Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

Cestovateľský tip: BMW M4 Cabrio a BMW iX3 pomáhali vytvoriť nové Okresky v Chorvátsku

+++ Štvrtý diel cestovateľskej knihy vás prevedie chorvátskymi okreskami +++ Cesta na dovolenku ako zážitok +++ Celkovo 1 216 km ciest rozdelených do piatich dní +++

G08
·
G83
·
BMW M Automobiles
·
Životné prostredie
·
BMW i
·
Cabrio
·
BMW iX3
·
M4
·
Udržateľnosť
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50
Fax: +421-2-321411-99

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~105,69 KB)
  
Photos(5x, ~17,79 MB)

Bratislava. Množstvo obyvateľov Slovenska si ako svoju prirodzenú dovolenkovú destináciu vyberá Chorvátsko. Veľmi často je to prvá voľba a bez návštevy tejto krajiny sa im letná dovolenka ani neráta. Nečudo, ide o krajinu s minimálnou jazykovou bariérou, pričom najmä severná časť patrí medzi najrýchlejšie dostupné morské pobrežia. Dovolenkári si väčšinou vyberajú čo najrýchlejšie trasy cez Maďarsko, prípadne Rakúsko a Slovinsko. A v Chorvátsku po diaľniciach, aby boli pri mori čo najskôr.

 

Lenže tím, ktorý má za sebou už tri diely knižného sprievodcu po slovenských a českých okreskách, sa na cestovanie po Chorvátsku pozrel inak. Rovnako ako v prípade knihy po českých okreskách, aj v tomto prípade im spoločnosť robila automobilka BMW, dokonca s dvoma modelmi – s plne elektrickým SAV iX3 a s mimoriadne dynamickým letným modelom BMW M4 Cabrio.

 

Ako je pre túto partiu ľudí zvykom, vydali sa krajinu spoznávať po cestách vedúcich mimo diaľnic. Vznikol tak sprievodca, ktorý vás prevedie tými najzaujímavejšími časťami Chorvátska od hraníc so Slovinskom na severe až po úplný juh krajiny. Očarujúce fotografie dostali dosť priestoru na to, aby vynikla ich atmosféra, ako aj nálada a zážitok z cestovania a spoznávania nových miest.

 

Presný kilometer

Zaujímavosťou je, že kapitoly v knihe nie sú označené číslami strán, ale podľa stavu na počítadle kilometrov. Rovnaký postup použili autori aj pri fotografiách — aby prípadní nasledovníci, ktorí sa vydajú po ich stopách, presne vedeli, kde ktoré miesta nájdu.

Okrem zaujímavých postrehov z tvorby je súčasťou knihy aj samostatná vyberateľná mapa, ktorá svojím spracovaním môže byť súčasťou cestovateľských plánov. Okrem trasy sú na nej zaznamenané aj zaujímavé miesta, ktoré stoja za návštevu. Prírodné úkazy, kaviarne, reštaurácie, hotely. Aby budúci cestovatelia nemuseli hľadať, ale išli na istotu.

 

Nový pohľad

Pokiaľ chcete zažiť Chorvátsko objaviteľským a dobrodružným spôsobom, kniha na 368 stranách pripravila presný rozpis cesty pripravený na päť úsekov, ktoré sa dajú vnímať aj ako inšpirácia na päť dní cesty. Ako hovorí autor knihy Miloš Fusek, štvrtý diel cestovateľských kníh po okreskách prináša „nový rozmer cestovania, ktorý nám s prímesou morského vzduchu sprostredkoval náš spoločník kabriolet. Zrazu sme mali akosi bližšie nielen k povrchu cesty a k okoliu, ale aj k ľuďom a rozmanitým vôňam, ktoré sa ťahali po horách, dedinách, aj pobreží.“ Úplne pochopiteľne potom vychádza aj motivácia, prečo si vybral práve túto krajinu na brehu Jadranského mora: „Po Slovensku a Česku mi prišlo prirodzené sústrediť sa na krajinu, kde mám precestovaných zopár tisíc kilometrov a taktiež kam každoročne zavíta niekoľko stotisíc krajanov. Chcel som ľuďom ukázať, že Chorvátsko nie je iba lehátko a pláž, ale ponúka aj mnoho iných zaujímavých miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Aj mne táto cesta priniesla mnoho nových bodov v mojich mapách, kam sa rozhodne aj s rodinou vrátim.“

 

Zdá sa, že tvorba najnovšieho sprievodcu nebola vôbec náročná. Aspoň tak ju vidí Miloš Fusek: „V podstate aj príprava tohto dielu knihy Okresky pozostávala z podrobného mapovania zaujímavých ciest a lákavých miest, sprvu v mapách a rôznych príručkách, potom na diskusných fórach. Postupne som začal kresliť prvé záchytné body, ktoré ako pribúdali, tak dokonale rysovali tvar poznávacej trasy naprieč krajinou. A potom prišla tá najlepšia časť – cesta. Začiatkom marca som okúsil prvé kilometre s BMW iX3, s ktorým som vyrazil na spracovanie bonusovej kapitoly. Neskôr už na kompletnú trasu s BMW M4 vo verzii cabrio. Už to auto samo o sebe písalo čarovný príbeh a keď si k tomu pridáte takú nádhernú krajinu ako Chorvátsko, kniha sa vlastne tvorila každým ďalším kilometrom sama.“

 

Skvostní spoločníci

Ako sme už spomínali, sprievodca po chorvátskych okreskách vznikal vďaka dvom vozidlám značky BMW. Jedným bolo plne elektrické SUV BMW iX3, s ktorým autor vytvoril bonusovú kapitolu. Jeho športovú dušu podporuje štandardne dodávaný balík doplnkov M Sport a obavy z toho, ako ďaleko sa s ním človek dostane, zaženie dojazd na jedno nabitie do vzdialenosti až 461 km. Vozidlo sa na cestách vôbec nestratí ani vďaka svojim dynamickým hodnotám. K dispozícii má výkon 210 kW (286 k) podporený krútiacim momentom 400 Nm a zrýchlením z 0 na 100 km/h za 6,8 sekundy. Na pohodlné cestovanie stačí aj maximálna rýchlosť 180 km/h a nielen náklad potrebný na tvorbu kníh, ale aj na plnohodnotnú dovolenku odveziete v batožinovom priestore s objemom 510 až 1 560 litrov.

 

Druhým spoločníkom, ktorý prešiel celú viac ako 1 200 km merajúcu trasu a svojou výnimočnosťou pridal k zážitkom nečakané korenie, bolo BMW M4 Cabrio. Jeho 6 valcov benzínového motora dokáže zrýchlením z 0 na 100 km/h za 3,7 sekundy neskutočne skrátiť akúkoľvek vzdialenosť a výkon 375 kW (510 k) a krútiaci moment 650 Nm v spojení s 8-stupňovou automatickou prevodovkou nepoznajú prekážky v podobe akýchkoľvek stúpaní, nový zážitok zo zákrut zaručí nádherne presné riadenie a neomylný pohon všetkých kolies xDrive.

 

Radosť z jazdy

Milan Stupka, Corporate Communications manager BMW na Slovensku dodáva: „Od prvého momentu stretnutia s vytlačenou publikáciou Okresky sa nám koncept veľmi zapáčil. Po oslovení sme radi vyšli v ústrety a poskytli na objavovanie nového teritória pre Okresky č.3 naše nové BMW radu 4 Coupé a teraz, pre Okresky č.4 zase BMW iX3 a BMW M4 Cabrio.  Obsah knihy a jej samotné papierové spracovanie a grafika spájajú umelecké aspekty na jednej strane s cestovateľským zážitkom a s technicko-emočnou Radosťou z jazdy pri objavovaní svetla sveta, na strane druhej. Tvorcom stále držíme palce v rozvoji a budovaní komunity fanúšikov „okresiek“.

 

Na to, aby ste si naplno užili chorvátske okresky, nepotrebujete nevyhnutne stovky koní pod kapotou. Pre začiatok stačí štvrtý diel knihy Okresky, ktorý si, rovnako ako aj všetky predchádzajúce publikácie, môžete zakúpiť na www.okresky.sk.

 

 

Kontakt pre médiá:

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

www.press.bmwgroup.com/slovak

 

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com/slovak

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

 

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia. Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy. Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie. Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste.

 

BMW Group

Spoločnosť BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

Spoločnosť BMW Group zaznamenala v roku 2021 celosvetový predaj viac než 2,5 mil. osobných automobilov a viac než 194 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2020 činil zisk pred zdanením 5,222 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 98,990 miliardy eur. Spoločnosť BMW Group zamestnávala k 31. decembru 2020 po celom svete 120 726 spolupracovníkov.

Úspech spoločnosti BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a na zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca a to od výroby až po záver fázy životnosti všetkých produktov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Sieť partnerov tvorí:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

 

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, v Bratislave.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach a samostatné servisné prevádzky v Bratislave, Žiline, Nitre a Banskej Bystrici.

 

Štyria autorizovaní predajcovia motocyklov BMW so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline.

 

BMW Financial Services Slovakia, s.r.o., je priamy zástupca celosvetovej divízie BMW Financial Services poskytujúcej finančné a poistné produkty v rámci skupiny BMW Group.

CO2 EMISSIONS & CONSUMPTION.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia. Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy. Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie. Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

MINI CONCEPT ACEMAN.

Here you can see the world premiere of the MINI Concept Aceman.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť