Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

Na trhu od roku 2023: modely BMW a MINI s vegánskymi interiérmi

+++ Trvalá udržateľnosť vo výrobe vozidiel prostredníctvom inovatívnych biologických materiálov, ktoré nahradia suroviny živočíšneho pôvodu +++ Nahradenie kože znižuje emisie CO2e o 85 percent +++

Technológia
·
Spoločnosť
·
Udržateľnosť
·
Výroba a recyklácia
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50
Fax: +421-2-321411-99

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~99,29 KB)
  
Photos(2x, ~48,75 MB)

Mníchov. Spoločnosť BMW Group plánuje v roku 2023 uviesť na trh svoje prvé vozidlá s úplne vegánskym interiérom. Je to možné predovšetkým vďaka vývoju inovatívnych materiálov s vlastnosťami podobnými koži. Tieto materiály bude možné použiť aj na povrchy volantov, ktoré musia spĺňať náročné kritériá na pocit, prémiový vzhľad a odolnosť proti opotrebeniu. Plne vegánske interiéry budú pre modely BMW aj MINI prvý raz dostupné od roku 2023. Spoločnosť BMW Group tak uspokojuje dopyt po vegánskych a nekožených interiéroch, ktorý sa má v blízkej budúcnosti ďalej zvyšovať, a to najmä na trhoch v USA, Číne a v Európe.

 

Zníženie emisií CO2 počas celého životného cyklu vozidla je ústredným cieľom spoločnosti BMW Group na ceste ku klimatickej neutralite, ktorú plánuje dosiahnuť najneskôr do roku 2050. Pri dosahovaní tohto cieľa zohráva kľúčovú úlohu aj výber materiálov. Nahradenie surovín živočíšneho pôvodu výrazne prispieva k zvýšeniu trvalej udržateľnosti vo výrobe vozidiel. Zavedením nového povrchového materiálu na volanty klesne v príslušných vozidlách BMW a MINI podiel komponentov vozidiel, ktoré obsahujú stopy surovín živočíšneho pôvodu, na menej ako jedno percento. V dôsledku toho sa tieto materiály teraz nachádzajú len v oblastiach, ktoré nie sú viditeľné pre zákazníka, napríklad v rôznych voskových látkach, ako sú želatína používaná v ochranných náteroch, lanolín vo farbách, loj ako prísada do elastomérov a včelí vosk ako tavidlo pre farby.

 

Spoločnosť BMW Group už dlho ponúka rôzne látkové alternatívy kože. Teraz prvýkrát ponúka vhodnú náhradu kože pre najdôležitejšie rozhranie medzi vodičom a vozidlom. Povrchy volantu musia spĺňať náročné kritériá pokiaľ ide o vzhľad, odolnosť proti opotrebovaniu a životnosť. „Volantom vyrobeným z vysokokvalitného vegánskeho povrchového materiálu plníme želania našich zákazníkov, ktorí nechcú robiť žiadne kompromisy v oblastiach vzhľadu, pocitu a funkčnosti. Inovatívny materiál odoláva opotrebeniu spôsobenému oderom, potením a vlhkosťou a má všetky požadované vlastnosti kože,“ hovorí Uwe Köhler, Head of Development Body, Exterior Trim, Interior v BMW Group. Jediným poznávacím znakom nového materiálu bude nový efekt zrnitosti na venci volantu.

 

 

 

Povrchy bez kože znižujú emisie CO2e o 85 percent

Skutočnosť, že teraz existuje vysokokvalitný vegánsky povrchový materiál s vlastnosťami ekvivalentnými pravej koži, ktorá sa predtým používala pri výrobe volantov, predstavuje ďalší významný krok k zníženiu CO2. Nový materiál povrchu volantu znižuje emisie CO2e v hodnotovom reťazci v porovnaní s kožou približne o 85 percent. Doteraz bola väčšina produkovaných emisií, približne 80 percent, vo forme metánu z chovu dobytka. Zvyšných 20 percent pripadlo na spracovanie hovädzej kože, ktoré je vysoko náročné na energiu a vodu.

 

Klimatická neutralita a obehové hospodárstvo sú hlavné priority

Na dosiahnutie cieľa klimatickej neutrality sa spoločnosť BMW Group, v súlade so zásadami obehového hospodárstva, spolieha na využívanie zelenej elektriny vo výrobe a v dodávateľskom reťazci, neustále zvyšuje podiel druhotných materiálov a prírodných surovín, používa vysoko účinné elektromotory a spaľovacie motory a vysokú mieru recyklácie.

 

Všetko je to v detailoch: podlahové rohože pre rôzne modely sú vyrobené z monomateriálu, čím sa vyhýbajú zmesiam materiálov, ktoré sa ťažko recyklujú. Výsledkom je, že spoločnosť BMW Group každoročne ušetrí približne 23 000 ton CO2 a ďalších 1 600 ton odpadu, pretože recyklované podlahové rohože a odpadový materiál sa opätovne používajú aj vo výrobnom procese.

 

Najvyššou prioritou je výskum a vývoj v oblasti druhotných surovín a trvalo udržateľných materiálov. Budúce generácie vozidiel ponúknu ďalšie atraktívne alternatívy ku koži. Spoločnosť BMW Group spolupracuje so start-upmi na vývoji inovatívnych biologických materiálov. V porovnaní s predtým používanými syntetickými kožami dosahujú približne o 45 percent nižšie emisie CO2. Materiál MirumTM, ktorý je 100-percentne založený na biologickej báze a neobsahuje ropu, má potenciál napodobňovať všetky vlastnosti tradičnej kože. Ďalší nový materiál, DeserttexTM, je vyrobený z práškových kaktusových vlákien s polyuretánovou matricou na bio báze. S týmito materiálmi je možné kombinovať nahradenie surovín živočíšneho pôvodu s výrazným znížením CO2.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

 

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

www.press.bmwgroup.com/slovak

 

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com/slovak

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

 

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia. Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy. Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie. Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste.

 

BMW Group

 

Spoločnosť BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

Spoločnosť BMW Group zaznamenala v roku 2021 celosvetový predaj viac než 2,5 mil. osobných automobilov a viac než 194 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2020 činil zisk pred zdanením 5,222 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 98,990 miliardy eur. Spoločnosť BMW Group zamestnávala k 31. decembru 2020 po celom svete 120 726 spolupracovníkov.

Úspech spoločnosti BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a na zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca a to od výroby až po záver fázy životnosti všetkých produktov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

 

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Sieť partnerov tvorí:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

 

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, v Bratislave.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach a samostatné servisné prevádzky v Bratislave, Žiline, Nitre a Banskej Bystrici.

 

Štyria autorizovaní predajcovia motocyklov BMW so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline.

 

BMW Financial Services Slovakia, s.r.o., je priamy zástupca celosvetovej divízie BMW Financial Services poskytujúcej finančné a poistné produkty v rámci skupiny BMW Group.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

MINI CONCEPT ACEMAN.

Here you can see the world premiere of the MINI Concept Aceman.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť