Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Türkiye · Article.

MINI, Londra Tasarım Festivali 2016'da.

Asif Khan'ın MINI LIVING "Ormanlar" enstalasyonu

MINI
·
Brands
·
Lifestyle
·
Lifestyle Ürünleri
·
Lifestyle Etkinlikleri
 

Press Contact.

Levent Akgüllü
BMW Group

Tel: 0090 212 412 01 44

send an e-mail

Downloads.

  
Photos(9x, ~48,83 MB)

Londra ve New York gibi şehirlerde, yaşanmak için uygun fiyatlı yerler bulmak son derece zordur. Makul bir bütçe dahilinde ev/daire paylaşmak veya tek odalı daireler, günlük ihtiyaçları karşılamak için ancak yeterli seviyededir. Ayrıca, iş yerleri mobil hale geldiğinden ve serbest meslek sahibi sayısı arttıkça iş dünyası da bir değişim döneminden geçiyor. Bu gelişmeler dolayısıyla, ev ve iş arasında kullanılan "üçüncü alanlar" gitgide daha önemli hale geliyor. MINI, Londra Tasarım Festivali 2016'da, bu "alanlar arasındaki alanların" üç yorumunu içeren MINI LIVING "Ormanlar" enstalasyonunu gerçekleştiren Asif Khan'la işbirliğinde bulunuyor. Bu üç yorumun her biri, rahatlama, bir araya gelme ve üretkenlik olmak üzere farklı kullanım alanlarını teşvik etmek için tasarlanmış. Söz konusu üç alanın tasarımında, şehir hayatını geliştirmek üzere bitkiler kullanılmış.

MINI Marka Stratejisi ve Ticari Yenilik Başkanı Esther Bahne, şunları söylüyor: "Bir şehir markası olarak MINI şehirleri etkileyen zorlukların ve şehirlerde yaşayan insanlar, mobilite ve mimarinin etkileşim içinde olduğu karmaşık yapıların son derece bilincindedir. MINI LIVING ‘Ormanlar’ enstalasyonu, söz konusu paylaşımlı şehir içi alanlar olduğunda, 'yaratıcı alan kullanımı" anlayışımızı yansıtır. Bu enstalasyon, bu yıl Milano'da gerçekleştirilen Salone del Mobile'de sergilenen 'MINI LIVING ile Düzeni Bozun' enstalasyonu ile başladığımız geleceğin şehir hayatı hareketinin devamı niteliğindedir.

 

Kişisel alanımızın bir uzantısı olarak şehir.

Üçüncü alanlar, modern şehir toplumu için halihazırda son derece önemli temas noktaları oluşturuyor. Bu alanlar, bir araya gelip rahatladığımız veya genellikle özel ve yiyecek-içecekle ilişkili belirli hizmetler sunan yerlerdir. Örneğin serbest çalışanlar, genellikle ofisleri olarak kafeleri ve toplantı odaları olarak restoranları kullanır. Dolayısıyla bu alanlar, amaçları doğrultusunda değil yalnızca ek ihtiyaçları karşılamak doğrultusunda kullanılır. Ayrıca bu alanların tümü herkese açık ya da sahiplenebileceğiniz alanlar değildir. MINI ve Asif Khan, Londra Tasarım Festivali'nde daha önceden bildiğimiz üçüncü alanlara alternatif bir yaklaşım getirerek, halk tarafından erişilebilen, her bir ziyaretçi tarafından istenildiği gibi kullanılabilen ve şehir toplumunun ihtiyaçlarına özel olarak tasarlanmış alanlar yaratıyor. Şehirdeki potansiyel alanları "etkinleştirmeye" odaklanırken aynı zamanda topluma da bu alanları kullanmak için yeni yolların sunuluyor olması bunu büyüleyici bir deneyim haline getiriyor. MINI LIVING Kreatif Direktörü Oke Hauser şunları söylüyor: "Dünyadaki şehir içi yoğunluğun artması, sahip olduğumuz alanı ve sunduğu potansiyeli kullanmak üzere yeni kreatif yöntemler bulmamızı gerektiriyor. Kamusal alanların canlanması ve bunların kişisel dünyamızla bağlantı biçimi, şehirlerimizi ve şehir içi planlama yaklaşımımızı yeniden düşünmemiz için son derce geniş bir kapsam sağlıyor."

MINI, enstalasyonları ziyaret den kişileri, şehri ve içinde bulunan alanları kullanma biçimlerini keşfetmeye ve kendi yararları için onları canlandırmaya yönlendirmek için "Şehrin Sizi Yansıtan Kısmı” sloganını kullanıyor.

 

Konsept.

