Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

Štartovací signál pre budúcnosť mobility bez CO2: Návštevníci podujatia IAA Mobility 2021 si môžu prvý raz vyskúšať model BMW iX5 Hydrogen v akcii.

+++ Pohon na vodíkové palivové články poskytuje trvalo udržateľnú radosť z jazdy ako nový prvok značky BMW i. +++ Svetovo unikátne spojenie vysoko výkonných palivových článkov a upravenej batérie podčiarkuje vedúce postavenie spoločnosti BMW Group v oblasti pohonov. +++ V roku 2022 vznikne malá séria pre potreby predstavenia a testovania. +++

Technológia
·
BMW i
·
Spoločnosť
·
Udržateľnosť
·
Alternatívne pohonné systémy, mobilita budúcnosti
·
Electrification
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50
Fax: +421-2-321411-99

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(2x, ~184,97 KB)
  
Photos(20x, ~158 MB)

Mníchov. Spoločnosť BMW Group systematicky postupuje s vývojom technológie vodíkových palivových článkov ako ďalšej možnosti pre trvalo udržateľnú individuálnu mobilitu. Dva roky po predstavení štúdie BMW i Hydrogen NEXT sa na mníchovskom podujatí IAA Mobility 2021 odhalí model BMW iX5 Hydrogen. Vozidlo z kategórie Sports Activity Vehicle (SAV), ktoré je stále v stave predsériového vývoja, využíva pohon na vodíkové palivové články a návštevníkom bude k dispozícii v počte niekoľkých kusov. Tí si ho budú môcť vyskúšať počas jazdy v modrých pruhoch spájajúcich hlavné výstavisko s ostatnými výstavnými miestami v centre mesta.

 

Do konca budúceho roka vznikne pre potreby predstavovania a testovania malá séria vozidiel BMW iX5 Hydrogen, pričom toto vozidlo vychádza z modelu BMW X5. Jeho pohon na vodíkové palivové články je ďalším dôkazom o vedúcich schopnostiach spoločnosti BMW Group v oblasti technológií elektrického pohonu. „S vysoko výkonnými palivovými článkami a s upravenou batériou je pohonný systém modelu BMW iX5 Hydrogen svetovým unikátom,” povedal Juergen Guldner, riaditeľ pre Technológie vodíkových palivových článkov a projektov vozidiel v spoločnosti BMW Group. „Týmto spôsobom vytvárame novú cestu pre trvalo udržateľnú radosť z jazdy.”

 

Pri správnych podmienkach má technológia vodíkových palivových článkov potenciál, aby sa stala ďalším pilierom v ponuke pohonov spoločnosti BMW Group pre mobilitu bez lokálnych emisií CO2. Značka BMW i, ktorá sa zameriava iba na mobilitu bez lokálnych emisií, by v budúcnosti mohla ponúkať aj vozidlá s pohonom na vodíkové palivové články a tým doplniť batériové elektromobily, ako sú modely BMW i3, BMW iX3, BMW iX a BMW i4. Pokiaľ by vodík vznikal s použitím obnoviteľnej energie a bola by k dispozícii potrebná infraštruktúra, mohla by táto technológia doplniť portfólio elektrifikovaných pohonov spoločnosti BMW Group. Zároveň by dokázala splniť nároky zákazníkov, ktorí nemajú vlastný prístup k elektrickej nabíjacej infraštruktúre, často jazdia na dlhé vzdialenosti, prípade požadujú vyššiu mieru flexibility.

 

Špeciálne dizajnové prvky pre Sports Activity Vehicle bez lokálnych emisií vznikli pomocou 3D-tlače.

Model BMW iX5 Hydrogen je moderné luxusné vozidlo z kategórie Sports Activity Vehicle (SAV), ktoré spája špičkovú technológiu pohonu s výraznými proporciami, pohodlím a všestrannosťou modelov BMW X. Prepojenie vozidla so značkou BMW i podčiarkujú špeciálne dizajnové prvky interiéru aj exteriéru a taktiež aj jeho výnimočná technológia pohonu. Vnútorné lemy obličiek masky chladiča BMW, vložené prvky v 22-palcových aerodynamických diskoch kolies a vo vonkajších častiach zadného nárazníka sú modrej farby BMW i Blue. Na nástupných prahoch a poťahoch palubnej dosky sa nachádzajú znaky hydrogen fuel cell.

 

Vypletané vnútro otvorov na vstup vzduchu v prednej časti modelu BMW iX5 Hydrogen ako aj zadný nárazník a prvky v jeho difúzore, dostali svoj vlastný vzhľad. Ozdobné mriežky pokrývajúce BMW obličky mriežky chladiča, spodný a dva vonkajšie otvory na vstup vzduchu ako aj prvky karosérie na spodnej časti zadného nárazníka pochádzajú z výrobného závodu Additive Manufacturing Campus spoločnosti BMW Group, kde sa na výrobu prototypov a štandardných súčiastok využíva technológia 3D tlače. Tento spôsob produkcie umožňuje rýchly a mimoriadne flexibilný vznik komponentov, ktoré by sa pre ich tvary nedali vyrábať konvenčnými postupmi.

 

Systematická trvalá udržateľnosť: Aerodynamické disky kolies a pneumatiky vyrobené z prírodného kaučuku.

Aerodynamické disky kolies modelu BMW iX5 Hydrogen sa dodávajú s pneumatikami vyrábanými z trvalo udržateľného prírodného kaučuku a celulózy. Potrebné suroviny sa získavajú v súlade so štandardmi nezávislej organizácie Forest Stewardship Council (FSC). Spoločnosť BMW Group je prvým automobilovým výrobcom na svete, ktorý na svojich sériových vozidlách využíva pneumatiky Pirelli vyrobené iba z certifikovaného prírodného kaučuku a z drevnej celulózy.

 

Typická dynamika jazdy BMW, výrazné schopnosti na dlhé vzdialenosti.

Model BMW iX5 Hydrogen spája technológiu palivových článkov s piatou generáciou pohonu BMW eDrive. Pohon využíva vodík ako zdroj energie, ktorý sa v palivových článkoch premieňa na elektrinu. Vzniká tak elektrický výkon s hodnotou 125 kW (170 k), pričom jediným vedľajším produktom je vodná para. Tento druh pohonu umožňuje cestovanie vysokými rýchlosťami aj na dlhšie vzdialenosti. Elektrický motor pochádza z piatej generácie technológie BMW eDrive použitej aj v modeloch BMW iX. Vo fázach plachtenia a brzdenia slúži ako generátor, ktorý dodáva energiu do výkonovej batérie. Energia uložená vo výkonovej batérii sa využíva aj pri mimoriadne športových jazdných manévroch – poskytuje systémový výkon 275 kW (374 k) a zaručuje pre značku BMW typický zážitok z jazdy.

 

Vodík potrebný na energiu pre palivové články sa uskladňuje vo dvoch 700-barových nádržiach vyrobených z plastu zosilneného karbónovými vláknami (CFRP), do ktorých sa dovedna zmestí šesť kilogramov vodíka. „Plnenie nádrží vodíkom trvá iba tri či štyri minúty – takže využívanie modelu BMW iX5 Hydrogen na jazdy na dlhšie vzdialenosti nič neobmedzuje a vystačí si iba s krátkymi prestávkami,” vysvetľuje Guldner.

 

Vodík ako súčasť globálnych aktivít pre mobilitu bez CO2.

Podľa správy, ktorú publikovala Medzinárodná energetická agentúra (IEA), vodík ponúka značný potenciál ako zdroj energie budúcnosti a to v spojení s globálnymi aktivitami súvisiacimi s energetickou zmenou. Vďaka jeho skladovacím a prepravným vlastnostiam má vodík široké možnosti využitia. Priemyselne najrozvinutejšie krajiny tak vytvárajú vodíkové stratégie a podkladajú ich plánmi na uskutočnenie a konkrétnymi projektmi. V oblasti dopravy sa vodík môže stať ďalšou technologickou možnosťou, ktorá doplní batériovú elektrickú mobilitu a z dlhodobého hľadiska prispeje k vytváraniu trvalo udržateľnej individuálnej mobility. Bude to však závisieť od konkurencieschopnej výroby dostatočného množstva vodíka s použitím zelenej energie ako aj od rozšírenia potrebnej plniacej infraštruktúry, ktorá sa už v mnohých krajinách realizuje.

 

Spoločnosť BMW Group víta a podporuje aktivity na presadzovanie inovácií v Nemecku a v Európe smerujúcich k vytvoreniu vodíkovej ekonomiky a k zrýchleniu výroby zeleného vodíka. Tie zvlášť zahŕňajú rozsiahle vodíkové projekty označené ako Dôležité projekty spoločného európskeho záujmu (IPCEI). Projekty, ktoré spadajú pod túto iniciatívu Európskej únie a v Nemecku ich podporuje aj Federálne ministerstvo hospodárstva a Federálne ministerstvo dopravy, zahŕňajú celý hodnotový reťazec – od výroby vodíka, cez jeho dopravu, až po využitie v priemysle.

 

 

 

Kontakt:

 

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

www.press.bmwgroup.com/slovak

 

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com/slovak

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

 

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia. Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy. Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie. Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste.

 

BMW Group

 

BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2020 celosvetový predaj viac než 2,3 mil. osobných automobilov a viac než 169 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2020 činil zisk pred zdanením 5,222 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 98,990 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2020 zamestnával po celom svete 120 726 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

 

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Sieť partnerov tvorí:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

 

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, v Bratislave.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach a dve samostatné servisné prevádzky v Bratislave a Banskej Bystrici.

 

Štyria autorizovaní predajcovia motocyklov BMW so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline.

 

BMW Financial Services Slovakia, s.r.o., je priamy zástupca celosvetovej divízie BMW Financial Services poskytujúcej finančné a poistné produkty v rámci skupiny BMW Group.

 

Pridanou hodnotou priameho zastúpenia spoločnosti BMW Group, ktorá 1. júla 2021 oslavuje 15 rokov svojho pôsobenia na slovenskom trhu prostredníctvom spoločnosti BMW Slovenská republika, je vyššia kvalita poskytovaných služieb. Zákazníci tak majú lepší prístup k objednávaniu a ku konfigurácii vozidiel, k lepšej podpore ako aj k ponukám, ktoré pružnejšie, precíznejšie a lepšie dokážu reagovať na špecifické potreby slovenských zákazníkov. Výhodou je aj priama komunikácia medzi slovenským zastúpením a centrálou v Mníchove, čo vedie k lepšiemu, transparentnejšiemu a vhodnejšiemu procesu rozhodovania bez ďalšieho medzistupňa.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

ANNUAL GENERAL MEETING.

Munich. 11 May 2022

Here you can watch the webcast of the public part of the 102 Annual General Meeting of BMW AG.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Latest Facts & Figures.

Štvrťročný Report do 31. marca 2009
09.11.2012
Finančné aktivity spoločnosti, Fakty a Čísla
BMW Group zostalo na jeho ceste rastu v Číne
09.11.2012
Predaj a marketing
Show all

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť