Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

BMW Motorrad a Metzeler vyšli so sériovo vyrábanými modelmi BMW R 1300 GS na najvyššiu aktívnu sopku sveta

Z úrovne mora do výšky viac ako 6 000 metrov za menej ako 24 hodín na dobrodružnej ikone.

Séria R
·
R 1300 GS
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(2x, 1,16 MB)
  
Photos(19x, 129,32 MB)

Mníchov. Sotva dva a pol mesiaca po svetovej premiére dokázal nový model BMW R 1300 GS v Južnej Amerike svoje vynikajúce terénne schopnosti a jedinečnú robustnosť. Od 6. do 7. decembra 2023, od úrovne mora až na vrchol Nevado Ojos del Salado. S výškou 6 893 metrov nad morom ide o najvyššiu aktívnu sopku na svete. Flotila plne vybavených modelov BMW R 1300 GS sa za necelých 24 hodín dostala do výšky viac ako 6 000 metrov. Stúpanie, ktoré je pre jazdcov, motocykle a pneumatiky veľmi náročné, vyvrcholilo v notoricky známom Skalnom kanáli na severnom úbočí Nevado Ojos del Salado, kde expedícia vystúpila do výšky 6 006 metrov len za 19 hodín a 22 minút, aby dosiahla maximálnu nadmorskú výšku 6 027 metrov.

 

Kulisu expedície, ktorá predstavuje extrémnu výzvu pre človeka i stroj, tvorilo pohorie Circuito de los Seis Miles v čilskej púšti Atacama. Ide o najvyššie položený reťazec aktívnych sopiek na svete, ku ktorému patrí aj Nevado Ojos del Salado. Štyri štandardné modely BMW R 1300 GS sa na výstup na Nevado Ojos Del Salado vydali 6. decembra o 15.00 miestneho času z Bahia Inglesa, mesta neďaleko prístavu Caldera v Tichom oceáne v regióne Atacama.

 

Medzinárodný tím jazdcov

Do cieľa napokon dorazili 7. decembra o 10.22 h miestneho času. Modely BMW R 1300 GS obuté pneumatikami Metzeler Karoo 4 štartovali z úrovne mora na pobreží Tichého oceánu. Nasledoval výstup cez púšť Atacama na Circuito de los Seis Miles a nakoniec na svahy Nevado Ojos del Salado na hranici medzi Argentínou a Čile. Na motocykloch BMW R 1300 GS jazdili Christof Lischka, manažér vývoja divízie BMW Motorrad, Salvatore Pennisi, testovací a technický riaditeľ spoločnosti Metzeler, Michele Pradelli, taliansky šampión v extrémnom endure a testovací jazdec talianskeho časopisu InMoto, ako aj Karsten Schwers, testovací jazdec a novinár z nemeckého časopisu MOTORRAD.

 

K unikátom tejto expedície patrilo aj rozhodnutie podniknúť ju so štandardnými motocyklami a štandardnými pneumatikami. Treba tiež poznamenať, že tento výsledok dosiahli jazdci s 19" prednými a 17" zadnými pneumatikami, čo ukazuje nový rozmer vo svete dobrodružnej jazdy.

 

Christof Lischka: „Nový model BMW R 1300 GS touto extrémnou jazdou do výšky viac ako 6 000 metrov ukázal, čo dokáže a na čo vznikol. Zvláda jazdu v teréne, dobrodružnú jazdu, ako aj športové tempo na asfalte a dlhé túry. Dokonca aj v štandardnej výbave s terénnymi pneumatikami. Pri tejto expedícii bolo pre nás dôležité ešte raz zdôrazniť tieto kľúčové schopnosti nového modelu GS.

 

BMW R 1300 GS s terénnymi pneumatikami

Nový model BMW R 1300 GS vychádza z výroby so štandardne montovanými pneumatikami Metzeler Tourance Next 2. Pre špeciálne použitie v teréne si jazdci môžu zvoliť pneumatiky Metzeler Karoo 4, ktoré sa dostali k slovu aj na tejto expedícii. S pneumatikami Metzeler Karoo 4 ponúka BMW R 1300 GS ešte lepšie jazdné vlastnosti v teréne, aj na dobrodružných túrach. Viacúčelové pneumatiky ponúkajú príkladnú trakciu v teréne a možno ich použiť na všetkom, od piesočnatých, alebo púštnych tratí, až po najhlbšie blato. Dokonale fungujú na ceste aj v teréne a príkladne spolupracujú s pokročilými asistenčnými systémami pre jazdcov zabudovanými do nového modelu BMW R 1300 GS.

 

Výzva pre človeka a stroj

Výstup na Nevado Ojos del Salado predstavuje extrémnu výzvu pre človeka aj stroj. Od účastníkov expedície sa vyžaduje značná fyzická a psychická kondícia a odolnosť. Koniec-koncov, výstup absolvovali za menej ako 24 hodín. Účastníci sa navyše dostali do prostredia vo výške nad 5 000 metrov nad morom, ktoré je pre človeka veľmi nehostinné. Teploty dosahovali iba mrazivých okolo -10 °C cez deň a -20 °C v noci, pričom jazdci aj stroje sa museli vyrovnať aj s nízkym obsahom kyslíka v ovzduší.

 

Nevyhnutná bola preto dlhodobá príprava a predchádzajúca aklimatizácia v regióne. V dňoch pred expedíciou vzniklo niekoľko základných táborov v rôznych nadmorských výškach a nechýbala ani simulácia na Etne na Sicílii, najvyššej aktívnej sopke v Európe. Súčasť prípravy účastníkov expedície tvorili aj špecifické lekárske testy a kontroly na univerzite v Enne v spolupráci so zdravotníckymi zariadeniami provincie Enna.

 

V nadmorskej výške viac ako 5 000 metrov nad morom kladie studený vzduch s nízkym tlakom mimoriadne vysoké nároky na elektronické riadenie prípravy a dodávky zmesi vzduchu a paliva do motora typu boxer, ale aj na všetky ostatné komponenty nového motocykla BMW R 1300 GS. Pestrý terén s kamenistými koľajami, nespevnenými cestami, nekonečnými piesočnatými plochami a miestami aj ľadom a snehom poriadne preveril podvozok aj pneumatiky.

 

„Som rád, že sme sa s novým motocyklom R 1300 GS dokázali zhostiť tejto výzvy a výborne sme ju zvládli. Na takýchto dobrodružných jazdách preukázal nový model GS svoje skvelé terénne schopnosti obsiahnuté už v štandardnej výbave a ukázal, čo dokáže v extrémnych situáciách,“ uzatvára Christof Lischka.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

www.press.bmwgroup.com/slovak

 

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com/slovak

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

 

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia. Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy. Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie. Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste.

 

BMW Group

Spoločnosť BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 30 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách. Spoločnosť BMW Group zaznamenala v roku 2022 celosvetový predaj viac než 2,4 mil. osobných automobilov a viac než 202 000 motocyklov.

V hospodárskom roku 2022 činil zisk pred zdanením 23,5 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 142,6 miliardy eur. Spoločnosť BMW Group zamestnávala k 31. decembru 2022 po celom svete 149 475 spolupracovníkov. Úspech spoločnosti BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a na zodpovednom konaní.

Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca a to od výroby, až po záver fázy životnosti všetkých produktov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť ponúka prémiové automobily, motocykle a služby a sleduje stratégiu partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. Sieť miestnych partnerov tvorí:

Deväť autorizovaných predajcov so servisom automobilov značky BMW – Auto Palace v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

Dve samostatné autorizované servisné prevádzky značky BMW v Bratislave – Auto Motiv a Group M.

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach a samostatné autorizované servisné prevádzky značky MINI v Banskej Bystrici, Bratislave, Nitre a Žiline.

Štyria autorizovaní predajcovia motocyklov BMW so servisom v Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach a v Žiline.

 

BMW Financial Services Slovakia, s.r.o., je priamy zástupca celosvetovej divízie BMW Financial Services poskytujúcej finančné a poistné produkty v rámci skupiny BMW Group.

 

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia. Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy. Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie. Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste.

 

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

ANNUAL CONFERENCE 2024.

21 March - 09:00 AM CET.
Here you can see the webcast of the BMW Group Annual Conference 2024, with the world premiere of the next BMW vision vehicle on the "Road to Neue Klasse".

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť