Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Türkiye · Article.

Maurizio Cattelan ne bir BMW Art Otomobili ne de bir “sanat” yaratıyor

Sanatçının BMW i3'ünün Arles'deki dünya prömiyeri

Kurumsal
·
Brands
·
BMW i
 

Press Contact.

Begüm Tenik
BMW Group

Tel: 0090 212 412 00 18

send an e-mail

Downloads.

  
Photos(5x, ~10,6 MB)

Bu yılki Rencontres d’Arles Fotoğraf Festivali'nin (4 Temmuz – 25 Eylül) açılışı nedeniyle, festivalin uzun süreli iş ortağı BMW ve fotoğraf sanatçısı Pierpaolo Ferrari ile sanatçı Maurizio Cattelan tarafından yaratılan ve yılda iki kez yayınlanan resimli avangard yayın Toilet Paper, bir BMW i3 “Spagetti Otomobil” yaratmak üzere güçlerini bir araya getirdiklerini duyurdu.

 

Herhangi bir karışıklığa neden olmamak amacıyla Maurizio Cattelan'ın yarattığı eserin, resmi bir BMW Art Otomobili olmadığını belirtmek gerekiyor. Sanatçının tasarımı, Rencontres d’Arles etkinliğinden bir süre sonra Cattelan'ın kendi isteği üzerine yok edilecek. Yeni BMW Art Otomobilleri olarak, 2010 yılında Jeff Koons tarafından yaratılan otomobilin ardından 2016/2017 sezonu sonunda yarış etkinliklerinde ve dünya prömiyerlerinde kullanılmak üzere ABD Batı Sahili'nin efsanesi John Baldessari ve Pekin kökenli genç multimedya sanatçısı Cao Fei tarafından bir BMW M6 GT3 şu sıralar "hareketli bir heykele" dönüştürülüyor.

 

Maurizio Cattelan son zamanlarda yalnızca Upper East Side enstitüsü için som altından bir klozet üretmiş olsa da New York, Guggenheim Müzesinde 2011 yılında gerçekleştirdiği retrospektif sergisinden bu yana hala resmi olarak "sanattan" emekli sayılıyor. Tüm bu gelişmelere rağmen, açık artırma sonuçları bu yılın başında 15 milyon doların üzerine çıktı ve sanatçının birçok yönden gelen baskıya rağmen "sanat" yapmama kararını sürdürüp sürdüremeyeceği konusunda şüpheler yarattı.

 

“Spagetti Otomobil” açısından sözünü tutan Maurizio Cattelan "sanat" yapmadığını ve bir BMW Art Otomobili yaratmadığını şu sözlerle dile getirdi:

 

“Bu şimdiye kadar tattığım en iyi Spagetti Otomobil! Uzun yıllar boyunca süren mükemmelleştirme çabası sonuç verdi! Tümüyle harika!”

“37 yıl önce yemek yapmaya başladığımdan beri iyi bir spagetti sosu yapma çabalarım hep hayal kırıklığıyla sonuçlandı.”

 

BMW Fransa Başkanı Serge Naudin de işbirliklerinden duyduğu memnuniyeti şu sözlerle ifade etti: "BMW Fransa'nın uzun süreden beri kültüre yönelik bağlılığı fotoğrafçılık odaklı. Bizlerin Maurizio Cattelan'ın hayranları arasında sayılmamız çok doğal. "Sanat" yaratma söz konusu olduğunda yaptığı işleri seviyoruz ve hiçbir şey yapmadığında da onu en az bu kadar çok seviyoruz.”

"Spagetti Otomobil" Toilet Paper’'ın “Hors Cadre / Out of context" çalışmasının bir parçasını oluşturuyor. Sergi festival sırasında Arles'de halka açık alanda yer alacak. BMW i3 XXL duvar resimleri ve şezlonglar dahil olmak üzere bu açık alan medya enstalasyonunun hareketli bir parçasını oluşturuyor. BMW i3 2014 yılında BMW i'nin bir ürünü olarak piyasaya sunuldu. BMW markası ileriye dönük otomobil konseptleri ve teknolojileri, bağlantılı mobilite hizmetlerinin yanı sıra sürdürülebilirlikle tanımlanan yeni bir premium anlayışını yansıtıyor.

 

BMW bir otomobil üreticisi olarak, 2006 Berlin Bienali'nin yardımcı küratörlüğünü yapan ve işbirliği yaptığı Maurizio Cattelan'a bir BMW i3 emanet etmekten heyecan duyuyor.

2010 yılından beri BMW Fransa, Les Rencontres d’Arles'ın ortağıdır. Bu yıl Musée Nicéphore Niépce işbirliği ile gerçekleştirilen Résidence BMW bursunun kazananı açıklanacak.

2015'in kazananı Alinka Echeverría'nın sergisi Kasım 2016'da Arles'da düzenlenecek Commanderie Sainte Luce'de ve Paris, Grand Palais'de düzenlenecek Paris Photo'da gerçekleştirilecek.

Cao Fei ve John Baldessari'den 18. ve 19. BMW Art Otomobili

BMW Group, Haziran 2016'da Art Basel etkinliği dolayısıyla bir sonraki BMW Art Otomobillerinin ilk görüntülerini sundu. Çinli sanatçı Cao Fei (*1978) ve Amerikalı efsane John Baldessari (*1931) tasarım süreci hakkında bilgiler verdi ve 18. ve 19. BMW Art Otomobillerine yönelik tasarım fikirlerini açıkladılar. İki sanatçının da temel aldığı model bir BMW M6 GT3 oldu. Bu eserleriyle Cao Fei ve John Baldessari; Alexander Calder, Frank Stella, Roy Lichtenstein, Andy Warhol, Robert Rauschenberg, David Hockney ve Jeff Koons gibi olağanüstü sanatçıların arasına katılacak.

 

 

BMW Group’un Kültürel Katkısı Hakkında

Yaklaşık 50 yıldır BMW Group dünya çapında 100'ün üzerinde kültürel işbirliği çalışması başlattı veya çalışmalara dahil oldu. Şirketin uzun vadeli katkısının odak noktasını, çağdaş ve modern sanat, klasik müzik ve cazın yanı sıra mimari ve tasarım da oluşturuyor. 1972 yılında sanatçı Gerhard Richter tarafından BMW Group'un Münih'teki merkezi için üç adet dev boyutta resim yapıldı.

Bu tarihten sonra Andy Warhol, Jeff Koons, Daniel Barenboim, Jonas Kaufmann gibi sanatçılar ve Zaha Hadid gibi mimarlar BMW ile işbirliği yaptı. Şu anda da Çinli kadın sanatçı Cao Fei ve Amerikalı John Baldessari BMW Art Otomobili Koleksiyonu için en yeni iki otomobili üretiyor. BMW Tate Live, BMW Art Journey ve Berlin, Münih ve Londra'daki “Opera for All” konserleri gibi karma girişimlere ek olarak şirket önde gelen müzeler ile sanat fuarlarının yanı sıra tüm dünyadaki orkestralar ve opera evleri ile de işbirliği yapıyor. BMW Group bu girişimin başarılı bir işletmede büyük ölçekli yenilikler ortaya çıkarmak üzere çığır açan sanatsal faaliyetler kadar gerekli olduğu bilinciyle, tüm kültürel faaliyetlerinde mutlak bir yaratıcı özgürlük fikrini benimser.

Article Media Material.

My.PressClub Oturum aç
 

BMW Group Streaming

LAS VEGAS CES 2022.

Here you can see our webcast with the press conference and the innovation highlights.

Open Streaming Page

Latest Facts & Figures.

BMW Group satışlarını Ekim'de yükseltti
16.11.2009
Kurumsal Finansman, Olgular, Rakamlar
Show all

Add your filter tags.

Basın Bildirisi
Basın Kiti
Konuşma
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Oturum aç