Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

MINI Cooper SE - prvý elektromobil, ktorý vyhral národný titul v rely v priamej konkurencii s automobilmi so spaľovacími motormi

MINI Electric a Racing MIMI - národný šampión Super Rally

F56
·
Automotive
·
MINI Electric
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50

send an e-mail

Bukurešť. Legendárne víťazstvá v Rely Monte Carlo alebo Rely Dakar – imidž automobilky MINI definujú odvážne výkony v motoristickom športe a priekopnícke projekty. Teraz Racing MIMI, prvé elektrické pretekárske vozidlo MINI v histórii, prispieva k tejto tradícii z Rumunska a to po troch rokoch práce a dobrodružstva.

 

Vozidlo Racing MIMI pripravil tím Engage Engineering z Rumunska a dosiahlo veľmi významný historický míľnik: ide o prvý elektromobil, ktorý vyhral národný titul v priamej konkurencii s automobilmi so spaľovacími motormi. Víťazstvo dosiahlo v triede 2A (vozidlá s pohonom predných kolies) v šampionáte National Super Rally Championship.

 

Najkrajšie víťazstvá sú tie, ktoré sa podarí dosiahnuť v impozantnej konkurencii. Závodné MINI pilotoval Horia Platona a pretekal priamo proti skúseným jazdcom s vysoko výkonnými vozidlami so spaľovacím motormi, prípadne s továrenskými modelmi špecifikácií R2, Rally 4, alebo TCR. To znamenalo, že hlavní konkurenti mali oveľa výkonnejšie vozidlá (dokonca dvojnásobný výkon oproti MINI Cooper SE) a výrazne lepší pomer výkonu a hmotnosti. Na druhej strane, Racing MIMI ťažil z príkladnej prípravy od Engage Engineering, vrátane unikátneho vývoja, čo sa prejavilo na samosvornom diferenciáli, výraznom znížení hmotnosti a na prídavných chladiacich systémoch. Za zmienku stojí, že Racing MIMI zachoval model MINI Cooper SE s elektrickým pohonom, batériou a motorom v štandardnej verzii s maximálnym výkonom 135 kW (184 k).

 

Ostrý súboj zabezpečil veľkolepú šou. O majstrovi triedy sa rozhodlo v poslednom meranom kole súťaže. Na prvom mieste v poradí skončili Horia a Racing MIMI s celkovým počtom 89 bodov, len o 1 bod pred druhým miestom.

 

Národný šampionát Super Rally tvorilo celkovo šesť pretekov na pouličných okruhoch v mestách po celom Rumunsku. Po piatich pretekoch s dvoma tretími miestami bol tím Racing MIMI stabilne v prvej trojke v hodnotení triedy 2A. Pred záverečnou etapou sa tím nachádzal na treťom mieste, šesť bodov za lídrom. V ostrej konkurencii mali teoretickú šancu na titul aspoň štyria jazdci. V záverečnej konfrontácii sezóny v podobe pretekov UniCredit Leasing Trophy v Bukurešti, potreboval Horia na víťazstvo výnimočný výkon.

 

Preteky v Bukurešti poznačili veľmi náročné poveternostné podmienky s niekoľko hodín trvajúcim dažďom. Tým sa zmiernili rozdiely vo výkone a výrazne stúpli šance vozidlám s veľmi dobrou ovládateľnosťou, čo poskytlo príležitosť tímu Racing MIMI. Tréningy, predčasne prerušené pre opakované nehody a náročné podmienky, sa skončili mimoriadnym výkonom, ktorý predviedol Horia — tretím miestom v celkovom poradí. Za zmienku stojí, že Horia ako jeden z mála jazdcov absolvoval dve tréningové kolá. Na trati pokrytej vodou došlo k niekoľkým nehodám a odstúpeniam, pričom najviac sa to týkalo modelov s otvorenou strechou. Do úvahy prichádzal akýkoľvek výsledok.

 

Súťažné kolá sa jazdili počas postupného slabnutia dažďa, aj keď podmienky boli naďalej veľmi náročné. Zlepšujúce sa počasie viedlo k zvyšovaniu tempa súťaže. To zvýšilo tlak na jazdcov a rozprúdilo vzrušenie fanúšikov.

 

Horia Platona zvolil v prvom kole mierne opatrné tempo, v druhom viac pritlačil, pričom dosiahol veľmi hodnotný výkon. Jeho čas 2:29,204 mu zabezpečil druhé miesto v triede a deviate miesto celkovo, čím prekonal mnohých významných konkurentov s veľmi silnými modelmi — od dvojmiestnych, ktoré sa najviac trápili na mokre, až po Mitsubishi Lancer Evo, Audi R8, či Ferrari 458.

 

Pre Racing MIMI to bol najlepší výsledok v histórii šampionátu, ktorý priniesol prvé body v hodnotení Open a druhé miesto v triede. Výsledok stačil na majstrovský titul s náskokom jediného bodu.

 

Umenie pre motoršport

Na posledných pretekoch sezóny predstavil tím Racing MIMI ďalšie prvenstvo – nový umelecký projekt na streche vytvorený v spolupráci s Galateca Gallery. Počas histórie projektu vzniklo niekoľko umeleckých diel, ktoré sa následne prezentovali v rámci súťaží motoristického športu na strechách vozidiel, vďaka čomu získali označenie Najrýchlejšia umelecká galéria na svete. Tentoraz MIMI poslúžilo ako plátno pre umelca menom Mihai Zgondoiu. Mihai použil na projekt sprej a fixky v štýle pripomínajúcom street art. Farebnú schému inšpiroval automobil. Prednej časti dominovala modrá so žltými ozdobnými prvkami a oranžovými nálepkami s menom jazdca a štartovným číslom. Umelecké dielo obsahovalo aj koncepty a nápady z Mihaiovho umeleckého repertoáru, vrátane plameňov evokujúcich energiu v súťažiach a štylizovaných mimozemských bytostí s veľkými, predĺženými vertikálnymi očami, čo naráža na jedinečnú a nezvyčajnú prítomnosť vozidla v pretekoch.

 

Partneri tímu Racing MIMI

Najnovším partnerom, ktorý spolupracuje s tímom Racing MIMI, sa stal Textar. Spoločnosť Textar je od roku 1913 jedným z najdôležitejších dodávateľov brzdových produktov pre širokú škálu automobilov. Teraz spoločnosť podporuje tím MIMI na jednom z mála komponentov, ktoré sa opotrebúvajú a vyžadujú si pravidelný servis.

 

Tím Racing MIMI podporovalo v roku 2023 viacero významných partnerov. Hlavným partnerom projektu je UniCredit Leasing, finančný partner spoločností BMW Financial Services a MINI Financial Services s výraznou účasťou v rumunskom motoršporte. Michelin podporuje projekt a vybavuje MIMI na rôzne predstavenia a pouličné súťaže pneumatikami Michelin Pilot Sport a Michelin Pilot Sport Cup. Renovatio spolu s e-charge, najväčšou sieťou nabíjacích staníc v Rumunsku, poskytujú riešenia pre nabíjanie.

 

Počnúc týmto rokom sa dôležitým partnerom stal aj Samsung, pričom podporuje komunikáciu tímu MIMI. Technologické vybavenie značky pomáha dokumentovať projekt veľkolepými fotografickými a video materiálmi pomocou vysokovýkonných fotoaparátov mobilného telefónu Samsung S23.

 

Enviro, partner spoločností HBK a Brüel & Kjær, je rumunská spoločnosť, ktorá ponúka profesionálne služby v oblasti merania zvuku. Cieľom tohto partnerstva je preskúmať tému elektrického motoristického športu a jeho vplyvu, najmä v kontexte mestských súťaží.

 

Tím Racing MIMI

Prvé elektrické MINI v histórii motoršportu vstúpilo do svojej tretej súťažnej sezóny. Model MIMI stojí na sériovom vozidle so štandardným motorom a batériou. Získal viacero vylepšení výkonu od tímu Engage Engineering v Brašove. Vylepšenia dostali názov Racing MIMI EVO. Patria medzi ne podstatné zníženie hmotnosti o približne 230 kg (vrátane sklolaminátových dverí a bezrámového plexiskla), dodatočný systém chladenia suchým ľadom z oxidu uhličitého a samosvorný predný diferenciál vyvinutý v spolupráci so spoločnosťou Drexler.

 

 

Kontakt pre médiá:

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

www.press.bmwgroup.com/slovak

 

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com/slovak

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupView

Instagram: https://www.instagram.com/bmwgroup

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/bmw-group/

 

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia. Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy. Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie. Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste.

 

BMW Group

Spoločnosť BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 30 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách. Spoločnosť BMW Group zaznamenala v roku 2022 celosvetový predaj viac než 2,4 mil. osobných automobilov a viac než 202 000 motocyklov.

V hospodárskom roku 2022 činil zisk pred zdanením 23,5 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 142,6 miliardy eur. Spoločnosť BMW Group zamestnávala k 31. decembru 2022 po celom svete 149 475 spolupracovníkov. Úspech spoločnosti BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a na zodpovednom konaní.

Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca a to od výroby až po záver fázy životnosti všetkých produktov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Sieť partnerov tvorí:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

 

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, v Bratislave.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach a samostatné servisné prevádzky v Bratislave, Žiline, Nitre a Banskej Bystrici.

 

Štyria autorizovaní predajcovia motocyklov BMW so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline.

 

BMW Financial Services Slovakia, s.r.o., je priamy zástupca celosvetovej divízie BMW Financial Services poskytujúcej finančné a poistné produkty v rámci skupiny BMW Group.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

JAPAN MOBILITY SHOW.

Tokyo. Follow the webcast of the BMW Group press conference at the Japan Mobility Show 2023.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť