Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Türkiye · Article.

Yeni BMW 8 Serisi Coupe.

Yeni BMW 8 Serisi Coupe, Bavyeralı premium otomobil üreticisinin olağanüstü spor otomobil tarihinde yeni bir sayfa açarak mevcut modelin lüks segmentinde dinamik bir başlangıç yapmasını sağladı. BMW 8 Serisi Coupe, olağanüstü performansı, duyguları harekete geçiren tasarımı, son derece gelişmiş ekran ve kontrol teknolojileri, sürüş asistanı ve bağlantı özellikleriyle hayalleri süslüyor.

8 Series
 

Press Contact.

Begüm Tenik
BMW Group

Tel: 0090 212 412 00 18

send an e-mail

Yeni BMW 8 Serisi Coupe, Bavyeralı premium otomobil üreticisinin olağanüstü spor otomobil tarihinde yeni bir sayfa açarak mevcut modelin lüks segmentinde dinamik bir başlangıç yapmasını sağladı. BMW 8 Serisi Coupe, olağanüstü performansı, duyguları harekete geçiren tasarımı, son derece gelişmiş ekran ve kontrol teknolojileri, sürüş asistanı ve bağlantı özellikleriyle hayalleri süslüyor.

BMW 8 Serisi Coupe’nin geliştirilmesi sırasında temel hedef, heyecan verici sürüş dinamikleriydi. Gövde, motor ve süspansiyon, birinci sınıf bir spor otomobilden beklenen üstün çevikliği, hassasiyeti ve duruşu sunmak üzere tutarlı bir şekilde geliştirildi. Bu süreçte, son derece güçlü motorlar, BMW akıllı dört çeker xDrive sistemi ve BMW EfficientLightweight hafif tasarım önlemleri ile bir araya getirildi. Yeni model, Kuzey Amerika'da düzenlenen FIA WEC dayanıklılık yarışlarında ve IMSA WeatherTech Spor Otomobil Şampiyonası'nda (IWSC) BMW M8 GTE olarak yeterince iyi olmayan bir başlangıç yapmış olsa da seri üretim modeli, şimdi son derece lüks bir ortamda olağanüstü bir dinamik performans deneyimini mümkün hale getiriyor.

Model yelpazesinin öne çıkan modeli olan BMW M850i xDrive Coupe (ortalama yakıt tüketimi: 10,5 – 10,0 l/100 km; ortalama CO2 emisyonu: 240 – 228 gr/km*), yeni geliştirilen 390 kW / 530 bg V8 benzinli motora sahiptir. Bu BMW M Performance modeli, 235 kW/320 bg ile son derece güçlü sıralı altı silindirli dizel motora sahip BMW 840d xDrive Coupe (ortalama yakıt tüketimi: 6,2 – 5,9 l/100 km; ortalama CO2 emisyonu: 164-154 g/km*) ile birlikte Kasım 2018'de pazara sunulacak.

Dış tasarımda yeni tasarım dili sportif bir cazibe yaratıyor.

BMW 8 Serisi Coupe'nin dış tasarımı, havalı ve duygulara hitap eden bir çekicilik ile son derece modern bir sportif cazibeye sahiptir. Bu nedenle seri üretim modeli, BMW Concept 8 Serisi’nin yarattığı tüm beklentileri karşılar. Modelin eşsiz havası, sadelik, modernlik ve duygusal bağlılığa odaklanan yeni bir tasarım dilinin sonucudur. Dış tasarımın etkileyici yüzey tasarımı, yeni BMW 8 Serisi Coupe'nin dinamik karakterini markanın önceki modellerinden çok daha yoğun bir şekilde vurgular.

Modelde geniş yüzeyler, sade ve keskin karakter çizgileri kullanılarak yapılandırılmış. Otomobilin alçak tasarımı, ince bir pencere grafiği ile uzatılmış silueti ve çarpıcı çift çıkıntılı hatları ile arkaya doğru şık şekilde uzanan bir tavan çizgisi, uzun aks aralığı ve geniş tekerlek izi, BMW 8 Serisi Coupe’nin belirleyici tasarım oranlarını gösterir. BMW 840d xDrive, 4.843 mm uzunluğunda, 1.902 mm genişliğinde, 1.341 mm yüksekliğinde dış tasarım boyutları ve 2.822 mm aks aralığı ile, yolda son derece güçlü bir duruş sergiler.

BMW M850i​ xDrive Coupe modelinde M Sport paket ile birlikte çok daha etkileyici bir görünüme sahip olan spor otomobilin muazzam sürüş gücü, ön rüzgarlığın ayrıntılı ve çıkıntılı tasarımı, geniş hava girişleri ve motor bölümü kapağının net çizgileri ile çarpıcı bir etki yaratacak şekilde görsel tasarıma yansıtılıyor. Alçak BMW Böbrek Izgaralar, tek parça ile çerçevelenen öğeleriyle altıgen bir şekle sahiptir. LED farlar, bugüne kadarki BMW modellerinin en incesidir. Değişken yol aydınlatması ve Seçici Far özelliğine sahip BMW Lazer Işığı, opsiyonel olarak sunulur.

Yüzeyler, ön tekerleklerin uç kısımlarında içe doğru kıvrılırken, arka tekerleklere doğru güçlü bir şekilde tekrar dışa doğru kıvrılır. Bu, kaslı bir omuz çizgisi oluşturacak şekilde çarpıcı bir konik şekle sahip camla birleşir. Arkada, yatay ve köşegen çizgilerin etkileşimi, otomobilin genişliğini ve düşük ağırlık merkezini vurgular. LED stop lambaları, yanlara doğru genişleyerek bu etkiyi artırır.

Hassas detaylarla optimize edilen aerodinamik özellikler ve ağırlık.

Havalandırmalar dahil olmak üzere neredeyse tamamen yalıtılmış bir alt gövde, aktif hava flapı kontrolü ve Hava Perdeleri, yeni BMW 8 Serisi Coupe'nin akıcı gövde tasarımında aerodinamik sürtünme oranını azaltır. Dar dış ayna ayakları da hava akışını kolaylaştırır. BMW M850i xDrive Coupe'de bulunan ilave bir ön spoyler, yüksek hızlarda ön akstaki kaldırma kuvvetini daha da azaltır. Yeni BMW 8 Serisi Coupe'nin tavanı, klasik yarış otomobillerinin çift çıkıntılı stilini hatırlatan merkezi bir bölmeye sahip olan geleneksel spor otomobil tasarımından ilham alarak tasarlanmıştır.

Bu çarpıcı kontur yapısı, isteğe bağlı karbon fiber takviyeli plastikten (CFRP) yapılmış tavanda da görülür. CFRP tavan ana BMW’nin seri üretim bir modelinde ilk kez sunulmuştur ve otomobilin ağırlık merkezini daha da alçaltır. Opsiyonel Karbon Paket’te yer alan hava girişi çubukları, dış ayna kapakları, arka spoyler ve arka difüzör, yine aynı şekilde CFRP'den yapılmıştır.

İç tasarımda sportif sürüş deneyimi ile rahat ve lüks bir ambiyans.

Modern ve minimalistik dış tasarım dili, yeni BMW 8 Serisi Coupe'nin iç tasarımında da devam ederek rahatlatıcı bir lüks ambiyans yaratır. Aynı zamanda, tüm çizgiler uzunlamasına olduğundan bakışları otomobilin ön kısmına yöneltir ve sportif sürüşü vurgular. Tüm kontrol öğeleri sade şekilde düzenlenmiştir. Sade yüzey tasarımı, yüksek kaliteli malzemelerin ön plana çıkmasını sağlar.

Yeni geliştirilen spor koltuklar, standart olarak Vernasca deri döşemeler ile sunulur. Kapı omuzları ve gösterge paneli için tam deri döşemeler de standart olarak sunulur. Her iki arka koltuğun alçak oturma konumu sayesinde, baş dayamaları sırtlığın ayrılmaz bir parçası olarak tasarlanmıştır. Arka sırtlık, 420 litrelik bagaj bölümü kapasitesinin artırılması için standart olarak 50:50 oranında bölümlenebilir ve katlanabilir.

Yeni BMW 8 Serisi Coupe'nin lüks karakteri, bir dizi en yüksek kalitede opsiyonel ekstra özelliklerle daha da geliştirilebilir. Bu özellikler arasında, Crafted Clarity cam tuşların yanı sıra BMW Ekranlı Anahtar, Kablosuz şarj özellikli telefon, Havalandırmalı koltuklar, Bowers & Wilkins Diamond Surround Ses Sistemi yer alır. Ayrıca, BMW Individual modele özgü seçenekler sunar.

Olağanüstü güç aktarımı ve akustiğe sahip yeni V8 motor.

Yeni V8 motor, BMW M850i xDrive Coupe'de ilk kez sunuluyor. M Performance TwinPower Turbo teknolojisine sahip 4,4 litrelik motor, olağanüstü güç aktarımı ve flap kontrollü spor egzoz sistemiyle daha da geliştirilen aynı derecede etkileyici sesin heyecan verici bir birleşimini sunar. Silindir grupları arasına yerleştirilmiş V şeklindeki boşluğa konumlandırılmış turboşarjlar, direkt benzin enjeksiyonu sistemi, ısı yalıtımı, soğutma sirkülasyon sistemi, ateşleme ve motor elektroniği, motor bloğu ile birlikte kapsamlı olarak yeniden geliştirilmiştir. Üstün performans özellikleri ve dayanıklılık sağlamak için yeni sekiz silindirli motor, rölanti devrinde yorulma testlerinden Nürburgring’deki Nordschleife pistinde son derece dinamik kalibrasyon sürüşlerine kadar tüm potansiyel yük durumlarını içeren kapsamlı bir test programına tabi tutuldu. Benzin partikül filtresi eklenerek optimize edilen emisyon performansı, Euro 6d-TEMP standardını karşılar.

Yerini aldığı motor ile karşılaştırıldığında, güç çıkışında 50 kW/68 bg'lik bir artış sayesinde, yeni V8 artık 5.500 ve 6.000 dev/dk aralığında 390 kW/530 bg güç çıkışına sahip.

750 Nm'lik azami tork, uzun süreli ileri hareket için 1.800 ve 4.600 dev/dk arasındaki geniş bir devir aralığında sağlanır. Yeni BMW M850i xDrive Coupe, 0'dan 100 km/sa hıza yalnızca 3,7 saniyede ulaşır.

Olağanüstü çekiş gücüne sahip verimli sıralı altı silindirli dizel motor.

Yeni BMW 840d xDrive Coupe, spor otomobil sınıfına son derece dikkat çekici bir yorum getirir. Bu segmentte dizel motorun ilk kez kullanımı, üstün çekiş gücü ve olağanüstü yakıt ekonomisinin bir birleşimini sunar. BMW Twinpower Turbo teknolojisine sahip 3,0 litrelik sıralı altı silindirli dizel motor, 235 kW/320 bg maksimum güç ve 1.750 dev/dk kadar düşük devirlerde bile 680 Nm azami tork üretir.

Motor, çok aşamalı turboşarj teknolojisinden yararlanır ve performans özellikleri düşük motor devirlerinde rahat bir sürüş sağlarken 0'dan 100km/sa hıza yalnızca 4,9 saniyede ulaşmasını sağlar. Gaz pedalına sert şekilde basıldığında, bu model için özel olarak yapılandırılmış olan spor egzoz sistemi dikkat çekici akustik bir sesle eşlik eder. Motorun örnek teşkil eden verimliliği, yeni BMW 8 Serisi Coupe'nin uzun mesafeli yolculuklara uygun bir spor otomobil olarak karakterini pekiştirir ve yakıt doldurmaya gerek kalmadan yüzlerce kilometre sonra bile kesintisiz sürüş keyfini garantiler. Üre enjeksiyonlu SCR katalitik konvertör de dahil olmak üzere emisyon kontrol sistemi, Euro 6d-TEMP standardıyla uyumludur.

Sekiz ileri Steptronic Sport şanzıman, BMW xDrive, elektronik olarak kumanda edilen diferansiyel kilidi ile hızlı ve hassas güç aktarımı.

Motor, verimliliği ve akıcılığı artıran sekiz ileri Steptronic Sport şanzımanın yeni ve iyileştirilmiş versiyonuyla sunulur. Şanzıman, artırılmış vites oranı, yeni şanzıman yönetimi ve optimize edilmiş hidrolik kontrolü ile sportif vites geçişleri sağlar. Manuel vites seçimine olanak sağlayan direksiyon üzerindeki vites kulakçıkları, standart olarak sunulur.

BMW akıllı dört çeker xDrive sistemi, benzer şekilde daha önce hiç olmadığı kadar verimli çalışır. Ön ve arka tekerlekler arasındaki hızlı, hassas ve tamamen değişken bir tork dağıtımı ile, dinamik sürüş koşullarında bile çekiş ve yol tutuşu dengesini en üst düzeye çıkarır. Aynı zamanda, arkadan itişe ağırlık veren ayar, BMW spor otomobillerin herkes tarafından bilinen sürüş deneyimini garanti eder. BMW M850i xDrive Coupe'de standart olarak sunulan elektronik olarak kumanda edilen arka diferansiyel kilidi, çok daha sportif bir kullanım sunar.

Elektrikli bir motor tarafından oluşturulan kilitleme etkisi, viraj dönerken iç ve dış arka tekerlek arasındaki hız dengelemesini sınırlandırarak dikkat çekici dinamik enerji ile virajlardan çıkışlarda güç elde edilmesini mümkün kılar.

Maksimum performansa yönelik bütün bir paket sunan yürüyen aksam.

BMW 8 Serisi Coupe’nin yürüyen aksamının yapı ilkesi ve ayarı, motor teknolojisinin dinamik potansiyelinden yararlanmak üzere tasarlanmıştır ve maksimum spor performans elde etmek için otomobilin temel konseptini en iyi şekilde kullanır. Optimize edilmiş ağırlık, alçak bir ağırlık merkezi, dengeli aks yükü dağıtımı, ideal aks aralığı uzunluğu, geniş tekerlek izi, sert gövde yapısı ve elverişli aerodinamik özellikler, bu amaca yönelik tüm doğru bileşenleri sağlar. Tüm standart ve opsiyonel hafif alaşım jantlar, yürüyen aksam ayarında çekişi güçlendiren etkisi dikkate alınan karma lastiklerle birlikte sunulur. Çift çatallı ön aks üzerindeki burulma çubukları ve beş bağlantılı arka aksa takılan kesme paneli, sertliği ve yürüyen aksam bileşenlerinin gövdeye olan bağlantısını optimize eder. Her iki aks üzerindeki maksimize edilmiş kamber ayarları, yüksek viraj hızlarında güç aktarma potansiyelini arttırır.

Yeni BMW 8 Serisi Coupe için standart donanım, elektronik olarak kontrol edilen amortisörlere sahip Adaptif M süspansiyonu içerir. Bu, yayların ve amortisörlerin hareketinin büyük bir hassasiyetle düzenlenmesini sağlar, böylece sürücü yol yüzeyi hakkında yalnızca gerekli geri bildirimi alır. Integral Aktif Direksiyon da standart olarak sunulur; manevra yaparken dönüş açısını azaltır, çevikliği artırır ve yüksek hızlarda şerit değiştirmeyi veya viraj dönüşünü çok daha zahmetsiz hale getirir. Yeni BMW M850i xDrive Coupe için opsiyonel aktif yana yatma dengesi özelliği, yüksek hızlı sürüş manevraları sırasında gövdenin yana yatmasının özellikle hızlı ve hassas bir şekilde dengelenmesini sağlayarak otomobilin daha sportif kullanım özelliklerine sahip olmasını sağlar, böylelikle virajlara girerken ve çıkarken çeviklik ve yol tutuşu dengesini iyileştirir. Sistem, elektronik servo motorları ile yolun bir tarafındaki engebenin tetiklediği titreşimleri aktif olarak dengeleyerek, düz bir çizgi halinde ilerlerken konforun artırılmasında ilave bir etkiye sahiptir.

Özel donanım ile BMW M Performance modeli, M Sport Paket ve M Technic Sport Paket.

BMW M850i xDrive Coupe'nin standart teknik özellikleri arasında yüksek performanslı lastiklere sahip 20 inç M hafif alaşım jantlar ile birlikte son derece güçlü M Spor frenler yer alır. Bu BMW M Performance modeli, özel dış tasarım özellikleri, model adını taşıyan M arka spoyler ve ışıklı kapı eşikleri ile daha ilk bakışta ayırt edilebilir.

Bu özellikler, çok fonksiyonlu koltuklar, M deri direksiyon ve paslanmaz çelik kafes tasarımlı iç kaplama şeritleri dahil olmak üzere yeni BMW 840d xDrive Coupe için sunulan M Sport Pakette de yer alan donanım özellikleri ile tamamlanır. M Sport Paket ayrıca 19 inç M hafif alaşım jantlar, M Sport frenler ve M logolu ışıklı kapı eşiklerini içerir. M Technic Sport Paket, BMW 840d xDrive Coupe için ek bir seçenek olarak sunulur ve diğer özelliklerin yanı sıra yüksek performans lastiklerine sahip 20 inç M hafif alaşım jantlar, çok daha güçlü bir M Sport fren sistemi, elektronik olarak kumanda edilen diferansiyel kilidi, M arka spoyler ve genişletilmiş BMW Individual Parlak Siyah Dış Kaplama içerir.

Geniş bir seçenek yelpazesine sahip gelişmiş sürüş asistan sistemleri.

Özellikle yeni BMW 8 Serisi Coupe'nin konforunu ve güvenliğini artırmak için çok sayıda son teknoloji sürüş asistan sistemleri sunulur. Asistan sistemleri yelpazesi, Arka Trafik Uyarısı, Öncelik Uyarısı ve Yanlış Yön Uyarı Sistemleri’nin yanı sıra Dur & Kalk işlevli Aktif Cruise Control, Direksiyon ve Şerit Kontrolü Asistanı, Şerit Değiştirme Uyarısı ve Şerit Terk Uyarısı Sistemleri, yandan çarpma koruması ve kaçınma yardımı özelliğine sahip Şeritte Tutma Yardımı ve BMW Gece Görüş Sistemini içerir.

Direksiyonun yanı sıra, Park Asistanı gaz pedalını ve frenleri kontrol etme görevini üstlenir. Sistem ayrıca, otomobili kısa süre önce ilerlediği yol boyunca geri yönlendirerek, 50 metreye kadar bir mesafe boyunca kolaylıkla geri gitmesine imkan sağlayan Geri Vites Desteği’ni içerir.

Yeni BMW İşletim Sistemi 7.0 ekran ve kontrol konsepti.

Yeni BMW 8 Serisi Coupe'de BMW İşletim Sistemi 7.0 ekran ve kontrol konseptinin standart olarak sunulması, sürücüye doğru zamanda doğru bilgilerin sağlanmasını temin eder. Kişiselleştirilebilir ekranlara, gösterge panelinden ve 10,25 inçlik Kontrol Ekranı’ndan ulaşılabilir. Dokunmatik kontrol için optimize edilmiş düz bir menü yapısı tüm ayarlara ve işlevlere hızlı erişim sağlar. Durum odaklı içerik, yüksek hızda viraj dönüşü sırasında yanal hızlanmanın görselleştirilmesini içerir. Multimodal etkileşimi etkinleştirmek için, sürücü direksiyon üzerindeki düğmeler, iDrive Butonu, dokunmatik ekran, ses kontrolü veya BMW Harekete Duyarlı Komut Sistemi özelliğini kullanma seçeneğine sahiptir. BMW Live Cockpit Professional, standart olarak sunulur ve 12,3 inçlik ekrana sahip tam dijital bir gösterge paneli içerir. Bu gösterge panelinin merkezinde, örneğin navigasyon haritasının belirli bir bölümü gösterilebilir. Grafiklerin uygun tasarımı sayesinde, Kontrol Ekranı ile birlikte uyumlu bir ekran paneli oluşturur. Standart donanım listesinde ayrıca daha da geliştirilmiş BMW Head-Up Display de bulunur ve daha geniş bir yansıtma alanı, yeni içerik ve optimize edilmiş grafikler sunar.

*Performans, yakıt tüketimi ve emisyon ile ilgili tüm değerler geçicidir.

 

 

 

 

Yakıt tüketimi, CO2 emisyonu, elektrik tüketimi rakamları, yürürlükteki Avrupa Mevzuatı (EC) 715/2007’ye göre belirlenmiştir. Rakamlar Almanya’daki temel konfigürasyona sahip otomobiller için geçerlidir. Belirtilen menzilde opsiyonel donanım ve seçilen modele ait jant ve tekerleklerin farklı boyutları göz önünde bulundurulmuştur ve konfigürasyon sırasında değişiklik gösterebilir.

* işaretli otomobiller için değerler, yeni WLTP test döngüsünü temel alır ve otomobiller arasında karşılaştırma yapılabilmesi amacıyla eşdeğer NEDC değerlerine dönüştürülmüştür. Bu otomobiller kapsamında, otomobillerle ilişkili vergiler veya CO2 emisyonuyla ilişkili diğer harçlar (diğerlerine ek olarak) ile CO2 değerleri burada (ulusal mevzuata bağlı olarak) belirtilen değerlerden farklı olabilir.

CO2 verimliliğine ait teknik özellikler, 1999/94/EC Direktifine ve Pkw-EnVKV'nin en güncel versiyonuna göre belirlenir, (sınıflandırma açısından) NEDC çevrimine uygun yakıt tüketimi ve CO2 değerlerini temel alır.

Yeni binek otomobillerin resmi yakıt tüketim rakamları, özel CO2 emisyon değerleri şu kılavuzda yer alır: 'Leitfaden über den Kraftstoffverbrauch, die CO2-Emissionen und den Stromverbrauch neuer Personenkraftwagen' (Yeni binek otomobillere ilişkin yakıt tüketimi, CO2 emisyonu ve elektrik gücü tüketimi kılavuzu). Kılavuza yetkili satıcılardan ve http://www.dat.de/en/offers/publications/guideline-for-fuel-consumption.html adresinden ulaşılabilir.

 

 

Sorularınız için iletişim;

Borusan Otomotiv Kurumsal İletişim

Firuzköy Bulvarı No:21 34320 Avcılar / Istanbul / Türkiye

kurumsal.iletişim@borusanotomotiv.com

My.PressClub Oturum aç
 

BMW Group Streaming.

LA AUTO SHOW 2018.

Los Angeles. 28.11.2018. 
Here you will see the on demand transmission of the BMW Press Conference at the LA Auto Show.

open streaming site

Latest Facts & Figures.

Otomatik Şanzımanlı BMW 316i Sedan Türkiye’de.
Sun May 16 19:53:00 CEST 2010
Sedan
Yeni BMW 5 Serisi Sedan'ın teknik verileri
Wed Dec 09 17:11:00 CET 2009
5 Serisi
BMW Group satışlarını Ekim'de yükseltti
Mon Nov 16 10:45:00 CET 2009
Kurumsal Finansman, Olgular, Rakamlar
Show all

Add your filter tags.

Basın Bildirisi
Basın Kiti
Konuşma
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Oturum aç