Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Türkiye · Article.

BMW Concept Z4 ile dört tekerlek üzerinde özgürlük.

BMW Group, Pebble Beach'te düzenlenen Concours d’Elegance etkinliği ile heyecan verici yeni BMW roadster’ını sundu. Dinamik, ilerici ve karşı konulamaz derecede heyecan verici BMW Concept Z4, esnek ve kompakt yapısı, dinamik silueti ve etkileyici formu ile ön plana çıkıyor. Dikkat çekici tasarım çalışması ile otomobilin önümüzdeki yıl pazara sunulacak seri üretim versiyonuna dair ipuçları veriyor.

Tasarım yayınları, Konseptler, Çalışmalar
 

Press Contact.

Begüm Tenik
BMW Group

Tel: 0090 212 412 00 18

send an e-mail

BMW Group, Pebble Beach'te düzenlenen Concours d’Elegance etkinliği ile heyecan verici yeni BMW roadster’ını sundu. Dinamik, ilerici ve karşı konulamaz derecede heyecan verici BMW Concept Z4, esnek ve kompakt yapısı, dinamik silueti ve etkileyici formu ile ön  plana çıkıyor. Dikkat çekici tasarım çalışması ile otomobilin önümüzdeki yıl pazara sunulacak seri üretim versiyonuna dair ipuçları  veriyor.

BMW Group Tasarım Kıdemli Başkan Yardımcısı Adrian van Hooydonk model hakkındaki düşüncelerini şöyle belirtiyor: “BMW Concept Z4, eksiksiz bir sürüş makinesidir. Otomobilin temel özelliklerinin ön plana çıkartılması, sürücünün sürüş keyfine doğrudan ulaşmasına imkan sağlıyor. Bu, dört tekerlek üzerinde gerçek bir özgürlük hissidir."

Sınırsız sürüş keyfinin bir ifadesi.

Sportif ve ilerici BMW Concept Z4, BMW Group'un modern roadster vizyonunu özetliyor. Van Hooydonk sözlerine şöyle devam ediyor: “BMW Concept Z4, yeni BMW tasarım dilini tüm yönleriyle ve detaylarıyla ifade ediyor. Dinamik görünümlü ön kısımdan çarpıcı yan kısımlara ve sade arka bölüme kadar birkaç çizgi ve yüzeyler arasındaki göze çarpmayan etkileşim, güç ve duygu hissini yaratmaya yetiyor."

BMW’nin roadster geleneği geri döndü.

BMW Concept Z4, uzun aks aralığı, alçak ve uzatılmış siluet, kompakt arka tasarım gibi klasik roadster tasarım öğelerini benimsiyor, yeni ve kendinden emin bir duruşla bir araya getiriyor ve modern BMW tasarım dili ile zenginleştiriyor. Daha kısa motor kaput ve sade aks dışı mesafeler, önceki BMW roadster’lara kıyasla sürücünün otomobilin merkezine daha yakın oturmasını sağlıyor. Bu da yeni oranlara odaklanmış, sportif ve çevik bir hissiyat kazandırır. Otomobilin çarpıcı ana hatları, hareketsiz haldeyken bile BMW Concept Z4'e dinamik bir hava katıyor. İç tasarımdan arkaya doğru uzanan geniş kubbeler takla çubuklarının işlevini şık bir biçimde entegre ediyor ve arka tasarımın yere yakın siluetini sportif bir şekilde tamamlıyor.

Tasarım dilinin ve yüzeylerin yeniden oluşturulması.

Ön tasarımda belirgin olarak şekillendirilmiş köpek balığı burnu, yan kısımlar boyunca uzanan çarpıcı yüzey hatlarını ortaya çıkarıyor. Yeni BMW tasarım dili, sade yüzeyler oluşturan birkaç keskin çizgi ile görülebiliyor; gövde hacimleri ise güçlü bir şekilde biçimlendirilmiş; bu sayede yüzeyler ve formlar son derece modern ve çekici bir etki yaratıyor. Ön tekerleklerin arkasında yer alan büyük Havalandırmalar, yan kısımların titizlikle tasarlanmış yüzeylerinin kaynağı gibidir (Bu yüzeyler, Havalandırmadan çıkan hava akışı tarafından şekillendirilmiş gibi görünür). Açık ve gölgeli yüzeyler, arkaya doğru yükselerek uzanır, ardından güçlü çamurluk davlumbazlarını ve atletik hacimleri oluşturmak üzere kıvrılır. Bu özelliklerin tamamı, otomobilin arkadan itiş özelliğini stil sahibi bir şekilde yansıtmaktadır.  Çizgiler ve yüzeylerin çarpıcı etkileşimi, yan kısımların kama şeklini vurgular ve bu kısımlara çok daha yüksek bir dinamizm katar. Karakteristik çizgilere sahip alçak kapı eşikleri, otomobile yandan bakıldığında alçak bir görünüm yaratarak gövdenin yere daha yakın görünmesini sağlar.

Etkileyici mat Energetic Orange dış tasarım gövde rengi, açık ve gölgeli yüzey kontrastı sunarak dış tasarımın üç boyutlu görünümünü ön plana çıkarır. Sportif 20 inç bi-colour, çift kol tasarımlı hafif alaşım jantlar ise yan kısımların stilini, uyumlu şekilde tamamlar.

Alçak ve ilerici ön tasarım.

BMW Concept Z4’ün ön tasarımı, tartışılmaz bir biçimde sportiftir. Alçak, geniş Böbrek Izgaraları ile daha yüksek konumlandırılan farlar arasındaki ilişki, BMW Z8 modeline yapılan bilinçli bir göndermedir ve BMW Concept Z4'e gösterişli bir hava katar. Böbrek Izgaralarının iç kısmında, geleneksel çubukların yerine, dikey duruşu BMW 328 Mille Miglia gibi önceki BMW roadster’larının sportif, işlevsel Böbrek Izgaralarını andıran, titizlikle tasarlanmış kafes bulunur. BMW normlarından uzaklaşılan Concept Z4, her iki yanda birbiriyle örtüşen iki boru ile klasik dörtlü far görünümünün dikey bir yorumlamasını sunar. Sinyal lambaları, yukarıdan Böbrek Izgaralarına doğru çapraz şekilde yer alır ve ön tasarımın dinamik havasını vurgular. Biçimlendirilmiş ızgaralara sahip istiridye kabuğu şeklindeki kaput tekerlekler üzerinde kıvrılarak ön tasarımın tamamında etkileyici ve neredeyse kesintisiz bir kıvrım yaratır.

Ön rüzgarlık heykel tasarım dili ile gerçek anlamda atletik bir duruş sergiler. Geniş hava girişleri üçlüsü ise güçlü motorunun bir diğer göstergesidir ve dinamik bir sürüş deneyimi vaat eder niteliktedir. Merkezi hava girişinde yer alan geniş karbon fiber eklentisi ise doğrudan motor sporlarından ilham alır ve ön tasarımın dinamik duruşunu vurgulamaya yardımcı olur. Söz konusu tasarım öğelerinin hepsi, BMW geçmişinin ünlü roadster’larını son derece modern ve sportif bir biçimde anmak üzere sunulan Concept Z4 modeli için yeni ve unutulmaz bir yüz oluşturur.

Atletik ve dikkat çekici arka tasarım.

BMW Concept Z4'ün tasarımı, aynı şekilde BMW'nin zengin roadster geleneğindeki detayları ve özellikleri temel alır ve bunları gelecek yıllar için günceller. Alçak ve geniş arka tasarım, otomobilin yan kısımlarının çizgilerini alarak, bunları yüzey ve stil öğeleri açısından açıkça görülebilen bir sadeliğe sahip modern bir arka plana taşır. Gösterişli çamurluk davlumbazları, otomobile ince L biçimli stop lambaları ile vurgulanan geniş bir arka kısım kazandırır ve böylelikle otomobilin sportif duruşunu daha da güçlendirir. Stop lambaları üzerinde yer alan, dikkat çekici bir spoyler ile tamamlanan bagaj kapağı, kaslı çamurluk davlumbazları uzantıları boyunca uzanarak gücü yansıtan bir çeviklik mesajı verir. Alt kısımda ise arka rüzgarlıkta bulunan geniş hava çıkışları özgün bir dinamik etkiye sahiptir. Karbon fiber difüzör de otomobile sportif ve özel bir hava katarak arka tasarımı yere en yakın şekilde vurgular.

Dış tasarım ile iç tasarımın uyumu.

BMW Concept Z4'ün iç tasarımı ve dış tasarımı arasındaki benzerlik, hem formlarında hem de renk gamında açıkça görülür. İç kısımdaki tasarım dili, dış tasarımın güçlü, üç boyutlu karakterini alır ve bu dinamik bileşime başka bir boyut ekler. İç tasarımın büyük bir kısmında kullanılan gövde rengi, iç tasarım ve dış tasarım arasında görsel açıdan net bir bağlantı oluşturur. İç tasarım ve dış tasarım, şık, krom kaplama şeridi ile ayrılır.

Sürüş deneyimine maksimum odaklanma.

Aynı zamanda iç tasarım, sürüş deneyimi üzerindeki odağın artırılmasında da rol oynamaktadır. Sürücüyü çevreleyen kapı kaplama panelleri, ön konsol ve merkez konsolun yanı sıra sürücü koltuğu da tamamen siyah renkte olduğundan dış tasarımın ve iç tasarımın geri kalan kısmının koordineli turuncu tonları arasında dikkat çeken bir şekilde öne çıkar. Bu özelliklerin tamamı, sürücüyü bir kapsül gibi çevreleyen, net bir şekilde tanımlanmış bir alan oluşturarak son derece sportif bir etki yaratır. Bu da, belirgin bir "vizyon konisi" yaratarak amacına tam olarak uygun bir sürüş ortamı oluşturur. Burada direksiyon ve çevresindeki siyah yüzeyler ileri doğru atılan bir görünüm yaratır ve böylelikle kabinin güçlü sürücü odağını öne çıkarır.

Gösterge paneli ve merkezi bilgi ekranı, sürücünün kokpitine entegre edilen yüksek kaliteli bir ekran grubu oluşturarak kusursuz ergonomik bir etki yaratır. İki ekran neredeyse aynı yükseklikte ve birbirine yakın konumda yer alır, böylelikle tek ve bütün bir ünite etkisi yaratılır. Ekranlar doğru bilgiyi doğru zamanda sunmak için birlikte çalışır. Sürücü, bilgi ekranında bulunan içerikten rota kılavuzu, çalma listeleri veya diğer haber/eğlence özellikleri gibi öğeleri seçebilir (touch command aracılığıyla). Gösterge panelinin üzerinde yer alan Head-up Display,  önemli sürüş bilgilerini sürücünün doğrudan görüş alanı içerisine yansıtır.

Öne çıkan yüzey tasarımı.

Kabinin sürücü tarafında, modele özgü hafifliği ile sportif bir ön konsol bulunur. Yüzeyler ve kenarların akıllı tasarımı, büyük hacimleri ayırarak güçlü şekilde biçimlendirilmiş bir kas görünümü yaratır. Kapılardan ön konsola kadar uzanan sade kompakt tasarım, her iki koltuktaki sportifliği ve sarmalanma hissini artırır.

Temel özelliklere geri dönüş.

Temel özelliklere odaklanılarak, tüm kontroller "işlev adalarına" ayrılır. Dikkatinizi dağıtmadan yalnızca sürüş deneyimine odaklanabilmeniz sağlanır. Kabin içindeki kaplama öğeleri de aynı şekilde minimalist bir yapıya sahiptir. İç tasarımın özel ambiyansını oluşturma konusunda en büyük rolü de özenle uygulanmış, cilalı krom vurgular ve koltuklardaki lüks, lazer kesim altıgen motifler oynar. Karbon fiber kapı eşik kaplamaları, koltuklardaki kabartmalı asimetrik logolar ve ön konsol, iç tasarımın sportif profilini onaylar niteliktedir.

 

My.PressClub Oturum aç
 

BMW Group Streaming.

PARIS MOTOR SHOW.

Here you will see the on demand transmission of the BMW Group Conference.

open streaming site

Latest Facts & Figures.

Otomatik Şanzımanlı BMW 316i Sedan Türkiye’de.
Sun May 16 19:53:00 CEST 2010
Sedan
Yeni BMW 5 Serisi Sedan'ın teknik verileri
Wed Dec 09 17:11:00 CET 2009
5 Serisi
BMW Group satışlarını Ekim'de yükseltti
Mon Nov 16 10:45:00 CET 2009
Kurumsal Finansman, Olgular, Rakamlar
Show all

Add your filter tags.

Basın Bildirisi
Basın Kiti
Konuşma
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Oturum aç