Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Türkiye · Article.

BMW Group Münih’te Yeni Sürüş Simülasyon Merkezi kuruyor.

Kendi sınıfında dünyanın en gelişmiş tesisi, otonom sürüş sistemlerinin geliştirilmesine yönelik benzersiz olanaklar sunuyor. İnşaat “FIZ Future” imar planının bir parçası olarak başlıyor ve yaklaşık 100 milyon Euro değerindeki yatırımın 2020’de tamamlanması planlanıyor.

Teknoloji
 

Press Contact.

Begüm Tenik
BMW Group

Tel: 0090 212 412 00 18

send an e-mail

BMW Group’un Yeni Sürüş Simülasyon Merkezi, Münih’in Milbertshofen bölgesinde şekilleniyor. Şirket, şehrin kuzeyindeki FIZ Araştırma ve İnnovasyon Merkezinde gerçek sürüş koşullarına yönelik simülasyonlar gerçekleştirilmesi amacıyla Ağustos ayının ortasında dünyanın en gelişmiş tesisinin inşaatını başlattı. Yeni bina, gelişmiş sürüş asistan sistemleri ile yenilikçi görüntüleme ve kumanda konseptlerinin sanal olarak test edilmesi için benzersiz olanaklar sunuyor. Tesiste öncelikli olarak, BMW Group’un otonom sürüşü geliştirmeye yönelik uzmanlığını güçlendirmesi bekleniyor. Benzersiz bir özellik olarak tesiste, otomobilin doğrusal, çapraz ve dönüş hareketlerinin eş zamanlı olarak, son derece gerçekçi biçimde betimlendiği yüksek duyarlıklı simülatör yer alıyor. Böylece BMW mühendisleri çalışmaların gerçek yol koşullarındaymış gibi yürütülmesi amacıyla, “yolu laboratuvara taşıyabiliyor”. Otonom sürüşün özellikle şehir içinde zorluk oluşturan test sürüşleri, artık gerçekçi biçimde oluşturulabiliyor ve otomobil tepkilerinin sürekli olarak geliştirilmesini sağlıyor.

Yeni Sürüş Simülasyon Merkezi, FIZ Future imar planının önemli bir bileşenini oluşturuyor.

Otonom sürüş BMW Group’un NUMBER ONE > NEXT kurumsal stratejisinde önem verdiği temel teknoloji alanları arasında yer alıyor. FIZ’de geliştirme kapasitesinin önemli ölçüde artırılması da bu alanların ele alınmasında etkili oluyor. Yeni Sürüş Simülasyon Merkezi’nin inşası da BMW Group’un merkezi geliştirme tesisini 2050’ye kadar kademeli olarak yüzde 50 büyümesini hedefleyen FIZ Future, imar planının bir parçasını oluşturuyor. 2017 sonbaharında ilk aşamanın geride bıraklmasının ardından Yeni Sürüş Simülasyon Merkezi çalışmasına başlanması projede yeni bir adımı temsil ediyor. Bina Projekthaus ve Aerodinamik Test Merkezi arasındaki merkezi bir alanda inşa ediliyor. Toplam 11.400 metre kare zemin alanına sahip tesis, 14 simülatör ve 157 kişinin istihdam edileceği laboratuvarlardan oluşuyor. BMW Group Araştırma Birimi 2020’de burada çalışmalara başlamayı planlıyor. Yeni Sürüş Simülasyon Merkezi’ne yapılacak yatırımın yaklaşık 100 milyon Euro olması bekleniyor.

Sürüş simülasyonu alanında onlarca yıllık deneyim.

Gelişmiş sürüş simülatörleri, özellikle sürüş asistanı sistemleri ile görüntüleme ve kumanda konseptlerinin geliştirilmesi ve test edilmesi açısından vazgeçilmez bir araç haline geldi. Bu simülatörler, yeni sistemlerin işlevselliğinin ve müşterinin kullanımı açısından uygun olduğunun, geliştirme çalışmalarının daha ilk aşamalarında detaylı olarak test edilmesini sağlıyor. Sürüş simülatörü bir yandan bağımsız donanım ve yazılım bileşenlerinin işlevsel testleri, diğer yandan eksiksiz sistemlerin yol testleri arasında bir bağlantı oluşturuyor. BMW Group, 1990’ların başında BMW otomobillerinin geliştirilmesinde statik sürüş simülatörleri kullandığından dolayı bu tip tesislerin kullanımında uzun yıllara dayanan deneyime sahip. Ayrıca, BMW Group yolda karşılaşılabilecek olası koşulları daha detaylı olarak modellemek amacıyla 2006’dan beri dinamik sürüş simülatörlerini kullanıyor. 2016’da bu tesislerin kapasitesine yönelik artan talebe yanıt vermek üzere, Garching’deki BMW Group Araştırma ve Teknoloji Evine ilave dinamik sürüş simülatörü kuruldu.

Otonom sürüş fonksiyonları için son derece dinamik ve yüksek duyarlılıklı simülatörler. 
Yeni Sürüş Simülasyonu Merkezi’nin kalbinde son derece karmaşık otonom sürüş sistemlerinin test edilmesine yönelik gereksinimleri karşılamak üzere özel olarak tasarlanmış iki yenilikçi sürüş simülatörü yer alıyor. Son derece dinamik yeni simülatör, maksimum 1,0 g’ye kadar doğrusal ve çapraz hızlanma kuvveti üretebiliyor. Dinamik kaçınma manevralarını, tam frenleme ve sert hızlanmayı simüle ederek yeni sistemlerin ve işlevlerin test edilmesinde kullanılıyor. İkinci ünite gerçek sürüş koşullarına ait karakteristik özellikleri son derece detaylı bir şekilde oluşturuyor. Bu simülatörün yaklaşık 400 metrekarelik hareket alanında, viraj dönerken fren yapma ve hızlanma, döner kavşaklarda sürüş ve art arda birden fazla hızlı dönüş manevrası yüksek hassasiyetle oluşturulabiliyor. Tüm bunlar otonom sürüş sistemleri açısından özellikle güçlük yaratan karmaşık şehir içi sürüş koşullarının ilk kez laboratuvar şartlarında oluşturulabilmesi anlamına geliyor.

Test edilecek sistemler sürüş simülatörünün kubbesi içindeki bir platforma bağlı maket araca takılıyor. Elektromekanik yapı, altı ayaklı bir sistem üzerine monte edilen kubbe döndürülürken, aynı zamanda bir elektrik motoru tarafından hem doğrusal hem de çapraz şekilde hareket ettirilebiliyor. Sürücülere simüle edilen sürüş durumu açısından gerçekçi bir görsel deneyim yaşatmak üzere maketi barındıran kubbe, bir projeksiyon ekranıyla donatılıyor. Yansıtılan sürüş görüntülerinin otomobilin hareketleriyle hassas bir şekilde eş zamanlı hale getirilmesi simüle edilen sürüş koşullarının son derece gerçekçi bir biçimde algılanmasını sağlıyor. Yolda olan bitene dair görsel izlenim ve test eden kişinin üzerindeki doğrusal, çapraz ve dikey hızlanma kuvvetleri genel anlamda neredeyse kusursuz bir dinamik etki yaratmak üzere bir araya geliyor. Sanal test senaryosu, betimlenen duruma tam olarak uygun bir ses simülasyonuyla tamamlanıyor.

Bu şekilde, şimdiye kadar yalnızca yoldaki gerçek otomobillerle deneyimlenebilecek test koşulları oluşturmak mümkün oluyor. Yenilikçi sistemlerin optimize edilmesinde belirli sürüş koşullarının gerektiği kadar yinelenmesi laboratuvar testleri açısından bir avantaj sunuyor. Bu durum sonuçların geçerliliğini önemli ölçüde artırıyor. Üstelik sürüş simülatörü gerçek hayatta nadiren veya olağanüstü koşullar altında meydana gelen ya da risk taşıması nedeniyle gerçek sürüş ortamında test amacıyla oluşturulamayacak test senaryolarının gerçekleştirilmesini de mümkün kılıyor. Ayrıca gerçek yol testi sırasında elde edilen bulgular da gerçekçi laboratuvar simülasyonunda kontrol edilip doğrulanabiliyor.

 

Yeni Sürüş Simülasyon Merkezi, karmaşık sistemlerin hassas ve verimli bir şekilde test edilmesini sağlıyor. 

Yeni Sürüş Simülasyon Merkezi bu yüzden karmaşık otonom sürüş sistemlerinin zorlu gereksinimlerini karşılamak üzere uygun biçimde konumlandırılıyor. Gelecekte farklı sürüş koşullarının çok daha fazla sayıda ve daha detaylı şekilde oluşturulmasını sağlıyor. Belirli bir senaryonun farklı yönleri, serbest bir biçimde çeşitlendirilip birleştirilebiliyor. Bu durum, örneğin yeni bir sürüş asistanı sistemine ait konfigürasyonun farklı koşular altında, ilk yol testi gerçekleştirilmeden önce dinamik ve konfora yönelik profil arasında ideal dengeyi bulmak üzere erken bir dönemde test edilebilmesi anlamına geliyor. Sürücünün dikkatinin dağılması riski de görsel, işitsel ya da dokunsal sinyallerin etkisini analiz etmek üzere yeni görüntüleme ve kumanda sistemleri de çok çeşitli koşullarda test edilebiliyor.

Yeni sistemlerin işlevsel açıdan güvenilirliğini ve kullanılabilirliğini mümkün kılmak üzere yeni sürüş Simülasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen sanal sürüş testleri, geliştirme mühendisleri ve profesyonel test sürücülerinin yanı sıra düzenli olarak müşteriler tarafından da gerçekleştirilecek. Bunların simülatördeki sürüş davranışları ve daha sonraki değerlendirmeleri geliştirme süreci devam ederken önemli bulgular elde edilmesini sağlayacak. Bu da asıl yol sürüşünde daha ilk kilometre tamamlanmadan çok daha önce yeni Sürüş Simülatör Merkezi’nin bir otomobilin günlük hayatta nelerle karşılaşacağının net bir şekilde belirlenmesi anlamına geliyor.

 

My.PressClub Oturum aç
 

BMW Group Streaming.

LA AUTO SHOW 2019

Los Angeles, 20. November.
Here you can see the webcast of the BMW Group Press Conference at the Los Angeles Auto Show.

Open Streaming Page

Latest Facts & Figures.

Yeni BMW 5 Serisi Sedan'ın teknik verileri
09.12.2009
Teknik Veriler, Özellikler
BMW Group satışlarını Ekim'de yükseltti
16.11.2009
Satış ve Pazarlama
Show all

Add your filter tags.

Basın Bildirisi
Basın Kiti
Konuşma
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Oturum aç