Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Türkiye · Article.

MINI, Oxford üretimi premium sürüş keyfinin 15. yılını kutluyor.

İlk MINI 26 Nisan 2001'de Oxford'daki geleneksel üretim tesisinde üretildi. İngiliz markasının yeniden lansmanından bu yana bu tesiste 2,5 milyondan fazla otomobil üretildi.

Miras
·
Heritage
·
MINI Marka Mirası
·
MINI
·
Brands
 

Press Contact.

Levent Akgüllü
BMW Group

Tel: 0090 212 412 01 44

send an e-mail

Downloads.

  
Photos(1x, ~2,19 MB)

İlk MINI 26 Nisan 2001'de Oxford'daki geleneksel üretim tesisinde üretildi. İngiliz markasının yeniden lansmanından bu yana bu tesiste 2,5 milyondan fazla otomobil üretildi.

Oxford'daki İngiliz MINI fabrikasının çalışanları 26 Nisan 2001 tarihini anıyor. Tam 15 yıl önce o dönemde de geleneksel özelliğini koruyan Oxford üretim tesisinde yeni bir dönem başladı. Bu tarih markanın yeniden lansmanının ardından tavan ve dış ayna kapakları kontrast beyaz renkte Chili Red bir MINI Cooper olan ilk MINI'nin üretildiği tarih. Premium segmentin ilk küçük otomobili üretildiğinde hem üretim yeri hem de marka için eşsiz bir başarı hikayesi başlamış oldu. 2001 yılından bu yana Oxford'da 2,5 milyondan fazla MINI otomobil üretildi ve dünya genelinde 110'un üzerinde ülkede satıldı.

Bugün Oxford MINI fabrikası dünyanın en modern otomobil üretim tesisleri arasında yer alıyor. Başlangıçta 2.400 olan çalışan sayısı artarak şu anda 4.500'ün üzerinde bir rakama ulaştı. Çalışanlar günde üç vardiyada yaklaşık 1.000 otomobil üretiyor. Üretim tesisini özel kılan özelliklerinden biri olağanüstü derecede esnek olması. Şu anda Oxford'da dört model üretiliyor. Her bir otomobil MINI'nin sunduğu isteğe bağlı donanım, boya, iç tasarım renkleri ve kaplama seçeneklerine bağlı olarak hassasiyetle müşterinin tercihlerine göre üretiliyor. Son derece sportif bir görünüme sahip olan son nesil John Cooper Work modelleri de Oxford'da üretiliyor. Fabrika Müdürü Frank Bachmann konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: "Her gün özel olarak yapılandırılan 1000 premium otomobil üretmek çalışanlarımızın olağanüstü tutku ve becerileri sayesinde gerçekleştirdiği büyük bir başarıdır."

Oxford'daki otomotiv üretimi 100 yılı aşan bir geçmişe dayanıyor. 1931 yılında Morris Oxford modeli çoktan üretime girmişti. Model, radyatör ızgarasının şekli nedeniyle "Bullnose" olarak da biliniyordu. Oxford fabrikasında 1948 yılında üretilen ve ilk “milyon satış” rakamına ulaşan otomobil Morris Minor oldu ve model 1971 yılına kadar üretilmeye devam etti.

Klasik Mini, üretim yılı olan 1959'dan 1968'e kadar Morris Mini-Minor olarak Oxford'da üretildi. Modern MINI'nin ilk baştan itibaren burada üretilmesi kararı 2000 ilkbaharında alındı. 13 ay süren kapsamlı ve rekor hızda gerçekleştirilen modernleştirme sürecinin ardından küçük otomobil segmentinde ikinci bir devrim yaratmak için her şey hazırdı. MINI, orijinal İngiliz markası olarak 21. yüzyıla müthiş bir başlangıç yaptı. İlk başta planlanan üretim rakamları hızlı bir şekilde aşıldı ve model serisine ikinci bir gövde modeli eklendi. İlk MINI Cabrio 2004 ilkbaharında Oxford fabrikasından tam zamanında çıktı.

 

2006 sonbaharında gerçekleştirilen nesil değişikliği ile üretim tesisleri Oxford (gövde yapımı, boyama, montaj), Swindon (pres fabrikası) ve Hams Hall (motor üretimi) fabrikaları ile MINI üretim üçgenine tam olarak entegre edildi. Devam eden genişleme ve modernleşme faaliyetleri model serisinin genişletilmesi yanında üretim kapasitesinin artırılmasını sağladı. BMW Group 2000 yılından bu yana İngiltere’deki üretim tesislerine 1,75 milyar İngiliz pound'undan fazla yatırım yaptı.

2007 sonbaharında Oxford'da daha uzun aks aralığı, daha fazla taşıma kapasitesi ve artık geleneksel gövde tasarımlı MINI ile birlikte satılan yenilikçi kapı tasarımına sahip MINI Clubman modeli için üretim sinyali verildi. MINI Cabrio'nun yeni modeli markanın 50. yıl dönümünde tam zamanında pazara çıktı. Bu modeli 2011 yılında MINI Coupé takip etti ve bir yıl sonra ikinci bir üstü açık premium küçük otomobil olan MINI Roadster ilk kez Oxford fabrikasında üretilmeye başlandı.

Oxford'da üretilen mevcut MINI modelleri grubu ayrıca çok geniş bir hedef kitlesini memnun eden premium sürüş keyfi sunar. Mevcut MINI nesli, MINI 3 kapılı ve MINI 5 kapılı modellerinden oluşur. Buna ek olarak Oxford MINI fabrikası markanın premium kompakt segmentini elde etmesini sağlayan yeni MINI Clubman modeli için özel üretim tesisi olmaya devam ediyor. Ürün serisine eklenen son model de Oxford'da üretiliyor. Yeni MINI Clubman karakteristik önden çekişli özelliği yanında ALL4 dört çeker sistemi ile üretiliyor.

 

Sorularınız için iletişim;

Borusan Otomotiv Kurumsal İletişim

Firuzköy Bulvarı No:21 34320 Avcılar / Istanbul / Türkiye

kurumsal.iletişim@borusanotomotiv.com

Article Media Material.

My.PressClub Oturum aç
 

BMW Group Streaming.

INTERNATIONAL MOTOR SHOW 2017.

Frankfurt. 12. September.
Here you will see the highlights of the BMW Group press conference.

open streaming site

Latest Facts & Figures.

Otomatik Şanzımanlı BMW 316i Sedan Türkiye’de.
Sun May 16 19:53:00 CEST 2010
Sedan
Yeni BMW 5 Serisi Sedan'ın teknik verileri
Wed Dec 09 17:11:00 CET 2009
5 Serisi
BMW Group satışlarını Ekim'de yükseltti
Mon Nov 16 10:45:00 CET 2009
Kurumsal Finansman, Olgular, Rakamlar
Show all

Add your filter tags.

Basın Bildirisi
Basın Kiti
Konuşma
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Oturum aç