Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Türkiye · Article.

Yeni BMW X5: En yenilikçi teknolojilerle donatılmış prestijli bir SAV.

BMW X5’in dördüncü nesli önemli yeniliklere sahip olmakla birlikte, off-road kabiliyeti ve dinamik sürüş keyfini de bir arada sunarak şimdiye kadar alışageldiğimiz Sports Activity Vehicle (SAV) örneğinin en güçlü modelini temsil ediyor.

G05
·
X5
 

Press Contact.

Levent Akgüllü
BMW Group

Tel: 0090 212 412 01 44

send an e-mail

 • BMW X ailesi liderinin dördüncü neslini temsil eden yeni BMW X5, Sports Activity Vehicle (SAV) segmentinin kurucusu ve şimdiye kadar 2 milyon adetten fazla satış ile dünyanın en iyi satılan premium SAV'ı olan bu modelin başarı öyküsüne yeni bir sayfa daha ekliyor.
 • Yeni BMW X5, önceki nesillerine göre daha büyük ve sade tasarımı, rahatlığı, sportif karakteri, atletik sürüş özellikleri ve yenilikçi donanım özellikleriyle hayalleri süslüyor. Ekim’de dünyada ilk gösterimi yapılacak olan modelin uzunluğu 36 milimetre artarak 4.922 mm’ye, genişliği 66 mm artarak 2.004 mm’ye ve yüksekliği 19 mm artarak 1.745 mm’ye çıkarıldı. Aks aralığı ise 42 mm genişletilerek 2.975 milimetreye ulaştı.
 • Aracın dış tasarımı, BMW X modelleri için yeni bir tasarım dili kullanıyor. Modelde, keskin çizgilere ve güçlü biçimde şekillendirilmiş yüzeylere ek olarak tek parça çerçeveli büyük BMW Böbrek Izgaralar, dikkat çekici karakter ve dinamik tavan çizgisini ön plana çıkarırken, araçta yer alan stop lambaları üç boyutlu bir forma sahip.
 • Uyumlu iç tasarımı, sofistike malzemeler ile yenilikçi kumanda konsepti sayesinde şık ve modern bir atmosfer yaratıyor.
 • BMW xLine ve M Sport line ile BMW Individual’dan kişiselleştirme seçenekleri sunuluyor.
 • Adaptif LED farlara sahip otomobilde BMW Laserlight opsiyonel olarak sunulurken ışık kaynakları çarpıcı bir tasarıma sahiptir; mercekler belirgin bir X biçiminde tasarlanmıştır ve BMW Laserlight’a özgü mavi renktedir.
 • 22 inç alaşım jantlarla (opsiyonel) birlikte sunulacak ilk BMW modeli, lansman süresinde çift kollu tasarıma sahip M hafif alaşım jantlar ve BMW Individual hafif alaşım jantlarla sunulacaktır.
 • Yeni BMW X5, dört farklı motor seçeneği ile pazara sunulacaktır: BMW X5 xDrive40i’de 340 bg gücünde altı silindirli benzinli motor (ortalama yakıt tüketimi: 8,5 – 8,8 l/100 km; ortalama CO 2 emisyonu: 193 – 200 gr/km)*, BMW X5 xDrive50i’de 462 bg gücünde yeni geliştirilen V8 benzinli motor (ortalama yakıt tüketimi: 11,6 l/100 km; ortalama CO 2 emisyonu: 264 gr/km)* (Avrupa’da sunulmayacaktır) ve BMW X5M50d’de 400 bg (ortalama yakıt tüketimi: 6,8 – 7,2 l/100 km; ortalama CO2 emisyonu: 179 – 190 gr/km)* ile BMW X5 xDrive30d’de 265 bg gücünde sıralı altı silindirli iki dizel motor (ortalama yakıt tüketimi: 6,0 – 6,8 l/100 km; ortalama CO 2 emisyonu: 158 – 179 gr/km)*.
 • Tüm motorlar, benzin partikül filtresi ya da SCR katalizörü dahil olmak üzere en gelişmiş gaz işleme teknolojisine sahiptir ve EU6d-TEMP standardına uyum sağlar. Sekiz ileri Steptronic şanzıman standart olarak sunulur.
 • Yeni, daha verimli kumanda sistemine sahip ve arkadan itişe eğilimli BMW xDrive akıllı dört çeker sistemi standart olarak yer alır. Arka akstaki diferansiyel kilidi, virajlardan hızlanarak çıkarken ve diğer dinamik sürüş koşullarında gelişmiş çeviklik, çekiş ve yön dengesi sağlar.
 • İlk kez bu BMW X modelinde sunulan opsiyonel Off-Road paketinde, iki akslı havalı süspansiyon, ön ve arka alt koruyucu, gösterge paneli ve Kontrol Ekranı’nda ise özel ekranlar yer alır. Bir düğmeyle seçilebilen dört sürüş modu mevcuttur. BMW xDrive’ın sürüş yüksekliği ve tepkileri, DSC, şanzıman ve gaz pedalının tepkisi, kum, kaya, çakıl ya da kar üzerinde en uygun sürüşü sağlayacak şekilde ayarlanır.
 • Elektronik olarak kontrol edilen amortisörlere sahip Dinamik Amortisör Kontrolü özelliği standart olarak sunulur. 80 milimetreye kadar sürüş yüksekliği ayarı sağlayan iki akslı havalı süspansiyon, bir BMW X modelinde ilk kez sunulan yeni bir yürüyen aksam sistemidir. Integral Aktif Direksiyon ve aktif salınım dengesi özelliğiyle Profesyonel Adaptif M süspansiyon da sunulan özellikler arasındadır.
 • Modelde aynı zamanda BMW Live Cockpit Professional ekranı ve kumanda konseptinin (standart olarak sunulur) ilk uygulaması yer alır. iDrive işletim sisteminin geliştirilmiş özellikleri arasında, tam dijital gösterge paneli ve 12,3 inç Kontrol Ekranı bulunur. Net grafikler ve düz menü yapısı, ayar ve fonksiyonlara hızlı erişim sağlayan dokunmatik kumandaya uygun bir şekilde tasarlanmıştır. Duruma bağlı ve özelleştirilebilen ekranlar, sürücüye doğru zamanda doğru bilgiyi sağlar.
 • Dokunmatik ekran, Kontrol Düğmesi / Paneli, ses kontrolü ve BMW harekete duyarlı kumanda gibi multimodal kullanım kolaylıkları ile daha geniş yansıtma alanı (artık 7 x 3,5 inç), optimize 3D grafikler ve ek ekran içeriği ile yeni nesil BMW Head-Up Display de modelde sunulur.
 • Opsiyonel üçüncü koltuk sırası (12/2018’den itibaren sunulması bekleniyor) iki ek koltuk sunar. Elektrikli olarak yatırılabilen ikinci koltuk sırası sayesinde konforlu giriş ve çıkış özelliğine sahiptir.
 • İki parçalı bagaj kapağı bulunan modelde, opsiyonel olarak sunulan Konfor Erişim Sistemi ile iki bölüm de elleri kullanmaya gerek kalmadan açılır ve kapanır. Otomatik bagaj örtüsü, elektrikli olarak yük bölümü zeminine alçaltılabilir (12/2018’den itibaren sunulması bekleniyor). Bagaj kapasitesi 645 litreden maksimum 1.860 litreye artırılabilir.
 • Hem yeni Vernasca standart deri kaplama ve hem de opsiyonel BMW Individual Merino deri kaplama dört renk seçeneğiyle sunulur.
 • Yeni seçenekler, iç tasarıma üstün bir konfor sağlar: Masaj özelliğine sahip çok fonksiyonlu koltuklar, dört bölgeli otomatik klima kontrolü, ısıtmalı kol dayamaları, merkez konsolda soğutmalı/ısıtmalı bardak tutucular, yüzde 23 daha büyük Panoramik cam tavan Sky Lounge, Özel Esanslı Ortam İklimlendirme, Bowers & Wilkins Diamond Surround Ses Sistemi (12/2018’den itibaren sunulması bekleniyor), 10,2 inç dokunmatik ekranıyla “Professional” arka koltuk eğlence sistemi (12/2018’den itibaren sunulması bekleniyor) otomobildeki konforu eşsiz kılmaktadır.
 • Yeni tasarlanan şanzıman seçim kolu, Kontrol Düğmesi, merkez konsoldaki start/stop düğmesi ve ses sistemi kumanda düğmesi için ilk kez cam uygulamalar (opsiyonel) sunulmuştur.
 • Uyumlu cep telefonları için kablosuz şarj özelliği mevcuttur. BMW Ekranlı Anahtar, araç durum bilgilerini gösterir ve sürücünün araç fonksiyonlarını kumanda edebilmesini sağlar.
 • Aracın giriş kısmında Işıklı Karşılama Paspası ile gösterge panelinde (gelen aramayla birlikte) ve kapı panelleri ve kapı açma kolunda (motor çalıştığı sırada kapı açıldığında) yanıp sönen ışıklarla Dinamik İç Aydınlatma ile güncellenmiş ortam aydınlatması (opsiyonel) mevcuttur.
 • Yenilikçi sürüş asistan sistemleri, otomatik sürüşü ileri boyut taşır: Profesyonel Sürüş Asistanı, gelişmiş Dur & Kalk işlevine sahip Aktif Cruise Control, Direksiyon ve şerit kontrol asistanı, Şerit Değiştirme Uyarısı ve Şerit Terk Uyarısı, yandan çarpma koruması, kaçınma desteği, Akan trafik uyarısı, Öncelik uyarısı ve Ters yön uyarısını içerir.
 • Acil Durdurma Asistanı ilk defa sunulmaktadır ve gerektiğinde araca fren yaptırarak yolun kenarına yönlendirir.
 • Araçta ayrıca otomatik doğrusal ve yanal kılavuz özellikli Park Asistanı bulunur. Yeni Geri Vites Destek Asistanı, maksimum 50 metrelik bir mesafede aracın izlediği rota boyunca manevra yapmak üzere direksiyonu devralır. Park Asistanı Plus aynı zamanda Çevre Görüş, Üstten Görüş, Panoramik Görüş ve Uzak 3D Görüş özelliklerini içerir.
 • Model, BMW ConnectedDrive’ın eksiksiz hizmet yelpazesine sahiptir ve BMW Connected kişisel mobilite asistanı aracılığıyla, araç ve sürücünün dijital cihazları arasında tam bağlantı kurulabilmesini sağlar. BMW Dijital Anahtar, kullanıcıların araca erişimine ve akıllı telefonlarını kullanarak motoru çalıştırabilmelerine olanak sağlar. Diğer BMW araçlar ile bağlantı kurarak tehlike uyarısı, “kablosuz” yazılım güncellemeleri, Microsoft Office 365 ve Skype for Business entegrasyonu da sunulan diğer özellikler arasındadır.

*Burada gösterilen yakıt tüketimi, CO2 emisyonu ve elektrik gücü tüketimi yürürlükteki Avrupa Mevzuatı (EC) 715/2007’ye göre belirlenmiştir. Rakamlar Almanya’da temel konfigürasyona sahip bir otomobile aittir. Gösterilen menzil farklı boyutlarda seçilmiş jantları/lastikleri ve seçilmiş opsiyonel donanımı göz önünde bulundurur, konfigürasyon sırasında değişiklik gösterebilir.

* işaretli otomobillere ait değerler yeni WLTP test döngüsünü temel alır ve otomobiller arasında karşılaştırma yapılabilmesi amacıyla eşdeğer NEDC değerlerine dönüştürülmüştür. Bu otomobillerle ilgili olarak, otomobile ait CO2 emisyonuyla ilişkili vergiler ve diğer harçlar (diğerleri arasında) ile CO2 değerleri burada belirtilen değerlerden (ulusal mevzuata bağlı olarak) farklı olabilir.

CO2 verimliliğine ait teknik özellikler 1999/94/EC Direktifine ve Pkw-EnVKV’nin en son baskısına göre belirlenir, NEDC çevrimine göre yakıt tüketimi ve CO2 değerlerini temel alır (sınıflandırma açısından).

 

Yeni binek otomobillere ait resmi yakıt tüketimi değerleri ve özel CO2 emisyon değerleri şu kılavuzda yer almaktadır: “Leitfaden über Kraftstoffverbrauch, die CO2-Emissionen und den Stromverbrauch neuer Personenkraftwagen” (Yeni binek otomobillere ilişkin yakıt tüketimi, CO2 emisyonu ve elektrik gücü tüketimi kılavuzu). Kılavuza yetkili satıcılardan ve http://www.dat.de/en/offers/publications/guideline-for-fuel-consumption.html adresinden ulaşılabilir.

 

Sorularınız için iletişim;

Borusan Otomotiv Kurumsal İletişim

Firuzköy Bulvarı No:21 34320 Avcılar / Istanbul / Türkiye

kurumsal.iletişim@borusanotomotiv.com

My.PressClub Oturum aç
 

BMW Group Streaming.

LA AUTO SHOW 2018.

Los Angeles. 28.11.2018. 
Here you will see the on demand transmission of the BMW Press Conference at the LA Auto Show.

open streaming site

Latest Facts & Figures.

Otomatik Şanzımanlı BMW 316i Sedan Türkiye’de.
Sun May 16 19:53:00 CEST 2010
Sedan
Yeni BMW 5 Serisi Sedan'ın teknik verileri
Wed Dec 09 17:11:00 CET 2009
5 Serisi
BMW Group satışlarını Ekim'de yükseltti
Mon Nov 16 10:45:00 CET 2009
Kurumsal Finansman, Olgular, Rakamlar
Show all

Add your filter tags.

Basın Bildirisi
Basın Kiti
Konuşma
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Oturum aç