MINI, bir enstalasyon serisi tasarlamak üzere bitkiler kullanarak "üçüncü alanlar" temasını çalışan Londra temelli Asif Khan ile güçlerini birleştirdi. Khan şunları söylüyor: "Temada 'orman banyosu' anlamına gelen Japon konsepti "shinrin yoku"dan ilham aldım. Bu duyduklarımız, kokladıklarımız ve hatta ayağımızın altında hissettiklerimizin, her bir duyumuzun orman atmosferini yakalamak üzere değiştiği anlamına geliyor. Diğer yandan , ofisteki masamızda ya da ev ortamımızda, herkese açık alanlarla kişisel alanımız arasına bir sınır çekmek için de bitkileri kullanıyoruz. Proje, ziyaretçilerin şehir içinde yeni hisleri deneyimlemesi için bu iki fikri bir araya getiriyor."

Her biri diğerine yürüme mesafesi uzaklığında yerleştirilmiş olan Shoreditch, Londra'daki bu üç enstalasyon, ziyaretçilerin keşfedip deneyimleyebileceği bir ağ oluşturuyor. Enstalasyonların materyal dili, Shoreditch'in şehir ortamı ile kasten kontrast oluşturacak şekilde tasarlanmıştır. He biri birçok şeffaf katman ve oluklu polikarbonattan duvarlara sahip dikdörtgen biçimindedir. Bitkilerin yeşil rengi, duvarlar arasından parlar ve içerideki büyüleyici ortama işaret eder. İç kısımda, duvarların malzemesi, dış dünyayla kasten farklı bir bağlantı kurar ve böylece kargaşanın ortasında samimi ve özel bir alan oluşturur.

 

Bağlanma, yaratma, rahatlama.

Enstalasyonu oluşturan üç oda, hem dış boyut hem de kullanım amacı açısından farklılık gösterir. İç kısımda da her bir enstalasyon ziyaretçiyi benzersiz bir ortamla karşılar. Bağlanma Alanı, spontane veya önceden planlanmış bir biçimde toplantı yapmak veya görüşmek üzere tasarlanmıştır. Odanın en önemli öğesi, örneğin bir akşam yemeği alanı olarak da kullanılabilecek olan büyük bir masadır. Bitkiler, hem ziyaretçilerin kendilerini orman atmosferine bırakmalarını hem de son derece yoğun bir iletişim deneyiminde kendi rollerini oynamalarını sağlar.

 

 

Yaratma Alanı işe odaklanmak için mümkün olan en iyi ortamı sunar; bir yaratıcılık ve üretkenlik adasını temsil eder. İç kısımdaki eşyaların esnek bir biçimde düzenlenmesi, alanın birçok biçimde kullanılabileceği anlamına gelir. Bir duvar, örneğin sunumlar için ideal atmosferi sağlayan teraslı bir ortam sunar.

Rahatlama Alanı ziyaretçileri birçok bitkiyle karşılar. Bu alan, bir adım geri atıp, günlük hayatın hareketli doğasından uzaklaşarak rahatlamanızı sağlar. Ziyaretçiler enstalasyonun alt kısmından giriş yapar. İçeri girildiğinde mola vermeye teşvik eden bir bank görülür. Dikey alan, gözlerin yukarı doğru bakmasını sağlayarak bakış açısını değiştirmeye ve düşünmeye yöneltir.

MINI'nin üçüncü alanlara yönelik keşfi ve şehir hayatını geliştiren çözümleri, ABD'deki A/D/O'da sunulacak yeni bir uzun vadeli girişimle bu yıl devam edecek. Greenpoint, Brooklyn'de yer alan 2000 metrekareden geniş bu tasarım alanı, yaratıcı profesyoneller için prototiplendirme stüdyosu, kurum içi hızlandırıcı ve açık bir iş alanı içeren geniş bir kaynak programı sunacak. Tasarımcılar için geliştirilen ancak halka da açık olan A/D/O, geleceğe yönelik fikirlere ilişkin verimli bir kaynak haline gelmek üzere dinamik konuşmaların yapılacağı bir platform oluşturacak.

MINI LIVING "Ormanlar" enstalasyonu halka açıktır ve Londra Tasarım Festivali süresince (17-25 Eylül) ziyaret edilebilir.

 

Sorularınız için iletişim;

Borusan Otomotiv Kurumsal İletişim

Firuzköy Bulvarı No:21 34320 Avcılar / Istanbul / Türkiye

kurumsal.iletişim@borusanotomotiv.com

Article Media Material.

My.PressClub Oturum aç
 

BMW Group Streaming.

INTERNATIONAL MOTOR SHOW 2017.

Frankfurt. 12. September.
Here you will see the highlights of the BMW Group press conference.

open streaming site

Latest Facts & Figures.

Otomatik Şanzımanlı BMW 316i Sedan Türkiye’de.
Sun May 16 19:53:00 CEST 2010
Sedan
Yeni BMW 5 Serisi Sedan'ın teknik verileri
Wed Dec 09 17:11:00 CET 2009
5 Serisi
BMW Group satışlarını Ekim'de yükseltti
Mon Nov 16 10:45:00 CET 2009
Kurumsal Finansman, Olgular, Rakamlar
Show all

Add your filter tags.

Basın Bildirisi
Basın Kiti
Konuşma
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Oturum aç