Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Türkiye · Article.

Yeni BMW 3 Serisi Sedan, “Yeşil Cehennem” adıyla bilinen Nordschleife’de dayanıklılık testinden geçiyor.

Seri üretim hazırlığı devam eden başarılı BMW spor sedan modelinin yedinci nesli, efsanevi Nürburgring Nordschleife’de sürüş dinamikleri testinden ve ayar işlemlerinden geçti.

 

Press Contact.

Begüm Tenik
BMW Group

Tel: 0090 212 412 00 18

send an e-mail

BMW 3 Serisi Sedan modelinin yeni nesli, seri üretim hazırlığında önemli bir aşamayı daha tamamlıyor. Alanında en iyi koşulları sunan Nürburgring’deki efsanevi Nordschleife pistinde yeni neslin sürüş dinamikleri testi ve ayarlama işlemleri gerçekleştiriliyor. Bugüne kadar yeni geliştirilen BMW otomobillerinin motor ve süspansiyon teknolojilerinin dayanıklılık ölçümlerinin de gerçekleştirildiği bu test pistlerinde, Yeni BMW 3 Serisi Sedan’ın prototipleri için yoğun bir test programı geliştirildi. Otomobilin yenilenen tekerlek süspansiyonu, direksiyonu, amortisörü/süspansiyonu ve frenleri sayesinde mühendisler sürüş konforunu ve dinamik performansı optimize etmeye yönelik çalışarak spor sedan modelinin her turda daha da olgunlaşmasını sağladı.

Dört kapılı modelin konsepti, Yeni BMW 3 Serisi Sedan’ın sportif ruhunu güçlendirmek üzere nasıl bir geliştirme sürecinden geçtiğini gösteriyor. Otomobilin ağırlık merkezi önceki modelden 10 milimetre daha alçak ve aks yükü dağılımı da 50:50 seviyesinde dengelenirken, bağlantı için ayarlanan toplam ağırlık ise yaklaşık 55 kilogram daha azdır. Direksiyon ayarı ve sürüş akustiği açısından önem taşıyan gövde yapısı ile süspansiyon bağlantısının sertlik seviyeleri de önemli ölçüde iyileştirildi. Daha geniş tekerlek izi otomobilin çevikliğini ve direksiyon hassasiyetini geliştirirken, artırılan  direksiyon eğiklik seviyesi maksimum çapraz dinamikleri daha da iyileştiriyor.

Otomobilin motor portföyünde, bir BMW seri üretim modeline takılan en güçlü 4 silindirli motor olan tamamen yenilenmiş 4 silindirli benzinli motor öne çıkar. Bununla birlikte yakıt tüketim değerleri önceki modele göre yüzde 5 daha düşüktür. Bunu sağlayan unsurlardan biri daha da geliştirilen 8 ileri Steptronic şanzımandır. Partikül filtresi, yeni motorun emisyon tepkisini iyileştirerek Euro 6d-TEMP egzoz standardını karşılamasını sağlar.

Yeni BMW 3 Serisi Sedan’ın gövdesinin yanı sıra ön ve arka aksı da önceki modele göre daha hafif ve sert yapıdadır. Böylece  aks hareketleri ve elastokinematikler sportif sürüş özelliklerine göre yönlendirilir. Yeni BMW 3 Serisi Sedan’da yenilikçi amortisör sistemi, süspansiyon geliştirme konusunda öne çıkan özelliğidir. Bir BMW modelinde ilk kez kullanılan ağırlık odaklı amortisörler, ilgili yay hareketine uygun olarak sürekli ve kademeli olarak çalışır. Böylece yoldaki tümseklerin yanı sıra dinamik viraj dönüşleri sırasında meydana gelen titreşimler hafif ve hassas bir şekilde dengelenir. Bu da yeni BMW 3 Serisi Sedan’ın karakterini tanımlayan sportif ruh ve sürüş konforu arasındaki benzersiz dengenin temelini oluşturur.

Farklı zemin yapıları sunan Nürburgring Nordschleife’nin pist düzeni, yeni amortisör teknolojisi ve diğer süspansiyon bileşenleri arasındaki etkileşimin iyileştirilmesine katkıda bulunuyor. Sürüş Dinamikleri Başkanı Peter Langen konuyu şöyle açıklıyor, "Her koşulda üstün sürüş özellikleri elde etmek amacıyla aktif ayar elemanı olarak, ağırlık odaklı amortisörler kullanıyoruz. Kısa yay hareketi ile hassas bir amortisör tepkisi, konforlu bir titreşim dengesi sağlıyor. Otomobil büyük bir tümsek üzerinden geçerken gövde hareketleri, artırılan amortisör kuvvetleri tarafından kontrol ediliyor."

Yeni BMW 3 Serisi Sedan’da süspansiyon teknolojisinin standart bir özelliği olarak ağırlık odaklı amortisörler kullanılıyor. Bu amortisörler, aynı zamanda 10 milimetre alçaltma özelliği, 18 inç hafif alaşım jantlar ve karma lastiklerden oluşan M sport süspansiyonun da bir parçasını oluşturuyor. Böylece sürüş dinamikleri her zamankinden daha yoğun bir şekilde deneyimlenirken Nordschleife bu kuvvetlerin daha iyi hissedilebilmesini sağlıyor. M Sport süspansiyonda ise bu kuvvet standart süspansiyona göre yüzde 20 daha yüksek. Peter Langen konuyla ilgili şunları söylüyor, "Bu, standart süspansiyon farkının öncekine göre daha güçlü şekilde algılanması anlamına geliyor. Bununla birlikte daha sert rulmanlar ve dengeleyiciler, daha sert yaylar ve ek gövde çubuklarıyla M sport süspansiyonu daha sportif hale getirdik."

Otomobilin dinamik karakterini daha da pekiştirmek üzere yeni M sport süspansiyon yalnızca Değişken Spor Direksiyon kombinasyonuyla sunuluyor. Hıza bağlı direksiyon yardımı Servotronic özelliğine ek olarak, değişken direksiyon oranı da sunuyor. Değişken Spor Direksiyon da Yeni BMW 3 Serisi Sedan için özel olarak yeniden yapılandırılarak orta pozisyonda gerginlik olmaksızın hafif direksiyon hareketlerine çok daha hassas yanıt vermesi sağlandı. Direksiyon sisteminin uyumlu düzeni, uzun virajlarda olduğu gibi arka arkaya hızlı şekilde yön değiştirildiğinde de hissedilebiliyor. Direksiyon kuvvetlerinin doğrusal birikimi ve iyileştirilmiş geri bildirim dinamik şekilde viraj dönülürken hassasiyeti artırıyor.

M sport diferansiyelin kalitesi hem Nordschleife, hem de Grand Prix pistinde kendini gösteriyor. Yeni BMW 3 Serisi Sedan’ın arka aks diferansiyelindeki elektronik olarak kontrol edilen kilitleme fonksiyonu Dinamik Denge Kontrolü’ne (DSC’ye) bağlıdır. Bu sayede virajın içinde ve dışında bulunan arka tekerlekler arasındaki dönüş hızı dengelemesinin ihtiyaca göre sınırlanmasını sağlar. Böylelikle yolun durumuna bağlı olarak, fren müdahalesi olmadan hem önden veya arkadan savrulmayı önceden kontrol altına almak mümkündür. Aktif diferansiyel kilidi, tahrik torkunu arka tekerlekler arasında titizlikle dağıtarak yol tutuşunun düşük olduğu zeminlerde tekerleğin kaymasını önlerken motor gücü kısıtlanmadan sportif sürüş keyfi sunar. Peter Langen konuyla ilgili olarak ayrıca şunları söylüyor: “Geleneksel mekanik kilitlerin aksine, ayar yapılmış M Sport diferansiyel çekişten çok daha fazlasını optimize edebilir. Viraj dinamiklerine ek olarak -örneğin yük değişimi sırasında da- sürüş dengesi açısından fark edilebilir bir artış vardır. Bu durum Yeni BMW 3 Serisi Sedan’ın dinamik sürüşlerde de özgüvenli ve zahmetsiz kullanımını sağlar." Aktif diferansiyel kilidi sportif sürüşe yönelik çapraz hızlanma sağlarken, viraj çıkışlarında dinamik performansa fark edilir bir destek sunar. Ayrıca Yeni BMW 3 Serisi Sedan’da fren müdahalesine gerek kalmadan denge ve hassasiyeti destekler.

 

My.PressClub Oturum aç
 

BMW Group Streaming.

IAA 2019.

Here you can see the webcast of the BMW Group Press Conference.

Open Streaming Page

Latest Facts & Figures.

Yeni BMW 5 Serisi Sedan'ın teknik verileri
09.12.2009
Teknik Veriler, Özellikler
BMW Group satışlarını Ekim'de yükseltti
16.11.2009
Satış ve Pazarlama
Show all

Add your filter tags.

Basın Bildirisi
Basın Kiti
Konuşma
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Oturum aç