Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

BMW iX5 Hydrogen v záverečných zimných testoch blízko polárneho kruhu - Radosť z jazdy bez emisií CO2 za každého počasia.

+++ Technológia vodíkových palivových článkov umožňuje neobmedzenú trvalo udržateľnú mobilitu aj pri extrémne nízkych vonkajších teplotách +++ Celkové použitie pohonného systému, podvozku a elektroniky v zimnom testovacom centre spoločnosti BMW Group vo švédskom meste Arjeplog +++ Video.

iX5 Hydrogen
·
Technológia
·
BMW i
·
Udržateľnosť
·
Alternatívne pohonné systémy, mobilita budúcnosti
·
Electrification
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50
Fax: +421-2-321411-99

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, 87,96 KB)
  
Photos(72x, ~292,75 MB)
  More below article text

Mníchov/Arjeplog. Model BMW iX5 Hydrogen v súčasnosti absolvuje náročný program testovania v extrémne mrazivých poveternostných podmienkach. Všetko je súčasťou záverečného zimného testovania vozidla na verejných cestách a v testovacom centre spoločnosti BMW Group v meste Arjeplog na severe Švédska. Celkové funkčné testy a overovanie systému palivových článkov, vodíkových nádrží, batérie a jej špičkového výkonu, ako aj centrálnej riadiacej jednotky vozidla potvrdili, že na túto dodatočnú možnosť mobility bez emisií CO2 sa možno spoľahnúť aj pri poskytovaní trvalo udržateľnej radosti z jazdy s vysokou úrovňou komfortu a bez obmedzení výkonu pri extrémnych mínusových teplotách.

 

Testy blízko polárneho kruhu ukazujú, že automobilka BMW Group v procese vývoja modelu BMW iX5 Hydrogen napreduje. Spoločnosť v priebehu roka vyrobí malú sériu modelu a taktiež je odhodlaná pomôcť s rozširovaním siete vodíkových čerpacích staníc. „Zimné testovanie v extrémnych podmienkach jasne ukazuje, že model BMW iX5 Hydrogen dokáže poskytnúť plný výkon aj pri teplotách -20 °C, a preto predstavuje životaschopnú alternatívu k vozidlu poháňanému batériovým elektrickým pohonom,“ hovorí Frank Weber, člen predstavenstva spoločnosti BMW AG, zodpovedný za vývoj. „Aby sme našim zákazníkom mohli ponúknuť pohonný systém s palivovými článkami ako atraktívne riešenie trvalo udržateľnej mobility, musí existovať aj dostatočne rozsiahla vodíková infraštruktúra.“

 

BMW iX5 Hydrogen: charakteristická dynamika BMW, dojazd a každodenná využiteľnosť po celý rok.

V týchto testovacích jazdách na ľade a snehu v okolí mesta Arjeplog je model BMW iX5 Hydrogen zaneprázdnený predvádzaním toho, ako spoľahlivo, pohodlne a výkonne dokáže jeho pohonný systém s vodíkovými palivovými článkami spĺňať požiadavky na mobilitu počas každodenného života. Po absolvovaní stoviek hodín na testovacích zariadeniach a pri dôslednom testovaní na bežných cestách to pridáva ďalšiu kapitolu do príbehu jeho vývoja.

 

Dôkazy sú tu a dostupné pre všetkých: tu, v týchto extrémnych mrazoch, vykazuje systém pohonu s vodíkovými palivovými článkami rovnakú každodennú využiteľnosť ako bežný spaľovací motor. Plný výkon systému je k dispozícii rýchlo. Aj v týchto mrazivých podmienkach systém pohonu stále ponúka svoj plný prevádzkový rozsah. A doplnenie vodíkových nádrží trvá len tri až štyri minúty, a to aj v treskúcej zime. „Systém pohonu s vodíkovými palivovými článkami v sebe spája to najlepšie z oboch svetov pohonu bez ohľadu na ročné obdobie a vonkajšie teploty: ponúka mobilitu elektrického vozidla bez lokálnych emisií, ako aj neobmedzenú každodennú použiteľnosť vrátane krátkych prestávok na doplnenie paliva známych z modelov so spaľovacím motorom,“ hovorí Jürgen Guldner, viceprezident pre technológiu vodíkových palivových článkov a projekty vozidiel v spoločnosti BMW Group.

 

Pohonný systém na palube modelu BMW iX5 Hydrogen spája technológiu palivových článkov s elektromotorom využívajúcim technológiu BMW eDrive piatej generácie. Vodík, ktorý využíva ako zdroj energie, sa skladuje vo dvoch 700-barových nádržiach vyrobených z plastu vystuženého uhlíkovými vláknami (CFRP). Palivový článok premieňa vodík na elektrickú energiu a dodáva výkon 125 kW (170 k). Navyše, elektromotor môže do mixu pridať energiu uloženú v napájacej batérii. Táto batéria sa nabíja buď rekuperáciou energie, alebo z palivového článku. To všetko znamená, že keď sa vodič rozhodne preskúmať hornú hranicu dynamických schopností vozidla, má k dispozícii systémový výkon 275 kW (374 k). Jedinou emisiou vypúšťanou palivovým článkom je vodná para. A jeho odpadové teplo sa obzvlášť efektívne využíva na vyhrievanie interiéru automobilu.

 

Jedinečný systém pohonu spĺňa všetky požiadavky.

Pohon, skladovanie energie a riadiace systémy – to všetko prechádza maximálnou skúškou odolnosti v zimnom prostredí Laponska. Špeciálne upravené ľadové plochy a zasnežené cesty navyše ponúkajú dokonalé podmienky na testovanie celkového vyžívania a funkčnosti všetkých systémov pohonu a podvozku. To zahŕňa aj riadenie, pružiny a tlmiče, ako aj systémy riadenia podvozku a súhru trecích bŕzd a spomalenia pomocou rekuperácie energie. Aj v tomto prípade dokáže model BMW iX5 Hydrogen zúročiť svoje prednosti, pretože váži menej ako porovnateľný model s elektrickým pohonom na batérie.

 

Kombinácia palivového článku a batérie so špičkovým výkonom dodáva modelu BMW iX5 Hydrogen celosvetovo jedinečný systém pohonu. Jeho technológia má potenciál pridať ďalší pilier do portfólia pohonných systémov spoločnosti BMW Group pre mobilitu bez lokálnych emisií CO2. BMW i, ako značka zameraná výlučne na mobilitu s nulovými lokálnymi emisiami, by v budúcnosti mohla popri svojich elektrických modeloch na batérie ponúkať aj vozidlá s pohonom na vodíkové palivové články. To by jej umožnilo splniť požiadavky na mobilitu zákazníkov, ktorí nemajú vlastný prístup k infraštruktúre nabíjania elektrickej energie, často cestujú na dlhé vzdialenosti, prípadne požadujú vysoký stupeň flexibility.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

 

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

www.press.bmwgroup.com/slovak

 

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com/slovak

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

 

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia. Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy. Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie. Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste.

 

BMW Group

 

Spoločnosť BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

Spoločnosť BMW Group zaznamenala v roku 2021 celosvetový predaj viac než 2,5 mil. osobných automobilov a viac než 194 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2020 činil zisk pred zdanením 5,222 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 98,990 miliardy eur. Spoločnosť BMW Group zamestnávala k 31. decembru 2020 po celom svete 120 726 spolupracovníkov.

Úspech spoločnosti BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a na zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca a to od výroby až po záver fázy životnosti všetkých produktov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

 

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Sieť partnerov tvorí:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

 

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, v Bratislave.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach a dve samostatné servisné prevádzky v Bratislave a Banskej Bystrici.

 

Štyria autorizovaní predajcovia motocyklov BMW so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline.

 

BMW Financial Services Slovakia, s.r.o., je priamy zástupca celosvetovej divízie BMW Financial Services poskytujúcej finančné a poistné produkty v rámci skupiny BMW Group.

 

Pridanou hodnotou priameho zastúpenia spoločnosti BMW Group, ktorá 1. júla 2021 oslavuje 15 rokov svojho pôsobenia na slovenskom trhu prostredníctvom spoločnosti BMW Slovenská republika, je vyššia kvalita poskytovaných služieb. Zákazníci tak majú lepší prístup k objednávaniu a ku konfigurácii vozidiel, k lepšej podpore ako aj k ponukám, ktoré pružnejšie, precíznejšie a lepšie dokážu reagovať na špecifické potreby slovenských zákazníkov. Výhodou je aj priama komunikácia medzi slovenským zastúpením a centrálou v Mníchove, čo vedie k lepšiemu, transparentnejšiemu a vhodnejšiemu procesu rozhodovania bez ďalšieho medzistupňa.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

WORLD PREMIERE.

27 JULY 2022. Here you can see the world premiere of the MINI Concept ACEMAN.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť