Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Türkiye · Article.

BMW Concept iX3

Elektrikli mobilite BMW’nin ana modellerinde sunulmaya başlanıyor.

Teknoloji
 

Press Contact.

Begüm Tenik
BMW Group

Tel: 0090 212 412 00 18

send an e-mail

BMW Group, elektrikli mobiliteyi şirketin temel markalarına yayarak elektrikli motor kullanım stratejisini güçlendiriyor. Pekin’de gerçekleştirilen Auto China 2018’de ilk kez tanıtılan BMW Concept iX3, bu konuya öncülük ediyor. Tamamen elektrikli olarak sunulacak olan model, işlevsellik ve konfordan ödün vermeyen tam gelişmiş bir Spor Aktivite Aracı (SAV) olacak.

 

BMW Concept iX3, BMW Group’un elektrikli mobilite alanındaki liderliğini daha da pekiştiriyor. Şirketin emisyonsuz mobilite sunan otomobillerden oluşan ürün yelpazesinin genişlemesiyle, elektrikli mobilite Otomatik, Bağlantılı, Elektrikli ve Hizmet (ACES) teknolojisi alanları olarak tanımlanan ana faaliyet alanlarından biri haline geliyor. Şirket aynı zamanda NUMBER ONE > NEXT stratejisinin bir parçası olarak mobilite sektörünün dönüşümünü bu alanlar üzerinden destekliyor.

 

Yerel emisyonsuz mobilite araçlarının yaygınlaşması, NUMBER ONE > NEXT stratejisinin bir parçası olarak ulaşım sektörünün dönüşümünü teşvik eden otonom sürüş, üst düzey bağlantı ve yeni dijital hizmetlerle birlikte şirketin temel merkezi faaliyet alanlarından biridir. "iNext” genel başlığı altında yer alan ve tüm BMW Group için geliştirici nitelikte gelecek olan model kiti şu anda geliştiriliyor ve BMW Concept iX3 de bu noktada temel bir rol oynuyor.

 

BMW Concept iX3 modelinde yer alan yenilikler arasında beşinci nesil BMW eDrive teknolojisi yer alıyor. Geleceğin bu elektrikli tahrik teknolojisinin temel avantajı elektrikli motor, şanzıman ve elektronik devrelerin yeni, ayrı bir elektrikli tahrik bileşeni içinde gruplanmasıdır. Buna ek olarak, beşinci nesil elektrikli tahrik sistemi yeni ve daha güçlü bataryaları da içerir. Bu yeni teknoloji paketi performans yapısı, kullanım menzili, ağırlık, kullanım alanı ve esneklik açısından dikkat çekici gelişmeler getirirken ilk kez tamamen elektrikli bir SAV’da sunulacaktır.

 

Beşinci nesil elektrikli tahrik sisteminin gelişiminde BMW i’ın benzersiz teknolojik uzmanlığı da önemli bir rol üstlenerek, BMW i’yı sürdürülebilir mobilitenin temel omurgası haline getiriyor. Aslında BMW i otomobilleri için geliştirilmiş tahrik sistemi teknolojisinin BMW Group’un temel markalarına ait diğer otomobillere aktarılması, yeni bir boyuta geçilmesini sağlıyor.

 

Temel markanın tamamen elektrikli otomobilleri gelecekte BMW i marka logosunu taşıyacak. Bu durum, konsept otomobilin yan kısımlarında ve arkasında görülebiliyor. BMW eDrive teknolojisi bugünden BMW iPerformance modelleri ve MINI Cooper S E Countryman ALL4 tarafından sunulan plug-in hibrit sisteminin bir parçasını oluşturuyor. Bu teknolojinin bir sonraki, son derece entegre geliştirme aşaması, BMW Concept iX3 tamamen elektrikli mobiliteyi sunuyor. Elektrikli SAV’ın gelecekteki seri üretim versiyonu, BMW iNext’in güç aktarım sistemini destekleyen teknolojik temelden de yararlanacak (2021’de sunulacak).

 

Esnek mimari, sürdürülebilir mobiliteyi mümkün kılıyor.

BMW Concept iX3’ün dünya prömiyeriyle BMW Group, elektrikli motor stratejisinde yeni bir sayfa açıyor. Gelecekte şirketin esnek, daha da geliştirilmiş otomobil mimarisinin önden itiş, arkadan itiş ve dört çeker sistemlerini kullanması bekleniyor. Bu durum şirketin tüm markalarının farklı güç aktarım sistemleriyle donatılabilmesini mümkün kılacak. Böylelikle saf içten yanmalı motor, plug-in hibrit aktarım sistemi ya da batarya elektrikli çözümün isteğe göre herhangi bir modele entegre edilebilmesi anlamına geliyor.

 

Beşinci nesil elektrikli tahrik sistemi teknolojisinin piyasaya sunulması farklı bir otomobil mimarisine entegrasyonu bir kez daha önemli ölçüde kolaylaştırıyor. Bu yeni BMW eDrive teknolojisinin bağımsız bileşenleri düşük ağırlığı, ölçeklenebilirliği ve son derece kompakt yapısıyla öne çıkıyor. Ayrıca, esnek modüler tasarım yapıya uyum sağladığından çok farklı şekillerde kullanılabilirler. BMW’nin entegre elektrikli tahrik sistemi teknolojisine olan yaklaşımı gelecekte pek çok farklı modele uygulanabilecek.

 

Bu potansiyelden yararlanmak amacıyla güncel ve gelecekteki modellerin otomobil mimarileri, farklı güç aktarım sistemlerinin entegrasyonuna izin verecek. Böylece BMW Group, elektrikli otomobillere yönelik artan ihtiyacı ve özel istekleri, zengin çeşitlilikte üretilen modellerle karşılayacak. Konsept otomobilin baz aldığı BMW X3’ün mimarisi bu esnekliği sergileyen ilk modellerden biri oldu. Ek olarak BMW Concept iX3, özel olarak geliştirilmiş arka aks alt beşiği ve özel yürüyen aksam entegrasyonuna da sahiptir.

 

Ölçeklenebilir bileşenler, esnek üretim.

Beşinci nesil BMW eDrive teknolojisi son derece kompakt tasarımıyla ön plana çıkar. Elektrikli motor, şanzıman ve elektronik devreler şimdi tek bir bileşende gruplanarak farklı otomobil mimarilerine olan entegrasyonu kolaylaştırıyor. Aynı zamanda modüler yapıları da gerekli performans düzeylerine ve mevcut alana uyum sağlamalarını mümkün kılıyor. Elektrikli motorun bir diğer dikkat çeken özelliği de herhangi bir nadir elemente gerek duymamasıdır, bu da BMW Group’un bu nadir elementlere bağımlı olmadığı anlamına gelir.

 

Modüler tasarım yaklaşımı, yeni nesil yüksek gerilimli bataryanın geliştirilmesi sırasında daha da optimize edilmiştir. Bataryanın performansı, enerji içeriği, şarj kapasitesi ve dayanıklılığının daha da artırılması amacıyla BMW i ve şirketin hücre teknolojisi ve hücre tasarımı alanlarındaki köklü uzmanlığıyla elde edilen deneyimden yararlanıldı. Üstelik batarya hücresi prototiplerinin üretimi, hücrelerin değer oluşturma süreçlerinin anlaşılmasını ve doğru şekilde analizini mümkün kılarak potansiyel tedarikçileri özel gereksinimlere uygun hücre üretimine hazırlıyor.

 

Geleceğin otomobil mimarileri ve eDrive teknolojisi gibi, BMW Group’un uluslararası üretim ağı da aynı zamanda esneklik sunmak üzere oluşturulmuştur. Şu anda bunu elektrikli tahrik sistemlerine sahip modellerin üretimi için kullanmaktadır. Gerçekten de elektrikli otomobiller şimdiden dünya çapındaki on BMW Group tesisinde üretim hattından çıkmaktadır. Bu otomobillere ait eDrive bileşenleri Dingolfing (Almanya), Shenyang (Çin) ve ABD Spartanburg’daki üretim tesisleri tarafından tedarik ediliyor. BMW Group Dingolfing tesisi, ağın elektrikli tahrik sistemleri uzmanı olarak burada öncü bir rol üstleniyor.

 

BMW Brilliance Automotive ortak girişimi BMW Concept iX3 modelinin gelecekteki seri üretim versiyonlarını Shenyang, Çin’de üretecek.

 

200 kW/270 bg üzerinde elektrikli motora ve 400 kilometreden uzun WLTP menziline sahip BMW Concept iX3.

BMW Concept iX3, BMW Group’un elektrikli motor stratejisi kapsamında emisyonsuz sürüş için bir kilometre taşı niteliğindedir. Böylelikle bir Spor Aktivite Aracı (SAV) bir kez daha BMW’nin sürüş keyfine yönelik yeni ve çığır açıcı bir şekil alıyor. Mevcut BMW X5 xDrive40e iPerformance (ortalama benzin tüketimi: 3,4 – 3,3 l/100 km; ortalama elektrik gücü tüketimi: 15,4 – 15,3 kWsa/100 km; ortalama CO2 emisyonu: 78 – 77 gr/km) ilk kez 2015’te BMW’nin ilk plug-in hibrit otomobili olarak sunuldu. 2009’da tanıtılan BMW ActiveHybrid X6 dünyanın tamamen hibrit güç aktarım sistemine sahip ilk Spor Aktivite Coupé otomobiliydi.

 

BMW Concept iX3, BMW X modellerinden bilinen çok yönlü sürüş keyfi ve emisyonsuz sürüş sisteminin bileşimini gözler önüne seriyor. SAV için geliştirilen elektrikli motorun beşinci nesil versiyonu maksimum 200 kW/270 bg güç üretiyor. Aynı şekilde modele özgü yüksek gerilimli batarya 70 kWsa üzerinde net bir kapasiteye sahiptir ve bu da WLTP döngüsünde elektrikli SAV’a 400 kilometrenin üzerinde bir menzil sağlamak için yeterlidir.

 

eDrive teknolojisinin beşinci nesli için geliştirilen yüksek gerilimli bataryanın bir diğer özelliği de optimize edilmiş şarj kapasitesidir. Enerji saklama sistemi yeni geliştirilmiş bir Şarj Kontrol Ünitesine sahiptir ve yaklaşık 150 kW üreten hızlı şarj istasyonlarına bağlanacak şekilde tasarlanmıştır. Yüksek gerilimli batarya bu istasyonlarda yalnızca 30 dakikada şarj edilebilir.

 

Elektrikli mobilite aynı zamanda tasarım açısından da farklılık anlamına gelir.

Önde yer alan, Böbrek Izgaralar ve marka logosu, BMW i markasıyla olan ilişkiyi gösterir. Mavi vurgulu kapalı çift Böbrek Izgaraları BMW i Vision Dynamics içinde yer alan BMW i Vision Dynamics markasını sürdürür. Böbrek Izgara içerisindeki kapalı alan hava direncini azaltarak aerodinamik avantaj sağlar.

 

BMW Concept iX3’ün öne çıkan özellikleri arasında, BMW i otomobil grafiği ile kapalı BMW Böbrek Izgaralar, Böbrek Izgaralar ile marka logosu etrafında ve marşpiyeler boyunca BMW i Blue vurguları ve arka rüzgarlığa entegre aynı renkte difüzör öğesi yer alır. Bu stil, mat Moonstone Silver gövde rengiyle çarpıcı bir kontrast oluşturur. Konsept çalışmasında aerodinamik olarak optimize edilmiş tasarıma sahip hafif alaşım jantlar da yer alır.

 

BMW Concept iX3’ün dünya prömiyerinin yanı sıra, BMW i Vision Dynamics çalışması da Pekin’de sergileniyor. BMW Group aynı zamanda BMW ve BMW i markaları arasındaki tasarım farklılıklarını da ön plana çıkarıyor. BMW i Vision Dynamics’in tarzı, özel olarak BMW i otomobilleri için geliştirilen öncü tasarım diliyle karakterize ediliyor. BMW i otomobillerinin markalaşan görünümü, gelecekteki modelleri de etkileyecek. BMW tarafından gerçekleştirilen tamamen elektrikli bu model çalışması, gövdenin altında yerel emisyonsuz bir güç aktarım sisteminin varlığından etkilenmeyen bir SAV’ın güçlü ve gelişmiş karakterini açıkça yansıtıyor.

 

Elektrikli motor, yukarıda sözü edilen dış tasarımda BMW i tasarım diline ait öğeler sayesinde görülebilecek.

 

BMW i hakkında.

BMW i; bağlantılı ulaşım hizmetleri, vizyon sahibi otomobil konseptleri ve sürdürülebilirlikle tanımlanan yeni bir premium anlayışına odaklanan bir BMW Group markasıdır. BMW i şehir içi kullanıma yönelik BMW i3 elektrikli otomobil, BMW i8 plug-in hibrit spor otomobil ve plug-in hibrit BMW iPerformance otomobilleriyle 54 ülkede temsil ediliyor.

BMW i, şirket için yeni hedef kitleler yaratıyor ve yenilikler için bir gelişim zemini sunuyor. BMW i otomobillerinde ilk kez başarıyla sunulan teknolojiler ana marka BMW’nin diğer modellerine de taşınıyor.

BMW i aynı zamanda DriveNow (otomobil paylaşımı), ReachNow (otomobil paylaşımı 2.0), ChargeNow (dünyanın en geniş şarj noktası ağına kolay erişim), ParkNow (basit park yeri bulma, rezervasyon ve ödemesi), ortak sermaye girişimi BMW i Ventures (şehir içi mobilite kavramına odaklanan yeni şirketlere yatırım), BMW Energy (enerji optimizasyon hizmetleri) ve Centre of Competence for Urban Mobility (şehirler için danışmanlık) dahil olmak üzere çeşitli girişimlerle de bir arada çalışıyor.

 

Sorularınız için iletişim;

Borusan Otomotiv Kurumsal İletişim

Firuzköy Bulvarı No:21 34320 Avcılar / Istanbul / Türkiye

kurumsal.iletişim@borusanotomotiv.com

My.PressClub Oturum aç
 

BMW Group Streaming

LAS VEGAS CES 2022.

Here you can see our webcast with the press conference and the innovation highlights.

Open Streaming Page

Latest Facts & Figures.

BMW Group satışlarını Ekim'de yükseltti
16.11.2009
Kurumsal Finansman, Olgular, Rakamlar
Show all

Add your filter tags.

Basın Bildirisi
Basın Kiti
Konuşma
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Oturum aç