Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Türkiye · Article.

Yeni BMW 6 Serisi Gran Turismo.

Geçtiğimiz yılların en yaratıcı otomobil konseptlerinden birinin güncellenen mirasçısı Yeni BMW 6 Serisi Gran Turismo, lüks sedan bir otomobilin uzun yolculuklarda sunduğu konforu göz alıcı bir coupé stiliyle bir araya getiriyor.

G32
·
Gran Turismo
·
6 Serisi
 

Press Contact.

Begüm Tenik
BMW Group

Tel: 0090 212 412 00 18

send an e-mail

Geçtiğimiz yılların en yaratıcı otomobil konseptlerinden birinin güncellenen mirasçısı Yeni BMW 6 Serisi Gran Turismo, lüks sedan bir otomobilin uzun yolculuklarda sunduğu konforu göz alıcı bir coupé stiliyle bir araya getiriyor.

 

Bu gövde tipinin sunduğu işlevsellik ve rahat bir yolculuk için gerekli ideal ortamı sağlayan yüksek standartlardaki sürüş konforu ve genişlik, Yeni BMW 6 Serisi’nin karakterini belirleyen özellikler arasında yer alıyor. Bu güçlü özellikler, artık yeni BMW 6 Serisi Gran Turismo’da da bulunuyor. Otomobilin BMW 5 Serisi Gran Tourismo'dan bu yana süregelen sistematik gelişimi, özellikle yeni modelin sportif şıklığı ve gelişmiş donanım özellikleri ile birlikte, yenilikçi kumanda, yardım sistemleri, artan dinamizm ve verimlilik özellikleri ile de açıkça görülüyor.

 

BMW AG Yönetim Kurulu Üyesi, Dr. Ian Robertson “BMW 6 Serisi Gran Turismo, otomobilin konforunu ve esnek kullanışlılık özelliğini gerçek anlamda şık bir tasarımla bir araya getiriyor. Sürücülerimizin çok beğendiği sportif ve dinamik sürüş özelliklleriyle bir araya getirildiği bu model, BMW ürün yelpazemizin üst seviyesini daha da zenginleştiren olağanüstü bir otomobildir.”

 

Yeni BMW 6 Serisi Gran Turismo, Eylül 2017’de Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı'nda (IAA) ilk kez tanıtıldı. Kasım 2017’de pazara sunulduğunda BMW Group’un son nesil güç aktarım üniteleri arasından başlangıçta üç motor seçeneği yer alacak. BMW akıllı dört çeker xDrive sistemi ise iki model için de sunulacak.

 

Daha hafif, daha sportif, daha konforlu ve daha verimli.

Akıllı hafif mühendislik yöntemi sayesinde gövde ile yürüyen aksam bileşenleri için yüksek dayanıklılığa sahip çeliğin ve alüminyumun daha fazla kullanılması, yeni BMW 6 Serisi Gran Turismo’nun ağırlığını 150 kilogram azalttı. Otomobilin aerodinamik özelliklerinin dikkat çekici şekilde geliştirilmesi, güç artışı ve yeni motorların daha da verimli olmaları, otomobile sportif bir performans sağlarken, yakıt tüketimini de optimize ediyor. Motor tipine bağlı olarak 0’dan 100 km/sa’e hızlanma, selefine göre 0,7 saniye daha hızlı tamamlanırken (BMW 630i Gran Turismo) NEDC test döngüsündeki yakıt tüketimi ve emisyon değerleri ise yüzde 15 daha düşüktür (BMW 640i Gran Turismo, BMW 630d Gran Turismo).

Yeni BMW 6 Serisi Gran Turismo’nun dinamik yapısı ve sürüş konforu, yürüyen aksam teknolojisinde ki kapsamlı gelişimlerin avantajından yararlanır. Otomatik aks ayarı özelliğine sahip havalı süspansiyon, arka aksta standart olarak sunulurken, sürüş konforu özellikle Adaptif Süspansiyon tercihiyle (önde ve arkada havalı süspansiyon ve Dinamik Amortisör Kontrolü dahildir) daha da artırılabilir. Integral Aktif Direksiyon sistemi ile birlikte sunulan ve aynı zamanda aktif salınım dengesi özelliğini de içeren Executive Drive seçeneği, daha sportif bir sürüş sağlar. İki akstan havalı süspansiyon, otomobilin yüksekliğinin manuel olarak ayarlanabilmesini sağlar, bu da otomobilin yerden yüksekliğinin örneğin, toprak yollar veya dik rampalarla başa çıkabilmek için 20 mm kadar artırılabileceği anlamına gelir. Otomobil yine bir düğme yardımıyla manuel olarak ya da Sürüş Deneyimi Kontrolü anahtarı aracılığıyla SPORT modu etkinleştirildiğinde veya otomobilin hızı 120 km/sa’i aştığında otomatik olarak 10 mm alçaltılabilir. Tüm opsiyonel süspansiyon sistemleri artık BMW xDrive ile birlikte sunuluyor.

 

Dinamik oranlar ve şık, akıcı çizgilere sahip tasarım.

5.091 mm uzunluk (önceki modele göre 87 mm’lik bir artış), değişmeden kalan 1.902 mm genişlik ve yüksekliğindeki 21 mm azalma (1.538 mm’ye düşmüştür) yeni BMW 6 Serisi Gran Turismo’ya dinamik açıdan iyileştirilmiş oranlar sunar. Ön tasarım, tamamen geniş BMW Böbrek Izgaralarına uzanan standart LED farların mercekleriyle birlikte farklı, güçlü bir görünüme sahiptir. Uzun motor bölümü kapağı, iç tasarımın geriye doğru yaslanmış şekilde konumlandırılması, 3.070 milimetrelik aks aralığı ve arka bölüme doğru uzatılmış cam çerçevesi gibi bilindik özellikler, BMW’nin imza niteliğindeki sportif şıklığını ön plana çıkartır. Tavan çizgisi coupé tarzında aşağı doğru eğim kazanarak, yüksekliği artık 64 mm daha alçak olan kuyruk bölümüyle birleşir. Üç boyutlu stop lambaları ise etkileyici bir stil kazandırır.

Ayrıca, alçak görünüm de Air Curtains, Air Breathers ve önceki modeline kıyasla sürtünme katsayısını (Cd) 0,29’dan 0,25 gibi düşük bir seviyeye indiren otomatik olarak açılır arka spoyler gibi diğer önlemler ve aktif hava flap kontrolü ile birlikte otomobilin aerodinamik özellikleri üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir.

 

Sürüş keyfi, uzun mesafe konforu ve işlevselliğin ideal bileşimi.

İç tasarım, sürücü odaklı bir kokpit ve son derece ferah bir yolcu kabini sunacak şekilde tasarlanmıştır. Yükseltilmiş sürüş pozisyonu sürücünün genel görüş açısını optimize eder ve hatasız şekilde ergonomik olarak düzenlenmiş kumandalarla birlikte güçlü bir sürüş keyfi yaşatır. Yeni BMW 6 Serisi Gran Turismo’nun arka bölümündeki üç tam boyutlu koltuktan maksimum diz mesafesi sunar. Elektrikli olarak ayarlanabilen Comfort arka koltukların sırtlık açısı tek bir düğmeyle değiştirilebilecek şekilde opsiyonel olarak sunuluyor.

BMW 6 Serisi Gran Turismo, elektrikli olarak açılan ve kapanan tek parçalı bir bagaj kapağına sahiptir. Bagaj hacmi, önceki modele kıyasla 110 litre arttırılarak 610 litreye ulaşmıştır. Bagaj eşiği beş santimetreden daha fazla alçaltılarak bagaj zeminiyle aynı hizaya getirilmiştir. 40 : 20 : 40 oranında bölünebilen sırtlık, uzaktan kumandayla serbest bırakılabilir ve bagajdaki bir düğme ile elektrikli olarak düz bir şekilde katlanabilir. Tüm bu özelliklerle, maksimum yük hacmi de 100 litre arttırılarak 1.800 litreye yükselmiştir.

 

Yeni nesil motorlar, standart sekiz ileri Steptronic şanzıman, opsiyonel BMW xDrive.

Yeni BMW 6 Serisi Gran Turismo’nun motor yelpazesi en son TwinPower Turbo teknolojisine sahiptir ve standart olarak sekiz ileri Steptronic şanzımanla birlikte sunulur.

Yeni BMW 630i Gran Turismo’daki 2.0 litrelik dört silindirli benzinli motor, 258 bg maksimum güç ve 400 Nm azami tork üretir. Motor, otomobili 6,3 saniyede 0’dan 100 km/sa hıza ulaştırır; ortalama yakıt tüketimi 100 kilometrede 6,6–6,2 litredir, CO2 emisyonu ise kilometrede 152–142 g/km seviyesindedir.

340 bg güç ve 450 Nm azami tork üreten 3,0 litrelik sıralı altı silindirli benzinli motor, yeni BMW 640i Gran Turismo’nun 5,4 saniye içerisinde 0’dan 100 km/sa hıza ulaşmasını sağlar, yeni BMW 640i xDrive Gran Turismo’da ise bu performans 5,3 saniyeyle biraz daha hızlıdır. İki modelin ortalama yakıt tüketimi 100 kilometrede sırasıyla 7,4–7,0 litre ve 8,2–7,7 litredir, bu da kilometrede 169 / 159 g/km ve 187 / 177 g/km arasında bir CO2 değerine denk gelmektedir*.

265 bg güç ve 620 Nm azami tork üreten 3, 0 litrelik sıralı altı silindirli dizel motor, aynı şekilde opsiyonel olarak dört çeker özelliğiyle birlikte sunulur. Yeni BMW 630d Gran Turismo ve yeni BMW 630d xDrive Gran Turismo, 0’dan 100 km/sa hıza sırasıyla 6,1 saniye ve 6,0 saniyede ulaşır. Ortalama yakıt tüketimi ve emisyon rakamları BMW 630d Gran Turismo için 100 kilometrede 5,3–4,9 litre ve kilometrede 139–129 g/km iken, BMW 630d xDrive Gran Turismo için 100 kilometrede 5,9–5,5 litre ve kilometrede 154–144 g/km’dir.

 

Etkileyici, çok yönlü kumanda sistemi.

Yeni BMW 6 Serisi Gran Turismo, otomobil, navigasyon, iletişim, haber ve eğlence fonksiyonlarının kullanımı için etkileyici bir çok yönlülük sunan ekran ve kumanda sistemiyle donatılmıştır. Tüm bunların merkezinde, konsol üzerindeki Dokunmatik Controller ve bağımsız bir dokunmatik ekran formunda sunulan Kontrol Ekranı ile eksiksiz bir şekilde çalışan iDrive sistemi yer alır.

10,25 inç yüksek çözünürlüklü ekranın, canlı modda hareketli grafiklerden oluşan karo stilinde düzenlenmiş menüsü sezgisel kullanımı kolaylaştırır. Yeni BMW 6 Serisi Gran Turismo, aynı zamanda gelişmiş ses kontrolü ve BMW harekete duyarlı kumanda özelliklerinin rahatlığını da sunar.

Ayrıca sürücüler, ayrıca yansıtma alanı öncekine göre yüzde 70 oranında artırılan yeni nesil BMW Head-Up Display’i de tercih edebilirler.

 

Otonom sürüşün yolunu açan asistan sistemleri.

Yeni BMW 6 Serisi Gran Turismo’da yer alan sürüş asistan sistemleri, otomobilin etrafındaki alanı izlemek üzere standart stereo kameranın yanı sıra opsiyonel radar ve ultrason sensörleri de kullanır. Şehir İçi Çarpışma Hafifletme özelliğine sahip Çarpışma ve Yaya Uyarısı standart olarak sunulurken, 0 ve 210 km/sa arasında kullanılan Dur & Kalk işlevine sahip Aktif Cruise Control fonksiyonunun yeni, gelişmiş versiyonu da opsiyonel özellikler arasında yer alır. Direksiyon ve şerit kontrol asistanı (aynı hız aralığında aktiftir) bağımsız sürüşe doğru atılan bir diğer adımı temsil eder. Yön belirleme için yoldaki işaretleri ve önde ilerleyen otomobilleri kullanır, otomobili algılanan şeritte tutması için sürücüye yardımcı olur. Şerit Terk ve Şerit Değiştirme Uyarı sistemleri, Yandan Çarpışma Uyarısı ve Kaçınma Yardımı da aynı şekilde düzeltici direksiyon komutlarıyla sürücüye yardımcı olarak rahatlığı ve güvenliği artırır. Aksi yönden gelen trafik uyarısı, Öncelik uyarısı, Kavşak uyarısı ve Yanlış yön uyarı sistemleri de potansiyel tehlikeye sahip durumlardan kaçınmak için kullanılır. BMW 6 Serisi Gran Turismo, Uzaktan Park Fonksiyonu özelliğiyle de sipariş edilebilir.


 

Pazara sunumundan itibaren motor seçenekleri:

BMW 630i Gran Turismo: (Türkiye’de sunulacak olan model)

Dört silindirli benzinli motor, sekiz ileri Steptronic şanzıman.

Kapasite: 1.998cc, güç: 5.000 – 6.500 dev/dk’da 258 bg

Azami tork: 1.550 - 4.400 dev/dk'da 400 Nm.

Hızlanma 0 - 100 km/sa: 6,3 saniye,

Azami hız: 250 km/sa.

Ortalama yakıt tüketimi*: 6,6 – 6,2 l/100 km

Ortalama CO2 emisyonu*: 152 – 142 g/km.

 

 

BMW 640i Gran Turismo / BMW 640i xDrive Gran Turismo:

Sıralı altı silindirli benzinli motor, sekiz ileri Steptronic şanzıman.

Kapasite: 2.998cc, güç: 5.500 – 6.500 dev/dk’da 340 bg,

Azami tork: 1.380 - 5.200 dev/dk'da 450 Nm.

Hızlanma 0 - 100 km/sa: 5,4 saniye / 5,3 saniye,

Azami hız: 250 km/sa / 250 km/sa.

Ortalama yakıt tüketimi*: 7,4 – 7,0 l/100 km / 8,2 – 7,7 l/100 km

Ortalama CO2 emisyonu*: 169 – 159 g/km / 187 – 177 g/km.

 

 

BMW 630d Gran Turismo / BMW 630d xDrive Gran Turismo:

Sıralı altı silindirli dizel motor, sekiz ileri Steptronic şanzıman.

Kapasite: 2.993cc, Güç: 4.000 dev/dk’da 265 bg, Azami tork: 2.000 - 2.500 dev/dk'da 620 Nm.

Hızlanma 0 - 100 km/sa: 6,1 saniye / 6,0 saniye,

Azami hız: 250 km/sa / 250 km/sa.

Ortalama yakıt tüketimi*: 5,3 – 4,9 l/100 km / 5,9 – 5,5 l/100 km,

Ortalama CO2 emisyonu*: 139 – 129 g/km / 154 – 144 g/km.

* Rakamlar AB test döngüsüne göredir, tercih edilen lastik formatına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Tüm performans, yakıt tüketimi ve emisyon değerleri değişiklik gösterebilir.

 

 

Sorularınız için iletişim;

Borusan Otomotiv Kurumsal İletişim

Firuzköy Bulvarı No:21 34320 Avcılar / Istanbul / Türkiye

kurumsal.iletişim@borusanotomotiv.com

My.PressClub Oturum aç
 

BMW Group Streaming

IAA MOBILITY 2021.

Here you can see our on demand webcasts from the IAA Mobility 2021, with the BMW Group Keynote, the Analyst and Investor Evening Event and the discussion forum "The car as the engine of the circular economy?".

Open Streaming Page

Latest Facts & Figures.

BMW Group satışlarını Ekim'de yükseltti
16.11.2009
Kurumsal Finansman, Olgular, Rakamlar
Show all

Add your filter tags.

Basın Bildirisi
Basın Kiti
Konuşma
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Oturum aç