Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Türkiye · Article.

Yeni BMW M340i xDrive Sedan, 2018 Los Angeles Uluslararası Otomobil Fuarı'nda tanıtılıyor.

BMW M GmbH sıralı altı silindirli benzinli motor, M modeline özel süspansiyon teknolojisi, M Spor diferansiyel ve akıllı dört çeker özellikleriyle yeni spor sedan modelinin olağanüstü dinamik bir versiyonunu sunuyor.

M Serisi
 

Press Contact.

Begüm Tenik
BMW Group

Tel: 0090 212 412 00 18

send an e-mail

BMW M GmbH, 2019’un ikinci çeyreğinde Türkiye’de yollarla buluşacak Yeni BMW 3 Serisi Sedan ile spor sedan modelinin son derece dinamik bir versiyonunu sunuyor. BMW M340i xDrive Sedan (ortalama yakıt tüketimi: 7,5 l/100 km; ortalama CO2 emisyonu: 172 gr/km), gücünü yeni geliştirilen sıralı altı silindirli 275 kW/374 gücündeki motordan alıyor. Yüksek motor performansı, M modeline özel süspansiyon teknolojisi ve akıllı dört çeker sistemi bu modelde bir araya gelerek orta ölçekli otomobil segmentinde benzeri olmayan, olağanüstü sürüş dinamikleri sunuyor. Otomobil, olağanüstü sportif karakteri, modele özgü tasarım ve donanım özellikleriyle öne çıkıyor. BMW M340i xDrive Sedan’ın dünya prömiyeri Los Angeles Otomobil Fuarı’nda (30 Kasım – 9 Aralık 2018) gerçekleşecek. Yeni model, Temmuz 2019’da ABD’de pazara sunulduktan sonra yine Temmuz ayında Avrupa’da sunulacak.

 

Hızlanma, viraj dönüş dinamikleri, çeviklik, hassasiyet, frenleme gibi özellikleriyle BMW M340i xDrive Sedan sürüş dinamiklerine ilişkin tüm konularda yeni standartları belirliyor. Sportif sürüş odaklı tasarlanan alçak ağırlık merkezi, optimize edilmiş ağırlık, iyi dengelenmiş aks yükü dağılımının yanında artırılmış gövde sertliği ve iyileştirilen süspansiyon bağlantılarından oluşan BMW 3 Serisi Sedan konsepti bu modelde özellikle dikkat çekiyor. Üstelik süspansiyon teknolojisi ve aerodinamik özellikler yeni motorun yüksek performans karakterine göre hassas bir şekilde ayarlanmış. Buna ek olarak M Spor süspansiyon, değişken spor direksiyon, M Spor diferansiyel, M Spor fren sistemi ve karma lastiklerle birlikte 18 inç M hafif alaşım jantlar BMW M340i xDrive Sedan’ın standart donanımında yer alıyor.

 

Olağanüstü gücü ve karakteristik sesiyle sıralı altı silindirli motor.

 

BMW M340i xDrive Sedan için geliştirilen motor; performans, tepki, devir gücü, akıcı çalışma ve verimlilik gibi otomobilin BMW sıralı altı silindirli motorlara özgü karakteristik özelliklerini yeni bir seviyeye çıkarıyor. 3.0 litre hacmindeki motor, alüminyum motor bloğuna ve alüminyum silindir başlığına sahip. TwinScroll prensibine göre üretilen turboşarj sistemi de yeniden geliştirildi. Kompakt çelik egzoz manifoldu ve turboşarj entegrasyonu basıncın hızla artmasını sağlıyor. Yaklaşık yüzde 25 oranında azaltılan kütle atalet momenti, türbin tepkisini iyileştiriyor ve geniş bir açıklığa sahip, elektrikli olarak kumanda edilen egzoz çıkışını da daha iyi emisyon değerleri elde edilmesini sağlıyor. Yakıt beslemesi enjektörlerin maksimum 350 bara kadar yükselen bir basınçla çalıştığı Yüksek Hassasiyetli Enjeksiyon teknolojisi aracılığıyla gerçekleştiriliyor. M TwinPower Turbo teknolojisinin mevcut versiyonu tam değişken valf kontrolü VALVETRONIC ve değişken kam mili kontrolü Çift VANOS ile tamamlanıyor.

 

Kapsamlı şekilde yeniden geliştirilen ve çeşitli detayları tamamen yenilenen motor, daha önce BMW 3 Serisi için kullanılan en güçlü motora kıyasla 35 Kw / 48 bg artışla 275 kW / 374 bg güç sağlarken; maksimum torku da 50 Nm artırarak 500 Nm’ye ulaşıyor. Bunun sonucunda otomobil açıkça görüleceği üzere sportif bir beceri kazanıyor. BMW M340i xDrive Sedan, 0’dan 100 km/sa hıza 4,4 saniyede ulaşarak önceki nesil BMW 3 Serisi Sedan’ın en üst modelinden yarım saniye daha hızlıdır.

 

Güç ve hız artışına, M Spor egzoz ünitesi sayesinde kendini daha fazla gösteren sıralı altı silindirli motorun karakteristik sesi eşlik ediyor. Her şeyden önce, Sürüş Deneyimi Kontrolü düğmesiyle etkinleştirilen SPORT ve SPORT+ modlarında valf kumandalı egzoz sistemi özellikle farklı bir ses üretiyor. Motorun dinamik güç üretimine eşlik eden ses gelişimi, BMW M340i xDrive Sedan’ın içinden de yoğun bir biçimde algılanıyor. İki benzinli partikül filtresi takılı çift borulu M Spor egzoz sistemi BMW M340i xDrive Sedan’ı Euro 6d-TEMP emisyon standardıyla uyumlu hale getiriyor. 100 kilometrede ortalama 7,5 litre yakıt tüketirken CO2 emisyonu da kilometre başına 172 gram olarak ölçülüyor.

 

8 ileri Steptronic spor şanzıman ve daha güçlü BMW xDrive standart olarak sunuluyor.

 

Diğer özelliklerinin yanı sıra BMW M340i xDrive Sedan, standart olarak, optimize edilmiş hidrolik kumanda sistemi ve son derece yüksek vites değiştirme dinamikleriyle karakterize edilen en son nesil 8 ileri Steptronic spor şanzımanla birlikte sunuluyor. Düşük vitesler için kısa oranlar hızlanmayı iyileştirirken Kalkış Kontrolü fonksiyonu hareketsiz durumdan itibaren maksimum dinamiklerle hızlanmak için kullanılabiliyor. Direksiyon üzerindeki vites kulakçıkları düz vites seçimini kolaylaştırıyor.

 

Ön ve arka aks arasındaki tamamen değişken güç dağıtımı sayesinde BMW M340i xDrive Sedan’ın sahip olduğu akıllı dört çeker teknolojisi maksimum çekiş, çeviklik ve denge sağlıyor. BMW xDrive’ın güçlü arkadan itiş özelliği markaya özgü sürüş deneyimini destekliyor. Özellikle SPORT ve SPORT+ sürüş deneyimi kontrolü modlarında son derece etkili olan bu sistem sayesinde, motor gücü ağırlıklı olarak arka tekerleklere iletilerek virajlarda en üst seviyede çeviklik sağlanıyor.

 

BMW M340i xDrive Sedan’da ayrıca standart olarak M Spor diferansiyel görev alıyor. Elektronik olarak kontrol edilen, tam değişken arka tekerlek kilitleme fonksiyonu çekişi artırmanın yanı sıra otomobilin dengesine ve çevikliğine de katkıda bulunuyor.

 

M modeline özel süspansiyon teknolojisi performansı dinamiklere dönüştürüyor.

 

Yeni BMW 3 Serisi Sedan’ın süspansiyonunda kullanılan yapı konsepti, sportif kullanıma uygun ideal ön gereklilikleri sunuyor. Ağırlık ve sertlik açısından iyileştirilen çift mafsallı yaylı ön aks ve beş kollu arka aks bileşenleri, tıpkı geniş tekerlek izi ve ideal tekerlek kamber açıları gibi, viraj dönüş dinamiklerini ve direksiyon hassasiyetini artırıyor. Otomobilin 10 mm alçaltılmasına ek olarak BMW M340i xDrive Sedan’ın M Sport süspansiyonu, M modeline özgü elastokinematiklere ve yeni bir yükseltme özellikli amortisör kumanda fonksiyonuyla geliyor. Elektronik olarak kumanda edilen amortisörlere sahip Adaptif M süspansiyon da opsiyonel olarak sunuluyor.

 

M Sport süspansiyon ve Adaptif M süspansiyonun diğer bir entegre parçası da olağanüstü geri bildirimin yanı sıra, anlık ve hassas tepki sunan Değişken Spor Direksiyon sistemidir.

 

Standart olarak sunulan M Spor fren sistemi; kısa pedal aralığı ve belirgin basınç noktasına sahip son derece sportif bir ayarla birlikte etkili bir durdurma gücü sunuyor. M Sport frenler bunu doğrudan bir oranın yanı sıra dört piston, sabit kaliperli frenler ve önde tek pistonlu 348 milimetre diskler ile arkada yüzer kaliperli 345 milimetre diskleri içeren farklı bir hidrolik konfigürasyonla gerçekleştiriyor. Mavi renkli fren kaliperleri M logosunu taşıyor. Standart 18 inç M hafif alaşım jantlar karma lastiklerle birlikte sunuluyor. Ön jantlarda 225/45 R 18, arka da ise 255/40 R 18 boyutunda lastikler kullanılır. Aynı şekilde karma lastiklerle birlikte sunulan iki tasarıma sahip 19 inç M hafif alaşım jantlar ve 19 inç BMW Individual hafif alaşım jantlar opsiyonel olarak tercih edilebiliyor. 19 inç M hafif alaşım jantlar doğrusal ve yanal kuvveti etkili bir biçimde aktarmayı kolaylaştıran yüksek performanslı lastiklerle birlikte sunuluyor.

 

Sportif karaktere net bir biçimde vurgu yapan tasarım ve donanım özellikleri.

 

Yeni BMW M340i xDrive Sedan’ın üstün performans karakteri, modele özgü tasarım ve donanım özelliklerine de yansıyor. Ön rüzgarlık, marşpiye ve arka bölüm, soğutma için kullanılan hava beslemesini ve aerodinamik özellikleri iyileştiriyor. Benzersiz tasarım öğeleri arasında, kafes tasarımına sahip BMW Böbrek Izgaralar’ı, gövde renginde arka spoyler ve trapezoit biçimli egzoz çıkışları yer alıyor. Otomobilin ayrıcalıklı görünümü tamamı metalik Cerium Gri renkte dış ayna kapakları, hava girişleri, BMW Böbrek Izgaralar’ının ön yüzeyleri, egzoz çıkışları ve model yazısıyla tamamlanıyor.

 

Otomobilin içinde ise Sensatec/Alcantara döşemeli M modeline özel spor koltuklar, antrasit BMW Individual tavan döşemesi, vites kulakçıklarına sahip M deri kaplı direksiyon ve Alüminyum Tetragon iç tasarım şeritleri yoğun sürüş keyfine odaklı bir atmosfer sunuyor. Dijital gösterge paneli “M340i” yazısını taşıyor. BMW M340i xDrive Sedan’ın model yazısı taşıyan ön kapı marşpiyeleri aracın öne çıkan bir diğer tasarım özelliğini temsil ediyor.

 

Yakıt tüketimi, CO2 emisyonu ve güç tüketimi (AB) 2007/715 mevzuatının yürürlükteki versiyonunda belirtilen ölçüm yöntemlerine göre hesaplanır. Bilgiler Almanya’da temel donanıma sahip bir otomobile aittir, menzil açısından seçilen jant ve tekerlek boyutlarının yanı sıra opsiyonel donanım da göz önünde bulundurulur ve konfigürasyona göre değişebilir.

 

Bu rakamlar yeni WLTP test döngüsüne göre hesaplanmıştır ve karşılaştırma amacıyla NEDC’ye uyarlanmıştır. Bu otomobillerde, vergi ve otomobillerle ilgili diğer harçlar değerlendirilirken yine CO2 emisyonunu temel alan, burada yayınlanandan başka rakamlar geçerli olabilir.

 

Yeni binek otomobillere ait resmi yakıt tüketimi değerleri ve özel CO2 emisyon değerleri şu kılavuzda yer almaktadır: “Yeni binek otomobillere ilişkin yakıt tüketimi, CO2 emisyonu ve elektrik gücü tüketimi kılavuzu”. Kılavuza yetkili satıcılardan, Deutsche Automobil Treuhand GmbH (DAT), Hellmuth-Hirth-Str. 1, 73760 Ostfildern-Scharnhausen adresinden ve https://www.dat.de/co2 adresinden ulaşılabilir.

 

CO2 EMİSYONU VE TÜKETİM.

BMW M340i xDrive: Yakıt tüketimi: 7,5 l/100 km, CO2 emisyonu: 172 gr/km

My.PressClub Oturum aç
 

BMW Group Streaming

LAS VEGAS CES 2022.

Here you can see our webcast with the press conference and the innovation highlights.

Open Streaming Page

Latest Facts & Figures.

BMW Group satışlarını Ekim'de yükseltti
16.11.2009
Kurumsal Finansman, Olgular, Rakamlar
Show all

Add your filter tags.

Basın Bildirisi
Basın Kiti
Konuşma
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Oturum aç