Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Türkiye · Article.

İşlevsel stil, Designworks tarafından tasarlanan yenilikçi X-CAT DISC ile yeni bir boyut kazanıyor.

Efsanevi BMW GINA Light Visionary Model'i temel alan ayakkabı 1 Temmuz 2016'da piyasaya sunulacak.

Kurumsal
·
BMW Group Design
·
Designworks
 

Press Contact.

Begüm Tenik
BMW Group

Tel: 0090 212 412 00 18

send an e-mail

Downloads.

  
Photos(6x, ~10,67 MB)
  More below article text

BMW Group Design, 2008 yılında işlevleri yalnızca gerçekten gerekli olduğunda etkinleştirilen, hareketli bir altyapı üzerinde gerilmiş dikişsiz, esnek, kumaş dış kaplamaya sahip bir konsept otomobil olan BMW GINA Light Visionary Model'i piyasaya tanıttı. Alışılmış işlevsel ve yapısal konseptlerin bu yorumu, otomobil tasarımının felsefesini cesurca sorguladı.

GINA, artık Designworks ve Puma arasındaki yaratıcı işbirliğinin ardındaki ilham verici bir güç olarak görev alıyor. Puma'nın ayakkabı ürün ailesine en son katılan X-CAT DISC de bu bileşimin bir ürünü olarak piyasadaki yerini aldı. BMW Group'a bağlı bir şirket olan Designworks, ortaklar arasında bir bağlantı kurdu ve bu ileriye dönük ayakkabının geliştirme sürecini yönetmekle görevlendirildi. BMW Group Design Kıdemli Başkan Yardımcısı Adrian van Hooydonk konu hakkındaki düşüncelerini şu şekilde dile getiriyor: "Ayakkabı üretimini her yönüyle inceleyip bu süreci yeniden tasarlamayı denedik. Mevcut olandan soyutlanmak keyifli ve faydalı bir alıştırma olabilir. Üstelik, genellikle değişimi de hızlandırır”.

 

DISC teknolojisi GINA malzemesiyle bir araya geliyor.

Bu yenilikçi projenin başlangıç noktası esnek, ergonomik ve hafif GINA malzemesinin yanı sıra Puma'nın yeniden keşfedilen, daha hafif ve daha hızlı işleyen DISC teknolojisiydi. Sistem bağcıkları kullanmak yerine, ayakkabıyı bağlamak ve çözmek için iç kısımda yer alan telleri çeken döner bir disk kullanıyor. Esnek ve son derece hafif GINA malzemesinden tek bir katmana sahip ayakkabı ikinci bir deri gibi ayağı sarıyor. Artık ek dikişlere gerek kalmadığından dinamik hareket daha doğal bir his sunuyor. Yeni malzeme yeni şekillerin elde edilmesinin yanı sıra hareket hakkında farklı bir düşünce yöntemini de mümkün kıldığından Designworks hareket konusuna yeni bir yaklaşım getirdi. Puma Global Kreatif Direktörü Torsten Hochstetter şunları söylüyor: "X-CAT projesiyle BMW ve PUMA'nın yenilikçi gücünü serbest bıraktık. Şekil değiştiren GINA otomobilin özünü, sade ve şık bir ayakkabıya dönüştürdük."

 

X-CAT tasarımı ile hareket halindeki ayakları sarmalayan ayakkabılar.

X-CAT DISC temel karakter, hafif tasarım, uyarlanabilirlik ve performansla ilgilidir. GINA'nın ruhuyla tasarımcılar insan ayağını yürüyen aksam şeklinde ele aldı. Nefes alabilmesi ve tek parçada ayağınızı sarmalayan bir ayakkabının gerekliliklerini karşılamaya yeterli dayanıklılıkta olması amacıyla orijinal otomotiv malzemesini yeniden ürettiler. Güzellik ve performansı bir araya getirerek çok basit bir tasarım stiliyle hafif bir ayakkabı yarattılar. Otomotiv tasarımı düşüncesi malzemenin parlamasını sağlayan oranlardan hemen anlaşılırken, sadeliği de diğer birçok tasarım özelliğiyle rekabet etmesini engelliyor. X-CAT'in ön kısmında sıralanan hassas, lazer kesim delikler havalandırma sağlıyor ve hareket izlenimini de öne çıkarıyor.

Orijinal GINA konseptinden alınan bir diğer tasarım özelliği de ayakkabının sıkılması sırasında altyapının işlevsel estetiğinin öne çıkarılmasıdır. Tasarımcılar daha üst düzey bir hassasiyet sunmak üzere BMW mühendislik yaklaşımını uygulayarak aynı zamanda taban ve Puma DISC konseptini yeniden ele aldı. Ayakkabının taban kısmını ayağın motoru, hareketi yönlendiren bir etken olarak gördüler. Bu durum birbiriyle kavraşan dişlilerden ilham alınan benzersiz bir tasarımı ortaya çıkardı ve ayrıca tasarlanmış bir esnekliği ve kendi içinde bağlı bir dengeyi bir araya getirdi.

 

Sorularınız için iletişim;

Borusan Otomotiv Kurumsal İletişim

Firuzköy Bulvarı No:21 34320 Avcılar / Istanbul / Türkiye

kurumsal.iletişim@borusanotomotiv.com

Article Media Material.

My.PressClub Oturum aç
 

BMW Group Streaming

LAS VEGAS CES 2022.

Here you can see our webcast with the press conference and the innovation highlights.

Open Streaming Page

Latest Facts & Figures.

BMW Group satışlarını Ekim'de yükseltti
16.11.2009
Kurumsal Finansman, Olgular, Rakamlar
Show all

Add your filter tags.

Basın Bildirisi
Basın Kiti
Konuşma
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Oturum aç