Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Türkiye · Article.

Yeni BMW M5 Competition.

BMW’nin yüksek performanslı sedan modeli Yeni BMW M5 Competition, BMW M modellerinin olağanüstü performans ve özel atmosferini günlük kullanıma uygun hale getiriyor. Yeni BMW M5 Competition, 10,8 - 10,7 l/100 km ortalama yakıt tüketimi ve 246 – 243 g/km* ortalama CO2 emisyonu değerine sahip.

F90
·
M Serisi
·
M5
 

Press Contact.

Begüm Tenik
BMW Group

Tel: 0090 212 412 00 18

send an e-mail

Yüksek performanslı sedan modeli Yeni BMW M5 Competition, BMW M modellerinin olağanüstü performans ve özel atmosferini günlük kullanıma uygun hale getiriyor. BMW M5 Competition, 10,8 - 10,7 l/100 km ortalama yakıt tüketimi ve 246 – 243 g/km* ortalama CO2 emisyonu değerine sahip. Yeni BMW M5’in standart versiyonuna göre 25 bg’lik bir artışla 625 bg’ye ulaşan gücü ve özel yürüyen aksam ayarı, çok daha doğrudan bir tepki ile yarış pistlerindekine benzer bir sürüş deneyimi sunuyor.

Yeni BMW M5 Competition modelinin piyasaya sunulması aynı zamanda yeni bir ürün kategorisine işaret ediyor. BMW M GmbH, yüksek performanslı otomobillerinin en güçlü versiyonlarını gelecekte bağımsız modeller olarak sunmayı planlıyor.

Daha fazla gücüyle, eşsiz bir performans sunan motor.

Yeni BMW M5 Competition modelinin karakterini tanımlayan ve performanslı sürüş deneyimi sunan motoru, farklı çalışma yöntemi sayesinde duygulara da hitap ediyor. M TwinPower Turbo teknolojisine sahip 4,4 litre hacmindeki V8 motor, 6.000 dev/dk’da maksimum 625 bg güç üretiyor. Azami torku 750 Newton metre olan motor 1.800’den 5.800 dev/dk’ya kadar son derece geniş bir devir aralığında kullanılabiliyor. Bu değer yeni BMW M5’in standart versiyonundan 200 dev/dk daha geniş bir devir bandını temsil ediyor.

Sekiz silindirli motorun yüksek devir içgüdüsü Yeni BMW M5 Competition modeline önemli seviyede itiş gücü kazandırıyor. Otomobilin benzersiz güç üretimi sayesinde Competition modeli, 0’dan 100 km/s hıza 3,3 saniyede ulaşıyor. Ayrıca 0’dan 200 km/s hıza ulaşmasını da 10,8 saniyede tamamlıyor. Bu süre, yeni M5’in standart versiyonundan 0,3 saniye daha hızlı.

Yeni BMW M5 Competition modelinin standart teknik özellikleri arasında kendisine özgü bir M Sport egzoz sistemi yer alıyor. Çift egzoz çıkışının bu valf kontrollü versiyonu, aynı zamanda çarpıcı bir ses üretiyor. Competition modelinin özellikleri arasına bir partikül filtresinin de eklenmesi emisyonun daha da azaltılmasına yardımcı oluyor.

Özel olarak tasarlanmış motor kulakları, tepki hızını ve viraj dönüşlerini optimize ediyor.

Yeni BMW M5 Competition’da modele özgü geliştirilen motor kulakları, performans kabiliyetine de önemli ölçüde katkı sağlıyor. Motor kulakları modifiye edilerek esneme oranı artırılmış. Motorun otomobilin şasisine daha sıkı bir şekilde bağlanması ile daha direkt bir gaz tepkisine ve gücün hareketli aksama anında aktarımına imkan tanıyor. Otomobil aynı zamanda montaj bağlantılarının daha sert olması sayesinde virajları doğrudan ve hassas şekilde dönüyor.

Sekiz ileri M Steptronic şanzıman ve M xDrive.

Yeni BMW M5 Competition’ın motor gücü, sekiz ileri M Steptronic şanzıman tarafından aktarılıyor. Vites kolu üzerindeki Drivelogic düğmesi kullanılarak verimli, sportif veya son derece dinamik sürüş seçeneği sunan üç farklı mod arasından seçim yapılabiliyor.

İlk kez yeni BMW M5 modelinde sunulan M xDrive dört çeker sistemi, BMW M5 Competition modelinde de sunularak otomobilin gücünü dengeli ve güvenli bir şekilde yola aktarıyor. M xDrive dört çeker sisteminin ürettiği ilave çekiş gücü, süper spor otomobillere özgü hızlanma sürelerine erişilebilmesini sağlıyor. M xDrive ve Aktif M Diferansiyel arasında merkezi olarak kontrol edilen iletişim sayesinde, motorun hayranlık uyandıran gücü, yol boyunca herhangi bir kayıp olmadan otomobilin tekerleklerine iletiyor. Yüksek performanslı sedan otomobilin olağanüstü çevikliğine katkıda bulunan bir diğer faktör ise M xDrive sisteminin arkadan itişe eğimli ayarı. Buna ek olarak yalnızca arkadan itişli ayar (2WD), deneyimli ve becerikli sürücülerin BMW M5’in önceki nesilleri tarafından sunulan en saf kullanım özelliğinden yararlanmalarını mümkün kılıyor.

Hassasiyet ve performansa yönelik ayarlı yürüyen aksam.

Her BMW M otomobilinde olduğu gibi Yeni BMW M5 Competition da motorunun performans karakterine uygun yürüyen aksam teknolojisiyle donatılmış. Bununla ilgili modifikasyonlar, en zorlu dinamik sürüş koşullarında bile her zaman hassas şekilde kontrol edilebilen kullanım sağlıyor. Otomobilin yedi milimetre alçaltılmasının yanı sıra modele özgü yürüyen aksam ayarı da tekerlek süspansiyonu, yaylar ve amortisörler üzerinde makul düzeltmeleri içeriyor.

Ön aks üzerindeki artırılmış kamber, otomobilin yüksek hızla dönülen virajlarda yanal kuvvetleri sönümleme kabiliyetini artırıyor. Uç bağlantıların kauçuk montaj bağlantıları yerine bilyalı mafsallarla gerçekleştirilmesi, arka aksın tekerlek yönlendirmesi açısından daha yüksek hassasiyet sunuyor. Arka anti-roll bar da daha sert bir yay oranına sahip. Yeni BMW M5 Competition’ın ön aksı anti-roll bar için yeni tasarlanmış bir bağlantı noktasıyla donatılmış. Ön ve arka akslardaki yayların, Yeni BMW M5’in standart versiyonuna göre yüzde 10 oranında daha sert yapılması daha sıkı bir sürüşün yanı sıra direksiyon tepkisine de olumlu etkide bulunuyor. Daha kısa yardımcı yaylar, amortisör hidroliklerinde olduğu gibi, tekerlek yükü üzerindeki dalgalanmaları da azaltıyor. Bunun sonucunda Comfort modunda yürüyen aksam ile doğrudan bağlantı net şekilde hissedilebiliyor. Sport modunun seçilmesi Nürburgring Nordschleife’de yapılacak test için mükemmel hale getirilen amortisör ayarlarını etkinleştirirken, Sport Plus ise grand prix pistlerinde son derece dinamik bir sürüş sunuyor.

Yeni BMW M5 Competition standart olarak çift renkli, Y kollu tasarıma sahip özel M hafif alaşım jantlarla sunuluyor. 20 inç dövme jantlarda önde 275/35 R 20 ve arkada 285/35 R 20 boyutlarında karma lastikler yer alıyor.

Ayrıcalıklı ve son derece iddialı tasarım özellikleri.

Yeni BMW M5 Competition’ın sunduğu ayrıcalık hissi, modele özgü bir dizi tasarım özelliğiyle geliştirilmiş. BMW Individual Parlak Siyah Dış Kaplama; Böbrek Izgaralar’ın çerçevesi, ön yan panellerdeki karakteristik BMW M ızgaraların dekoratif kafesleri, arka tampon kaplaması ve dış ayna kapaklarında sportif parlak siyah renk kullanılmasıyla tamamlanıyor. Bir diğer özellik de tamamen gövde rengindeki kapı kolları. Arka spoyler ve “Competition” yazısının eklendiği “M5” bagaj kapağı da parlak siyah renkte sunuluyor.

Otomobilin içinde BMW M GmbH renklerinde şeritli tasarıma sahip emniyet kemerlerinin yanı sıra özel fitilli ve “M5” logosunu taşıyan zemin paspasları yeni BMW M5 Competition’ın ayrıcalıklı karakterine işaret ediyor. Ayrıca motor çalıştırıldığında gösterge panelinde sürücüyü karşılayan “M Competition” grafiği de M5 Competition’u farklılaştıran bir diğer unsur olarak öne çıkıyor.

*Burada gösterilen yakıt tüketimi, CO2 emisyonu ve elektrik gücü tüketimi ve çalışma aralığı rakamları yürürlükteki Avrupa Mevzuatı (EC) 715/2007’ye göre belirlenmiştir. Rakamlar Almanya’da temel konfigürasyona sahip bir otomobile aittir. Gösterilen menzil farklı boyutlarda seçilmiş jantları/lastikleri ve seçilmiş opsiyonel donanımı göz önünde bulundurur, konfigürasyon sırasında değişiklik gösterebilir.

* işaretli otomobillere ait değerler yeni WLTP test döngüsünü temel alır ve otomobiller arasında karşılaştırma yapılabilmesi amacıyla eşdeğer NEDC değerlerine dönüştürülmüştür. Bu otomobillerle ilgili olarak, otomobile ait CO2 emisyonuyla ilişkili vergiler ve diğer harçlar (diğerleri arasında) ile CO2 değerleri burada belirtilen değerlerden (ulusal mevzuata bağlı olarak) farklı olabilir.

CO2 verimliliğine ait teknik özellikler 1999/94/EC Direktifine ve Pkw-EnVKV’nin en son baskısına göre belirlenir, NEDC çevrimine göre yakıt tüketimi ve CO2 değerlerini temel alır (sınıflandırma açısından).

Yeni binek otomobillere ait resmi yakıt tüketimi değerleri ve özel CO2 emisyon değerleri şu kılavuzda yer almaktadır: “Leitfaden über Kraftstoffverbrauch, die CO2-Emissionen und den Stromverbrauch neuer Personenkraftwagen” (Yeni binek otomobillere ilişkin yakıt tüketimi, CO2 emisyonu ve elektrik gücü tüketimi kılavuzu). Kılavuza yetkili satıcılardan ve http://www.dat.de/en/offers/publications/guideline-for-fuel-consumption.html adresinden ulaşılabilir.

 

CO2 EMİSYONU VE TÜKETİM.

Ortalama yakıt tüketimi: 10,8 - 10,7 l/100 km: Ortalama CO2 emisyonu: 246 – 243 gr/km.

 

My.PressClub Oturum aç
 

BMW Group Streaming.

PARIS MOTOR SHOW.

Here you will see the on demand transmission of the BMW Group Conference.

open streaming site

Latest Facts & Figures.

Otomatik Şanzımanlı BMW 316i Sedan Türkiye’de.
Sun May 16 19:53:00 CEST 2010
Sedan
Yeni BMW 5 Serisi Sedan'ın teknik verileri
Wed Dec 09 17:11:00 CET 2009
5 Serisi
BMW Group satışlarını Ekim'de yükseltti
Mon Nov 16 10:45:00 CET 2009
Kurumsal Finansman, Olgular, Rakamlar
Show all

Add your filter tags.

Basın Bildirisi
Basın Kiti
Konuşma
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Oturum aç