Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

MINI Vision Urbanaut. Virtuálna vízia sa stáva hmatateľnou realitou.

Značka MINI predstavením virtuálnej štúdie MINI Vision Urbanaut v novembri 2020 odhalila úplne novú interpretáciu mobility prostredníctvom inovatívnej vízie využitia priestoru. Spoločnosť BMW Group teraz predstavuje fyzický model vozidla, ktorý záujemcom umožní intenzívnejší kontakt s priestorovým konceptom a s použitými trvalo udržateľnými materiálmi. Model zažije svoju svetovú premiéru 1. júla 2021 na konferencii DLD Summer.

Dizajn, koncepty a štúdie
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50
Fax: +421-2-321411-99

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~331,24 KB)
  
Photos(99x, ~981,15 MB)
  More below article text

Mníchov. Značka MINI predstavením virtuálnej štúdie MINI Vision Urbanaut v novembri 2020 odhalila úplne novú interpretáciu mobility prostredníctvom inovatívnej vízie využitia priestoru. Spoločnosť BMW Group teraz predstavuje fyzický model vozidla, ktorý záujemcom umožní intenzívnejší kontakt s priestorovým konceptom a s použitými trvalo udržateľnými materiálmi. Model zažije svoju svetovú premiéru 1. júla 2021 na konferencii DLD Summer v Mníchove.

„V automobilke MINI vnímame našu zodpovednosť, aby sme ochraňovali a rozvíjali výnimočný charakter našej značky smerom k najbližším rokom ako aj k vzdialenejšej budúcnosti,” vysvetľuje Bernd Körber, riaditeľ značky MINI. „S pohľadom upreným do budúcnosti sme sa v podobe modelu MINI Vision Urbanaut pohrávali s myšlienkou, ako by sme mohli zobrať typické prvky značky MINI a nanovo ich použiť spôsobom charakteristickým pre naše automobily. Presne tak, ako sa nám to podarilo v tomto prípade, keď sme sa zamerali na rozumné využitie priestoru. Osobný priestor užívateľov sa tak presunie do vozidla a otvára mu mnoho možností. Od vytvorenia mestskej oázy až po zážitok slobody v momentoch Wanderlust. Vozidlo MINI Vision Urbanaut predstavuje náš pohľad na to, ako môže automobilka MINI využiť svoje motto Clever Use of Space a priniesť odpovede na budúce potreby miest a životného štýlu.”

Oliver Heilmer, šéf MINI Design, dodáva: V oddelení MINI Design veríme, že najlepším spôsobom, ako pochopiť celkový koncept za štúdiou MINI Vision Urbanaut, je vyskúšať si ju. Pocit z priestoru a inovatívne materiály si priam pýtajú, aby ich ľudia spoznali. Preto bolo pre nás veľmi dôležité, aby vozidlo MINI Vision Urbanaut vzniklo aj ako naozajstný fyzický model. A ten moment teraz nastal. Naplánovali a postavili sme každý kúsok vozidla, takže ľudia spoznajú všetky možnosti vozidla MINI Vision Urbanaut – priamo v našich priestoroch MINI Design Studio v Mníchove.”

Rozšírenie idey mobility s presahom za jazdenie – MINI momenty.
Vozidlá značky MINI v budúcnosti primárne vidíme ako prostriedok a spoločníka pre nezabudnuteľné zážitky, ktoré by sme mohli nazvať aj MINI momenty. Inšpirácia vznikla z otázky „Aký druh zážitkov by som chcel s mojím vozidlom?”, pričom poskytla základ pre štúdiu MINI Vision Urbanaut – pre momenty, keď cestujete ako aj pre momenty, keď stojíte. Význam sa ukrýva v MINI momentoch s označením Chill, Wanderlust a Vibe. Exteriér a interiér sa menia podľa toho, ktorý MINI moment je práve aktívny a vytvára zážitok na najlepšej možnej úrovni. K nálade podľa zvoleného MINI momentu potom prispievajú aj vôňa, zvuk a náladové podsvietenie. Vytvorenie fyzickej štúdie modelu MINI Vision Urbanaut umožní naplno zažiť premeny vozidla a jeho prispôsobenie jednotlivým momentom.

Moment Chill vám umožní nabrať dych a zastaviť sa tu a teraz. Vozidlo sa stane vaším útočiskom, nebom, kde si počas cesty môžete vydýchnuť — alebo pracovať pri plnom sústredení. Zadná lavica sedadiel (Cosy Corner) láka rozličnými možnosťami na sedenie i ležanie a podsvietený oblúk nad ňou získa vzhľad lesnej klenby a je možné ho stlmiť. Celok dopĺňajú náladová hudba a atmosféru dotvárajú zvuky prírody. V stredovej časti sa kruhový ovládač zasunie dolu a stáva sa z neho stolná lampa, ktorá eliminuje obrazovky a prepínače, ktoré by mohli zákazníkovi pripomínať, že sa nachádza vo vozidle.

Wanderlust je jediným MINI momentom, keď MINI Vision Urbanaut riadia funkcie autonómnej jazdy. V tomto momente sa z interiéru stáva ideálne miesto na riadenie vozidla, ale ponúka aj možnosť nechať sa ním viezť. Zákazníkovi umožní nanovo objaviť romantiku cestovania. Ak chce zákazník šoférovať sám, poklepanie prostom na logo MINI vytiahne volant a pedále. Používateľské rozhranie kruhového ovládača sa vizuálne zmení; posádke sa zobrazuje animácia trasy s doplňujúcimi informáciami — napríklad turistické zaujímavosti alebo čas príchodu.

MINI moment Vibe otvára vozidlo MINI Vision Urbanaut ľuďom a okoliu a prináša zážitky zo súznenia a z interakcie. Otvorené bočné dvere a vyklopené čelné sklo vytvárajú prívetivú kulisu, ktorá zmazáva hranice medzi vonkajším a vnútorným priestorom. Centrálny kruhový ovládač sa stáva centrálnym ovládačom médií. Grafická animácia sa pohybuje podľa hudby a zobrazuje sa na predných aj zadných plochách, kolesách a na oblúku nad zadnými sedadlami. Vytvára príjemnú klubovú atmosféru. Niektorým by dokonca vozidlo mohlo začať pripomínať reproduktor. V ponuke je aj štvrtá a plne nastaviteľná možnosť Moje momenty, ktorá ponúka užívateľom možnosť nastaviť si dizajn vozidla podľa vlastných potrieb a túžob.

Mnoho pohľadov na trvalú udržateľnosť.
Rovnako ako na široké možnosti využitia, sa štúdia MINI Vision Urbanaut zameriava aj na trvalú udržateľnosť. Vidno to na viacerých aspektoch vozidla. Štartovacím bodom štúdie bolo inteligentné využitie priestoru (Clever Use of Space), ktorým sa značka MINI preslávila; ponúka viac vnútorného priestoru a variability ako kedykoľvek predtým, stále však na minimálnej ploche. Na vozidlo značky MINI má nezvyčajnú výšku, ale dlhé je iba 4,46 m. Štúdia MINI Vision Urbanaut poskytuje vnútorný priestor, ktorý možno využiť rôznymi spôsobmi a ponúka úplne novú ľahkosť pohybu vo vnútri vozidla. Elektrický pohon zaisťuje mobilitu bez vypúšťania lokálnych emisií. Ďalším rozmerom je zameranie na využívanie vozidla aj na niečo viac než iba ako dopravný prostriedok. A tak štúdia MINI Vision Urbanaut vytvára aj mestský priestor pre ľudí v momente, keď stojí, čím zvyšuje množstvo času, keď ho chcú využívať či iba v ňom len tak sedieť.

Štúdiu MINI Urbanaut charakterizuje zodpovedné používanie zdrojov. Jej záväzkom je nielen maximálny priestor na malej ploche alebo elektrický pohon, ale aj zodpovedný prístup k materiálom. To sa dosahuje nielen znížením počtu komponentov v exteriéri aj interiéri, ale aj zdvojením funkcií, napríklad palubná doska/ležadlo. Premiéru tu má aj kruhový stredový OLED displej – v nastavení Chill sa vysunie nad stôl ako štýlová lampa. Predĺženie času užívania zaručí aj možnosť vymieňania materiálov, čo bolo jednou z priorít. Dobrým príkladom je možnosť vymieňať poťahové materiály. K používaniu recyklovaných materiálov sa pridáva aj konštrukcia bez chrómu a kože, pričom tento prístup sa dostane k slovu aj v ďalších generáciách modelov značky MINI.

Vysoko kvalitné a trvalo udržateľné materiálové inovácie.
V interiéri štúdie MINI Vision Urbanaut sa nachádza vysoký podiel recyklovaných materiálov a použité materiály sú takmer výlučne iba obnoviteľné a recyklovateľné. Dominantným materiálom interiéru je úpletová textília a recyklované materiály (ako napríklad aj vlna, polyester a Tencel), v ktorých sa snúbi útulnosť a kvalita s mäkkosťou a pohodlím. Dizajnéri sa mimoriadne zameriavali na riešenia, ktoré využívajú jeden typ materiálu, čomu sa hovorí aj o mono materiáli. Ten sa ľahko recykluje a dá sa jednoducho využiť na nové produkty. Použitie recyklovaného a obnoveného korku na volante a na niektorých častiach podlahy pridáva dotyk prírody a zaisťuje autentické a príjemné vnútorné prostredie. Výber materiálov pre štúdiu MINI Vision Urbanaut sa zameral na mimoriadne vysokú úroveň vizuálnej aj haptickej kvality, ktorú dokáže ponúknuť interiér vytvorený podľa princípov trvalej udržateľnosti.

Zážitok pre všetky zmysly.
Štúdia MINI Vision Urbanaut pokrýva všetky druhy zmyslov a vytvára vynikajúci zážitok na palube. K nálade podľa zvoleného MINI momentu potom prispievajú aj vôňa, zvuk a náladové podsvietenie. „Celostný prístup sa zameriava na všetky zmysly a vytvára jedinečný a nezabudnuteľný zážitok,” vysvetľuje Annabell Coffinet, dizajnérka vôní v spoločnosti BMW Group. „Špeciálny odtlačok vône sa vám dostane do mysle a pripomenie vám pozitívnu atmosféru ako aj celkový zážitok. Takto vytvárame ďalšiu a veľmi osobnú spojitosť s veľmi nezabudnuteľnými momentmi. Prvý raz by sme chceli prepojiť identitu značky MINI aj s typickou vôňou. Tento závan niečoho nedotknuteľného, osviežujúceho a nečakaného prináša emóciu do spôsobu komunikácie značky, niečo ako medzinárodný a neomylne rozpoznateľný podpis. Zostane to diskrétne v úzadí a objaví sa ako súčasť uvítacieho procesu.” O vyváženie zmyslového zážitku sa postaral kreatívny zvukový riaditeľ Renzo Vitale, ktorý k rôznym vôňam pridal aj zvukový sprievod. Okrem uvítacieho zvuku zložil hudbu aj k nastaveniam Chill, Vibe a Wanderlust. Moment Chill dopĺňajú náladová hudba a atmosféru dotvárajú zvuky prírody a tečúcej vody. Zadná lavica sedadiel láka rozličnými možnosťami na sedenie i ležanie a podsvietený oblúk nad ňou získa vzhľad lesnej klenby a možno ho stlmiť. Hudobný sprievod vytvára pokojný relaxačný zážitok. Nastavenia Wanderlust a Vibe dopĺňa soundtrack v podobe špeciálne zloženej hudby, ktorý možno počuť vo vozidle aj mimo neho.

Analógová láska, digitálne pripojenie.
Ďalším zámerom s MINI momentmi bolo využiť ich digitálnu integráciu na umocnenie či obohatenie analógového zážitku. Tento prístup, nazvaný Analógová láska, digitálne pripojenie, možno nájsť v celom vozidle. Prejavuje sa napríklad aj tým, že pod niektorými analógovými povrchmi sa nachádza ďalšia digitálna úroveň. Príkladom je stôl vo vozidle (ktorý po umiestnení prvku MINI Token do jedného z konektorov spustí MINI momenty), lampa s OLED displejom a LED vzory v interiéri umiestnené pod textilnou vrstvou či v prednej a zadnej časti vozidla. Tieto oblasti vozidla spájajú analógový a digitálny svet do nového a intenzívneho zážitku. Vďaka modelárom zo spoločnosti BMW Group to všetko možno zažiť v naozajstnom vozidle.

Využitie skúseností spoločnosti BMW Group so stavaním modelov.
Štúdia MINI Urbanaut bola zvnútra aj zvonka navrhnutá ako inovatívny koncept priestoru. Dizajnéri vytvorili zážitok z priestranného interiéru ešte pred vývojom exteriéru. Na vytvorenie predstavy veľkosti využili pôdorysy, prvky zariadenia a drevené modely v primeranej mierke. V priebehu projektu použili na vytvorenie digitálneho modelu aj rozšírenú virtuálnu realitu a model systematicky upravovali. V mníchovskom dizajnérskom štúdiu MINI Design potom vznikol celý fyzický model. Spoločnosť BMW Group v tomto prípade použila všetky svoje dostupné schopnosti, aby premenila virtuálnu víziu do fyzickej reality. Čalúnnici, modelári, mechatronickí konštruktéri, programátori, špecialisti na laky ako aj všetci ostatní spolupracovali s dizajnérmi, aby z vízie vytvorili fyzický model takmer na kvalitatívnej úrovni prototypu. Treba dodať, že štúdia MINI Vision Urbanaut nie je iba statický model, ale dokáže aj jazdiť a zatáčať. Každá časť bola špeciálne navrhnutá, precízne vyrobená pomocou špičkových nástrojov a následne ručne zložená. Vysokú úroveň umeleckého majstrovstva v interiéri štúdie MINI Vision Urbanaut podčiarkuje aj jeho dizajn, ktorý sa inšpiroval modernými obývačkami. Konštrukcia modelu sa tak rozšírila z klasickej stavby vozidla o tvorbu nábytku až po programovanie a premyslené zabudovanie špičkovej techniky.

 

Kontakt:

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

www.press.bmwgroup.com/slovak

 

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com/slovak

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

 

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia. Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy. Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie. Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste.

 

 

BMW Group


BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2020 celosvetový predaj viac než 2,3 mil. osobných automobilov a viac než 169 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2020 činil zisk pred zdanením 5,222 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 98,990 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2020 zamestnával po celom svete 120 726 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

15 rokov BMW na Slovensku. Priamy zástupca spoločnosti BMW Group, spoločnosť BMW Slovenská republika, vznikla pred 15 rokmi pod názvom BMW Group Slovakia. Jej vznikom vstúpil na slovenský trh priamo výrobca BMW AG prostredníctvom priameho zastúpenia a ukončil dovtedy existujúcu formu importu vozidiel prémiovej nemeckej značky. Pre zákazníkov to znamenalo vyššiu kvalitu služieb

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Sieť partnerov tvorí:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, v Bratislave.

Štyria autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach.

Štyria predajcovia motocyklov BMW so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline.

BMW Financial Services Slovakia, s.r.o., je priamy zástupca celosvetovej divízie BMW Financial Services poskytujúcej finančné a poistné produkty v rámci skupiny BMW Group.

 

Pridanou hodnotou priameho zastúpenia spoločnosti BMW Group, ktorá 1. júla 2021 oslavuje 15 rokov svojho pôsobenia na slovenskom trhu prostredníctvom spoločnosti BMW Slovenská republika, je vyššia kvalita poskytovaných služieb. Zákazníci tak majú lepší prístup k objednávaniu a ku konfigurácii vozidiel, k lepšej podpore ako aj k ponukám, ktoré pružnejšie, precíznejšie a lepšie dokážu reagovať na špecifické potreby slovenských zákazníkov. Výhodou je aj priama komunikácia medzi slovenským zastúpením a centrálou v Mníchove, čo vedie k lepšiemu, transparentnejšiemu a vhodnejšiemu procesu rozhodovania bez ďalšieho medzistupňa.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť

BMW Group Streaming

LIVE STREAMING.

Open Streaming Page

Here you can see the on-demand streams of the latest BMW Group press events. 

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Latest Facts & Figures.

Štvrťročný Report do 31. marca 2009
09.11.2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
09.11.2012
Predaj a marketing
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť