Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

Prvé MINI Made in Germany: závod BMW Group v Lipsku pripravuje výrobu plne elektrického modelu MINI Countryman

Nová generácia plne elektrických modelov MINI sa neustále rozrastá: v roku 2023 sa v závode BMW Group v Lipsku začne výroba nového modelu MINI Countryman. Vozidlo z kategórie crossover bude v ponuke ako s čisto elektrickým pohonom, tak aj so spaľovacími motormi. Prípravy na spustenie výroby prvého vozidla značky MINI s označením Made in Germany sú už v plnom prúde.

MINI
·
MINI Electric
·
MINI Countryman
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50

send an e-mail

Lipsko. Plne elektrická budúcnosť značky MINI sa začne v roku 2023. Okrem iného aj novým modelom MINI Countryman zo závodu BMW Group v Lipsku. Bude to prvýkrát, keď sa model značky MINI bude vyrábať výhradne v Nemecku. Lokálne bezemisné všestranné vozidlo sa vynikajúco hodí do portfólia trvalo udržateľného závodu spoločnosti BMW Group v Lipsku, jedného z najmodernejších automobilových závodov na svete, ktorý sa intenzívne zameriava na trvalú udržateľnosť. Ako pilotný projekt spoločnosti na založenie zeleného závodu tu vstupuje do hry dlhodobá a trvalo udržateľná stratégia výroby a spotreby energie.

 

„Sme radi, že našim zákazníkom môžeme odovzdať prvé vozidlo značky MINI s označením Made in Germany vyrobené CO2 neutrálnym spôsobom, a to vďaka trvalo udržateľnej dodávke energie do závodu. Nový plne elektrický model MINI Countryman takto predstavuje hodnoty značky: pocit elektrifikovanej motokáry a silné zameranie na minimálnu ekologickú stopu,” hovorí Stefanie Wurst, riaditeľka automobilky MINI.

Petra Peterhänsel, riaditeľka závodu a Sonja Hengstler, projektová manažérka nového modelu MINI Countryman, zodpovedajú v Lipsku za transformáciu smerom k väčšej elektromobilite a k trvalo udržateľnej výrobe e-komponentov, ako aj celých vozidiel.

 

Základná pracovná sila v počte 5 600 zamestnancov vyrába každý deň okolo 1 000 vozidiel. Nový model MINI Countryman schádza z výrobnej linky v Lipsku spolu s modelmi BMW radu 1, BMW radu 2 Gran Coupé a BMW radu 2 Active Tourer. Vďaka tomu ide o prvý závod, v ktorom sa spoločne vyrábajú vozidlá značiek BMW aj MINI, čo opäť preukazuje maximálnu flexibilitu.

 

Elektromobilita ako hnací motor

Rozšírenie elektromobility je neoddeliteľnou súčasťou stratégie trvalej udržateľnosti spoločnosti BMW Group. Dnes je už každý piaty model značky MINI elektrifikovaný, čo je dôkazom nadšenia fanúšikov automobilky MINI pre zábavu z jazdy bez lokálnych emisií.

 

Ďalší významný míľnik a stimul pre závod predstavuje výroba nového modelu MINI Countryman, ktorý bude schádzať z výrobnej linky v Lipsku od konca tohto roka. Vysokonapäťové batérie pre plne elektrický model MINI Countryman budú pochádzať z vlastných výrobných zariadení závodu.

 

Pre tento účel spoločnosť BMW Group rozšíri do roku 2024 svoje kapacity v závode v Lipsku na výrobu e-komponentov o osem výrobných liniek a investuje viac ako 800 miliónov eur. Budúca výrobná plocha 150 000 metrov štvorcových, na ktorej sa budú vyrábať e-komponenty, predstavuje trvalo udržateľnú investíciu do budúcej životaschopnosti závodu v Lipsku. Expanzia sa spája s istotou zamestnania a dokonca aj s rastom pracovných miest. Do roku 2024 má výroba e-komponentov priniesť prácu pre viac ako 1 000 zamestnancov.

 

Dlhodobý záväzok k trvalej udržateľnosti

Trvalú udržateľnosť má závod v Lipsku zakódovanú vo svojich génoch. Časť energie potrebnej na výrobu automobilov dokážu vyrobiť štyri veterné turbíny vysoké 190 metrov umiestnené priamo v areáli závodu v Lipsku. V roku 2021 sa z veternej energie vyrobilo 21,9 GWh elektriny. To zodpovedá ročnej spotrebe elektriny viac ako 5 000 trojčlenných domácností. Od roku 2017 možno vyrobenú elektrinu dočasne skladovať v batériovom parku tvorenom až v 700 vysokonapäťovými batériami vyradenými z modelov BMW i3.

 

„Našou víziou v Lipsku je úplná dekarbonizácia výroby nahradením fosílnych palív vodíkom. Závod BMW Group v Lipsku predstavuje prvý automobilový závod na svete, ktorý v lakovni používa novo vyvinutú technológiu horákov schopnú využívať zelený vodík namiesto zemného plynu. Vodík sa v logistike závodu používa už od roku 2013. Päť vodíkových čerpacích staníc dnes dodáva energiu pre viac ako 130 nákladných vozidiel poháňaných palivovými článkami, čo je najväčšia flotila v Nemecku,” zdôrazňuje riaditeľka závodu Petra Peterhänsel.

 

Plne elektrické vozidlo MINI Countryman, najväčší model značky, vedie novú rodinu MINI do éry elektromobility bez lokálnych emisií. Transformácia na čisto elektrickú značku do roku 2030 sa začína práve touto modelovou generáciou. Vďaka priestorovo úsporným komponentom, ako je obzvlášť plochá vysokonapäťová batéria, ktorá sa vyrába aj v závode BMW Group v Lipsku, ponúkne MINI Countryman v budúcnosti viac priestoru a ešte väčšiu mieru komfortu.

 

 

Kontakt pre médiá:

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

www.press.bmwgroup.com/slovak

 

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com/slovak

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupView

Instagram: https://www.instagram.com/bmwgroup

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/bmw-group/

 

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia. Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy. Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie. Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste.

 

BMW Group

 

Spoločnosť BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

Spoločnosť BMW Group zaznamenala v roku 2021 celosvetový predaj viac než 2,5 mil. osobných automobilov a viac než 194 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2020 činil zisk pred zdanením 5,222 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 98,990 miliardy eur. Spoločnosť BMW Group zamestnávala k 31. decembru 2020 po celom svete 120 726 spolupracovníkov.

Úspech spoločnosti BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a na zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca a to od výroby až po záver fázy životnosti všetkých produktov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

 

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Sieť partnerov tvorí:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

 

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, v Bratislave.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach a samostatné servisné prevádzky v Bratislave, Žiline, Nitre a Banskej Bystrici.

 

Štyria autorizovaní predajcovia motocyklov BMW so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline.

 

BMW Financial Services Slovakia, s.r.o., je priamy zástupca celosvetovej divízie BMW Financial Services poskytujúcej finančné a poistné produkty v rámci skupiny BMW Group.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

JAPAN MOBILITY SHOW.

Tokyo. Follow the webcast of the BMW Group press conference at the Japan Mobility Show 2023.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť