Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

Dynamika tvaru: medzinárodne uznávaná umelkyňa Julie Mehretu vytvorí v poradí 20. BMW Art Car

+++Tradičné spojenie medzi pretekmi a umením bude na štarte pretekov 24 hodín Le Mans v roku 2024 pokračovať na karosérii vozidla BMW M Hybrid V8 +++Vôbec prvé vozidlo z kolekcie BMW Art Car, ktoré bolo vystavené na Slovensku, bolo s poradovým číslom 4 - v podobe diela od Andyho Warhola v roku 2022

Spoločnosť
·
Kultúra
·
Art Car
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50

send an e-mail

Author.

Milan Stupka
BMW Group

Related Links.

Mníchov/New York. Automobilka BMW dnes v múzeu Solomon R. Guggenheim v New Yorku oznámila spoluprácu s medzinárodne uznávanou newyorskou umelkyňou Julie Mehretu na vytvorení 20. vozidla BMW Art Car. Mehretu jednomyseľne vybrala medzinárodná porota zložená z riaditeľov a kurátorov múzeí a pri navrhovaní ďalšieho diela do legendárnej kolekcie pojazdných sôch automobilky BMW dostane úplnú tvorivú slobodu. BMW prihlási Juliou Mehretu navrhnuté vozidlo BMW M Hybrid V8 Art Car na 24-hodinové preteky v Le Mans, ktoré sa budú konať v júni 2024. Nadviaže tak na takmer 50-ročnú tradíciu, ktorá teší nielen fanúšikov motoristického športu, ale každého, kto sa zaujíma o dizajn, umenie, technológie a mobilitu. Od roku 1975 vytvorili pre BMW špeciálne pretekárske vozidlá umelci ako Andy Warhol, Alexander Calder, Frank Stella, Roy Lichtenstein,  Jenny Holzer, Jeff Koons, Cao Fei a John Baldessari.

 

Vôbec prvé vozidlo z kolekcie BMW Art Car, ktoré bolo vystavené na Slovensku, bolo v podobe diela od  Andyho Warhola v roku 2022 – viac na linku tu.

 

„Autá som milovala po väčšinu svojho života. Či už ako hračky, ako objekty, ako možnosti. Práve z tohto dôvodu ma práca na ďalšom vozidle BMW Art Car teší viac ako čokoľvek iné,“ uviedla Julie Mehretu. „Vzrušenie z rýchlosti, 24-hodinových pretekov v Le Mans a z toho, čo možno vymyslieť v hybridných a elektrických vozidlách, ktoré posunú dopravu a motoršport do nových podôb.“

 

„Zbierka BMW Art Car tvorí hlavný prvok nášho globálneho kultúrneho záväzku, ktorý trvá už viac ako 50 rokov,“ povedala Ilka Horstmeier, členka predstavenstva BMW AG zodpovedná za ľudské zdroje a nehnuteľnosti, počas prezentácie v New Yorku. „Spojenie technológie a umenia, dizajnu a motoristického športu, vyvoláva nadčasovú fascináciu. Prácu Julie Mehretu obdivujem už mnoho rokov. Obzvlášť ma teší, že naša spolupráca bude mať najmä v Afrike trvalý kultúrny vplyv a presah aj mimo vozidla, ktoré navrhne.“

 

Umelecký koncept siahajúci ďaleko za samotný automobil: séria workshopov Translocal Media v roku 2025. Spolupráca BMW a Julie Mehretu zanechá stopu nielen na okruhu v Le Mans

Na africkom kontinente je málo miest, kde sa môžu umelci schádzať, vymieňať si skúsenosti a experimentovať spôsobom, ktorý podporuje spoluprácu naprieč miestnymi kontextmi. Julie Mehretu a Mehret Mandefro, producent, scenárista a spoluzakladateľ inštitútu Realness, ktorého cieľom je posilniť mediálny ekosystém v celej Afrike, zorganizujú počas deviatich mesiacov sériu workshopov v ôsmich afrických mestách, počas ktorých vytvoria umelcom priestor na stretávanie, výmenu skúseností a spoluprácu na lokálnej úrovni. Jediným zámerom týchto stretávaní je vytvoriť umelcom fórum, na ktorom môžu zvážiť nové cesty k realizácii spravodlivej občianskej budúcnosti vo svojich miestnych komunitách a využiť silu translokálneho kolektívu.

 

Výstupy a výsledky workshopov sa spoločne s 20. BMW Art Car predstavia v roku 2025 v Zeitzovom múzeu súčasného afrického umenia v Kapskom Meste.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

 

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

www.press.bmwgroup.com/slovak

 

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com/slovak

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

 

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia. Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy. Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie. Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste.

 

BMW Group

 

Spoločnosť BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 30 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách. Spoločnosť BMW Group zaznamenala v roku 2022 celosvetový predaj viac než 2,4 mil. osobných automobilov a viac než 202 000 motocyklov.

V hospodárskom roku 2022 činil zisk pred zdanením 23,5 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 142,6 miliardy eur. Spoločnosť BMW Group zamestnávala k 31. decembru 2022 po celom svete 149 475 spolupracovníkov. Úspech spoločnosti BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a na zodpovednom konaní.

Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca a to od výroby až po záver fázy životnosti všetkých produktov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

 

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Sieť partnerov tvorí:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

 

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, v Bratislave.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach a samostatné servisné prevádzky v Bratislave, Žiline, Nitre a Banskej Bystrici.

 

Štyria autorizovaní predajcovia motocyklov BMW so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline.

 

BMW Financial Services Slovakia, s.r.o., je priamy zástupca celosvetovej divízie BMW Financial Services poskytujúcej finančné a poistné produkty v rámci skupiny BMW Group.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

ANNUAL GENERAL MEETING.

Munich. Here you can watch the webcast of the 104 Annual General Meeting of BMW AG.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť