Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Türkiye · Article.

BMW i3 Concept Coupé: Avrupa prömiyeri ve akıllı menzil arttırıcı çözümler.

BMW i3 Concept Coupe’nin, Avrupa prömiyeri Cenevre'de gerçekleştirilirken, fuarda aynı zamanda BMW i8 Concept Spyder da ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Bu iki konsept model, uzun süredir devam eden geliştirme çalışmalarının hangi noktada olduğunu yansıtıyor ve kapsamı genişletilen BMW i model seçeneklerinin potansiyelini gösteriyor

Oto-Şovlar
·
BMW i
 

Press Contact.

Begüm Tenik
BMW Group

Tel: 0090 212 412 00 18

send an e-mail

Downloads.

  
Photos(12x, ~30,04 MB)

BMW i3 Concept Coupe’nin, Avrupa prömiyeri Cenevre'de gerçekleştirilirken, fuarda aynı zamanda BMW i8 Concept Spyder da ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Bu iki konsept model, uzun süredir devam eden geliştirme çalışmalarının hangi noktada olduğunu yansıtıyor ve kapsamı genişletilen BMW i model seçeneklerinin potansiyelini gösteriyor. Bunun yanı sıra, sergilenen otomobiller, yüksek performans ve emisyonsuz sürüş sunmak amacıyla otomobilin yarattığı heyecan ve duygudan ödün verilmediğini de kanıtlıyor. Her iki model de, gelecekte tüm BMW elektrikli ve plug-in hibrid modellerinde yer alması planlanan ve benzersiz bir sürüş deneyimi sunan BMW eDrive teknolojisine sahiptir. Elektrik motoru, lityum iyon batarya ve akıllı motor yönetiminden oluşan BMW eDrive motor sistemleri, tüm BMW i modellerinin temelini oluşturuyor.

 

BMW Group, bu yılın sonuna doğru, günümüzün sosyal, ekolojik ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılayan teknolojiye sahip BMW i3’ü piyasaya sunarak, müşterilerine sürücü dostu ve yüksek kalitede elektrikli sürüş sağlamaya başlıyor.

 

Elektrikli sürüşün karşı karşıya olduğu sorunların başında, elektrikli otomobillerin kısa sürüş menzili ve yetersiz şarj altyapısı yer alıyor. Dünyada elektrikli sürüş alanındaki en büyük saha araştırmasını gerçekleştiren BMW Group, bu nedenle 2008 yılından beri bu konuları derinlemesine incelemektedir. Bu süre içerisinde, on ülkede 1000'in üzerinde pilot müşteri tarafından 20 milyon kilometreden daha fazla yol kat edilerek gerçekleştirilen testler, bilimsel olarak değerlendirildi. Asya, Avrupa ve ABD'de, BMW ActiveE ve MINI E otomobilleriyle gerçekleştirilen bu araştırmalar üç temel bulguyu gözler önüne serdi:

 

  • Elektrikli otomobiller tarafından kat edilen mesafelerle, geleneksel otomobiller ile kat edilen mesafeler arasında çok az fark bulunuyor. Bu değer günlük ortalama 40 kilometrenin sadece biraz üzerinde.
  • Pilot müşteriler, otomobillerini genellikle haftada iki ya da üç kez, çoğunlukla evlerinde veya iş yerlerinde şarj ediyor.
  • Araştırmanın başlangıcında, %70’den fazla kullanıcı kamuya açık şarj istasyonlarına erişimin kendileri için önemli olduğundan bahsederken; uygulamada ise, kamuya açık istasyonların tüm şarj işlemlerinin sadece %10’unda kullanıldığı gözlemlendi.

 

Saha araştırması sonuçlarının ardından, BMW i, BMW i3 modeli için BMW eDrive motoru tasarlamak üzere çalışmalara başladı. Motoru tasarlarken, otomobilin ev ve iş yeri arasında kullanılması durumunda, bataryanın yalnızca iki veya üç günde bir şarj edilmesinin yeterli olması hedeflendi. BMW i3, günlük kullanımda 130 ila 160 kilometre arasındaki menzili ile bu hedefi fazlasıyla karşılayarak, şehir dışı yolculuklara da uygun olduğunu kanıtladı.

