Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

Nová rodina MINI je plne elektrická, digitálna a nezameniteľná

Automobilka MINI dôsledne pokračuje vo svojej ceste k plne elektrickému modelovému radu a na medzinárodnom autosalóne IAA v Mníchove (5. – 10. septembra 2023) predstaví dvoch členov novej rodiny MINI.

MINI
·
MINI Countryman
·
MINI Electric
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50

send an e-mail

Author.

Milan Stupka
BMW Group

Mníchov. Ako 3-dverový model podčiarkuje plne elektrické vozidlo MINI Cooper vo svojej piatej generácii tradíciu značky s charakteristickým dizajnom MINI a zosobňuje potešenie z jazdy v meste. Vonkajšie rozmery nového modelu MINI Countryman narástli a tak pasažierom ponúka ešte viac priestoru, pohodlia a bezpečnosti – vďaka pohonu všetkých kolies aj mimo spevnených ciest. Nové modely MINI Cooper a MINI Countryman dostali plne elektrický pohon, zaručujú jazdu bez lokálnych emisií a zdôrazňujú výnimočné postavenie, ktoré má značka MINI vo svojom segmente, a to najmä vďaka kombinácii výrazného dizajnu, pokročilej technológie pohonu a pohlcujúceho digitálneho zážitku.

 

Pocit elektrizovanej motokáry a pohlcujúci užívateľský zážitok posúvajú DNA značky MINI na novú úroveň. Nové modely MINI sa vyznačujú moderným a puristickým dizajnom, ktorý sa zameriava na to najpodstatnejšie. Podstatu značky stelesňuje aj piata generácia modelu MINI Cooper 3-dverové – plne elektrické a dôsledne zamerané na potešenie z jazdy v meste. Nový a plne elektrický model MINI Countryman vyrástol a zdôrazňuje svoju pripravenosť vydať sa za dobrodružstvami za hranice mesta. Okrem toho sa v apríli 2024 predstaví MINI Aceman, crossover v segmente prémiových malých vozidiel.

„Pokračujúci vysoký dopyt po našich lokálne bezemisných vozidlách potvrdzuje našu cestu k plne elektrickej budúcnosti. Dokazuje to otvorenosť našej globálnej komunity MINI elektrickej mobilite a som presvedčená, že nová generácia modelov MINI bude inšpirovať ešte viac ľudí. Vďaka nášmu pocitu z elektrifikovanej motokáry, pohlcujúcemu užívateľskému zážitku a zodpovednému prístupu je nová rodina MINI šitá na mieru mestským cieľovým skupinám po celom svete,“ vysvetľuje Stefanie Wurst, šéfka značky MINI.

 

Neustále napredovanie v portfóliu plne elektrických modelov

Od znovuuvedenia na prelome tisícročí sa značka MINI vyvinula nielen v prémiové vozidlo, ale znovu objavovala sama seba bez toho, aby zanedbávala svoj vlastný pôvod a tradíciu. Tento neustály vývoj a schopnosť pravidelne určovať nové trendy vytvorili značke MINI veľkú základňu fanúšikov po celom svete. Na svojej ceste stať sa čisto elektrickou značkou teraz automobilka MINI predstavuje dva zo svojich najdôležitejších modelov.

 

Nové vozidlá umožňujú lokálnu mobilitu bez emisií a umožňujú vodičom automobilov značky MINI prispôsobiť ich rôznym životným štýlom a požiadavkám. Pre MINI typické kreatívne využitie priestoru ponúka maximálnu flexibilitu a z hľadiska usporiadania interiéru umožňuje vysokú mieru variability. Užívateľský zážitok zaznamenal s príchodom operačného systému MINI Operating System 9, ktorý prešiel úpravami pre potreby dotykového a hlasového ovládania, výrazný technologický skok. Okrúhly OLED displej MINI Interaction Unit tvorí prístrojovú dosku a zároveň slúži aj ako centrum zážitkov a komfortu. Textilné povrchy spôsobujú revolúciu v estetickej príťažlivosti interiéru tým, že ho redukujú na to najpodstatnejšie a pridávajú novú úroveň pohody a útulnosti.

 

Nové modely MINI interpretujú dizajnové prvky pôsobivo a jednoznačne

Nová rodina vozidiel automobilky MINI prináša potešenie z jazdy, užívateľský zážitok a zodpovedný prístup značky do novej éry, komplexnej transformácie, ktorá sa odráža v novom dizajnovom jazyku Charizmatic Simplicity. To mimoriadne autenticky spája tradičné hodnoty značky MINI s progresívnymi inováciami, čím sa dizajn vozidla redukuje na to najpodstatnejšie.

 

Nové modely rodiny MINI dostali puristický dizajn, ktorý rovnako zohľadňuje mestský charakter značky MINI a inovatívneho ducha komunity MINI.

 

Krátke previsy, krátka kapota, dlhý rázvor a veľké kolesá – proporcie novej generácie typické pre značku MINI. Vizuálne trojdielne rozdelenie na karosériu vozidla, oblasť okolo okien a kontrastnú strechu zaisťuje, že nové modely MINI každý okamžite rozpozná. Povrchy plne elektrických modelov MINI Cooper a MINI Countryman vyzerajú obzvlášť vzrušujúco, a to vďaka integratívnemu spracovaniu detailov. Čistý a moderný celkový dojem dotvárajú zapustené kľučky dverí, absencia lemov blatníkov a bočných líšt. Jasne definovaná oblasť ramien dáva novým modelom značky MINI jednoznačne atletickú karosériu vozidla.

 

Agilný a kompaktný charakter vozidla umocňujú nové prvky denného svietenia v LED svetlometoch a Matrix LED zadné svetlá s tromi rôznymi nastaveniami dostupné pre všetky nové modely vozidiel. Každý z týchto individuálnych svetelných podpisov podporuje rôzne aspekty dizajnu karosérie vozidla a interaguje s okolím prostredníctvom špeciálnej uvítacej a rozlúčkovej svetelnej animácie.

 

Plne elektrický model MINI Cooper: znovuobjavenie originálu

Model MINI Cooper 3-dverový, ktorý vstupuje do svojej piatej generácie, stále stelesňuje jadro značky. Ako plne elektrické vozidlo je nové MINI dostupné vo verziách Cooper E a Cooper SE s vyšším výkonom a dojazdom. V rámci novej rodiny MINI Cooper označuje všetky 3-dverové a 5-dverové modely MINI a taktiež aj MINI Cabrio. Už sa nepoužíva ako označenie verzie motora. Prednej časti dominujú klasické okrúhle svetlomety a nápadná osemuholníková maska chladiča, vďaka čomu sa tento model stáva charakteristickou tvárou značky MINI.

 

Výrazne štruktúrovaná kapota prispieva k zaujímavému dizajnu povrchu. Čierne bočné prahy vizuálne posúvajú plne elektrický model MINI Cooper bližšie k vozovke. Štyri rôzne úrovne výbavy, Essential, Classic, Favored a JCW, slúžia na odlíšenie, pričom každá dáva novému vozidlu MINI svoj osobitý charakter.

 

Elektromotor s výkonom 135 kW (184 k) generuje vo verzii MINI Cooper E krútiaci moment 290 Nm a zrýchli vozidlo z pokoja na 100 km/h za 7,3 sekundy. S výkonom 160 kW (218 k) a maximálnym krútiacim momentom 330 Nm šprintuje model MINI Cooper SE z 0 na 100 km/h za 6,7 sekundy. Dojazd stanovený podľa testovacieho cyklu WLTP predstavuje pre model MINI Cooper E hodnotu 305 kilometrov a 402 kilometrov pre MINI Cooper SE.*

 

Interiér: minimalistický, digitálny, pohlcujúci a útulný

Tvary prednej časti interiéru sa so štíhlou a veľkorysou palubnou doskou a multifunkčným volantom pre charakteristický pocit MINI z motokáry vracajú k elegantne minimalistickému dizajnu klasického Mini. Centrálny OLED displej MINI Interaction Unit stanovuje s vysokým rozlíšením nový štandard a prispieva k výraznejšiemu vzhľadu kruhového prístroja s priemerom 240 milimetrov.

 

Nový inteligentný osobný asistent MINI Intelligent Personal Assistant sa aktivuje vyslovením pokynu „Hej, MINI“. Možnosť ovládať množstvo funkcií pomocou hlasového ovládania zvyšuje komfort a umožňuje väčšiu koncentráciu na jazdu. Novo navrhnutá redukovaná prepínacia lišta s piatimi spínačmi zahŕňa všetky jazdné funkcie a je pre vodiča ideálne umiestnená pod kruhovým prístrojom. Odstránené radenie rýchlostí vytvorilo medzi prednými sedadlami ďalší úložný priestor. V oblasti bezdrôtového nabíjania v tomto úložnom priestore možno kedykoľvek nabíjať mobilné zariadenia a pohodlne s nimi manipulovať.

 

Nový zážitok z interiéru vytvárajú najmä textilné povrchy. Na vytvorenie ľahko udržiavateľnej a všestrannej štruktúry dvojfarebnej textílie sa používa špeciálne vyvinutý proces pletenia. Palubnú dosku na požiadanie oživí až sedem režimov MINI Experience. Špeciálne svetelné projekcie rozširujú farby okrúhleho prístroja smerom na palubnú dosku a rozširujú tak celkový zážitok z užívateľského rozhrania v interiéri. Nové možnosti prispôsobenia kokpitu pridávajú do interiéru nového modelu MINI Cooper faktor osobnej pohody.

 

Všetky úrovne výbavy plne elektrického modelu MINI Cooper dostali sedadlá z vysokokvalitnej umelej kože Vescin, zatiaľ čo všetky textílie a poťahy na sedadlách, pletené povrchy, strop vozidla a podlaha pochádzajú z recyklovaných materiálov.

 

Nový model MINI Countryman: plne elektrický a dobrodružný

Vyšší a dlhší model MINI – s ďalšími šiestimi centimetrami na výšku a trinástimi centimetrami na dĺžku. Nový model MINI Countryman v porovnaní so svojím predchodcom citeľne narástol a ponúka ešte viac priestoru a pohodlia. Širšie podbehy kolies a čistý, moderný dizajn zvyšujú estetickú príťažlivosť crossoveru, drsného dobrodruha značky MINI. Elegantný dizajn C-stĺpika sa líši podľa výbavy vozidla a vychádza z jednej zo štyroch farieb strechy vozidla. Zadnú časť vozidla rámuje vzpriamený tvar nových zadných svetiel Matrix. Pod nápisom modelu sa karoséria po celej šírke zužuje a spolu s nápadným čiernym pásom po celom obvode vozidla zvýrazňuje vylepšený vzhľad nového modelu MINI Countryman.

 

Elektromotor s výkonom 150 kW (204 k) generuje v modeli MINI Cooper E krútiaci moment 250 Nm a zrýchli vozidlo z pokoja na 100 km/h za 8,6 sekundy. Elektromotory modelu MINI Countryman SE ALL4 s výkonom 230 kW (313 k) generujú systémový krútiaci moment 494 Nm a zrýchľujú vozidlo z 0 na 100 km/h za 5,6 sekundy. Dojazd určený podľa testovacieho cyklu WLTP predstavuje pre model MINI Cooper E hodnotu 462 kilometrov a 433 kilometrov pre MINI Cooper SE ALL4.*

 

Interiér: individuálny, multifunkčný a plný komfortu na vysokej úrovni

V interiéri predstavuje všestranný nový model MINI Countryman vďaka vysokej miere variability najväčší a najpriestrannejší dostupný model značky MINI. Čisto tvarovanú palubnú dosku a výplne dverí pokrývajú tkané textilné povrchy. Ich vzhľad ladí s ôsmimi rôznymi režimami MINI Experience: maximalizujú možnosti individualizácie interiéru pomocou svetelných projekcií, prispôsobiteľného užívateľského rozhrania a nových zvukov motora.

 

Operačný systém MINI Operating System 9, ktorý prešiel úpravami pre dotykové a hlasové ovládanie, spolu s centrálnym OLED displejom s priemerom 240 milimetrov a mnohými novými, digitálnymi doplnkovými funkciami v balíku MINI Connected Package, v kokpite nového modelu MINI Countryman citeľne zvyšujú úroveň pre značku MINI typického potešenia z jazdy. To sa prejavuje aj na novo navrhnutom multifunkčnom volante s dvojramennou konštrukciou a na požiadanie dodávanom textilnom remienku namiesto klasického spodného ramena. V porovnaní s modelom MINI Cooper dostali výduchy vzduchu v kokpite vertikálne usporiadanie a spolu so vzpriamenou palubnou doskou zdôrazňujú charakter nového modelu MINI Countryman.

 

Rovnako ako v exteriéri, aj v interiéri sú vertikálne namontované kľučky dverí zapustené do jednej roviny s povrchmi. V kombinácii s tónovanou panoramatickou sklenenou strechou a čírymi, redukovanými tvarmi predných a zadných sedadiel tak v novom modeli MINI Countryman vzniká obzvlášť svetlé a vzdušné prostredie. Zväčšená karoséria poskytuje dodatočný priestor na hlavu a nohy, čím rozširuje priestorové možnosti v kompaktnom prémiovom crossoveri. Štyri dostupné výbavy – Essential, Classic, Favored a JCW – ponúkajú rôzny dizajn a úrovne výbavy a dodávajú novému modelu MINI Countryman nezameniteľný charakter.

 

*Všetky uvedené technické údaje sú predbežné

 

 

SPOTREBA A EMISIE CO2

MINI Cooper SE (kombinovaná spotreba elektriny podľa WLTP: 15,03 – 14,09 kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 0 g/km).

 

MINI Countryman SE ALL4 (kombinovaná spotreba elektriny podľa WLTP: 18,5 – 17,0 kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 0 g/km).

 

 

Kontakt pre médiá:

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

www.press.bmwgroup.com/slovak

 

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com/slovak

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupView

Instagram: https://www.instagram.com/bmwgroup

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/bmw-group/

 

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia. Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy. Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie. Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste.

 

BMW Group

Spoločnosť BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 30 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách. Spoločnosť BMW Group zaznamenala v roku 2022 celosvetový predaj viac než 2,4 mil. osobných automobilov a viac než 202 000 motocyklov.

V hospodárskom roku 2022 činil zisk pred zdanením 23,5 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 142,6 miliardy eur. Spoločnosť BMW Group zamestnávala k 31. decembru 2022 po celom svete 149 475 spolupracovníkov. Úspech spoločnosti BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a na zodpovednom konaní.

Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca a to od výroby až po záver fázy životnosti všetkých produktov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Sieť partnerov tvorí:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

 

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, v Bratislave.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach a samostatné servisné prevádzky v Bratislave, Žiline, Nitre a Banskej Bystrici.

 

Štyria autorizovaní predajcovia motocyklov BMW so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline.

 

BMW Financial Services Slovakia, s.r.o., je priamy zástupca celosvetovej divízie BMW Financial Services poskytujúcej finančné a poistné produkty v rámci skupiny BMW Group.

CO2 EMISSIONS & CONSUMPTION.

MINI Cooper SE (kombinovaná spotreba elektriny podľa WLTP: 15,03 – 14,09 kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 0 g/km).

 

MINI Countryman SE ALL4 (kombinovaná spotreba elektriny podľa WLTP: 18,5 – 17,0 kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 0 g/km).

 

*Všetky uvedené technické údaje sú predbežné

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

ANNUAL GENERAL MEETING.

Munich. Here you can watch the webcast of the 104 Annual General Meeting of BMW AG.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Change Search Settings.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Slovenian
  • Jazyk priloženého súboru
  • Arabic
  • Czech
  • English
  • German
  • Slovakia
  • Slovenian
Updates
Top-Topic
Submit
Reset
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť