Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

Výrazné zvuky pre novú, plne elektrickú rodinu modelov MINI

Zvuková kulisa sa stáva základnou súčasťou zážitku z čisto elektrickej jazdy. Rozmanité zvukové prostredia umocňujú celkový zážitok a prvýkrát sa predstavia v novom modeli MINI Cooper Electric.

Dizajn, koncepty a štúdie
·
Technológia
·
BMW Group Design
·
MINI Design
·
Electrification
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50

send an e-mail

Author.

Milan Stupka
BMW Group

Mníchov. Nové plne elektrické modely rodiny MINI získavajú zvukové prostredia charakteristické pre túto značku, aby poskytli ešte intenzívnejší zážitok z jazdy. Repertoár zahŕňa úplne nové zvuky jazdy v interiéri, nezameniteľný zvuk značky, ktorý ho odlišuje MINI v exteriéri, znelky pre nové režimy MINI Experience Modes, ako aj nové zvukové grafiky pre informačné a varovné funkcie.

 

„Nové zvuky tvoria neoddeliteľnú súčasť digitálneho zážitku a individuálne sme ich prispôsobili charakteru každého z nových modelov. Na cestujúcich v interiéri pôsobia emotívne a zároveň prispôsobujú akustické vnímanie vonkajšiemu svetu. Okrem toho to znejú a vyzerajú ako nezameniteľné vozidlá značky MINI,“ hovorí Oliver Heilmer, riaditeľ dizajnu automobilky MINI. Prvý raz sa predstavia v novom modeli MINI Cooper Electric.

 

Nová DNA MINI Sound vychádza zo základných hodnôt značky a vyžaruje pozitívnu, charizmatickú auru. Režimy MINI Experience Modes sa stávajú javiskom pre úplne novo vytvorené zvukové prostredia. Analógové nástroje, digitálna technológia a umelá inteligencia vytvorili zvuky, ktoré jasne naznačujú, že ide o MINI, sprostredkúvajú informácie a vzbudzujú emócie.

 

Štyri zvuky jazdy pre individuálny zážitok používateľa

Zvukové režimy MINI Core, Go Kart, Timeless a Balance Experience dostali individuálne upravené zvuky jazdy, ktoré sa akusticky prehrávajú vodičovi počas zrýchľovania. Tieto zvuky počuť v interiéri budúcich modelov MINI, umocňujú emocionálny zážitok z jazdy a zároveň sprostredkúvajú autentický, no zároveň informatívny dojem z jazdnej situácie.

Predvoleným zvukovým svetom pre nový modelový rad MINI bude zvuk jazdy Core. Ide o jediný zvukový režim, ktorý počuť nielen vo vnútri vozidla, ale aj mimo neho a slúži ako akustická ochrana chodcov. Ako zvuk značky MINI znie lákavo, energicky a inšpiratívne. „Nová zvuková grafika pre automobilku MINI čerpala inšpiráciu od Mikuláša Kopernika, ktorý vytvoril heliocentrický pohľad na vesmír, v ktorom sa planéty točia okolo slnka,“ hovorí Renzo Vitale, kreatívny riaditeľ pre zvuky v spoločnosti BMW Group. „V prípade zvuku jazdy Core sme čerpali inšpiráciu z okrúhleho tvaru centrálneho displeja OLED. Pripomína nám to slnko vyžarujúce teplo. Analogicky k planétam, z ktorých každá odráža slnečné svetlo vlastným spôsobom, sme navrhli rôzne zvukové komponenty, ktoré sa líšia v závislosti od jazdnej situácie.“

 

Zvuk jazdy MINI Go Kart vznikol pre mimoriadne športový zážitok z jazdy. Vyznačuje sa výraznými krivkami sklonu a zaťaženia, ktoré vytvárajú vhodné zvukové pozadie pre agilnú a dynamickú jazdu.

Vo zvuku jazdy MINI Timeless sa spájajú tradícia a pokrok. Akustická cesta časom vznikla zo zvukov motorov konvenčne poháňaných modelov od klasického Mini po MINI John Cooper Works GP v spojení s futuristickou interpretáciou jazdného zvuku MINI Core. Čím intenzívnejšie vozidlo zrýchľuje, tým viac zvuk prechádza z minulosti spaľovacieho motora do čisto elektrickej súčasnosti.

 

Štvrtá zvuková kulisa sa otvára so zvukom jazdy MINI Balance. Pôvodne vznikol pre model MINI Vision Urbanaut a vychádza zo zvukov, ktoré vydáva les v rôznych denných a nočných hodinách: od žblnkotu potoka až po štebot svrčkov a šumenie vetra v korunách stromov. Výsledné zvukové prostredia vyvolajú na palube budúcich modelov značky MINI pocity oddychu, uvoľnenia a pohody.

 

Charakteristické znelky a nápadné zvukové signály

Zvuky jazdy pre budúcu rodinu modelov značky MINI dostali aj nové režimy Experience Modes. Ich aktivácia sa oznamuje charakteristickým zvonením. Táto krátka zvuková sekvencia naladí cestujúcich na zmenu na nové nastavenie vozidla.

 

Ďalšiu súčasť úplne nových zvukových prostredí pre novú rodinu modelov MINI predstavujú zvukové signály. Podobne ako optické ikony slúžia ako charakteristické zvukové symboly upozorňujúce na určité udalosti alebo informácie. Úplne nanovo vzniklo 30 zvukových signálov: od akustického sprievodu smeroviek, až po systém varovania pred nezapnutými pásmi či tóny parkovacieho asistenta Park Distance Control (PDC). V budúcnosti budú plniť svoju funkciu jasne identifikovateľných signálov s výrazným a pre značku typickým zvukom, ktoré svojou rôznou zvukovou charakteristikou a intenzitou upútajú pozornosť cestujúcich, alebo upozornia na prípadné nebezpečenstvo.

 

Kontakt pre médiá:

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

www.press.bmwgroup.com/slovak

 

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com/slovak

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupView

Instagram: https://www.instagram.com/bmwgroup

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/bmw-group/

 

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia. Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy. Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie. Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste.

 

BMW Group

 

Spoločnosť BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 30 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách. Spoločnosť BMW Group zaznamenala v roku 2022 celosvetový predaj viac než 2,4 mil. osobných automobilov a viac než 202 000 motocyklov.

V hospodárskom roku 2022 činil zisk pred zdanením 23,5 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 142,6 miliardy eur. Spoločnosť BMW Group zamestnávala k 31. decembru 2022 po celom svete 149 475 spolupracovníkov. Úspech spoločnosti BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a na zodpovednom konaní.

Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca a to od výroby až po záver fázy životnosti všetkých produktov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

 

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Sieť partnerov tvorí:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

 

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, v Bratislave.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach a samostatné servisné prevádzky v Bratislave, Žiline, Nitre a Banskej Bystrici.

 

Štyria autorizovaní predajcovia motocyklov BMW so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline.

 

BMW Financial Services Slovakia, s.r.o., je priamy zástupca celosvetovej divízie BMW Financial Services poskytujúcej finančné a poistné produkty v rámci skupiny BMW Group.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

ANNUAL GENERAL MEETING.

Munich. Here you can watch the webcast of the 104 Annual General Meeting of BMW AG.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Change Search Settings.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Slovenian
  • Jazyk priloženého súboru
  • Arabic
  • Czech
  • English
  • German
  • Slovakia
  • Slovenian
Updates
Top-Topic
Submit
Reset
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť