Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Türkiye · Article.

Elvis’in BMW 507’si Pebble Beach’te gerçekleştirilen Concours d’Elegance’ta yaşıyor.

BMW Group Classic, “Rock’n’Roll’un Kralı”’na ait tamamen yenilenmiş roadster modelini Kaliforniya’da gerçekleşecek popüler klasik otomobil fuarında ilk kez sergiliyor.

Miras
·
Kurumsal Miras
·
BMW Marka Mirası
·
Vintage, Miras Etkinlikleri
 

Press Contact.

Levent Akgüllü
BMW Group

Tel: 0090 212 412 01 44

send an e-mail

Downloads.

  
Photos(42x, ~274,93 MB)

Şu sıralar son zamanların en gösterişli klasik otomobil keşiflerinden birini izleniyor. BMW 507, bir zamanlar “Rock’n’Roll’un Kralı” olarak tanınan ABD’li müzisyen Elvis Presley tarafından Almanya’da askerliğini yaptığı sırada kullanılmıştı. Ardından yaklaşık 50 yıl ortadan kayboldu ve spot ışıklarına geri dönmeden önce kayıp olduğu sanılıyordu. İki yıllık titiz bir restorasyonun ardından BMW Group Classic bu roadster modelini ilk kez halka sunuyor. Orijinal haline döndürülen otomobil 21 Ağustos 2016’da Kaliforniya, Pebble Beach’teki Concours d’Elegance’ta sergilenecek. 70079 şasi numarasına sahip BMW 507, asker Elvis Presley tarafından 20 Aralık 1958’de teslim alındığı şekliyle, Tüy beyazı gövde rengi, 150bg V8 alüminyum motor, merkezden kilitli jantlar, siyah/beyaz iç tasarım ve Becker Mexico radyosuyla birlikte bu popüler klasik otomobil etkinliği ziyaretçilerine sunulacak.

 

BMW Group Classic Başkanı Ulrich Knieps şu yorumu yapıyor, “Önceki sahibi Jack Castor’un isteğine uygun olarak Rock’n’Roll’un Kralı’na ait BMW 507’yi restorasyon amacıyla Münih’te yeniden hayata döndürme fırsatı, projeye dahil olanlar için bir hayalin gerçeğe dönüşmesiydi. Bu son derece heyecan verici bir projeydi. Sonucu bizim için büyük bir gurur kaynağı oldu. Hiç şüphesiz Jack de sonuçtan memnun kalırdı.” 2014 yazında restore edilmediği haliyle BMW Museum’da sergilenmesi klasik otomobil meraklıları arasında büyük heyecan yaratmıştı fakat aynı zamanda soruları da beraberinde getirdi: Bu gerçekten Elvis’in BMW 507’si miydi? Bu roadster otomobili 1950’li yılların mücevherine dönüştürmek mümkün müydü?

 

“Return to Sender” (Göndericiye İade) parçasından “It’s Now or Never”

(Ya Şimdi Ya Asla) parçasına yolculuk.

İki kişilik otomobil, başlangıçta pek iyi durumda değildi. Orijinal gövde parçaları ve diğer bileşenler büyük oranda mevcut ve tek parça halinde olsa da roadster motorunu ve vites kutusunu kaybetmişti. Arka aks, kaynağı belirsiz bir “yedek parça”dan oluşuyordu, taban kısmı pas içindeydi, koltuklar yıpranmış ve gösterge paneli de yoktu. Ancak Elvis Presley’in ve en büyük hitlerinin anısıyla zenginleşen, nadir ve büyüleyici bir güzelliğe sahip otomobilin yarattığı heyecan tüm yetersizliklere ve kusurlara üstün geldi.

 

BMW Group Classic tarafından yönetilen proje otomobilin başarıyla restore edilmesini sağladı. Şirket içindeki ve dışındaki uzmanlar işi gerçekleştirmek üzere güç birliği yaptı ve sonuç bu BMW 507’nin restorasyonuna yönelik yeni standartları belirledi.

 

Sürece geri dönülüp bakıldığında Elvis’in BMW 507’sinin ve restorasyonunun öyküsü gerçek bir Rock’n’Roll heyecanını ve enerjisini yansıtıyor. Bu öykü genç asker Elvis Presley’in yanı sıra deneyimli “tırmanış şampiyonu” Hans Stuck, emekli bir uzay mühendisi ve balkabağı deposu, çok büyük bir Chevy motoru, kauçuklanmış Hindistan cevizi paspaslar ve 3D baskı kapı kollarını da içeriyor. Öykü “Kral”ın Güney Almanya, Hesse’de bulunan ABD Ordu üssünde askeri hizmetine başlamasından üç yıl öncesine uzanıyor.

 

Nadir modeller arasında bir efsane: “Kral”ın BMW 507’si.

BMW 507, 1955 ve 1959 arasında üretilen yalnızca 254 adet otomobille markanın model tarihinde yer alan en ayrıcalıklı ve en çok aranan otomobillerinden biri oldu. Tasarımcı Albrecht Graf Goertz tarafından çizilen iki kişilik otomobil, 1955’te Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarındaki dünya prömiyerinin hemen sonrasında basın tarafından “Isar’dan gelen hayal” olarak karşılandı. Alain Delon, Ursula Andress ve John Surtees gibi ünlülerin sahip olması roadster otomobilin bir statü sembolü olmasına katkıda bulundu. Ancak tarihte hiçbir otomobil bir zamanlar Elvis Presley’in olan BMW 507 kadar efsane haline gelmedi. Bu roadster otomobilin yaklaşık elli yıldır kayıp olduğuna inanılıyordu. Aslında “Kral” tarafından kullanılan otomobilin şasi numarası konusunda da kesin bir bilgi yoktu. Elvis Presley’in Almanya’daki askerlik görevi sona erdikten sonra otomobili ABD’ye gönderip göndermediği konusunda da şüpheler vardı ve hiç kimse otomobilin daha sonraki sahipleri hakkında bilgi sahibi değildi.

 

Tüm bu bilmece BMW Group Classic Arşivlerindeki uzmanlar ve Kaliforniya’daki “Bimmer” dergisi için çalışan Amerikalı gazeteci Jackie Jouret sayesinde çözüldü.

 

Jackie Jouret, 2006 yılında Elvis’in BMW 507 otomobili hakkında çağdaş raporları inceliyor ve bu modelin geçmişiyle ilgili literatürü araştırıyordu. Çalışma sırasında önemli bir detaya rastladı. Çeşitli kaynaklar Almanya’da Elvis Presley’e teslim edilen BMW 507’nin sıfır bir otomobil olmadığını, daha önce yarış sürücüsü Hans Stuck tarafından kullanıldığını gösteriyordu. “Tırmanış Şampiyonu” olarak bilinen yarış otomobili sürücüsü, Mayıs ve Ağustos 1958 arasında 70079 şasi numaralı ve M-JX 800 plakalı beyaz renkli bir BMW 507 ile Almanya, Avusturya ve İsviçre’de gerçekleştirilen bir dizi tırmanış yarışını kazanmıştı. Ayrıca bu roadster otomobilin 13 Eylül 1957’de üretim hattından çıktığı fotoğraflarla doğrulanmıştı. Birkaç gün sonra otomobil Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarında sergilendi ve basın tarafından defalarca test sürüşü için kullanıldı. Ekim 1957 gibi erken bir tarihte Hans Stuck otomobili Londra Otomobil Fuarında tanıttı ve Torino Otomobil Fuarına doğru yola çıkmadan önce roadster otomobili Kral Baudouin’e tanıtacağı Belçika’da kullandı. Buna ek olarak 1958 yazında Stuck’ın BMW 507’si Wiesbaden’deki otomobil güzellik yarışmasını kazandı ve ardından Bavyera film stüdyosunda Cornelia Froboess ve Rudolf Vogel ile birlikte “Hula-Hopp Conny” filminde rol aldı.

 

Bu otomobil 1958 sonbaharında Frankfurt’taki bir yetkili satıcıya ulaşana dek her yarıştan sonra BMW tarafından titizlikle servisten geçirilmiş, motoru yenilenmiş ve yeni bir vites kutusu takılmıştı. Genç ABD’li asker Presley o zamanlar 23 yaşındaydı ve satıcıya gelerek bir test sürüşü yapmak için otomobili yola çıkardı. “Kral” otomobilden anında etkilendi ve satın almaya karar verdi. O zaman çekilen fotoğraflar BMW 507’ye ihracat plakalarının halihazırda takılı olduğunu gösteriyor. Daha sonra ABD ordusu tarafından her yıl değiştirilen bir plaka verildi. Bu, otomobilin daha sonradan tanınmasını zorlaştıran nedenlerden biriydi. BMW Group Classic Arşivlerindeki uzmanlar ancak Aralık 1958 tarihli, otomobilin sahibi olarak Elvis Aaron Presley’in adının bulunduğu ve 70079 şasi numarası yazılı bir sigorta teklifine rastladıkları zaman otomobilin kökeninden emin oldular.

 

Almanya’da bakım gören otomobil ABD’de önemli ölçüde değiştirildi.

Elvis Presley BMW 507’yi Bad Nauheim’deki evi ve Friedberg’deki ABD Ordu Üssü arasında kullandı. Kadın hayranları her zaman kendisini yakından izliyordu ve Roadster’ın boyası sıklıkla rujla yazılmış aşk mesajlarıyla kirleniyordu. Bu hayranlık işaretleri bir rock yıldızı için sıra dışı bir durum değildi ancak genç bir ABD’li asker olarak Presley’i utandırıyordu. Bu sorun, otomobil yeni bir canlı Kırmızı renge boyanarak çözümlendi.

 

Mart 1960’ta Elvis Presley Almanya’daki askerlik hizmetini tamamladı. Amerikan otoyollarına döndüğünde üstü açık bir BMW’nin eşsiz sürüş keyfini terk etmiş olmalı ki birkaç ay sonra 70079 şasi numarasını taşıyan kırmızı roadster otomobili New York’taki bir Chrysler satıcısında takas etti. Satıcı otomobili bugüne göre 4.500 dolar gibi komik bir fiyata radyo programcısı Tommy Charles’a sattı. Charles otomobili (özgünlük açısından bazı sorular olmasına rağmen) çok başarılı bir yarış kariyerine başladığı Alabama eyaletinde yaşadığı Birmingham’a götürdü. BMW 507’ye yarış pistlerindeki aksiyona hazırlık olarak bir Chevrolet motoru takıldı. Motor çok fazla yer kapladığından ön şasi taşıyıcısının parçaları kesilmek zorunda kaldı. Vites kutusu ve arka aks ve kokpit göstergeleri değiştirildi. Charles, üzerinde önemli ölçüde değişiklik yapılan roadster otomobille Florida/Daytona Beach’te bir yarış kazandı ve 1963 yılı içerisinde otomobili satmadan önce birkaç yarışın daha start çizgisinde yer aldı.

 

İki kez daha sahip değiştiren BMW 507 daha sonra Kaliforniya’ya gitti. Uzay mühendisi Jack Castor 1968’de otomobili satın aldı ve daha sonra restore etmek üzere depoya koymaya karar vermeden önce ara sıra günlük otomobil olarak kullandı. Castor tutkulu bir tarihi bisiklet koleksiyoncusuydu ve yıllar içinde San Fransisco’nun güneyindeki Half Moon Bay’de etkileyici bir klasik otomobil koleksiyonunu bir araya getirdi. Birkaç klasik otomobil kulübü ile ilişkisi oldu ve sahip olduğu otomobillerin geçmişini araştırdı.

 

Balkabağı deposundaki “Kutsal Kase”.

Castor aynı zamanda BMW 507’si hakkında kapsamlı bir dosya da oluşturdu. Bu arada emekli oldu ve bir gün “Bimmer” dergisinde bir makaleye rastladı. Castor yazara bir mektup yazdı ve sahibi olduğu 70079 şasi numarasına sahip BMW 507’sini anlatarak otomobili görmesi için kendisini davet etti.

 

“Tırmanış Şampiyonu” Hans Stuck tarafından kullanılan yarış otomobilinin sahibi olduğundan haberi vardı ancak o zamana kadar otomobilin Elvis ile olası bağlantısı hakkında ancak uzak bir tahminde bulunabiliyordu. Ancak Jackie Jouret bu konuda kesinlikle emindi. Kırmızı BMW 507’nin diğer kıymetli otomobillerle birlikte durduğu balkabağı deposuna kadar Jack Castor’a eşlik etti. Gazeteci keşif anını gözünde canlandırdığında şunları hatırlıyor, “Jack motor kapağını iplerle bağlamıştı. Motor bölümünü açana ve BMW numaraları arasında Kutsal Kase sayılan 70079 numaralı şasi numarasını görene kadar bayağı zaman geçti.”

 

Jack Castor, roadster otomobili orijinal haline getirebilmek üzere planladığı restorasyon için çok sayıda parçayı kutulara yerleştirmişti. Eksik olan uygun bir motor ve projenin tamamlanması için yeterli zamandı. Ardından Jackie Jouret BMW Group Classic ile temasa geçerek Elvis Presley’in Almanya’dayken kullandığı BMW 507’nin kimliği hakkında yeni bilgiler topladı. Bu ABD’deyken araştırmış olduğu bilgileri doğrulamıştı.

 

Jack Castor, BMW 507’sinin beklenmedik şekilde kazandığı yeni ünden parasal bir çıkar sağlamak niyetinde değildi. Ancak BMW Group Classic ile ilişkisi güçlendi. Birkaç yılın ve BMW Group Classic’te klasik otomobilleri restore eden uzmanlar Klaus Kutscher ve Axel Klinger-Köhnlein ile yapılan bir dizi görüşmenin ardından bir anlaşmaya varıldı. Anlaşma otomobilin BMW Group Classic tarafından satın alınmasının yanı sıra Castor tarafından planlanan haliyle otomobilin gerçeğe uygun şekilde restore edilmesini de içeriyordu.

 

Konteynerle müzeye ve ardından atölyeye varış.

Beklenen zaman 2014 ilkbaharında geldi. BMW 507, Castor tarafından toplanan parçalarla birlikte Almanya’ya bir konteyner içinde gönderildi. İlk durak roadster otomobilin “Elvis'in BMW 507’si - kayıp bulundu” adı altında özel bir sergiyle sunulduğu BMW Museum oldu. Ardından BMW Group Classic atölyesinde restorasyon başladı.

 

Bu tip projelerde alışılageldiği üzere ilk safha doğası gereği aslında yıkımı içeriyordu. Planlanan iki gün yerine bir hafta süren bir işlemle otomobil tamamen parçalandı.

 

Başlangıçta alüminyum gövde, çelik sacdan üretilmiş taban grubundan ayrıldı. Bu mümkün olduğu kadar orijinal malzemenin korunabilmesinin tek yoluydu. Boya daha sonra asit banyosuyla taban grubundan ve alkali banyosuyla gövdeden söküldü. Motor zaten sökülmüş haldeydi ve iç tasarımın kalan parçaları bir yana koyuldu.

 

BMW 507’nin orijinal parça stoku BMW Group Classic’te bile sınırlı olduğundan birçok parça sıfırdan üretildi. 1950’li yılların geleneksel işçiliği modern dünyanın yüksek teknoloji üretim işlemleriyle birleştirildi. Kontrol paneli, orijinali baz alınarak yeniden döküldü. Deri döşemeler eski fotoğraflar ve kataloglarda gösterilen desene uygun şekilde yaratıldı. Koltuklar yeniden oluşturulduğunda ve tüm pas titizlikle arındırıldığında koltuklar için orijinal çelik iskeletin kullanılabilmesi mümkün oldu. Çelik yaylar üzerine kauçuklanmış Hindistan cevizi mat gerildi. Bu doğal malzeme, koltukların mümkün olduğunca konforlu olması amacıyla keçe ve keten kaplamayla birlikte BMW 507’nin seri üretiminde 1950’lerde zaten kullanılıyordu. Cam ve kapı kolları orijinal boyutlarına uygun olarak gelişmiş, modern 3D baskı işlemiyle yeniden üretildi. Orijinal parçanın üç boyutlu olarak taranmasıyla dijital verilerin elde edilmesinin ardından ek üretim işlemleriyle bir kopya oluşturuldu ve daha sonra yüzeyi parlatıldı. Depo kapağının kauçuk contası ise geleneksel üretim işlemleriyle yeniden üretildi. Bu bileşen BMW 507’deki diğer birçoğu gibi zamana yenik düştüğünden az miktarda bir seri üretildi. Bu durum roadster kullanıcılarının artık bu yedek parçayı BMW Group Classic mağazasından satın alabilecekleri anlamına geliyor.

 

BMW 507 geri dönüyor – Hans Stuck’un sürdüğü, Elvis’in satın aldığı otomobil, Jack Castor’un olmasını istediği şekilde.

Elvis’in BMW 507’sinin motoru tamamen yedek parçalar kullanılarak yeniden yapıldı.

3,2 litrelik V8 motor BMW 507’nin orijinal teknik özelliklerine uygun olarak yenilendi ancak eski ve yeni bileşenlerin mecburen bir arada kullanılması nedeniyle bir motor numarası verilmedi. Daha önceden kesilen ön şasi taşıyıcısının da orijinal geometrisine göre yenilenmesi ve taban grubuna entegre edilmesi gerekiyordu. Soft top’ı yerine sabitlemek için gereken ahşap tırnak şeridi de 1950’lere uygun malzeme ve işlemler kullanılarak yeniden üretildi.

 

Otomobil boyanırken de amaç orijinaline maksimum seviyede uymaktı. BMW 507 bir kez daha Tüy Beyazı rengiyle gösterişli hale geldi. İlk kat, dolgu ve üst kat günümüzde kullanılan yöntemlerle uygulanmadı. Bunun yerine 60 yıl önce kullanılan teknolojiye uygun bir yöntem işleme kondu. Bu durum bugün arzu edilen ancak klasik otomobillere uygun olmayan aşırı renk parlaklığından kaçınmayı mümkün kıldı.

 

V8 motorun yeniden yapılması, orijinaline uygun parçaların ve üretim prosedürlerinin kullanılmasına benzer olarak, gövde rengi seçimi de Jack Castor tarafından belirlenen koşullara tam olarak uygundu. Başından itibaren bu roadster otomobili 1958’de teslim edildiğindeki orijinal halinde restore etmek istemişti. Ancak BMW 507’yi “Kral”ın gördüğü haliyle görme imkanı olmadı. Jack Castor Kasım 2014’te 77 yaşında vefat etti. Kendisini Pebble Beach’te anıyor olacağız. BMW 507 orada yalnızca “Kral”ın otomobili olarak değil Jack Castor’un mirası ve BMW Group Classic’in ustalık eseri olarak da ilk kez sunulacak.

 

Sorularınız için iletişim;

Borusan Otomotiv Kurumsal İletişim

Firuzköy Bulvarı No:21 34320 Avcılar / Istanbul / Türkiye

kurumsal.iletişim@borusanotomotiv.com

Article Media Material.

My.PressClub Oturum aç
 

BMW Group Streaming.

INTERNATIONAL MOTOR SHOW 2017.

Frankfurt. 12. September.
Here you will see the highlights of the BMW Group press conference.

open streaming site

Latest Facts & Figures.

Otomatik Şanzımanlı BMW 316i Sedan Türkiye’de.
Sun May 16 19:53:00 CEST 2010
Sedan
Yeni BMW 5 Serisi Sedan'ın teknik verileri
Wed Dec 09 17:11:00 CET 2009
5 Serisi
BMW Group satışlarını Ekim'de yükseltti
Mon Nov 16 10:45:00 CET 2009
Kurumsal Finansman, Olgular, Rakamlar
Show all

Add your filter tags.

Basın Bildirisi
Basın Kiti
Konuşma
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Oturum aç