Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Türkiye · Article.

BMW i, elektromobiliteyi yerel toplu taşıma alanında da geliştiriyor.

Karsan tarafından geliştirilen tamamen elektrikli şehir otobüsü “Jest”, BMW i3 motorları ve yüksek gerilimli bataryaları ile çalışıyor. Bu sayede BMW i öncü, emisyonsuz sürüş teknolojilerinde yeni bir uygulama alanına doğru yöneliyor.

 

Press Contact.

Begüm Tenik
BMW Group

Tel: 0090 212 412 00 18

send an e-mail

BMW i yerel emisyonsuz sürüş teknolojilerini düzenli olarak yeni alanlara doğru genişletirken, şimdi de yerel toplu taşıma alanında sürdürülebilirliği destekliyor. BMW i3 için geliştirilen elektrikli motorlar ve yüksek gerilimli bataryalar ilk kez olarak bir şehir otobüsünde kullanılıyor. Özel olarak şehir içi trafiğinde kullanım için geliştirilen otobüs, Karsan tarafından tasarlandı. BMW Group ve Karsan, yerel ve uluslararası pazara yönelik olarak Bursa, Türkiye’de üretilen tamamen elektrikli model “Jest electric” için motor ve batarya tedariki konusunda anlaşma imzaladı. Bu işbirliği bir kez daha BMW i’nin sürdürülebilir şehir ulaşımını teşvik etmeye yönelik hedefini yansıtıyor. Karsan Jest elektrikli modelde kullanılan BMW i elektrikli motorları ve yüksek gerilimli bataryaları, toplu taşıma ağı operatörlerinin yolculara şehir içinde konforlu ve yerel emisyonsuz seyahat olanağı sunmasını sağlıyor.

Toplu taşıma, BMW i teknolojisinin gelişmiş seviyede sürdürülebilirliğe olanak sağladığı farklı faaliyet alanlarının sonuncusunu temsil ediyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana BMW i, Deutsche Post’un sahibi olduğu Streetscooter GmbH için de yerel emisyonsuz mobiliteye yönelik olarak enerji depolama teknolojisi sağlıyor. BMW i batarya modülleri cadde kullanımına yönelik scooterların arada şarj etmeye gerek kalmadan gün boyu mektup ve paket dağıtımı için kullanımına olanak sağlıyor. BMW i3 için geliştirilen yüksek gerilimli bataryalar, yine 2017’de başlatılan bir proje ile aynı zamanda su üzerinde sürdürülebilir mobiliteye yönelik olarak da enerji sağlıyor. Tekne motorları üretiminde dünya lideri olan Torqeedo firması, motorları için enerji kaynağı olarak bu bataryaları kullanıyor. Buna ek olarak, BMW i yüksek gerilimli bataryalar rüzgâr ve güneş enerjisi santrali gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen güç için sabit enerji depolama üniteleri olarak kullanılıyor. BMW Group Endüstri Müşterilerine Yönelik Tahrik Sistemleri Başkanı Uwe Breitweg konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Endüstri alanında müşterilerimiz, dünya genelinde 100.000 adedin üzerinde BMW i satışının da gösterdiği üzere, BMW i bileşenlerinin takıp kullanıma hazır teknolojisini ve aynı zamanda sağlamlığını ve güvenilirliğini takdir ediyor.”

BMW Group markalarının ürün yelpazesindeki elektrikle çalışan araçlar ve fişe takılan hibrit modeller dışında yer alan uygulamalara yönelik artan talep, BMW i’nin sürdürülebilirliğe yönelik bütünsel yaklaşımın yanı sıra evrensel karakterini ve ileri görüşlü tavrını da vurguluyor. Elektrikli motor ve batarya yönetimi dâhil yüksek gerilimli batarya alanına odaklı geliştirme uzmanlığına sahip olan BMW i, bu bilgileri günlük yaşamda çok sayıda ürün ve uygulama alanında kullanılabilmesini sağlıyor.

BMW Group tarafından bağımsız olarak geliştirilen elektrikli motorlar ve yüksek gerilimli bataryalar mükemmel performans nitelikleri ve güvenilirliği ile ön plana çıkıyor. Bu üniteler, BMW’nin Dingolfing’de yer alan fabrikasında üretiliyor. BMW Group’un elektromobiliteye yönelik yetkinlik merkezi geçtiğimiz yıllarda ürün kapasitesini ve üretim uzmanlığını sürekli olarak genişletti. Karsan Jest elektrikli otobüste yer alacak BMW i3’ün elektrikli senkronize motoru, azami 125 kW/170 bg güç çıkışına ve 250 Nm tork değerine sahip.

Bu motorda gereken enerji, kompakt boyutları ve düşük ağırlığı ile bir dizi uygulamada kullanımını mümkün kılan lityum iyon batarya tarafından sağlanıyor. Yüksek gerilimli batarya, her biri 12 hücreden meydana gelen 8 modülden oluşuyor ve 44 kilowatt-saatlik (kWh) kapasite sunuyor. İki adet yüksek gerilimli batarya kombinasyonu ile seri üretim öncesi Karsan Jest elektrikli otobüs prototipleri 88 kilowatt saat kapasiteyle 210 kilometre menzil sunuyor. Tarifeli hizmette çalıştığında bu durum, şehir otobüsünün enerji kaynağını yenilemek için durmasına gerek kalmadan, 18 saat çalışabildiği anlamına geliyor. Elektrikli motor ve yüksek gerilimli bataryanın kompakt boyutları iç mekân konusunda da avantaj sağlıyor. Yaklaşık altı metre uzunluğunda Karsan Jest elektrikli otobüs, 26 kişilik yolcu kapasitesi ile önceki geleneksel motora sahip modele göre dört kişilik daha fazla kapasite sunuyor. Şehir otobüsü aynı zamanda bebek arabası ve elektrikli sandalye için kolay erişim sağlayan alçak zemin teknolojisine de sahip.

1966 yılında kurulan Karsan, Bursa’daki geliştirme ve üretim tesislerinde, uluslararası otomotiv şirketleri için yürüttüğü üretim iş ortaklıklarının yanı sıra; yerel ve uzun mesafeli ulaşım için kendi araçlarının da geliştirme ve üretim faaliyetlerini sürdürmekte. Ürün portföyü küçük minibüsler, şehir otobüsleri ve şehirlerarası otobüslerden tarifeli seferlere yönelik körüklü otobüslere kadar değişiyor. Karsan Otomotiv Sanayii ve Ticaret A.Ş. CEO’su Okan Baş konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “BMW Group ile işbirliği, elektrikli araç segmentindeki müşterilerin de ihtiyaçlarını karşılamamıza olanak sağlıyor ve sürdürülebilir mobilite çözümleri tedarikçisi olma konusundaki dönüşümümüzde önemli bir adımı temsil ediyor.”

 

BMW i hakkında.

BMW i, ağ bağlantılı ulaşım hizmetleri, vizyon sahibi araç konseptleri ve büyük ölçüde sürdürülebilirlik fikrine bağlı yeni premium felsefesini temsil eden bir BMW Group markasıdır. BMW i, 74 ülkede BMW i3 (şehir içine yönelik elektrikli otomobil), BMW i8 (fişli hibrit spor otomobil) ve BMW iPerformance otomobilleri (tüm BMW fişli hibrit araçları) ile temsil edilir.

 

BMW i, şirket adına yeni hedef gruplarına giriş yaparak yeniliklerin gelişmesi için de ortam yaratmaktadır. Şirket bünyesinde yeni teknolojiler ilk kez BMW i için uygulandıktan sonra, BMW ana markasına aktarılır.

 

BMW i ile ilişkili diğer şirketler arasında DriveNow (otomobil paylaşımı), ReachNow (otomobil paylaşımı 2.0), ChargeNow (dünyanın en büyük şarj istasyonları ağına kolay erişim), ParkNow (park hizmetleri için kolay konum belirleme, rezervasyon ve ödeme), BMW i Ventures (şehiriçi mobiliteye odaklı genç şirketlere yatırım), BMW Energy (enerji hizmetleri) ve Şehir içi Mobiliteye yönelik Yetkinlik Merkezi (belediyeler için danışmanlık hizmeti) yer alır.

 

My.PressClub Oturum aç
 

BMW Group Streaming

LAS VEGAS CES 2022.

Here you can see our webcast with the press conference and the innovation highlights.

Open Streaming Page

Latest Facts & Figures.

BMW Group satışlarını Ekim'de yükseltti
16.11.2009
Kurumsal Finansman, Olgular, Rakamlar
Show all

Add your filter tags.

Basın Bildirisi
Basın Kiti
Konuşma
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Oturum aç