Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Türkiye · Article.

Dünyanın en güçlü altı silindirli dizel motoru, BMW 7 Serisi model yelpazesinde prömiyerini gerçekleştiriyor.

BMW TwinPower Turbo teknolojisi artık dört turboşarjlı çok aşamalı turboşarj ve daha da geliştirilen common-rail direkt enjeksiyonu içeriyor. BMW 750d xDrive ve BMW 750Ld xDrive motorlar maksimum 400bg/294kW güç ve 760 Newton metre (560 lb-ft) tork üretiyor.

G12
·
G11
·
BMW
·
Brands
·
7 Serisi
·
Long Wheelbase
·
Sedan
 

Press Contact.

Levent Akgüllü
BMW Group

Tel: 0090 212 412 01 44

send an e-mail

Downloads.

  
Photos(2x, ~24,1 MB)
BMW TwinPower Turbo teknolojisi artık dört turboşarjlı çok aşamalı turboşarj ve daha da geliştirilen common-rail direkt enjeksiyonu içeriyor. BMW 750d xDrive ve BMW 750Ld xDrive motorlar maksimum 400bg/294kW güç ve 760 Newton metre (560 lb-ft) tork üretiyor.

 

Etkileyici yenilikler yelpazesi, yeni BMW 7 Serisi lüks sedan modelini diğerlerinden ayırır. Yeni özellikler yelpazesi, Carbon Core gövde yapısı ve üç BMW iPerformance modelindeki BMW eDrive teknolojisinden BMW harekete duyarlı kumanda ve Uzaktan Kumandalı park özelliğine kadar uzanır. Şimdi de mücadeleye yeni bir özelik katıldı. Dünyanın en güçlü altı silindirli dizel motoru, akıllı dört çeker özelliğiyle standart olarak sunulan BMW 750d xDrive ve BMW 750Ld xDrive (ortalama yakıt tüketimi: 5,9 – 5,7l/100km [47,9 – 49,6 mpg imp]; ortalama CO2 emisyonu: 154 – 149g/km) modellerinde ilk kez kullanılıyor. Yeni motor maksimum 400bg/294kw güç ve 760 Newton metre (560 lb-ft) tork üretiyor.

 

Yeni 3,0 litrelik sıralı altı silindirli motor, BMW Group'un en son motor nesli temel alınarak üretildi. BMW TwinPower Turbo teknolojisi dört turboşarjlı çok aşamalı turboşarj ve en yeni nesli 2.500 bar üzerinde maksimum basınç üreten common-rail direkt enjeksiyonu içerir. Öne çıkan bu ve diğer teknolojik özellikler, piyasadaki mevcut motor tarafından sunulan üstün güç üretimi, çekiş gücü ve verimliliğe yönelik önemli gelişmeler sunar. Yeni BMW 750d xDrive 0'dan 100km/sa hıza / 62mil/sa'e 4,6 saniyede (BMW 750Ld xDrive: 4,7 saniye) ulaşır, bu durum önceki modele göre 0,3 saniyelik bir iyileşmeyi yansıtır. Bu çok daha güçlü dinamik özellik, şimdi önceki modelde yer alan üç turboşarjın yerine dört turboşarjı bir araya getiren yeni bir çok aşamalı turboşarj tipinde kullanılıyor. Bu yeni özellik düşük motor devirlerinde daha hızlı basınç birikmesi sağlar ve bu sayede rölantiden itibaren gaz kelebeği faaliyetine çok daha seri tepki verir.

Motor gücünün yüzde 5 artırılması, yakıt tüketiminin yüzde 11 azaltılmasıyla üst düzey verimlilik.

Dünyanın sportif açıdan en yetenekli altı silindirli dizel motorunun yeni nesli 4.400dev/dk'da 400bg/294kW maksimum güç üretir. Optimize edilen performans karakteri düşük motor devirlerinde ve hızlı şekilde artan tork birikiminde öne çıkar. Gerçekten de motor yalnızca 1.000dev/dk'da maksimum 450 Newton metre (332 lb-ft) tork sunar; 2.000 ve 3.000dev/dk arasında ise maksimum 760 Newton metre (560 lb-ft) torktan yararlanır. Motorun geniş ve sürdürülebilir itiş gücü ve bundan en iyi şekilde yararlanmak üzere ayarlanmış sekiz ileri Steptronic şanzımanı, yüksek hızlarda düşük gaz seviyesinde elde edilebilecek anlık ve seri hamlelerin yapılabilmesini mümkün kılar. BMW 750d xDrive ve BMW 750Ld xDrive azami 250km/sa (155mil/sa) elektronik olarak sınırlandırılmış güce sahiptir.

 

Buna ek olarak BMW'nin bu en güçlü dizel motoru, bu motor segmentinde yer alan herhangi bir rakibinin sunamayacağı benzersiz bir güç ve yakıt ekonomisi dengesi sunarak diğerlerinden ayrılır. Motor gücündeki 19bg/14kW (yani yüzde 5) ve maksimum 20 Newton metre (15 lb-ft) artışa, önceki modele kıyasla ortalama yüzde 11 oranındaki yakıt tüketimi ve emisyon da eşlik eder. Yeni BMW 750d xDrive ve yeni BMW 750Ld xDrive 100 kilometrede 5,9 ve 5,7 litre (47,9 – 49,6 mpg imp) ortalama yakıt tüketimi kaydederken, CO2 emisyonu kilometrede 154–149 gramdır (rakamlar AB test döngüsünü baz alır, seçilen lastik formatına bağlı olarak değişiklik gösterebilir).

 

Yüksek basınç altında en iyi performansı sergiler. Yeni üst düzey dizel silindir kapağından egzoz arıtma işlemine dek çeşitli teknolojik özellikler sunar.

Dizel kadrosundaki yeni atlet, mühendislik sanatının ustalıklı bir örneğini temsil eder ve BMW Group'un hareketli sistem geliştirme konusundaki olağanüstü uzmanlığını ortaya koyar.

Üstün sürüş keyfi sunmak üzere birlikte hassas bir biçimde çalışan dört turboşarj, yeni bir çığır açıyor.

Yeni motorun verimliliği ve performans karakteri, büyük ölçüde ilk kez kullanılan dördüncü turboşarj ve turboşarj sistemindeki tüm bileşenlerin birbirleriyle uyumlu bir biçimde çalışmasıyla öne çıkar. Piyasadaki motorda olduğu gibi yanma odalarına beslenen performans artırıcı basınçlı hava akışı da çok aşamalı turboşarjlar tarafından üretilir.

Yüksek basınç aşaması tek bir muhafazaya entegre edilmiş değişken türbin geometrisine sahip iki kompakt turbo etrafında gelişir, çok büyük bir düşük basınçlı turboşarj, daha küçük, dolayısıyla daha hızlı tepki veren iki adet üniteyle yer değiştirmiştir. Motor yönetiminden sorumlu en son nesil Dijital Dizel Elektroniği (DDE) çalışma durumuna ve gaz kelebeği beslemesine tepki olarak bağımsız turboların etkinliğini, yüksek basınç sisteminin değişken valflerinin pozisyonunu ve aktarım ve baypas flapları, egzoz gazı kelebek valfi, tahliye kontrolü ve ara soğutucu düzenlemesini koordine etmek üzere hassas şekilde belirlenmiş bir uygulama stratejisini benimser.

 

Genel olarak iki düşük basınçlı turboşarj ve iki yüksek basınçlı turboşarjdan biri sürekli olarak faaliyet halindedir. Yalnızca rölantiden itibaren sert hızlanma sırasında, iki düşük basınçlı turboşarj, flap kumanda sistemi tarafından baypas edilir. Bu durum takviye basıncının daha hızlı birikmesini sağlar. İkinci yüksek basınçlı turboşarj yaklaşık 2.500dev/dk'lık bir motor devrinde devreye girer.

 

Piyasadaki motorda bulunmayan bir başka yeni özellik, yüksek basınç aşamasının yanı sıra turboşarj sisteminin düşük basınç aşamasında da kullanılan egzoz gazı devridaimidir. Bu önlem turboşarjların verimliliğini, dolayısıyla bütünsel olarak motorun verimliliğini artırır.

 

Bu yolla, yüksek seviyede yük altında nitrojen oksit emisyonu düzeyi de azaltılır. Ayrıca, motor verimliliğini artırmak üzere piyasadaki motora kıyasla daha yüksek kapasiteye sahip dolaylı bir hava soğutma sisteminin yanı sıra düşük basınçlı turboşarjların soğutulması için ek bir kompresör arka plakasını da devreye sokar.

İkinci çözümün temelinde, motorun soğutma sisteminden bağımsız, ısı eşanjörleri ve elektrikle çalıştırılan soğutma sıvısı pompasını içeren ayrı bir düşük basınçlı devre bulunur.

 

BMW 750d xDrive ve BMW 750Ld xDrive, Temmuz 2016'dan itibaren pazara sunulacaktır.

 

Sorularınız için iletişim;

Borusan Otomotiv Kurumsal İletişim

Firuzköy Bulvarı No:21 34320 Avcılar / Istanbul / Türkiye

kurumsal.iletişim@borusanotomotiv.com

Article Media Material.

My.PressClub Oturum aç
 

BMW Group Streaming.

INTERNATIONAL MOTOR SHOW 2017.

Frankfurt. 12. September.
Here you will see the highlights of the BMW Group press conference.

open streaming site

Latest Facts & Figures.

Otomatik Şanzımanlı BMW 316i Sedan Türkiye’de.
Sun May 16 19:53:00 CEST 2010
Sedan
Yeni BMW 5 Serisi Sedan'ın teknik verileri
Wed Dec 09 17:11:00 CET 2009
5 Serisi
BMW Group satışlarını Ekim'de yükseltti
Mon Nov 16 10:45:00 CET 2009
Kurumsal Finansman, Olgular, Rakamlar
Show all

Add your filter tags.

Basın Bildirisi
Basın Kiti
Konuşma
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Oturum aç