Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

Legendárny pretekár na BMW 328 oslavuje dnes 102 rokov!

Po desaťročiach pretekania a s generáciami jazdcov, ktorých ovplyvnil a trénoval, je Rumun Marin Dumitrescu legendou motoršportu. V jeho dlhej kariére má špeciálne miesto model BMW 328.

Dedičstvo
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50
Fax: +421-2-321411-99

send an e-mail

Downloads.

  
Photos(18x, ~130,89 MB)

Bukurešť. Marin Dumitrescu sa narodil 19. januára 1919 v Rumunsku. V tom istom roku, no o 5 mesiacov neskôr, 17. júla 1919, získala mladá nemecká spoločnosť prvý významný rekord: pilot Franz-Zeno Diemer dosiahol s lietadlom DFW F37, poháňaným motorom BMW IV, výšku 9 760 m. Dovtedy sa tak vysoko nikto nedostal.

Marin Dumitrescu pôsobil v 2. svetovej vojne ako letecký mechanik a hneď v roku 1945 sa zameral na preteky automobilov. Začínal na dvoch kolesách, kde sa stal šampiónom v rýchlostných pretekoch aj v motokrose. S upravenými modelmi Jeep sa zúčastnil aj prvých povojnových pretekov automobilov.

S návratom pretekov do vrchu a pretekov na okruhoch do povojnového Rumunska si Marin Dumitrescu v priestoroch bukureštského závodu Vulcan upravil model BMW 328. S týmto modelom získal významnú sériu víťazstiev. Medzi nimi boli aj preteky do vrchu Sinaia, kde porazil aj legendárnych medzivojnových jazdcov, ktorými boli Petre Cristea a Jean Calcianu. V rovnomennom dokumentárnom filme z roku 2015 označil tento výkon ako The Race of My Life (Preteky môjho života). Medzi rokmi 1949 až 1958 vyhral v Rumunsku väčšinu titulov v pretekoch do vrchu aj na okruhoch.

V druhej polovici 60-tych rokov sa po období zákazu komunistickým režimom snažil o opätovné oživenie motoristického športu v Rumunsku. Pomáhal s organizovaním moderných rely pretekov v Rumunsku a úspešne sa na ich a zúčastňoval, pričom opäť získal niekoľko titulov národného šampióna. Posledný titul získal v roku 1976 vo veku 57 rokov na automobile Dacia.

Marin Dumitrescu v ďalších desaťročiach pokračoval v príprave nových generácií pretekárskych jazdcov a z jeho skúseností ťažilo mnoho nových šampiónov motoristického športu. V jeho vášni pre motoristický šport pokračovali aj jeho syn Radu Dumitrescu a vnuci Andrei a Silviu Dumitrescu, pričom získali tituly rumunských šampiónov v pretekoch do vrchu. Tento rok sa rodina Dumitrescu opäť predstaví v Majstrovstvách Rumunska v pretekoch do vrchu a prvý raz aj na okruhoch v rámci Rumunského seriálu vytrvalostných pretekov.

S desaťročiami pôsobenia, s generáciami jazdcov, ktorých ovplyvnil a trénoval, je Marin Dumitrescu legendou, ktorá si zaslúži úctu, a ktorá neustále inšpiruje. Aj BMW Slovenská republika mu želá všetko najlepšie!

V roku 2017 bol Marin Dumitrescu hrdinom legendárneho stretnutia s BMW 328 v rámci podujatia Sinaia Elegance Contest. K červenému kobercu pred zámkom Peles sa priviezol v BMW 328 Mille Miglia Roadster. Išlo o jedno z troch vyrobených pretekárskych vozidiel. Tieto modely sa v roku 1940 zúčastnili pretekov Mille Miglia, kde pre značku BMW zabezpečili víťazstvo v hodnotení tímov a preteky vyhralo vozidlo BMW 328 Touring Coupé. Posledné oficiálne preteky, na ktorých štartovali vozidlá BMW 328 Mille Miglia Roadsters, bola Ceľká cena mesta Brašov v septembri 1940, kde sa továrenský tím zúčastnil iba oficiálnych tréningov. Vypuknutie vojny viedlo k náhlemu odchodu tímu bez toho, aby odštartoval do pretekov. V júni 2017 sa jeden z modelov BMW 328 Mille Miglia Roadster vrátil po 77 rokoch do Rumunska a Marin Dumitrescu dostal možnosť opäť sa s ním stretnúť a po 60 rokoch odlúčenia sa vo svojom obľúbenom vozidle mohol aj previezť.

 

 

 

Kontakt:

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com/slovak

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Instagram: https://www.instagram.com/bmwgroup

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/bmw-group/

 

BMW Group


BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2020 celosvetový predaj viac než 2,3 mil. osobných automobilov a viac než 169 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2019 činil zisk pred zdanením 7,118 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 104,210 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2019 zamestnával po celom svete 133 778 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Sieť partnerov tvorí:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, v Bratislave.

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach.

Štyria predajcovia motocyklov BMW so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

WORLD PREMIERE

Here you can see the on demand broadcast of the World Premiere of the new BMW S 1000 R and BMW G 310 R.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Latest Facts & Figures.

Štvrťročný Report do 31. marca 2009
09.11.2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
09.11.2012
Predaj a marketing
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť