkovú zmenu, ktorá zvrátila nárast tlačidiel rozmiestnených v interiéroch vtedajších vozidiel. Operačný systém BMW iDrive sa prvý raz predstavil v roku 2001 v novom modeli BMW radu 7, odmietol staré zvyky a vyčistil kokpit od rastúceho množstva tlačidiel a ovládačov. Na ich mieste na palubnej doske sa objavila farebná obrazovka (Control Display), na stredovú konzolu pribudol otočný ovládač (iDrive Controller). Multifunkčný systém tak umožnil vodičovi ovládať veľké množstvo nastavení vozidla, zábavných funkcií, navigácie a telefonovania. Na to všetko stačil jeden ovládač. Model BMW radu 7 bol zároveň aj prvým vozidlom s technológiou hlasového ovládania, ktorá umožnila ovládanie vybraných funkcií hlasovými povelmi.

Ovládač iDrive a hlasové povely výrazne zvyšujú bezpečnosť a zjednodušujú ovládanie jednotlivých systémov vozidla. Zatiaľ čo vodič musel predtým vo svojom okolí vyhľadať a stlačiť špeciálne určené tlačidlá funkcií, zrazu stačilo položiť ruku na ovládač Controller. Ten sa nachádza ergonomicky umiestnený na stredovej konzole. Vodič vidí všetky informácie na obrazovke Control Display zabudovanej do stredu palubnej dosky vo výške očí, čo je rýchle a zároveň aj bezpečné. Vodič musí spustiť oči z vozovky iba na krátky moment, keď skontroluje stav systému. Počas pár rokov sa tento inovatívny prístup stal novým štandardom automobilového priemyslu. Mnoho ostatných automobilových výrobcov začalo používať kombináciu obrazovky a ovládača, pretože ide o jediný spôsob, ako zvládnuť stúpajúci počet funkcií v ich automobiloch.

Neustály vývoj zväčšuje náskok.
Automobilka BMW prevzala od objavenia systému iDrive vedúce postavenie v oblasti intuitívneho ovládania systémov vozidla a neustály proces vývoja zaručuje jeho trvalý náskok pred konkurenčnými systémami. Vďaka tomu sa objavili predvolené tlačidlá, ku ktorým sa dali priradiť individuálne zvolené ovládacie kroky. Tieto tlačidlá využívajú aj kapacitný povrch, ktorý zobrazí uložené funkcie na obrazovke Control Display. Následne prišli tlačidlá priamej voľby s rýchlym prístupom k najčastejšie používaným okruhom funkcií a ovládač Touch Controller, ktorý užívateľom umožnil priame vkladanie písmen písaním prstom na jeho povrch. V roku 2015, opäť v BMW radu 7, sa prvý raz predstavila dotyková stredová obrazovka Control Display.

Automobilka BMW zároveň uviedla do života ďalšie inovácie na zlepšenie komfortu jazdy a na zvýšenie bezpečnosti. V roku 2004 bola prvým automobilovým výrobcom, ktorý predstavil Head-Up Display. Ten premieta informácie dôležité pre jazdu na čelné sklo priamo do zorného poľa vodiča. V roku 2015 sa v BMW radu 7 predstavila svetová novinka v podobe ovládania gestami, čím sa rozšírila ponuka viacerých spôsobov ovládania. Neustálym procesom vývoja prešlo aj hlasové ovládanie. Veď už od roku 2015 dokázali systémy reagovať na povely vydané plynulou rečou namiesto presne definovaných pokynov.

BMW ukazuje cestu v oblasti online pripojených vozidiel.
Systém BMW iDrive dláždil cestu aj pre príchod a rozvoj digitálnych služieb. Tie umožnili neustále napredovanie vzťahu medzi užívateľom a vozidlom. Prvý stupeň vývoja systému priniesol do vozidiel BMW služby BMW Online. V roku 2007 nasledovalo zabudovanie vyhľadávacieho nástroja Google, o rok neskôr bolo BMW prvým výrobcom automobilov na svete, ktorý sprístupnil vo vozidlách neobmedzený prístup na internet. Reakciou na raketový nástup inteligentných mobilných telefónov a digitálnych aplikácií vyvinutých špeciálne pre ne bola od roku 2012 možnosť integrovať do ovládacieho systému BMW iDrive aplikácie tretích strán.

Od roku 2016 bolo spojenie medzi vozidlom a vodičom ešte bližšie. Aplikácia BMW Connected odteraz umožnila užívateľom plnú integráciu vozidiel do ich digitálneho životného štýlu. Priamo z mobilných telefónov sa dali zadávať destinácie do navigačného systému BMW a naopak, informácie o stave vozidla boli dostupné aj na mobilnom telefóne či na inom elektronickom zariadení. Vďaka aplikácii My BMW je teraz k dispozícii oveľa širšia ponuka funkcií.

Asistenčné systémy vodiča s digitálnou inteligenciou.
V novo predstavenom modeli BMW radu 3 sa v roku 2018 prvý raz predstavil nový systém hlasového ovládania založený na online pripojení. Inteligentný osobný asistent BMW Intelligent Personal Assistant je digitálny spoločník, ktorého rozsah schopností sa dá neustále rozširovať. Využíva modulárny a flexibilný softvér vozidla s názvom BMW Operating System 7, ktorý zároveň poskytuje základ pre ďalšiu službu zameranú na budúcnosť: aktualizácia softvéru na diaľku Remote Software Upgrade neustále udržiava modely BMW na pulze najmodernejších digitálnych technológií a taktiež umožňuje, aby sa do vozidla aj neskôr po kúpe dostali nové funkcie.

Odvaha vynájsť revolučnú odpoveď na výzvu v podobe stúpajúcej náročnosti a funkčnej komplexnosti priviedla pred 20 rokmi automobilku BMW k prevratnému a intuitívnemu ovládaniu systémov na palube. A systém BMW iDrive teraz vytvára smerovanie digitálnej inteligencie, ktorá prinesie zážitok z jazdy ešte precíznejšie vytvorený na mieru podľa potrieb a preferencií každého vodiča.

Ďalšia generácia systému BMW iDrive posunie rozvíjajúce sa prepojenie medzi vozidlom značky BMW a jeho vodičom na novú úroveň. Nový systém elegantne premosťuje medzeru medzi analógovou a digitálnou technológiou. Zároveň prináša ďalšiu zmenu, pretože počet funkcií dostupných vo vozidlách a ich komplexnosť a prepojenosť sa neustále iba zvyšuje. Do vozidiel sa vo veľkej miere dostala digitalizácia a umelá inteligencia, pričom upravené snímače teraz umožňujú vnímať a analyzovať celé okolie. Výsledkom je vysoký stupeň automatizácie parkovania aj samotnej jazdy. K tomu sa pridávajú služby využívajúce informácie zo vzdialených serverov a zber dát v reálnom čase.

To znamená, že vozidlo má v akomkoľvek momente prístup k veľkému množstvu informácií, ktoré dokáže poskytnúť vodičovi. Napríklad môže prijať a zobraziť výstrahu na cestách od ďalších vozidiel značky BMW a v cieli cesty predpovedať dostupnosť parkovacích miest. Teraz aj v budúcnosti bude vývoj na tomto poli naďalej pokračovať a na obrazovky vozidiel ako aj do ich ovládacích systémov prinesie ďalšie čerstvé výzvy a novinky. Ďalšia generácia systému BMW iDrive je pripravená ešte intenzívnejšie než doteraz využívať potenciál inteligentne komunikujúcich a prepojených vozidiel. Vďaka tomu bude zážitok z mobility bezpečnejší, komfortnejší a pohodlnejší, pričom prinesie ďalšie a rôznorodejšie prvky.

 

Kontakt:

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com/slovak

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Instagram: https://www.instagram.com/bmwgroup

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/bmw-group/

 

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.
Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.
Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.
Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

 

BMW Group


BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2019 celosvetový predaj viac než 2,5 mil. osobných automobilov a viac než 175 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2019 činil zisk pred zdanením 7,118 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 104,210 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2019 zamestnával po celom svete 133 778 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Sieť partnerov tvorí:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, v Bratislave.

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach.

Štyria predajcovia motocyklov BMW so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

ANNUAL GENERAL MEETING.

Munich. 11 May 2022

Here you can watch the webcast of the public part of the 102 Annual General Meeting of BMW AG.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Latest Facts & Figures.

Štvrťročný Report do 31. marca 2009
09.11.2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
09.11.2012
Predaj a marketing
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť