Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

SLOVENSKÁ PREMIÉRA MODELU SPECTRE: VÝZNAMNÝ HISTORICKÝ MÍĽNIK PRE ROLLS-ROYCE MOTOR CARS PRAGUE

• Oficiálna premiéra modelu Spectre na Slovensku • Prichádza prvý elektrický automobil Rolls-Royce, ktorý je začiatkom novej éry značky • Model Spectre definuje úplne novú triedu automobilov – ultraluxusné elektrické superkupé • Najnáročnejším testovacím a vývojovým programom v histórii značky sa aj modelu Spectre podarilo dosiahnuť jazdu „ako na lietajúcom koberci“ typickú pre Rolls-Royce

Ocenenia spoločnosti
·
Spoločnosť
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50

send an e-mail

Downloads.

  
Photos(4x, 22,28 MB)

Bratislava.

  • Oficiálna premiéra modelu Spectre na Slovensku
  • Prichádza prvý elektrický automobil Rolls-Royce, ktorý je začiatkom novej éry značky
  • Model Spectre definuje úplne novú triedu automobilov – ultraluxusné elektrické superkupé
  • Najnáročnejším testovacím a vývojovým programom v histórii značky sa aj modelu Spectre podarilo dosiahnuť jazdu „ako na lietajúcom koberci“ typickú pre Rolls-Royce

Model Spectre stojí na počiatku vzrušujúcej novej kapitoly histórie spoločnosti Rolls-Royce Motor Cars, je to štart čisto elektrickej éry tejto značky. Oznámenie príchodu prvého vozidla Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom v roku 2021 predstavovalo zásadný moment v dejinách luxusných automobilov a mobility. Od toho momentu sa model Spectre vydal na pozoruhodnú cestu a prešiel veľmi náročným a dôkladným testovacím programom, v rámci ktorého najazdili prototypy viac ako 2,5 milióna kilometrov. Konštruktéri strávili viac ako 50 000 hodín na mieste vodiča, aby mohli analyzovať a precízne doladiť jeho jazdné parametre a charakteristiku.

Dlho očakávaná slovenská premiéra sa konala práve dnes v hlavnom meste.

Nigel Baker, veľvyslanec Spojeného kráľovstva na Slovensku, v otváracom príhovore uviedol: „Rolls-Royce je príbehom britského úspechu a ikonická soška Spirit of Ecstasy sa stala jedinečným symbolom pre to najlepšie z Británie. Veľmi ma teší, že sa značka Rolls-Royce rozhodla odprezentovať tento výnimočný nový automobil aj v Bratislave, a som veľmi hrdý, že tu na Slovensku môžeme ukázať to najlepšie z britského dizajnu, techniky a remesla.“

Karel Kadlec, majiteľ spoločnosti Rolls-Royce Motor Cars Prague, bol hostiteľom podujatia a pri tejto slávnostnej príležitosti uviedol: „Táto premiéra je historickým míľnikom, ktorý presahuje obyčajné odhalenie nového člena modelovej rodiny značky Rolls-Royce. Je to naozaj výnimočný pocit prežiť túto slávnostnú chvíľu s našimi zákazníkmi a priateľmi značky tu v Bratislave a tým zvýrazniť našu neustálu prítomnosť na Slovensku.“

Rolls-Royce nastolil precedens vytvorením úplne novej triedy automobilov – ultraluxsných elektrických superkupé. Model Spectre je spojením elegancie a inovatívnych technických riešení, nadchne svojim impozantným a zároveň ľahkým a dôsledne prepracovaným zjavom. Pôsobí dojmom výnimočnej sily, a to vďaka najširšej mriežke masky chladiča, aká bola kedy na vozidle značky Rolls-Royce použitá. Jednotlivé lamely mriežky, ktorá svojim stvárnením pripomína antický panteón, sú umiestnené tak, aby vytvárali hladší a plynulejší povrch pre optimalizáciu prúdenia vzduchu v prednej časti vozidla. Veľkorysé proporcie modelu Spectre spolu so vzrušujúcou siluetou splývajúcej zadnej časti typu fastback vizuálne nadväzujú na typické tvary rýchlych automobilov a lodí známych z histórie. Ucelená plocha presklenej časti kabíny bez viditeľných hrán výrazne prispieva k najnižšej hodnote koeficientu aerodynamického odporu v histórii značky Rolls-Royce cd = 0,25.

