Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Bulgaria · Article.

Построена, за да оформя бъдещето: икона от световна величина празнува 50-тия си рожден ден. Проектираната от Карл Шванцер сграда на централата на BMW Group - символ на нова ера.

В периода между 1970 и 1972 г. в Мюнхен само за 26 месеца е изградена икона с непреходна елегантност, привличаща хора от цял свят. 3,5 млн. работни часа на строителната площадка. 500 строителни работници, както и 200 архитекти, инженери и чертожници. За първи път в Европа над 3000 фасадни елемента, произведени по японския метод за леене на алуминий. Нито стотинка над първоначално договорената цена – и готова навреме за летните олимпийски игри през 1972 г. Служители от 12 нации построяват емблемата на BMW, а днес в нея и около нея рамо до рамо се трудят служители от 104 националности.

Корпоративни
·
Културни въпроси
 

Press Contact.

Hristina Peycheva
BMW Group

Tel: +359-2-80-607-33

send an e-mail

Related Links.

Днес BMW Group отпразнува 50-тия рожден ден на своята корпоративна централа, световноизвестна архитектурна икона, пред повече от 200 гости от целия свят – от бизнеса, културата, политиката и обществения живот. Участието на архитекта, носител на наградата Прицкер, Франсис Кере и появата на Нихал Саад, ръководител на кабинета на Алианса на цивилизациите на ООН, правят церемонията специално събитие. Илюстраторът Кристоф Ниман създава специално за повода впечатляващо произведение на изкуството, вдъхновено от кулата на BMW. След изявите на звездния тенор Йонас Кауфман и д-р Маркус Зьодер, министър-председател на Федерална република Бавария, тържествата завършват със специален акцент: 12 „вертикални“ танцьори от американския танцов проект BANDALOOP по грандиозен начин превръщат централата на BMW във висока 100 метра сцена. Така със своята впечатляваща хореография от Мелесио Естрела ансамбълът съзадава „безтегловно“ произведение на изкуството, вплитащо архитектура и танц. На специално композирана от Бен Джуодвалкис музика фасадните танцьори около Томас Кавана представят ,,Momentum Curve“, ексклузивно представление в знак на почит към уникалната архитектура.

И до ден-днешен високата сграда на централата на BMW остава една от най-иновативните инженерни конструкции на следвоенния период - защото четирите цилиндъра са окачени от покрива на кръстообразна стоманена конструкция. Така сградата не пораства както обикновено отдолу нагоре - горните етажи са подготвени първо на земята, а след това са придвижени с хидравлична техника нагоре върху масивната „висока шахта“, изработена от стоманобетон и завършена на няколко сегмента. През август 1972 г. сградата на Петуелринг срещу проектираното от Behnisch & Partner с участието на Фрай Ото олимпийско селище е завършена и се превръща в корпоративна централа на BMW Group. Още оттогава създадената от австрийския архитект проф. Карл Шванцер административна сграда придобива статус на икона за BMW и Мюнхен, пленителна за хора от цял свят. С внушителната си фасада и заложената зад нея строителна и пространствена концепция „висящият небостъргач“ комбинира непреходна прецизност с конструктивна и функционална логика. Иновативната сила на проекта на Шванцер веднага се превръща в символ на BMW и своеобразен „фар“ на устойчивата мобилност за утрешния ден. Определяна от медиите като „най-впечатляващата

и най-страхотна корпоративна централа в света“, сградата е не само символ на икономически успех, но също така и на международно партньорство, мир и интеркултурно сътрудничество. Внедрената от Шванцер „интегрирана комуникация“ и днес посочва пътя към нова ера на електрификация, дигитализация и кръгова икономика.

Франсис Кере, архитект и носител на наградата Прицкер:

„Архитектурата и автомобилната индустрия бяха и си остават едни от най-важните катализатори за иновации, икономическо развитие и благоденствие на нациите. И двата бранша променят обществото, гледат напред към бъдещето и „отключват“ глобални тенденции, които оказват комплексно въздействие върху икономиката и околната среда. Днес човекът, природата и индустрията са изложени на огромен натиск, важно е да се намерят решения, които позволяват справедлив дебат за собствените ни действия. Отговорни лица в сферите от архитектурата до бизнеса трябва да се обединят повече от всякога, да разпознаят нашите симбиози и отговорности, за да адаптират това, което правим така, че да се фокусираме върху устойчиво бъдеще.“

Каролин Шванцер, внучка на професор Карл Шванцер:

„Когато бях в Мюнхен за първи път с баща си и заедно посетихме централата на BMW, татко ми каза, че Карл Шванцер е изградил сградата отгоре надолу, защото четирите цилиндъра са обединени в конструкция, висяща на покрива. Това ме очарова. Хареса ми, че дядо е бил „инакомислещ“ и че това е било оценено. Като професор и учител той създава цяло поколение феноменални архитекти. Той изисквал много, но преди всичко е въодушевявал другите. Това ме е вдъхновявало винаги да се стремя да постигам най-високи резултати!“

Д-р инж. Норберт Райтхофер, председател на Надзорния съвет на BMW AG :

,,Централата на BMW остави своя отпечатък върху BMW Group. Това е икона на архитектурата, носител на новаторски дух. Тя олицетворява съзнанието и увереността на BMW, че прогресът идва от иновациите.

Тази сграда е толкова грандиозна, защото не оставя никого безучастен. Всяко поколение в BMW носи отговорността да въведе компанията в бъдещето. Централата ни, проектирана от Карл Шванцер, е важен елемент от идентичността на компанията като глобален играч.“

Оливер Ципсе, председател на Борда на директорите на BMW AG :

„Да говориш за визия означава да мислиш отвъд духа на времето и да развиваш чувство за това, което ще издържи и в бъдеще. Така и централата на BMW е проектирана в перспектива – затова остава модерна и днес. Тази сграда винаги е била стимул за скок по-далеч, отколкото бихте очаквали. Ние искаме да повлияем на следващите 100 години така, както и на изминалите 100.“

Мелесио Естрела, арт директор и хореограф на BANDALOOP :

"Черпихме вдъхновениe от заоблената форма на тази сграда. Човешкото тяло също се изразява в извивки и спирали. Aко трябва да възпроизведем ускорението, което BMW въплъщава, се сещаме за динамиката на човешкото сърце, която ни обединява към годен за живеене свят на бъдещите поколения.“

Професор Карл Шванцер (1918-1975):

"Ако си решил да бъдеш архитект, трябва да имаш смелостта да следваш визии и да ги превръщаш в реалност. Архитектурата е също и изкуство на разбирането, средство за комуникация отвъд вековете. Издръжливостта е заложена в творчеството и съпътствана в най-добрия случай от точност, прецизност, непрекъснатост и скромност. Така да създаваш не е тежък труд, а необходимост, за да бъдеш радостен. Радостта от работата дава смисъл на живота.“

"По време на проектирането са избрани ясно „четими“ форми, които изразяват прецизността, техническото съвършенство и красота на формата като асоциация с образа на автомобилен завод.“

Възлагането на поръчката и снимачната площадка:

През 1968 г. BMW AG стартира архитектурен конкурс за проектиране на нова административна сграда на компанията. За да впечатли борда на директорите, надзорния съвет на BMW и големите акционери на BMW, Шванцер прави модел от глина на един етаж в мащаб 1:1 и го разполага във филмово студио на Bavaria Film GmbH, разположени в Гайзелгащайг (Грюнвалд). Този ход се оказва успешен – през декември същата година ръководството на BMW възлага на Шванцер поръчката за изграждане на новата корпоративна централа. В създаването на филма за представянето, заснет на кулисите на Шванцер, участва също и Ролф Зехетбауер, който през 1973 г. печели с „Кабаре“ Оскар в категорията Art Direction. Две години по-късно по кината тръгва холивудският филм „Ролербол“ – в него небостъргачът на BMW участва като архитектурен герой. Корпоративната централа жъне успехи и с участието си „Суспирия“ (1977), „Кървава следа“ (1979), „Два носа пълнят А95“ (1984) и „Радостите на бащата“ (2014).

Определената от художника Питър Блейк като „уникално произведение на поп-архитектурата“ сграда и до ден-днешен е символ на решенията на компанията за успешно бъдеще.

Поръчаните на Герхард Рихтер през 1972 г. специално за фоайето широкоформатни монохромни картини „Червено“, „Жълто“ и „Синьо“ създават отправната точка на глобалния ангажимент на BMW Group към културата. Те ще бъдат реставрирани специално за годишнината и след това ще бъдат представени отново съгласно първоначално замисления от художника начин на окачване.

Архитектурата в BMW

BMW Group от десетилетия има традиция на сътрудничество със световноизвестни архитекти. Още от изграждането на проектираната от Карл Шванцер централа на концерна компанията умишлено избра да заложи на динамичния тип оформление, който по-късно се свързва с иновативните сгради на компанията - завода на BMW Group в Лайпциг (2005) на Заха Хадид, BMW Welt в Мюнхен на Coop Himmelb(l)au (2007) и завода на Rolls-Royce в Гудууд на сър Никълъс Гримшоу (2003). През 2022 BMW възлага на архитектурната фирма ОМА със седалище в Ротердам на Рем Коолхас и на датските архитекти от 3XN задачите да трансформират  основния завод в Мюнхен и да оформят заедно визията на бъдещето за производството в градовете.

Нов филм за Карл Шванцер

„Той летеше напред“ е заглавието на филм за Карл Шванцер с

актьора Никълъс Офчарек в ролята на архитекта. Макс Грубер е автор на  лентата, поръчана от Мартин Шванцер, покойния вече син на Карл,

и от неговата внучка Каролине. Както подсказва работното заглавие „Поема за един архитект“, става въпрос за нетрадиционен подход към необикновена личност, която разбира архитектурата като материализирана поезия. Наред със самия Карл Шванцер във филма, чиято официална премиера ще бъде през есента на 2023 г., спомени и мнения споделят и негови важни съвременници.

Специална изложба за юбилея в музея на BMW

Централата на BMW Group и познатият като „Тhe Cup/ Чашата“ музей на BMW са две от най-емблематичните сгради в Мюнхен, оценени като икони на германската следвоенна архитектура. От самото начало музеят на BMW е неразделна част от визията на Карл Шванцер за централата на компанията. Специална изложба във фоайето на музея, посветена на високата сграда, която от 1999 г. е защитена като паметник на културата, представя с впечатляващи снимки и архитектурни модели от времето на създаване историята на небостъргача. Изложбата продължава до 3 октомври 2022 г. Входът е свободен.

В Мюнхен годишнината от олимпийската 1972 г. се отбелязва с изложбите „Олимпийският град Мюнхен, поглед в миналото и в бъдещето“ в Архитектурния музей на ТУ-Мюнхен, „Визии и реалност. Изкуство за олимпийските игри в Мюнхен през 1972“ в галерията на кметството, както и „Олимпиада 72 в снимки - фотографии от колекциите на Баварската държавна библиотека.“

 

BMW Group България Корпоративни комуникации:

Христина Пейчева, Мениджър Корпоративни комуникации BMW Group България

T:  +359 2 80 60733

Прес портал: https://www.press.bmwgroup.com/bg.html

E-mail:  Hristina.Peycheva@bmwgroup.com 

 

---

BMW Group

С четирите си марки BMW, MINI, Rolls-Royce и BMW Motorrad BMW Group е най-успешният премиум производител на автомобили и мотоциклети и доставчик на премиум услуги за мобилност и финансиране в света. Производствената мрежа на BMW Group включва 31 предприятия за производство и сглобяване в 15 държави; компанията има мрежа за продажби в над 140 държави.

През 2021 г. BMW Group е реализирала над 2.5 млн. автомобила и над 194 000 мотоциклета в целия свят. Печалбата преди облагане с данъци за финансовата 2020 г. е приблизително  5 222 млрд. евро при приходи от 98 990 млрд. евро. Към 31 декември 2019 г. работната сила на BMW Group възлиза на приблизително 120 726 служители.

Успехът на BMW винаги се е градил на дългосрочно мислене и отговорни действия. По тази причина компанията е изградила екологична и социална устойчивост по цялата верига, пълна отговорност за продуктите и ясен ангажимент за опазване на околната среда като неделима част от стратегията си.

 

www.bmwgroup.com

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupView

Instagram: https://www.instagram.com/bmwgroup

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/bmw-group

Article Media Material.

My.PressClub Достъп.
 

BMW Group Streaming

ANNUAL CONFERENCE 2024.

Munich. Here you can see the on demand webcast of the BMW Group Annual Conference 2024, with the world premiere of the next BMW vision vehicle on the "Road to Neue Klasse".

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Данните за разхода на гориво, емисиите на СО2 и разхода на електроенергия са измерени в съответствие с Европейската директива (EC) 715/2007 във версията, валидна за типовото одобрение за този модел. Цифрите се отнасят за превозно средство с базова конфигурация в Германия и показаният диапазон отчита различния размер на избраните колела и гуми и опционално допълнително оборудване и могат да се променят по време на конфигурацията.

Данните, вече са измерени на базата на новият тестов цикъл WLTP и са преизчислени обратно към NEDC за сравнимост на автомобилите.

Повече информация за официалния разход на гориво и специфичните СО2 емисии на нови автомобили можете да получите от брошурата „Национален справочник за разхода на гориво и емисиите на CO2 на нови пътнически автомобили“, разпространявана безплатно от дилърите на BMW.

Add your filter tags.

Информация за медиите
Прес материали
Реч
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Достъп.