Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Türkiye · Article.

BMW i ve Garage Italia Customs, BMW i3 ve BMW i8 Garage Italia CrossFade'i Paris'te görücüye çıkarıyor

Noktacılık sanatı stiliyle tasarlanmış canlı renklere sahip konsept otomobillerin dünya prömiyeri Mondial de I’Automobile 2016'da gerçekleştirildi.

BMW
·
Brands
·
BMW i
·
BMW i Automobile
 

Press Contact.

Levent Akgüllü
BMW Group

Tel: 0090 212 412 01 44

send an e-mail

Downloads.

  
Photos(14x, ~52,33 MB)

BMW Group Design ve Garage Italia Customs arasındaki işbirliği ile mevcut BMW i modellerinden yenilikçi renk ve malzeme konseptine sahip iki konsept otomobil yaratıldı. BMW i3 Garage Italia CrossFade ve BMW i8 Garage Italia CrossFade, 30 Eylül'de Paris'teki Mondial de I’Automobile 2016'da sergilenecek. Fransa'nın başkentinde gerçekleşecek prömiyer BMW i3 ve BMW i8 edition modellerine de bir genel bakış sunacak. Konsept otomobiller temel alınarak yaratılan bir dış tasarıma sahip bu modeller 2017 yılının başında satışa sunulacak.

İki konsept otomobilin ortak özelliği çığır açan tasarımı ve BMW i3 ve BMW i8 modellerinin yenilikçi karakterini çarpıcı bir şekilde öne çıkaran yüzey yapısıdır. Burada öne çıkan özellik 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında yaygın olarak kullanılan bir resim türü temel alınarak geliştirilen ve özellikle etkileyici bir görünüm elde edilmesini sağlayan belli bir renk tasarımıdır. BMW Group Tasarım Başkanı Adrian van Hooydonk konuyla ilgili olarak şu yorumlarda bulundu: “Lapo Elkann moda, otomobil ve tasarım disiplinlerini bir araya getirmek konusunda öncü bir isimdir. Bir tasarımcı olarak bu kapsamlı yaklaşımı özellikle heyecan verici buluyorum. BMW i ile tamamen yeni malzemeler kullanarak otomotiv tasarımında daha önce karşılaştığımız kısıtlamaların üstesinden gelmeyi başardık. Garage Italia CrossFade Edition modelinin yenilikçi dışavurumculuğu BMW i3 ve BMW i8 ile kusursuz bir uyum yakalıyor."

Haziran 2016'da Garage Italia Customs, BMW i8 Futurism Modelini tanıttı. Bu otomobil, boyama sanatından ilham alınarak yaratılan bir gövde yüzeyi konseptine de sahipti. BMW İtalya'nın 50. yıl dönümü vesilesiyle tasarlanan BMW i8 Futurism Edition modelinin tasarımında fütürist sanatçı Giacomo Balla'nın “Lampada ad Arco” adlı eserinden ilham alınmıştır. Garage Italia Customs Başkanı ve Kurucusu Lapo Elkann şunları söyledi: "Teknolojik gelişmeler ve inovasyona yönelik sürekli araştırmalar Garage Italia Customs ve BMW için önemli ortak değerlerdir. BMW i otomobilleri tasarımcılarımız için mobilitenin geleceğine yönelik sanatsal bir araştırma için ideal fırsatlar sunuyor."

CrossFade projesi özgün geometrik desenlerle muhteşem etkiler yaratarak geleneksel otomobil boyama fikrinin ötesinde bir şey yaratmak için harika bir fırsat sundu.

Şu anda Paris'te sergilenen konsept otomobiller 19. yüzyılın sonlarında Noktacılık sanatında kullanılan bir teknik olan optik renk karışımından ilham alınarak tasarlandı. Bu boyama tekniği küçük ve eşit şekilde dağıtılmış kısa renk çizgileri kullanılarak oluşturulan motifler içerir. Bitişik renkler gerçekte birbirine karışmadığından, bunun yerine yalnızca bakan kişinin algısında birbirine karıştığından, özellikle yoğun bir parlaklık yaratılır. Ayrı kısa çizgilerin dikkatle seçilen boyutu ve aralarındaki boşluk net ve uyumlu renk kademeleri yaratılmasını sağlar.

BMW i8 Garage Italia CrossFade'in gövde yüzeyinde çizgiler ve yüzey hatlarının yoğun şekilde vurgulanması için Protonic Metalik Mavi ile Protonic metalik Koyu Gümüş arasındaki hassas bir şekilde tanımlanmış renk geçişleri kullanıldı. Ayrıca, uygulanan renk çizgileri üçgendir. Bu geometrik şeklin tercih edilmesi sonucunda tasarımda sembolize edilen plug-in hibrid spor otomobilin dinamiklerinin yanı sıra yarattığı genel etki daha da vurgulandı. Renk tasarımı Protonic metalik Mavi renge boyanan otomobilin ilk olarak stensil film ile kaplandığı kompleks bir boyama süreci kullanılarak gerçekleştirildi. Bu sayede, son olarak Protonik metalik Koyu Gümüş boyanın ikinci katı uygulandığında istenen geometrik desenin son derece yüksek bir hassasiyetle yaratılması mümkün oldu. Ayrıca otomobilin iç tasarımı şu anda otomobilin merkezi tüneli, yan panelleri ve tavanını kaplayan Alcantara kumaş üzerinde koyu gümüş renkteki ön kısımdan açık mavi renkteki arka kısma yumuşak bir geçiş ile BMW i8 Garage Italia CrossFade’in dış tasarımını yansıtır. İç tasarımın yüzey yapısı ve Foglizzo deri, Protonic Mavi ve perfore Alcantara koltuklar kontrast renklerle etkili bir şekilde vurgulanmıştır.

BMW i3 Garage Italia CrossFade'de ise ön kısımdaki ve yan panellerdeki renk geçişi dikey bir yönde akar. Siyah tavan ve motor kapağına doğru mavi rengin miktarı azalır. Elektrikli beş kapılı otomobilin sunduğu sürüş keyfini simgeleyen renkteki ve artan yükseklikle birlikte genişleyen basılı dairesel çizgiler ile şeffaf folyo kaplama aracılığıyla yumuşak bir geçiş yaratılır.

Yüksek kalite kumaş ve Alcantara yüzeylerin otomobilin premium karakterini vurguladığı iç tasarımda da çarpıcı bir renk tasarımı öne çıkar. Zemin rengi her zaman Protonic Mavidir. Şu an da bu renk isteğe bağlı olarak BMW i3'te yalnızca 94 Ah yüksek gerilimli batarya ile birlikte sunulmaktadır.

 

Sorularınız için iletişim;

Borusan Otomotiv Kurumsal İletişim

Firuzköy Bulvarı No:21 34320 Avcılar / Istanbul / Türkiye

kurumsal.iletişim@borusanotomotiv.com

Article Media Material.

My.PressClub Oturum aç
 

BMW Group Streaming.

INTERNATIONAL MOTOR SHOW 2017.

Frankfurt. 12. September.
Here you will see the highlights of the BMW Group press conference.

open streaming site

Latest Facts & Figures.

Otomatik Şanzımanlı BMW 316i Sedan Türkiye’de.
Sun May 16 19:53:00 CEST 2010
Sedan
Yeni BMW 5 Serisi Sedan'ın teknik verileri
Wed Dec 09 17:11:00 CET 2009
5 Serisi
BMW Group satışlarını Ekim'de yükseltti
Mon Nov 16 10:45:00 CET 2009
Kurumsal Finansman, Olgular, Rakamlar
Show all

Add your filter tags.

Basın Bildirisi
Basın Kiti
Konuşma
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Oturum aç