Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Türkiye · Article.

BMW Group'ta 3D baskının 25 yılı

BMW Group bu günlerde şirkette katmanlı üretim yöntemlerinin kullanılmaya başlanmasının 25. yılını kutluyor.

Teknoloji
·
Technology, Research & Development
·
Üretim, Geri Dönüşüm
 

Press Contact.

Begüm Tenik
BMW Group

Tel: 0090 212 412 00 18

send an e-mail

Downloads.

  
Photos(6x, ~12,99 MB)

BMW Group bu günlerde şirkette katmanlı üretim yöntemlerinin kullanılmaya başlanmasının 25. yılını kutluyor. Toplu olarak "3D baskı" terimi altında tanınmaya başlayan katmanlı üretim yöntemleri geleceğin temel üretim yöntemleri arasında yer alıyor. Üretim Stratejileri, Teknik Entegrasyon ve Pilot Fabrika Başkanı Dr. Udo Haenle konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: "Yenilikçi katmanlı prosedürlerin erken bir aşamada hedefe yönelik olarak kullanımı, bizi geçtiğimiz yıllarda 3D baskı konusunda öncü ve lider haline getirdi. Mountain View, Silicon Valley, ABD'deki BMW Group Teknoloji Ofisinde yeni CLIP (Kesintisiz Sıvı Arayüz Üretimi) teknolojisinin ilk test üretimini de sürdürüyoruz." Yüzey pozlamasında kullanılan projektör sayesinde CLIP önceki yöntemlere kıyasla daha hızlı.

Bugün 3D baskı teknolojisi BMW Group içerisinde farklı alanlarda kullanılıyor. Dr. Haenle sözlerine şöyle devam ediyor: "Katmanlı üretim teknolojisiyle üretilen parçalar, şekil verme sürecinde bize büyük özgürlük sağlıyor, parçalar hem hızlı hem de uygun kalitede üretilebiliyor. Gelecekte seri üretimin yanı sıra kişiselleştirilmiş otomobil parçaları veya yedek parça tedariki gibi yeni müşteri teklifleri açısından yüksek bir potansiyel görüyoruz." Uzun vadede müşterilere kendi kişisel tercihlerine göre bağımsız otomobil bileşenlerine sahip olma seçeneği sunulacak.

 

Konsept otomobillerde ve prototip üretimlerde ilk uygulama

1990 yılı gibi erken bir dönemde BMW Group'un Hızlı Teknoloji Merkezine ilk tesislerin geliştirilmesi görevi verildi ve 1991'den itibaren ilk prototip parçalar şirketin kendi stereolitografi makinesinde üretildi. Başlangıçta katmanlı olarak üretilen parçalar genellikle konsept otomobiller için kullanıldı ancak yıllar içerisinde ek amaçlara yönelik daha da geliştirildi.

 

Parçaların teknik özelliklerine bağlı olarak BMW Group farklı prosedürler ve malzemeler kullanır.

Bugün katmanlı üretim yöntemleri yaygın olarak özelleştirilmiş az sayıda parçalara veya ön geliştirme, otomobil değerlendirme ve testi ve konsept otomobiller gibi bazen çok karmaşık parçalara gerek duyulan alanlarda kullanılıyor. Aynı zamanda alet üretimi ya da işletme kaynakları da ana uygulama alanları arasında yer alıyor.

Teknolojinin kullanımında diğer öne çıkan alanlar arasında, kendisinden önce herhangi bir model olmayan BMW i modelleri gibi tamamen yeni otomobiller yer alıyor. Dolayısıyla ilk prototiplerin büyük ölçüde katmanlı yöntemler kullanılarak üretilmesi gerekiyor.

Katmanlı üretimin, modayı belirleyen yeni otomobiller için kullanılmasının yanı sıra bu teknolojinin uygulandığı özellikle etkileyici bir alan da klasik BMW otomobilleridir. Özellikle çok eski koleksiyon otomobiller söz konusu olduğunda bir parça, dijital veri seti oluşturmak için üç boyutlu olarak taranabilir. Bu ters mühendislik yöntemi sayesinde yedek parça üretimi için daha önce mevcut olmayan parçaların üretilmesi mümkün olur.

 

Geniş uygulama olanakları

Şirketin olağanüstü uzmanlığı sayesinde BMW Group 3D baskı teknolojisini çok çeşitli alanlara uygulayabiliyor. Bunun çok ilgi çekici bir örneği de Hızlı Teknoloji Merkezinin 2012 yılında İngiliz Paralimpik basketbol takımı için ürettikleri oldu. Takım oyuncularının 3D vücut taramaları temel alınarak her oyuncu için özel tekerlekli sandalye koltuğu üretildi. Geleneksel olarak üretilen koltuklarla kıyaslandığında bu yenilikçi koltuklar çok daha hafifti ve oyuncular için büyük bir avantaj sağlayacak şekilde atletik açıdan uygundu.

2014'ün ortasında BMW Group belirli montaj faaliyetleri gerçekleştirilirken çalışanların başparmak eklemlerini zorlamaya karşı koruyacak 3D baskı teknolojisiyle üretilmiş ergonomik bir aleti kullanma sundu. Bu esnek montaj aletlerinin her biri tek parça olarak her bir işçinin elinin biçimine ve boyutuna uyacak şekilde özelleştirildi.

Bir diğer kilometre taşı ise yeni çözümler sunan ve seri üretimde düşük sayıda zaten kullanılan, metal parçalarda katmanlı üretim yöntemlerinin uygulanması oldu. BMW birkaç yıldır DTM yarış otomobillerini 3D baskı ile üretilen su pompası çarklarıyla donatıyor. 3D baskılı 500. su pompası çarkının montajı bu yıl Nisan ayında gerçekleştirildi.

 

Çok yüksek gerilime maruz kalan yüksek hassasiyetli parça alüminyum alaşımdan oluşuyor ve değerini daha önce zorlu motor sporları ortamında kanıtladı. İstisnasız tüm pompa dişlileri kusursuz şekilde çalışarak, katmanlı üretim yöntemleri söz konusu olduğunda BMW'nin öncü rolünü pekiştiriyor. Tüketici endüstrilerinde kullanılan 3D baskı yöntemleriyle kıyaslandığında metal parçaların katmanlı üretim yöntemleri süreç mühendisliği açısından çok daha fazla uzmanlık gerektiriyor.

BMW Group'un Münih'teki Araştırma ve Geliştirme Merkezindeki (FIZ) Hızlı Teknolojiler Merkezi ekibi yılda yaklaşık 25.000 prototip talebi üzerinde çalışarak şirket içi müşteriler için yılda 100.000 adet parça üretiyor. Üretilen parçalar küçük plastik taşıyıcılardan tasarım numunelerine ve yürüyen aksam bileşenlerine kadar büyük bir yelpazede yer alıyor. Prosedür ve parça boyutuna bağlı olarak numuneler yalnızca birkaç gün içerisinde tedarik edilebiliyor.

 

Sorularınız için iletişim;

Borusan Otomotiv Kurumsal İletişim

Firuzköy Bulvarı No:21 34320 Avcılar / Istanbul / Türkiye

kurumsal.iletişim@borusanotomotiv.com

 

Article Media Material.

My.PressClub Oturum aç
 

BMW Group Streaming

LAS VEGAS CES 2022.

Here you can see our webcast with the press conference and the innovation highlights.

Open Streaming Page

Latest Facts & Figures.

BMW Group satışlarını Ekim'de yükseltti
16.11.2009
Kurumsal Finansman, Olgular, Rakamlar
Show all

Add your filter tags.

Basın Bildirisi
Basın Kiti
Konuşma
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Oturum aç