Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Türkiye · Article.

Yeni BMW i3 ve Yeni BMW i3s, BMW’nin sportif ruhundan ödün vermeden daha uzun menzil sağlayan yeni, yüksek gerilimli 120 Ah bataryalarla sunuluyor.

Yeni BMW i3'ün pazara sunulmasından bu yana enerji depolama kapasitesi daha da artırılarak tam iki katına ulaştı. Yerel emisyonsuz mobiliteye yönelik olarak menzil, günlük koşullarda 260 kilometreye çıkarılırken BMW’ye özgü sürüş keyfinden de ödün verilmedi. Yeni BMW i3 için spor paket, yeni iç ve dış tasarım renkleri de ilave yeni özellikler arasında yer alıyor.

I01
·
I01s
·
BMW i3
·
BMW i Automobiles
·
BMW i3s
 

Press Contact.

Begüm Tenik
BMW Group

Tel: 0090 212 412 00 18

send an e-mail

BMW eDrive teknolojisinin sürekli olarak geliştirilmesi, BMW i’nin tamamen elektrikli modellerindeki sürüş keyfinin de artırılmasını sağlıyor. Hücre kapasitesi 120 amper saate (Ah) yükseltilen ve 42,2 kilovat saat (kWh) brüt enerji kapasitesine sahip yeni nesil yüksek gerilimli bataryalar, Yeni BMW i3 (120 Ah) (ortalama güç tüketimi: 13,1 kWh/100 km; ortalama CO2 emisyonu: 0 g/km)* ve Yeni BMW i3s (120 Ah) (ortalama güç tüketimi: 14,6 – 14,0 kWh/100 km; ortalama CO2 emisyonu: 0 g/km)* modellerinin önemli ölçüde artırılmış menzile ulaşmasını sağlıyor. Günlük kullanımda, artık her iki model de yaklaşık %30'luk bir artışla 260 kilometrelik bir mesafeyi kat edebiliyor.***

Bu sayede BMW i, markaya özgü sürüş keyfi ve günlük kullanım açısından sunduğu benzersiz kolaylıkla öncülük ettiği elektromobilite alanında, inovasyon lideri ve trend belirleyici konumunu pekiştiriyor. Yeni BMW i3'ün pazara sunulmasından bu yana, yüksek gerilimli bataryasının depolama kapasitesi iki katına çıkarılarak otomobilin menzili de artırıldı. Aynı zamanda yeni bataryanın tanıtımı için, BMW i3 ve BMW i3s ile birlikte yeni bir gövde rengi, opsiyonel iç tasarım Loft için yeni bir renk ve uzun far için matris işlevli Adaptif LED farlar da sunuluyor. Gelecekte BMW i3 için siyah çamurluk davlumbaz çerçeveleri ve özel amortisörler, yaylar ve dengeleyiciler ile spor süspansiyon, alçaltılmış süspansiyon, geniş tekerlek izi ve 20 inç hafif alaşım jantlar içeren bir spor paketi de sunulacak. iDrive işletim sisteminin bölünmüş ekran tasarımında optimize edilen kılavuz sistemi, opsiyonel Business navigasyon sistemi ile birlikte sunuluyor. Gelecekte, kablosuz şarj özellikli telefon ve kablosuz LAN etkin noktası seçenekleri de BMW i3 ve BMW i3s modelleriyle sunulacak.

Batarya gelişiminde kat edilen ilerleme sayesinde boyutlar aynı kalırken enerji artırılıyor.

Elektrikli motorlar ve güç devreleri gibi, yüksek gerilimli bataryalar BMW i otomobillerde kullanılan ve BMW Group tarafından bağımsız olarak geliştirilen BMW eDrive teknolojisinin ayrılmaz bir parçasını oluşturuyor. Lityum iyon hücreler, BMW Group tarafından tanımlanan teknik özelliklere göre özel olarak üretiliyor. Depolama üniteleri, batarya hücrelerinin üreticisiyle yakın iş birliği içinde yürütülen kapsamlı araştırma ve geliştirme çalışmaları sayesinde motor gücü, menzil, güvenlik ve sağlamlık açısından sürekli iyileştirildi. Otomobilin tabanına yerleştirilen yüksek gerilimli batarya, Dingolfing'deki BMW fabrikasında üretiliyor ve her biri on iki depolama hücresi içeren sekiz modülden oluşuyor. Elde edilen son gelişmeler sonucunda boyutlarda değişiklik yapılmadan 42,2 kWsa'lik brüt enerji içeriğine sahip 120 Ah'lik bir kapasite elde ediliyor. Yükseltilen kapasite, menzil artışını sağlayan bir diğer önemli adımı oluşturuyor. Bu rakamlar, 2013'te BMW i3 pazara sunulduğunda 60 Ah ve 22,6 kWsa, 2016 yılında pazara sunulan ikinci nesil bataryada 94 Ah ve 33 kWsa olarak kaydedilen depolama kapasitesinde de önemli bir gelişme sağlandığını gösteriyor.

Otomobil ağırlığı ve yüksek gerilimli bataryanın kapladığı montaj alanı gibi sürüş performansı ve güç tüketimi de benzer şekilde, en son gelişmelerle elde edilen artışla birlikte değişmeden neredeyse aynı kaldı. 125 kW/170 bg elektrikli motora sahip Yeni BMW i3, sıfırdan 100 km/sa hıza 7,3 saniyede ulaşırken, 135 kW/184 bg motora sahip Yeni BMW i3s ise standart hızlanmayı 6,9 saniyede tamamlıyor. Bu rakamlar, iki modelin de bulundukları otomobil segmentinde sportif performans için standartları belirlediğini gösteriyor. Elektrikli motorlara özgü bir özellik olan anlık güç aktarımı sayesinde, Yeni BMW i3 ve Yeni BMW i3s çok daha güçlü yanmalı motora sahip spor otomobillerin seviyesine ulaşıyor. Burada 80 km/sa hızdan 120 km/sa düzeyine ulaşma süreleri Yeni BMW i3 için 5,1 saniye ve Yeni BMW i3s için ise 4,3 saniye olarak ölçülüyor.

Yeni BMW i3'ün (120 Ah) ortalama güç tüketimi, 100 kilometre'de 13,1 kWsa* iken, Yeni BMW i3s'in 100 kilometrede güç tüketimi ise 14,6 kWsa ile 14,0 kWsa aralığında yer alıyor. Elektrikli motorun yüksek verimliliği ve artırılmış batarya kapasitesi sayesinde önceki modellere göre yaklaşık %30 daha yüksek bir menzil sağlanıyor. Yeni BMW i3'ün (120 Ah) NEDC'ye göre 359 kilometre (daha önce 290-300 km), WLTP'ye göreyse 285 - 310 kilometre** (daha önce 235 – 255 km) menzili sunuyor. Yeni BMW i3s (120 Ah) için NEDC'ye göre 330-345 kilometrelik* (daha önce 280 km), WLTP'ye göre ise 270-285 kilometre arası bir menzil ölçülüyor. Günlük koşullarda, her iki model de şu anda 260 kilometrelik bir menzile ulaşıyor*** (daha önce 200 km).

Yeni BMW i3 ve Yeni BMW i3s'in kaliteli şarj elektroniği, enerji deposunun hızlı ve esnek bir şekilde yenilenmesini mümkün kılıyor. Standart şarj kablosu, geleneksel ev tipi elektrik prizine takılmak üzere tasarlanmıştır. Burada batarya, tam gücünün yüzde 80'lik bir bölümüne kadar 2,4 kW'lık bir şarj kapasitesiyle yaklaşık 15 saatte şarj edilebiliyor. BMW i Wallbox ile bağlantı, 11 kW kapasite ile hızlı trifaze şarj olanağı sağlıyor. Yüksek kapasiteli yüksek gerilimli bataryanın %80'ini şarj etmek için 3 saat 20 dakika yeterli oluyor. Yeni BMW i3 ve Yeni BMW i3s’de yer alan güç devreleri ve yüksek gerilimli batarya, doğru akımla çalışan hızlı şarj istasyonlarında da kullanılabiliyor. Bu şekilde 50 kW'lık şarj kapasitesi sunan yüksek gerilimli batarya, boş halden kapasitesinin %80'lik bölümüne sadece 42 dakikada ulaşabiliyor.

Batarya kapasitesi 42,2 kWsa'e yükseltilen Yeni BMW i3'ün son versiyonu, lansmanından bu yana uygulanan ve kaynakların sorumlu kullanımına yönelik olan markanın bütünsel konseptini izlemektedir. Bu konsept, malzeme seçimi ve üretim teknikleri ve mobilite hizmetlerinin yanı sıra yerel emisyonsuz gücü kapsıyor. Yeni BMW i3 (120 Ah) ve Yeni BMW i3s (120 Ah), ham madde elde edilmesi ve üretimden kullanım ve geri dönüşüme kadar otomobilin tüm kullanım ömrü boyunca çok daha elverişli bir CO2 ayak izine sahip olmasına yardımcı oluyor. Bu, karşılaştırılabilir, geleneksel motor sistemlerini içeren otomobillere kıyasla önemli ölçüde daha düşük küresel ısınma potansiyeli elde edilmesini sağlıyor.

 Yeni BMW i3 için yeni bir seçenek olarak spor paketi.

Gelecekte, yeni spor paket Yeni BMW i3'te yerel emisyonsuz mobiliteden elde edilen markaya özgü sürüş keyfinin daha fazla vurgulanmasını sağlayacak. Yeni seçeneğin temel öğesi spor süspansiyon, Yeni BMW i3s'te standart bir özellik olarak sunuluyor. Bu paket özel amortisörler, yaylar ve dengeleyiciler, 10 milimetre alçaltılmış süspansiyon, genişletilmiş tekerlek izi ve karma lastiklerle birlikte Siyah veya Bicolor renkte 20 inç hafif alaşım jantları içeriyor. Sürüş dinamiklerindeki bu artış, aynı zamanda BMW i spor paketin bir parçasını oluşturan siyah çamurluk davlumbazı çerçeveleriyle görsel olarak vurgulanıyor.

 

Yeni gövde renkleri, Adaptif LED farlar, optimize edilmiş kontroller ve bağlantı.

Premium kompakt segmentinde 2014'ten bu yana dünyanın en çok satan elektrikli otomobili olan Yeni BMW i3, şehrin caddelerinde öncü mobilitenin simgesi haline geldi. Modelin karakteristik görünümü, alüminyum yürüyen aksam ile karbon fiber takviyeli plastikten (CFRP) üretilen yolcu bölümünü birleştiren LifeDrive otomobil mimarisine dayanıyor. Yeni batarya neslinin sunulmasıyla birlikte, Yeni BMW i3 ve Yeni BMW i3s'in tasarımı yeni vurgularla zenginleştiriliyor. İki model için gövde rengi seçimi, Mat Gri vurgulara sahip yeni metalik Jucaro Beige rengini içerecek şekilde genişletildi. Bu arada Metalik Gri, Metalik Mavi, Metalik Kırmızı, Capparis Beyazı ve Fluid Siyah gövde renkleri de sunulmaya devam ediyor. Opsiyonel Loft iç tasarım, sunulan yeni gövde rengiyle uyumlu şekilde şimdi kahverengi ve Electronic Kahverengi renkte vurgular içeren Carum Grisi kumaş/Sensatec kombinasyonlu "Elektronik" döşemeleri de içeriyor.

Standart LED farlara alternatif olarak sunulan Adaptif LED farlar, artık uzun far için otomatik, seçici karartma özelliği ile birlikte sunuluyor. Uzun far için yenilikçi matris teknolojisi, yoldaki diğer sürücülerin gözlerinin kamaşmasını önlerken, görüş mesafesini de artırıyor. Bu amaçla LED farlar 70 km/sa üzerindeki hızlarda birbirinden bağımsız olarak etkinleştirilebilen ve devre dışı bırakılabilen yatay olarak düzenlenmiş dört bölümden meydana geliyor. Uzun far segmentleri trafiğin durumuna göre kontrol edilir. Ön kamera tarafından karşıdan gelen veya aynı yönde seyreden bir araç tespit edildiğinde, bu aracın bulunduğu alan yalnızca kısa far kullanılarak aydınlatılır. Bu, ilgili alandan sorumlu matris uzun far segmentlerinin devre dışı bırakılmasıyla sağlanır. Yolun geri kalan alanları uzun far ile aydınlatılmaya devam eder. Adaptif LED far işlevleri ayrıca viraj ışığı ve Otomatik Uzun Far Fonksiyonu’nu da içeriyor.

iDrive işletim sistemi için düğmelerin bölünmüş tasarımda ve canlı modda görüntülendiği optimize edilmiş menü ekranı, opsiyonel Business Navigation Sistemi ile birlikte sunuluyor. Güncellenen menü ekranı, istenen içeriğe çok daha hızlı ve rahat bir şekilde ulaşılmasına olanak sağlıyor. Bunlara ek olarak, opsiyonel donanım öğeleri arasında uyumlu cep telefonlarının bir kablo kullanılmadan şarj edilmesini sağlayan kablosuz şarj özelliği de yer alıyor. Yeni BMW i3 ve Yeni BMW i3s ile sunulan yeni özelliklerden biri olarak, kablosuz LAN etkin alanı otomobil içinde maksimum on cihaz için hızlı çevrimiçi bağlantı sağlıyor.

 

Burada gösterilen yakıt tüketimi, CO2 emisyonu ve güç tüketimi değerleri yürürlükteki Yönetmelik (AB) 2007/715 tarafından belirtilen ölçüm yöntemlerine göre belirlenmiştir. Bu bilgiler, Almanya’daki temel donanıma sahip otomobiller için geçerlidir; belirtilen menzillerde opsiyonel donanımın yanı sıra seçilen jant ve lastik boyutundaki farklılıklar dikkate alınmıştır.

* Güç tüketimi, emisyon rakamları ve menzil, seçilen lastik boyutuna göre yeni WLTP test döngüsü temel alınarak belirlenmiştir ve uyum amacıyla yeniden NEDC rakamlarına dönüştürülmüştür. Bu otomobiller için vergi ve otomobille ilgili diğer harçların hesaplanmasında yine CO2 emisyonuna dayalı olarak burada belirtilenlerden başka değerler kullanılabilir. Bu rakamlar geçicidir.

** Menziller WLTP test döngüsüne uygun olarak belirlenmiştir ve seçilen lastik tipine bağlıdır. Bu otomobiller için vergi ve otomobille ilgili diğer harçların hesaplanmasında yine CO2 emisyonuna dayalı olarak burada belirtilenlerden başka değerler kullanılabilir. Bu rakamlar geçicidir.

*** Şehir içi sürüş profili, 20°C dış sıcaklık, ısıtma/klima, ön şartlandırma, COMFORT sürüş modu kullanılarak günlük sürüşte BMW menzil ölçümlerine dayalı rakamlar. Menzil, özellikle sürüş stili, rota özellikleri, dış sıcaklık, ön şartlandırma dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.

Yeni binek otomobiller için resmi yakıt tüketimi ve resmi belirli CO2 emisyonu ile ilgili bilgileri, "Yeni Binek Otomobil Yakıt Tüketimi ve CO2 Emisyonu Kılavuzu"nda bulabilirsiniz. Kılavuza satış noktalarımızdan, Deutsche Automobil Treuhand GmbH (DAT), Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern-Scharnhausen adresinden ve http://www.dat.de/angebote/verlagsprodukte/leitfaden-kraftstoffverbrauch.html adresinden ulaşabilirsiniz.

 CO2 EMİSYONU VE TÜKETİM.

Yeni BMW i3 (120 Ah) / Yeni BMW i3s (120 Ah): Ortalama yakıt tüketimi 0,0/0,0 l/100 km; ortalama güç tüketimi: 13,1 / 14,0 - 14,6 kWsa/100 km; ortalama CO2 emisyonu: 0 g/km*

Burada gösterilen yakıt tüketimi, CO2 emisyonu ve güç tüketimi değerleri yürürlükteki Yönetmelik (AB) 2007/715 tarafından belirtilen ölçüm yöntemlerine göre belirlenmiştir. Bu bilgiler, Almanya’daki temel donanıma sahip otomobiller için geçerlidir; belirtilen menzillerde opsiyonel donanımın yanı sıra seçilen jant ve lastik boyutundaki farklılıklar dikkate alınmıştır.

* Güç tüketimi, emisyon rakamları ve menzil, seçilen lastik boyutuna göre yeni WLTP test döngüsü temel alınarak belirlenmiştir ve uyum amacıyla yeniden NEDC rakamlarına dönüştürülmüştür. Bu otomobiller için vergi ve otomobille ilgili diğer harçların hesaplanmasında yine CO2 emisyonuna dayalı olarak burada belirtilenlerden başka değerler kullanılabilir. Bu rakamlar geçicidir.

Resmi yakıt tüketim rakamları, resmi özel CO2 emisyonları ve yeni otomobillerin güç tüketimi hakkında daha detaylı bilgi için "Yeni otomobillerin yakıt tüketimi, CO2 emisyonu ve güç tüketimi kılavuzu"na başvurun, tüm satış noktalarında, Deutsche Automobil Treuhand GmbH (DAT), Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern-Scharnhausen adresinde ve http://www.dat.de/angebote/verlagsprodukte/leitfaden-kraftstoffverbrauch.html İnternet adresinde mevcuttur.

My.PressClub Oturum aç
 

BMW Group Streaming.

LA AUTO SHOW 2019

Los Angeles, 20. November.
Here you can see the webcast of the BMW Group Press Conference at the Los Angeles Auto Show.

Open Streaming Page

Latest Facts & Figures.

Yeni BMW 5 Serisi Sedan'ın teknik verileri
09.12.2009
Teknik Veriler, Özellikler
BMW Group satışlarını Ekim'de yükseltti
16.11.2009
Satış ve Pazarlama
Show all

Add your filter tags.

Basın Bildirisi
Basın Kiti
Konuşma
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Oturum aç