Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Türkiye · Article.

Yeni BMW M5.

Yeni BMW M5, yüksek performanslı bir sedan otomobilde M xDrive dört çeker özelliğini ilk kez sunarak BMW M GmbH’yi yeni ufuklara taşıyor. Bu değişiklik ile M5 yeni dinamik boyutlarını keşfederken aynı zamanda her türlü sürüş koşulunda günlük sürüş kolaylığı sunabilecek. Yeni otomobil ilk kez 1984 yılında orijinal BMW M5 modelinde görülen, yarış pistlerine de uygun, lüks bir dört kapılı yönetici tipi sedan konsepti geleneğine dayanıyor.

F90
·
M Serisi
·
M5
 

Press Contact.

Begüm Tenik
BMW Group

Tel: 0090 212 412 00 18

send an e-mail

Yeni BMW M5 (ortalama yakıt tüketimi: 10,5 l/100 km*; ortalama CO2 emisyonu: 241 gr/km*), yüksek performanslı bir sedan otomobilde M xDrive dört çeker özelliğini ilk kez sunarak BMW M GmbH’yi yeni ufuklara taşıyor. Bu değişiklik ile M5 yeni dinamik boyutlarını keşfederken aynı zamanda her türlü sürüş koşulunda günlük sürüş kolaylığı sunabilecek. Yeni otomobil ilk kez 1984 yılında orijinal BMW M5 modelinde görülen, yarış pistlerine de uygun, lüks bir dört kapılı yönetici tipi sedan konsepti geleneğine dayanıyor.

BMW M GmbH tarafından geliştirilen yeni M xDrive, yüksek performans segmentini onurlandıran en heyecan verici dört çeker sistemi. Çok plakalı debriyaj özellikli merkezi bir aktarım kutusu ile birlikte çalışarak gücü gerektiği şekilde ön ve arka aks arasında tamamen değişken şekilde dağıtıyor. Otomobilin her türlü yol ve hava koşulunda üstün bir çekişe sahip olmasını sağlayan bir diğer bileşen de arka aksta bulunan, tamamen değişken çalışan ve yüzde 0 ile 100 aralığında bir oranla kilitleme özelliğine sahip Aktif M Diferansiyel.

M xDrive’ın karakteri de isteğe göre ayarlanabiliyor. Sürücü DSC modları (DSC açık, MDM, DSC kapalı) ve M xDrive modlarının (4WD, 4WD Sport, 2WD) kombinasyonlarını temel alan beş farklı konfigürasyon arasından seçim yapabiliyor. DSC (Dinamik Denge Kontrolü) sisteminin etkinleştirildiği 4WD temel ayarında sistem virajlardan çıkışta hızlanırken arka tekerleklerin bir miktar kaymasına izin veriyor ve böylelikle yeni BMW M5’e sportif çeviklik kazandırma konusunda üzerine düşeni yerine getiriyor. M Dynamic modunda (MDM, 4WD Sport) M xDrive kolay kontrol edilebilen drift manevralarına izin veriyor. DSC özelliğinin kapalı olduğu üç M xDrive modu iddialı sürücüler için ve öncelikle pistlerde kullanılmak üzere düşünülmüş. Burada sürücü tamamen arkadan itişli (2WD) de dahil olmak üzere üç konfigürasyon arasından seçimini yapabiliyor. Bu mod sürücünün kendi drift açısını seçebilmesine izin verirken, işin uzmanlarının sürüş dinamiklerini en saf şekliyle deneyimleyebilmesini mümkün kılıyor.

Yeni BMW M5 tükenmeyen gücünü M TwinPower Turbo teknolojisine sahip 4,4 litrelik V8 bi-turbo motordan alıyor. M mühendisleri önceki modelin motoru üzerinde önemli revizyonlar gerçekleştirdi. Örneğin yeni geliştirilen turboşarjlar, son derece verimli hava soğutma ve arttırılan yakıt enjeksiyon basıncı gibi özelliklerle birlikte gücün ve hepsinden önemlisi torkun artırılmasına yardımcı oluyor. Motor 5.600 – 6.700 dev/dk arasında 600 bg güç üretirken iddialı 750 Nm tork oranı 1.800 dev/dk gibi düşük bir devirde sürücünün kullanımına sunuluyor ve 5.600 dev/dk’ya kadar sabit kalıyor. Düzenli şekilde kontrol edilen tamamen değişken yağ pompası yeni BMW M5’in ihtiyaç duyduğu her yerde, hatta pistlerde bile yağ tedarikini mümkün kılıyor. 0’dan 100 km/sa hıza yalnızca 3,4 saniyede, 0’dan 200 km/sa hıza ise 11,1 saniyede ulaşmasıyla, rakamlar otomobilin etkileyici performansını gözler önüne seriyor. Azami hız elektronik olarak 250 km/sa ile sınırlandırılmış ancak opsiyonel M Sürücü Paketi bu keyfi 305 km/sa hıza taşıyor.

Yeni BMW M5 tüm bu gücü özel olarak ayarlanmış Drivelogic özellikli sekiz ileri M Steptronic şanzıman aracılığıyla yönlendiriyor. D modunda tam otomatik vites değiştirmenin tüm konforunu ve rahatlığını sunarken sıralı manuel vites değiştirme özelliğine de geçiş yapabiliyor. Sürücü bunu merkez konsol üzerindeki kompakt vites kolu ya da vites koluna monte edilmiş vites kanatçıkları sayesinde gerçekleştirebiliyor. Drivelogic ise şanzımanın karakterinin kişisel tercihlere göre sürücü tarafından ayarlanabilmesini sağlıyor. Sekiz ileri M Steptronic şanzıman ise pistte kullanım için yüksek seviyede vites değiştirme çabukluğu sunarak yeni BMW M5’in olağanüstü çeviklik ve dinamik bir ruh kazanmasına yardımcı oluyor.

Yeni BMW M5’in süspansiyonu aynı şekilde günlük kullanıma yönelik olarak maksimum çekiş ve pistte üstün bir dinamik performans sunacak şekilde tasarlanmıştır. Tıpkı motor, şanzıman ve M xDrive sistemi gibi uzmanlar ve Nürburgring Nordschleife gibi dünyanın en zorlu test alanlarını da içeren pistlerde yarış sürücüleri tarafından ayarlandı. Ön ve arka yapıda yer alan gelişmiş destek elemanları gövde yapısının son derece sağlam olmasını mümkün kılıyor ve böylelikle sürücü özellikle yolda ya da pistte sınırları zorlarken otomobilin anında tepki verebilmesini sağlıyor.

Sürücü aynı zamanda M modeline özel ayarlara sahip Değişken Amortisör Kontrolü (VDC) sistemine ait Comfort, Sport ve Sport Plus modları arasından seçim yapabilir ve M Servotronic direksiyon tercihinde bulunabilir. Motorun karakteri Efficient, Sport ve Sport Plus modları sayesinde sürücünün zevkine göre yapılandırılabilir. M deri direksiyon üzerindeki iki M1 ve M2 düğmesi sürücünün motor, şanzıman, süspansiyon ve M xDrive modları, DSC modu ve Head-Up Display ayarlarına yönelik tercihlerini bir araya getirerek kaydedebilmesini sağlayan iki özel kuruluma sahiptir. Sürücü ilgili düğmeye basarak kendi tercih ettiği kurulumu etkinleştirebilir.

Yeni BMW M5 iddialı dinamik özelliklerine uyum sağlamak üzere alışılmış BMW 5 Serisi’ne kıyasla gövde yapısı bazı revizyonlar geçirdi. M mühendisleri geniş ön yan paneller ile ön tampon kaplamasını, soğutma sistemlerini ve frenleri havayla beslemek üzere daha büyük açıklıklara sahip olacak şekilde yeniden tasarladı. Arka difüzör de yenilikler arasında yer aldı. Egzoz sisteminin dörtlü çıkışları BMW M5 tarafından üretilen gücü görsel olarak ifade ederken, flap(valf) kontrol sistemi sayesinde otomobilin sportif karakterine uyumlu bir sese sahip olmasını da mümkün kılıyor. Sürücü bir düğme kullanarak motor sesini arzu ettiği gibi ayarlayabiliyor.

M modeline özel bir tasarıma sahip motor bölümü kapağı alüminyumdan üretilmiş ve göz alıcı çizgilere sahip. Bu çizgiler yeni M5’in standart bir özelliği olan son derece karbon fiber takviyeli plastik (CFRP) tavana kadar uzanıyor. CFRP tavan ve egzoz sistemi gibi diğer bileşenlerin ağırlık tasarrufuna katkıda bulunmasıyla M xDrive dört çeker özelliğine sahip yeni BMW M5 önceki modeline kıyasla daha hafif hale geliyor.

Yeni BMW M5’te klasik gri döküm demir malzemeye göre daha hafif olan M alaşım frenler standart olarak sunuluyor ve bu sayede otomobilin ağırlığı bir miktar daha azaltılıyor. Önde mavi renkte altı pistonlu sabit kaliperlere ve arkada tek pistonlu yüzer kaliperlere ve tamamen perfore, içten havalandırmalı fren disklerine sahip M alaşım frenler, otomobilin dinamik potansiyeline uygun bir hız kesme gücüne sahip. Altın renkli kaliperlerden tanınabilen ve M5’in ağırlığını 23 kilogram daha azaltan opsiyonel M karbon seramik frenler daha yüksek seviyede zorlamaya dayanabiliyor.

Yeni BMW M5 standart olarak Orbit Gri parlatılmış 19 inç hafif alaşım jantlar (ön: 9,5 x 19, arka: 10,5 x 19) ve M modeline özel lastiklerle (ön: 275/40 R 19, arka: 285/40 R 19) birlikte sunuluyor. 20 inç jantlar opsiyonel olarak talep edilebilir (ön: 9,5 x 20 jantlarla 275/35 R 20 lastikler, arka: 10,5 x 20 jantlarla 285/35 R 20 lastikler). Yeni BMW M5 için sunulan standart teknik özellikler arasında elektrikli olarak ayarlanabilen Merino deriden M koltuklar da bulunuyor. Seçenekler listesinde vücudu kavrayan yapıda ve çok daha iyi yanal destek sağlayan özellikleriyle öne çıkan yeni geliştirilmiş M çok işlevli koltuklar da yer alıyor.

Yeni BMW M5 Şubat 2018’den itibaren Türkiye’de pazara sunulacak olup, başlangıç fiyatı €297.429 olacaktır. Ek olarak Türkiye’ye 1 adet gelecek olan BMW M5 First Edition modeli de pazara sunulacaktır. Dünya çapında 400 adetle sınırlı olacak BMW Individual Metalik Mat Koyu Kırmızı gövde rengine sahip bu özel üretim model standart modelin fiyatının €19.500 üzerinde ve özel olarak sunulacak.

 

Yeni binek otomobillere ait resmi yakıt tüketimi değerleri, özel CO2 emisyon değerleri ve elektrik gücü tüketimi rakamları şu kılavuzda yer almaktadır: “Leitfaden über Kraftstoffverbrauch, die CO2-Emissionen und den Stromverbrauch neuer Personenkraftwagen” (Yeni binek otomobillere ilişkin yakıt tüketimi, CO2 emisyonu ve elektrik gücü tüketimi kılavuzu). Kılavuza yetkili satıcılardan, Deutsche Automobil Treuhand GmbH (DAT), Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern-Scharnhausen adresinden ve http://www.dat.de/en/offers/publications/guideline-for-fuel-consumption.html adresinden ulaşılabilir.

 * Yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu rakamları geçicidir, AB test döngüsüne göre hesaplanır ve seçilen lastik boyutuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

 

 

My.PressClub Oturum aç
 

BMW Group Streaming.

PARIS MOTOR SHOW.

Here you will see the on demand transmission of the BMW Group Conference.

open streaming site

Latest Facts & Figures.

Otomatik Şanzımanlı BMW 316i Sedan Türkiye’de.
Sun May 16 19:53:00 CEST 2010
Sedan
Yeni BMW 5 Serisi Sedan'ın teknik verileri
Wed Dec 09 17:11:00 CET 2009
5 Serisi
BMW Group satışlarını Ekim'de yükseltti
Mon Nov 16 10:45:00 CET 2009
Kurumsal Finansman, Olgular, Rakamlar
Show all

Add your filter tags.

Basın Bildirisi
Basın Kiti
Konuşma
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Oturum aç