 

BMW i3'ün tahrik sistemine ve diğer tüm otomobil işlevlerine, özel olarak geliştirilmiş yüksek voltajlı lityum iyon batarya ile güç sağlanıyor. Bu bataryanın yüksek enerji çıkışı özelliği sayesinde otomobilin menzili, günümüzde kullanılan bataryalarda genellikle görülen sıcaklık dalgalanmalarından daha az etkileniyor. Bu akıllı ısıtma/soğutma sisteminin arkasındaki teknoloji, bataryayı en uygun çalışma sıcaklığında tutuyor. Tüm bunlar otomobilin günlük kullanım kolaylığını, dengeli performansını ve bataryanın ömrünü artırıyor.

 

BMW i3'ün tasarımında öncelik verilen bir diğer konu da elektrikli parçaların enerji tüketiminin azaltılması oldu. İç ve dış aydınlatmada, enerji tasarrufu sağlayan LED'ler kullanılırken, kabin ısıtması da ısı pompası ilkesine göre çalışıyor. Böylece geleneksel elektrikli ısıtma sistemleriyle kıyaslandığında, şehir içi kullanımda yüzde 30 oranında enerji tasarrufu sağlanıyor. Bu iki önlem bir araya geldiğinde, BMW i3'ün "menzil güvencesine" önemli oranda katkıda bulunuyor.

 

Batarya ve elektrik tüketen diğer aksamların boyutu ve yönetimi, menzil sorununa yönelik olarak BMW i tarafından alınan önlemlerin yalnızca bir kısmını oluşturuyor. BMW i3, aynı zamanda dünyanın tamamen online ilk elektrikli otomobili olacağı için, otomobilde özellikle elektrikli sürüş gereksinimlerine yönelik, yenilikçi BMW i ConnectedDrive hizmetlerine yer verilmesi planlanıyor.

 

BMW eDrive teknolojisine özel olarak uyarlanan ConnectedDrive işlevleri, sürücülere, yolculuğa başlamadan önce gerçekçi bir menzil tahmini sunuyor. İnternete bağlanabilen navigasyon sistemi, planlanan rotaya uygun ilgili tüm parametreleri hesaba katarak; hassas ve güvenilir menzil tahminleri sunabilen bir dinamik menzil ekranına dayanıyor.

Dinamik menzil ekranı, merkezi bilgi ekranında, navigasyon haritası içerisinde görüntüleniyor. Otomobilin konumuna bağlı olarak, bataryanın mevcut şarj durumuna göre erişilebilecek tüm varış noktaları grafik üzerinde gösteriliyor. Sürücü tarafından farklı bir sürüş modları kullanılarak otomobilin enerji tüketimi ve dolayısıyla da menzili aktif olarak değiştirilebildiği için, sistem her zaman iki farklı menzil grafiği hesaplıyor. Gösterilen menzil, sürücünün COMFORT, ECO PRO veya ECO PRO+ modları arasından yaptığı seçime bağlı olarak hesaplanıyor.

 

Buna ek olarak sürücü, varış noktasına en yakın şarj istasyonlarını da görüntüleyerek, tek bir düğmeye bastığında bu istasyonlardan birinde rezervasyon yapabiliyor. Sistem, dönüş yolculuğu ya da başka bir varış noktasına ulaşmak için otomobilin ne kadar şarj edilmesi gerektiğini de sürücüye bildirebiliyor. Bununla birlikte, sadece kahve molası süresinde ("hızlı şarj" modu kullanılarak) ek 120 kilometre kadar bir menzil için yeterli şarj depolanabiliyor.

 

BMW i3, aynı zamanda sürüş menzilini yaklaşık 300 kilometre artıran opsiyonel bir menzil artırıcı ile sunuluyor.

 

Yukarıda bahsedilen seçenekler kullanılmasına rağmen gidilecek yere BMW i3 ile erişmenin mümkün olmadığı nadir durumlar için ise BMW i, çok daha uzun mesafelerin kat edilmesini mümkün kılan ek mobilite modülleri sunuyor (ör. yılda belirli sayıda gün için benzinli/dizel BMW otomobili sağlanabiliyor).

 

Sorularınız için iletişim;

 

Borusan Otomotiv Kurumsal İletişim

Firuzköy Bulvarı No:21 34320 Avcılar / İstanbul / Türkiye

kurumsal.iletisim@borusanotomotiv.com

 

Article Media Material.

My.PressClub Oturum aç
 

BMW Group Streaming

LAS VEGAS CES 2022.

Here you can see our webcast with the press conference and the innovation highlights.

Open Streaming Page

Latest Facts & Figures.

BMW Group satışlarını Ekim'de yükseltti
16.11.2009
Kurumsal Finansman, Olgular, Rakamlar
Show all

Add your filter tags.

Basın Bildirisi
Basın Kiti
Konuşma
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Oturum aç