Soška Spirit of Ecstasy na maske chladiča tiež prešla aerodynamickou optimalizáciou, jej dizajn, tvarovanie a testovanie vo veternom tuneli trvalo spolu 830 pracovných hodín.

Na excelentné a nekompromisné tvary karosérie nadväzuje interiér, v ktorom Spectre ponúka posádke útočisko v bezkonkurenčnom luxuse. Jeho súčasťou sú najpokročilejšie technické prvky z programu Bespoke, ktoré inšpirovalo nadčasové tajomno nočnej oblohy. Podsvietené obklady dverí Starlight Doors tvorí spolu 4 796 jemne svietiacich „hviezdičiek“. Alternatívne môžu byť dvere, ktoré sa otvárajú proti smeru jazdy, obložené drevom Canadel. Tento obklad je vyrobený z jediného plátu dreva, ktorý je precízne umiestnený pod uhlom 55 stupňov, aby evokoval pohyb vozidla aj v rámci kabíny.

Konštruktéri spoločnosti Rolls-Royce dokázali ďalej optimalizovať celohliníkovú podvozkovú platformu s priestorovým rámom „Architecture of Luxury“, ktorá tvorí spoločný základ všetkých modelov značky Rolls-Royce. Model Spectre bol od počiatku navrhovaný pre elektrický pohon. Premysleným použitím dielcov z hliníka lisovaného pri vysokých teplotách a zapracovaním akumulátora ako nosnej časti šasi sa podarilo dosiahnuť o 30 percent vyššiu tuhosť karosérie než pri akomkoľvek inom doterajšom modeli značky Rolls-Royce. Flexibilné možnosti platformy umožnil konštruktérom umiestniť podlahu v polovičnej výške prahov, teda nemusela byť nad ani pod nimi. Medzi podlahou a akumulátorom vznikol priestor na vedenie káblov a potrubia klimatizácie a tým, že akumulátor je umiestnený na spodku karosérie, vytvára úplne hladký povrch spodnej časti vozidla.

Model Spectre má najkomplexnejšie prepojené funkcie v histórii značky. Konštruktéri revolučnú vytvorili sieť spojení tzv. „decentralizovanú inteligenciu“. Tento systém umožňuje priamu a neobmedzenú výmenu informácii medzi viac ako 1 000 funkciami vozidla, čím sa výrazne podarilo ešte viac pozdvihnúť pre značku Rolls-Royce typicky vysokú mieru pohodlia.

Vychýrená jazda „ako na lietajúcom koberci“ je pri modeli Spectre výsledkom náročného testovacieho a vývojového programu. Len doladením priebehu regeneratívneho brzdenia strávili viac ako 1 500 hodín, vďaka tomu nepôsobí silene, hoci ho stále posádka jemne vníma. Počas testovania na Azúrovom pobreží vo Francúzsku sa doladila charakteristika špičkového odpruženia Planar, ktoré v modeli Spectre prešlo digitalizáciou do ďalšej vývojovej fázy. Tvorí ho orchester systémov s precízne definovanými reakciami na podnety vodiča a stav vozovky. Toto všetko spolu funguje len vďaka najnovším softvérovým a hardvérovým riešeniam. Zážitok z jazdy typický pre vozidlo Rolls-Royce pomáha ďalej pozdvihnúť umiestnenie trakčného akumulátora. Jeho prínosom je nízka pozícia sedenia, interiér obklopujúci posádku a tiež extra odhlučnenie s hmotnosťou takmer 700 kilogramov.

„Spectre prináša všetky kvality, ktorými sa značka Rolls-Royce preslávila na celom svete– tichú, pokojnú a hladkú jazdu – a to je dôkaz, že elektrifikácia vozidlu Rolls-Royce skutočne pristane. Je to silné vyjadrenie nášho cieľa, symbol jasnej a odvážnej budúcnosti, do ktorej sa značka Rolls-Royce preklápa začiatkom svojej čisto elektrickej éry,“ zdôraznil Frank Tiemann, riaditeľ korporátnej komunikácie spoločnosti Rolls-Royce Motor Cars pre strednú a východnú Európu a strednú Áziu počas premiéry nového modelu v Bratislave.

„Od prvého oznámenia príchodu modelu Spectre na trh bolo cítiť rastúce vzrušenie a nadšenie od Vysokých Tatier až po Šumavu. Pozitívne reakcie, ktoré sme obdržali, posilnil našu vieru v utuženie vzťahov so Slovenskom, čím sa snažíme udržiavať exkluzivitu, ktorú naši klienti očakávajú,“ dodal Pavel Kalouš, brand manager v spoločnosti Rolls-Royce Motor Cars Prague.

- KONIEC -

 

 

SPOTREBA ENERGIE A EMISIE CO2 MODELU SPECTRE (podľa WLTP)

Spotreba energie: 21,5 kWh/100km

Dojazd: 530 km

Emisie CO2: 0 g/km

  1. Oficiálne hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a dojazdu boli stanovené v súlade s povinnou metodikou merania na základe Smernice EU 715/2007 v znení platnom v čase typového schválenia.
  1. Metodika WLTP berie do úvahy kompletný rozsah prvkov výbavy v ponuke. Vozidlá, ktoré prešli procesom typového schválenia po 1. januári 2021, už nemajú stanovené oficiálne hodnoty podľa metodiky NEDC, ale iba podľa metodiky WLTP. Pre viac informácii o metodike merania podľa WLTP a NEDC navštívte tento odkaz WLTP: new times, new rules.

Oficiálne hodnoty dojazdu a spotreby elektrickej energie sú uvádzané len na účely porovnania a nemusia zodpovedať hodnotám dosiahnutým pri bežnom používaní vozidla, pretože ich ovplyvňuje mnoho faktorov, napríklad stav nabitia akumulátora pred začiatkom jazdy, dodatočne namontované príslušenstvo, počasie, štýl jazdy či zaťaženie vozidla.

Ďalšie informácie o oficiálnych hodnotách spotreby elektrickej energie a paliva, ako aj o oficiálnych hodnotách emisií CO2  platných pre nové osobné vozidla, nájdete na https://www.soi.sk/files/documents/ine-aktivity/pr%C3%ADru%C4%8Dka%202021%20text.%20(1).pdf.

 

POZNÁMKA PRE MÉDIÁ

Rolls-Royce Motor Cars je výrobcom skutočne luxusných produktov, ktoré patria k najviac uznávaným, obdivovaným a žiadaným na celom svete. Všetky sú vyrábane výlučne ručnou prácou na mieru pre jednotlivých klientov z celého sveta v rámci programu Bespoke.

Popredný výrobca luxusných produktov nedávno oznámil najúspešnejšie ročné predaje a v Európe sa mu podarilo dosiahnuť historický rekord. Na celom svete sa v roku 2023 predalo 6 032 vozidiel Rolls-Royce, pričom hodnota úprav v rámci programu Bespoke dosiahla rekordnú úroveň. Dopyt po všetkých modeloch značky Rolls-Royce zostáva mimoriadne vysoký a súčasné množstvo objednávok znamená vyčerpané kapacity až do roku 2025.

 

Od otvorenia v roku 2016 získala spoločnosť Rolls-Royce Motor Cars Prague deväť prestížnych ocenení pre globálneho a európskeho predajcu roka. Pred dvoma rokmi dostala aj ocenenie pre najlepšieho európskeho predajcu v rámci programu Bespoke a za úroveň popredajných služieb. Vo februári 2024 sa stala držiteľom titulu „Predajca roka“ pre najlepšieho spomedzi 132 predajcov značky Rolls-Royce na celom svete.

Rolls-Royce Motor Cars Prague môžete kontaktovať prostredníctvom:

www.rolls-roycemotorcars-prague.cz

www.rolls-roycemotorcars-praha.cz

Instagram: @rollsroyceprague

 

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

AUTO CHINA 2024.

Beijing. 24./25. April 2024.

Here you can see the Webcasts of the BMW Group Night and Press Conference at the Auto China 2024.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť