Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Türkiye · Article.

Daha fazla menzil ve daha yüksek dinamik performans için BMW i, BMW i3 model yelpazesini genişletiyor.

BMW i3 (94 Ah) daha güçlü bataryasıyla günlük kullanım şartlarında maksimum 200 kilometreye kadar menzil sunuyor.

I01
·
I12
·
Coupé
·
BMW i
·
Brands
·
BMW i3
·
i8 Coupé
·
Teknoloji
·
Alternatif Sürüş Sistemleri, Geleceğin Mobilitesi
 

Press Contact.

Begüm Tenik
BMW Group

Tel: 0090 212 412 00 18

send an e-mail

Downloads.

  
Photos(9x, ~50,27 MB)

BMW i, BMW i3 kompakt elektrikli otomobil model yelpazesini genişletiyor ve yaz aylarından itibaren önemli ölçüde artırılmış batarya kapasitesine sahip bir versiyon sunacak. BMW i3 (94 Ah) lityum iyon hücrelerin yüksek saklama yoğunluğu sayesinde 33 kilovat saat (kWh) kapasiteye sahiptir. Batarya boyutları 190 kilometre yerine 300 kilometreye eşit olan standart NEDC döngüsündeki yüzde 50 artışa rağmen aynı kalmıştır. Günlük kullanımda, kötü hava koşullarında ve klima veya ısıtma sistemi çalıştırıldığında bile, tam batarya şarjıyla 200 kilometrelik menzile erişilebilir. 170bg/125 kW hibrit senkronize elektrikli motorun performans rakamları neredeyse değişmeden kalmıştır. Motor, BMW i3'ü 0'dan 100km/sa hıza 7,3 saniyede ulaştırır. Bu özelliği BMW i3'ü 12,6kWh/100km (NEDC) elektrik tüketimiyle segmentinin en sportif ve en verimli elektrikli otomobili haline getirir. İki yıldır piyasada bulunan 60Ah bataryaya sahip BMW i3, model yelpazesinin bir parçası olmaya devam ediyor. Ayrıca, Menzil Artırıcıya sahip model tipi, her iki batarya versiyonu için de geçerli olacak. Sürüş sırasında batarya şarj seviyesini sabit tutan 2 silindirli benzinli motor ek olarak 150 kilometre menzil sunar (BMW i3 (94 Ah)/BMW i3 (60 Ah): Ortalama yakıt tüketimi 0,6./0,6l/100 km; ortalama elektrik tüketimi: 11,3/13,5kWh/100km; ortalama CO2 emisyonu: 12/13g/km)*. Bu şekilde kendi segmentinde dünyanın en çok satan premium elektrikli otomobilinin model yelpazesi dört versiyona çıkarılmıştır. BMW i3 (94 Ah) modelinin sunumuyla BMW i, ev garaj kullanımına yönelik yeni ve daha güçlü bir şarj istasyonunun yanı sıra yeni donanım seçenekleri de sunar. Ayrıca müşteriler, BMW i3'ün modüler ve esnek tasarımı sayesinde, özel bir iyileştirme programının bir parçası olarak birinci nesil bataryalarını yenisiyle değiştirebilir.

 

Batarya hücrelerinin daha yüksek depolama yoğunluğu.

BMW i3 (94 Ah), 94 amper saat (Ah) hücre kapasitesi, yaklaşık 33kWH batarya enerjisi ve Yeni Avrupa Sürüş Döngüsüne (NEDC) göre 300 kilometrelik elektrikli menzili sayesinde BMW'ye özgü sürüş performansı ile birlikte segmentinde yeni standartları belirler.

* Elektrik tüketim rakamları lastik formatına bağlı olarak ECE test döngüsü temelinde hesaplanmıştır.

Yalnızca 12,6kWh/100km (NEDC) tüketerek, 3,15EUR/100km**'lik (veya daha da az) en düşük elektrik tüketim maliyeti sayesinde en verimli otomobildir. Yeni BMW i3 (94 Ah) modelinin menzili klima veya ısıtıcı açıkken batarya şarjı tamamen doluyken günlük kullanımda 200km'ye yükseltilmiştir. Bu sürüş performansı ve çeviklik açısından öznel bir kayıp olmadan gerçekleştirilir. Önemli ölçüde yüksek batarya yoğunluğuna rağmen BMW i3 (94Ah) kompakt elektrikli otomobiller segmentinde yaklaşık olarak BMW i3 (60Ah) tarafından elde edilen rekor rakamlara ulaşır. İki BMW modeli de verimlilik, performans ve menzil arasındaki ideal dengeyi yakalar. Hareketsiz durumdan kırsal yollardaki hız limitlerine kadar, BMW i3 (94 Ah) sportif ve geleneksel yanmalı motora sahip otomobillerle eşit seviyededir.

BMW i3'ün yüksek gerilimli bataryası her birinde on iki depolama hücresi bulunan sekiz modülden oluşur ve kapasitesi dış boyutlarında herhangi bir değişiklik olmaksızın önemli ölçüde artırılmıştır. BMW ve Samsung SDI, hücre iç paketlerini daha fazla elektrolitle optimize ederek ve aktif malzemeyi uyarlayarak hücre kapasitesini 94Ah seviyesine ve genel batarya enerjisini 29kW'lık kısmının etkin biçimde kullanılabileceği 33kWh seviyesine çıkartmayı başardı. BMW i3 (60 Ah) modelinin bataryası 22kWh (brüt)/19kWh (net) güç üretir.

 

Sürdürülebilirlik açısından da standardı belirler.

BMW i mühendisleri, yeni bataryayı entegre etmek üzere yalnızca küçük değişiklikler yaptı. BMW i3'ün geliştirme aşamasında elektrikli motorun tüm mimarisi bir sonraki teknolojik adımlar göz önünde bulundurularak tasarlanmıştı. Şimdi batarya modüllerinin iklimlendirilmesi gerektiğinden herhangi bir yapısal değişiklik gerekli değildir. Bu durum otomobil konseptinin gerçekten ne kadar evrensel ve ileri görüşlü olduğunun altını çizer. Daha önce olduğu gibi, BMW i3'te gerekli olması halinde tüm batarya yerine tek bir batarya modülünün değiştirilmesi mümkündür. Bu rekabet alanında bağımsız bir özelliktir ve bütünsel BMW i sürdürülebilirlik konseptinin entegre bileşenini oluşturur. BMW i3, tedarik zinciri, üretim, kullanım ömrü ve geri dönüşümden oluşan genel CO2 dengesinde, modern bir dizel veya benzinli otomobile kıyasla önemli ölçüde daha iyi bir skor elde etmeyi sürdürür.

BMW i3 2013'te piyasaya sunulduğunda, TÜV onaylı kullanım ömrü döngüsü değerlendirmesine sahip ilk otomobildi, bu da herhangi bir geleneksel otomobilin eriştiği seviyeye kıyasla en az üçte bir oranında daha iyi olduğunu ortaya koyar.

 

** Elektrik birim fiyatına bağlıdır, burada 0,25€/kWh olarak belirlenmiştir.

Bu, büyük ölçüde BMW i'nin Leipzig (montaj) ve Moses Lake'deki (CFRP üretimi) CO2 açığa çıkarmayan elektrik kaynağı ve geleneksel otomobillere kıyasla üretim sürecinde yüzde 70 oranında daha az su kullanılmasıyla elde edilir.

Kullanılan lityum iyon hücreler, yüksek enerji yoğunluğu, döngü dengesi ve çarpışma durumunda güvenlik arasında kurulan özel bir dengeyle rekabet alanında farklı bir yere yerleşir. Klima sisteminin soğutucusu da yüksek gerilimli bataryanın verimli şekilde soğutulmasından sorumludur. Çalıştırmadan önce ideal kullanım sıcaklığı olan 20 derece Celcius'u elde etmek üzere bataryayı ısıtmak için opsiyonel bir ısıtma sistemi de kullanılabilir. Batarya otomobilin tüm kullanım ömrü boyunca dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Müşteriler batarya açısından 8 yıl veya 100.000 kilometre garantiye sahiptir.

 

Batarya sonradan takılma özelliği ile opsiyonel olarak değiştirilebilir.

BMW i'de temel odak noktası sürdürülebilirliktir. Müşterilere BMW i3'lerinin kaynaklardan tasarruf edilecek şekilde en yeni teknik geliştirmelere uyarlanabileceği garantisi verilir. Bu taahhüt, esnek LifeDrive otomobil mimarisi tarafından korunur. BMW i3, premium kompakt segmentinde en başından itibaren yalnızca elektrikle çalışacak bir otomobil olarak tasarlanmış dünyadaki ilk otomobildir. Bu tasarım aynı zamanda yeni batarya teknolojilerinin uygulanmasını da içerir.

Yeni 94 Ah bataryanın sunumuyla BMW, yüksek gerilimli iyileştirme programının bir parçası olarak BMW i müşterilerine tamamen elektrikli BMW i3 (60Ah) otomobillerini yeni 33 kWh batarya ile iyileştirme fırsatı sunuyor. Bu program seçilen pazarlarda uygulanacaktır. Müşteriler tarafından takas edilen 22kWh bataryalar sabit saklama batarya modülleri üretilmesi amacıyla ikinci yaşamlarına başlayacaktır. Bu durum, BMW i teknolojisinin tüm üretim ve kullanım ömrü boyunca ne kadar sürdürülebilir olduğunu kanıtlar niteliktedir.

 

Optimize edilmiş performans, daha verimli motor.

BMW i3 kendi segmentinde açık ara en hafif otomobildir. 1.245 kilograma yükselen ağırlığına rağmen, BMW i3 (94 Ah) 60Ah modeli kadar çevik olan sürüş performansıyla karakterize edilir. Bu durum güç devrelerinin ve sistem yönetiminin değiştirilmesiyle elde edilir ve optimize edilmiş bir performans eğrisiyle sonuçlanır. Ek olarak, yeni 94Ah batarya için yük altında gerilim eğrisinde fiziksel özelliklerle ilgili bir gelişme mevcuttur.

 

BMW i3 (94 Ah), aynı zamanda BMW Group tarafından geliştirilen hibrit senkronize bir elektrikli motordan gücünü alır. Ünite, 170bg/125kWh güç ve hareketsiz durumdan itibaren kullanılabilecek 250 Newton metrelik bir tork üretir. BMW i3 (94Ah), 0’dan 100km/sa'e 7,3 saniyede ulaşır. Yalnızca 3,8 saniyede 60km/sa hıza erişir.

Hızlı ve güvenli sollama manevraları için belirleyici bir faktör olarak 80'den 120km/sa hıza ulaşmak için gerekli 5,1 saniyelik sportif esnek performans değeri, normal koşullarda yanmalı motora sahip otomobillerde önemli ölçüde yüksek güçle elde edilir. Bu alanda BMW i3 (94 Ah), 326 bg (240kW) BMW 440i Coupé gibi otomobillerle aynı seviyededir (ortalama yakıt tüketimi: 7,7–7,4l/100; ortalama CO2 emisyonu: 179/172g/km)*. BMW i3'ü tork gücünde bir kesinti olmadan 150km/sa hıza (verimlilik açısından sınırlanmış azami hız) ulaştıran tek ileri şanzıman aracılığıyla güç arka tekerleklere aktarılır. Bu her iki batarya versiyonuna sahip otomobiller için de geçerlidir.

BMW i3 (94 Ah) modelinin elektrik tüketimi, revize edilmiş elektrikli motor yönetiminin yanı sıra gelişmiş düşük dirençli lastikler dahil olmak üzere çok sayıda detaylı geliştirmeler sayesinde azaltılmıştır. NEDC'de 12,6kWh/100km tüketime sahiptir. Rekabet alanında bu en iyi değerdir. BMW i3 (60 Ah) modelinin tüketimi 12,9kWh/100km'dir.

 

Yeni, daha hızlı elektronik devre; maksimum 11kW'a kadar trifaze şarj.

Şarj teknolojisi yeni gerekliliklere göre uyarlanmamışsa, prensip olarak yüzde 50 daha yüksek batarya kapasitesi, daha uzun şarj süreleri anlamına gelir. Alternatif akımla (AC) şarj edilirken artırılan batarya kapasitesine uyum sağlaması amacıyla AC hızlı şarj sistemi geliştirilmiştir. Yeni 94Ah batarya ile çok aşamalı AC şarj işlemi 11kW şarj kapasitesine artırılır ve böylelikle ev dışı şarj altyapısında yaygın olarak kullanılan şarj kapasitesi standartlarıyla paralel hale getirilir.

 

* Elektrik tüketim rakamları lastik formatına bağlı olarak ECE test döngüsü temelinde hesaplanmıştır.

 

BMW i3 (94Ah) modelinin yeni, daha yüksek performanslı elektronik devreleri, 11kW trifaze şarj akımlarını kullanabilir.

Bu durum BMW i3 (60 Ah) modeline kıyasla yüzde 50 artış anlamına gelir. 60Ah modeli, 7,4kW'ta tek fazlı alternatif akım kullanılarak şarj edilebilir. Bu, önemli ölçüde daha büyük batarya kapasitesine rağmen BMW i3 (94 Ah) modeli için üç saatten daha az bir şarj süresi anlamına gelir; bu da mevcut 60Ah modelinin 7,4kW şarj akımında şarj edilmesiyle aynı süreye denk düşer.

BMW i3, ev tipi elektrik prizleriyle bağlantı sağlamak amacıyla bir şarj kablosuyla donatılmıştır. BMW i3 (94 Ah) modeli, 2,8kW'lık bir şarj akımında on saatten daha az bir sürede yeniden şarj edilebilir. BMW i3 (60 Ah) modelinin bataryası için bu süre yaklaşık sekiz saattir. Menzil, BMW'ye özgü çeviklik gibi temel öğeler düşük ağırlık ve gecelik şarj işlemi sayesinde değişmeden kalır.

Bugün BMW i3 gelecekteki teknolojilere uygun, 50kW doğru akım (DC) hızlı şarj teknolojisiyle donatılmıştır. BMW i3 (94 Ah) bir DC hızlı şarj istasyonuna bağlandığında, batarya hücreleri 40 dakikadan daha kısa bir süre içerisinde kapasitelerinin maksimum yüzde 80'ine kadar şarj edilir. BMW i3 (60 Ah) modelinde bu işlem 25 dakika sürer. Aynı zamanda bu BMW i3 (94 Ah) modelinin 100 kilometrelik menzilde 24 dakika şarj süresine eşdeğer 4km/dk şarj hızına erişmesini sağlar.

 

Daha fazla menzil için Menzil Artırıcı.

BMW i aynı zamanda BMW i3 (94Ah) için bir Menzil Artırıcı da sunar. BMW i3'ün menzili arka aksın üzerindeki elektrik motorunun civarında yer alan 650 kübik santimetre 2 silindirli benzinli motorla artırılır. Menzil Artırıcı maksimum 38bg/28kW güç üretir ve elektrik üretmek üzere bir jeneratöre güç sağlar. İhtiyaç temelinde ve üst düzey verimlilik prensibine uygun olarak çalışır. Lityum iyon bataryanın şarj seviyesi belirli bir seviyeye düşer düşmez, Menzil Artırıcı şarj seviyesini sabit tutmak üzere devreye girerek günlük koşullarda menzili 150 kilometre artırır. Otomobile Menzil Artırıcı takılmasının mevcut bagaj hacmi üzerinde etkisi yoktur, dokuz litrelik yakıt deposu ön kısma monte edilmiştir. Bagaj bölümünün hacmi 260 litre olarak aynı kalır ve arka koltuklar katlanmış haldeyken 1.100 litreye çıkarılabilir.

 

Menzil Artırıcıya sahip BMW i3 (94 Ah), ağırlık olarak 120 kilogram artış sağlar; ancak aynı zamanda üst düzey çevikliğiyle karakterize edilir ve etkileyici performans rakamları sunar. Sıfırdan 100 km/sa’e 8,1 saniyede hızlanır. Menzil Artırıcıya sahip BMW i3 (94 Ah) modelinin emisyonu 12g/km CO2 (NEDC) seviyesini bulurken, elektrikli motora sahip BMW i3 yerel olarak sıfır emisyon üretir. Bu özelliği BMW i3 (94 Ah) modelini, tamamen elektrikli ya da menzil Artırıcı takılı olarak, performans rakamları ve verimlilik açısından segmentinin zirvesine yerleştirir.

 Yeni donanım.

BMW i3 (94 Ah) yalnızca bu model versiyonuna ait metalik Protonic Mavi rengiyle hemen fark edilecektir. Şimdiye kadar yalnızca BMW i8 hibrit spor otomobillerde kullanılan bu renk, artık BMW i3'te de mevcuttur. Bir BMW i3 (94 Ah) modeli yapılandırılırken, müşteri Protonic Mavi'ye ek olarak metalik olmayan iki renk (Capparis Beyazı ve Liquid Siyah) ile üç ek metalik renk arasından (Mineral Gri, Platin Gümüş ve Iyon Gümüşü) seçim yapabilir.

BMW i3 için dört farklı iç tasarım mevcuttur. Bunlar, Atelier temel line dışında Loft, Lodge ve Suite'dir. Gelecekte BMW i3 için daha fazla iç tasarım kombinasyonları sunulacaktır. Yeni, şık, koyu meşe, Suite iç tasarımın standart donanımıdır. Diğer tüm iç tasarımlarda Koyu Meşe ve okaliptüs ahşap kaplama opsiyonel olarak sunulur. Kullanılan malzemeler doğal olarak işlenmiş deri, ahşap ve yün karışımının yanı sıra yenilenebilir diğer ham maddelerden oluşur. Bunlar BMW i3'ün sürdürülebilir premium karakterini görünür ve elle tutulur hale getirir.

Sürüş Asistanı Plus donanım paketi de satışa sunumdan itibaren Atelier line ile birlikte sunulacaktır. Sürüş Asistanı Plus, Dur & Kalk işlevine sahip kamera tabanlı cruise control, trafik sıkışıklığı asistanı, hız limit bilgisi, şehir içi fren fonksiyonunu içeren yaya ve çarpışma uyarısı ile proaktif sürüş asistanından oluşur.

 

Kendi segmentinde dünya çapında en başarılı elektrikli otomobil.

BMW Group, BMW i markasını yaratırken öncü bir rol üstlenerek karbon fiber takviyeli plastikten (CFRP) üretilmiş bağımsız bir otomobil yapısı ve yolcu bölümünün yanı sıra saf elektrikli sürüş için BMW eDrive teknolojisini geliştirmeye karar verdi.

 

Yerel emisyonsuz şehir içi mobilite ihtiyacı düşünülerek tasarlanan BMW i3'ün yanı sıra çığır açan BMW i8 Plug-in-Hibrit spor otomobil de sürdürülebilirlik odaklı premium karakteriyle eşsiz sürüş keyfi sunar. Piyasaya sunulmasından iki yıl sonra Kasım 2013'te BMW i3 kendisini segmentinin zirvesine yerleştirmeyi başardı. Almanya'da piyasadaki en iyi satan elektrikli otomobil halini alırken, Norveç'te en çok yeni ruhsat kaydı yaptırılan otomobil oldu (kaynak: Polk/IHS 2014- 3/2016). Tamamen elektrikli, beş kapılı BMW i3'ün en önemli pazarı ABD'dir. Dünya çapında BMW i3'te karar kılan alıcıların yüzde 80'den fazlası, BMW Group'un yeni müşterileridir. BMW i3 ve BMW i8 hafif yapı, sürüş, sürdürülebilirlik, sürüş performansı ve tasarım gibi alanlarda yenilik açısından çok sayıda ödül kazandı. Bu da BMW i'yi pazara sunum aşamasında dünyada en çok ödül kazanan marka haline getirdi.

 Yeni BMW i Wallbox'lar ile konforlu evde şarj.

2016 yazında BMW i3 (94 Ah) modelinin piyasaya sunulmasıyla BMW i, konforlu ve hızlı garajda şarj veya özel park yerinde şarja yönelik olarak dünya çapında yeni bir BMW i Wallbox sunuyor olacak. Yeni şarj teknolojisine uyarlanmış olan bu Wallbox, tek fazlı çalışmaya ek olarak, artık maksimum 22kW trifaze şarj kapasitesi de sunuyor.

Yeni Wallbox bir önceki modeline kıyasla daha düz ve daha kompakt olan tasarımından çok, artırılan performansı sayesinde BMW i3 (94Ah) modelinin bataryasını iki saat 45 dakika içerisinde şarj edebilmesiyle karakterize ediliyor. Sistemde, şarj işlemi otomobil ve şarj kablosu birleştirilir birleştirilmez başlatılır ve BMW i Wallbox bir LED arayüzü aracılığıyla kullanılır.

2016'nın sonunda ek konfor ve bağlantı fonksiyonlarına sahip iki Wallbox modeli daha sunulacak. Bu durum özel müşterilerin veya filo müşterilerinin Wallbox'ları farklı sayıda otomobilin ihtiyacına göre hassas şekilde uyarlayabilmesini sağlayacak. Diğer özelliklerinin yanı sıra BMW i Wallbox Plus, bağlı otomobilleri otomatik olarak algılar ve yerel bir akıllı telefon uygulamasını kullanarak ilgili şarj verilerini ilişkilendirir. BMW i Wallbox Connect uygulaması standart olarak WiFi içerir ve tam bağlantı sağlar. BMW i Wallbox Plus'ın tüm fonksiyonlarını sunar ve online olarak kontrol edilebilen yenilikçi şarj hizmetleri içerir.

 

Farklı otomobiller için farklı miktarlarda elektrik kaydı yapılabilir, veriler şarj işleminin tamamlanmasının hemen ardından e-postayla gönderilebilir ve böylece muhasebe işlemlerinde kullanılabilir.

Hem BMW i Wallbox Plus hem de BMW i Wallbox Connect akıllı bağlantıya sahip bir eve entegre edilebilir; halihazırda MyGEKKO ve Loxone kontrol sistemleriyle uyumludur. Bu durum, BMW i3'ün doğrudan evinizin çatısında yer alan güneş enerjisi sistemi tarafından üretilen temiz elektrik kullanılarak şarj edilmesini mümkün kılar.

Buna ek olarak, BMW i Wallbox'lar bağlandığında otomobilin bataryasını şartlandırabildiğinden batarya, elektrik enerjisinden de tasarruf sağlar. Bu şartlandırma işlemi sırasında, otomobildeki klimanın etkinleştirilmesi ve yüksek gerilimli bataryanın ısıtılması işlemi akıllı telefon aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Bataryanın önceden ısıtılması, dışarısının sıcaklığı düşük olsa bile ideal batarya koşullarını oluşturur. Bu da en üst düzeyde batarya performansını, menzili ve uzun kullanım ömrünü mümkün kılar. Şartlandırma işlemi BMW i Wallbox kullanılarak gerçekleştirilirse, gerekli olan elektrik, otomobilin bataryası yerine tedarikçinin şebeke sisteminden alınır; böylelikle otomobilin menzilinde bir azalma meydana gelmez.

Bununla birlikte, BMW i geniş Wallbox seçenekleri sunmanın yanı sıra müşterinin bulunduğu yerde montaj değerlendirmesi, şarj istasyonunun tedariki ve montajı, bakım, danışmanlık ve diğer hizmetler de dahil olmak üzere benzersiz bir kurulum hizmeti sağlar.

Yurtiçinde ve yurtdışında hareket halindeyken ChargeNow sayesinde konforlu şarj.

Şu anda 25 ülkede farklı operatörler tarafından işletilen 40.000'den fazla şarj noktasıyla BMW i'nin ChargeNow hizmeti, dünya çapında elektrikli ve plug-in hibrit otomobiller için genel erişim sunan en geniş şarj istasyonu ağını işletmektedir. ChargeNow kartı ve aynı adı taşıyan uygulama, müşterilere nakit gerektirmeyen ödeme ve faturalama da dahil olmak üzere uluslararası ağdaki tüm operatörlere erişim sunar. Böylelikle farklı tedarikçilerle sağlanan karmaşık ve zaman kaybına yol açan kayıt süreci tamamen ortadan kalkar. Sürücü, ChargeNow ağındaki şarj istasyonlarından birinin bulunması ve seçilmesi konusunda navigasyon sistemine entegre hizmet ve ilgili uygulamalar aracılığıyla desteklenir.

 

ConnectedDrive ile bağlantı aracılığıyla standartların belirlenmesi.

Opsiyonel olarak sunulan Professional Navigation Sistemi özellikle BMW i için geliştirilmiş BMW ConnectedDrive Hizmetlerini sunar. Menzil asistanı planlanan ve mevcut sürüş rotasını izler. Navigasyon sistemindeki varış noktası otomobil menzilinin ötesindeyse, sürücü ECO PRO veya ECO PRO+ moduna geçmesi yönünde bir tavsiye alır. Ayrıca, sistem çok daha verimli alternatif bir rota hesaplar. Bir ev-dışı şarj istasyonunda şarjın gerekmesi halinde, sürücüye planlanan rota üzerindeki tüm şarj istasyonları gösterilir.

Dinamik bir menzil haritası, bağlantılı navigasyon biriminin bir diğer merkezi öğesidir. Bataryanın mevcut şarj durumundan, sürüş stilinden, etkinleştirilmiş elektrikli konfor fonksiyonlarından ve seçili sürüş modundan ayrı olarak, topografik özellikler, mevcut trafik durumu ve dışarısının sıcaklığı da göz önünde bulundurulur. Bu amaçla Gerçek Zamanlı Trafik Bilgisi (RTTI) kullanılır. Veriler BMW ConnectedDrive Sunucusundan tedarik edilir.

BMW i3 aynı zamanda sürücü ve otomobil bağlantısı söz konusu olduğunda da standartları belirler. BMW i Remote Uygulaması müşterinin akıllı telefonundan da görülebilecek, otomobille ilgili yararlı mobilite planlama verileri sunar. Park yerinden geriye doğru yolunuzu bulabilmeniz için BMW ConnectedDrive ilk kez Professional Navigation Sistemi ile birlikte çalışan bir intermodal rota sistemi sunmaktadır. Bu özellik, varış yerine daha hızlı bir şekilde ulaşabilmenizi sağlayacaksa toplu taşıma bağlantılarını da rotaya dahil eder. BMW i3 ile yapılacak bir gezintiden, park yeri aramaya, otobüse ya da metro hattına aktarma yapmaya veya yaya olarak devam edilecek son aşamaya kadar BMW i ConnectedDrive hizmetleri müşteriyi gideceği yere doğru ve etkili bir şekilde ulaştırır.

BMW i3 (94Ah) ve BMW i3 (60Ah) modellerinin kapsamlı standart donanımı arasında, daha önceki gibi, iDrive işletim sistemi, BMW i Remote Uygulaması fonksiyonları, yardımcı ısıtma, Sürüş Deneyimi düğmesi, Professional Radyo, hands-free telefon kullanımı, klima, deri direksiyon, LED gündüz farları, arka sezicilere sahip Park Mesafe Kontrolü (PDC) ve ev tipi elektrik prizlerine bağlantı için şarj kablosu yer alır.

 

Sorularınız için iletişim;

Borusan Otomotiv Kurumsal İletişim

Firuzköy Bulvarı No:21 34320 Avcılar / Istanbul / Türkiye

kurumsal.iletişim@borusanotomotiv.com

Article Media Material.

My.PressClub Oturum aç
 

BMW Group Streaming

LAS VEGAS CES 2022.

Here you can see our webcast with the press conference and the innovation highlights.

Open Streaming Page

Latest Facts & Figures.

BMW Group satışlarını Ekim'de yükseltti
16.11.2009
Kurumsal Finansman, Olgular, Rakamlar
Show all

Add your filter tags.

Basın Bildirisi
Basın Kiti
Konuşma
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Oturum aç