Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

BMW i Vision Circular.

Štvormiestne vozidlo BMW i Vision Circular je pohľadom na budúcnosť kompaktných elektrických vozidiel v roku 2040, pričom sa zameriava predovšetkým na trvalú udržateľnosť a luxus.

BMW i
·
BMW Group Design
·
Spoločnosť
·
Udržateľnosť
·
Dizajn, koncepty a štúdie
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(2x, ~394,89 KB)
  
Photos(121x, ~1,15 GB)
  More below article text

Štvormiestne vozidlo BMW i Vision Circular je pohľadom na budúcnosť kompaktných elektrických vozidiel v roku 2040, pričom sa zameriava predovšetkým na trvalú udržateľnosť a luxus.

 

 • Toto vozidlo Vision vzniklo v súlade so všeobecnými zásadami obehového hospodárstva. Cieľom je dosiahnuť použitie 100 % recyklovaných materiálov ako aj následná 100 % recyklovateľnosť.

 

 • Batéria typu solid-state v BMW i Vision Circular je taktiež 100 percentne recyklovateľná a vyrobená takmer výlučne z materiálov z recyklačnej slučky. Dosiahne oveľa vyššiu energetickú hustotu a zároveň výrazne zníži využívanie najcennejších zdrojov.

 

 • Vozidlo BMW i Vision Circular ilustruje komplexný prístup a starostlivý spôsob myslenia spoločnosti BMW Group, pokiaľ ide o trvalo udržateľný rozvoj mobility. Snaží sa byť priekopníkom a vedúcou silou pri vývoji obehového hospodárstva a tiež rozširovať svoje popredné postavenie v oblasti efektívneho využívania zdrojov a jeho zavádzanie do všetkých fáz životného cyklu vozidla.

 

 • V dôsledku toho je hlavným cieľom spoločnosti BMW Group znížiť emisie CO2počas celého životného cyklu vozidla. Okrem elektrifikácie produktového portfólia a prechodu na obnoviteľnú energiu vo výrobe, sa spoločnosť zameriava najmä na princípy obehového hospodárstva a na využívanie druhotných materiálov.

 

 • BMW i Vision Circular nepredstavuje predzvesť „Neue Klasse“. Na úrovni trvalej udržateľnosti sa však „Neue Klasse“ vyvíja s rovnakým zmýšľaním, aké platilo pre vozidlo Vision.

 

 • Cirkulárnosť bola od začiatku významným faktorom v projekte, vývoji a taktiež aj vo výrobnom procese modelu BMW i Vision Circular ako súčasť obehového prístupu k jeho dizajnu a konštrukcii.

 

 • Pokiaľ ide o použité materiály, vozidlo BMW i Vision Circular sa zameriavalo na využívanie recyklovaných materiálov (princíp druhotné najprv), ktoré sa na konci životného cyklu výrobku môžu rýchlo a ľahko rozobrať.

 

 • Dômyselné zameranie na demontáž je preto dôležitým aspektom. Rýchloupínacie mechanizmy na kolesách, sedadlách a prístrojovej doske ako aj sťahovacia šnúra na lavici zadných sedadiel nápadne ukazujú, že v esteticky príťažlivej forme je možné rozpojiť ich materiálne spojenia, čím vytvárajú radostnú fúziu.

 

 • Dôsledne aplikovaná obehová konštrukcia prepožičiava vozidlu BMW i Vision Circular úplne novú a pútavú estetiku. Zároveň sa ukazuje, že vysoká úroveň trvalej udržateľnosti môže ísť ruka v ruke s luxusným vzhľadom.

 

 • Na prednom nárazníku sa nachádzajú obličky a svetlomety po novom spracované ako digitálny povrch. V budúcnosti by digitálny dizajn mohol odstrániť geometrické zmeny svetlometov a nárazníkov ako nadbytočné, čo pomôže znížiť množstvo potrebného materiálu a nástrojov.

 

 • Namiesto doplnkových ozdobných prvkov alebo označenia modelu, ktoré sa v súčasnosti používajú na zvýraznenie kvality, je logo značky vyryté na prednej časti a označenie vozidla je vytvorené laserom, aby sa odstránilo použitie ďalších dielov.

 

 • Spodná časť nárazníka je vyrobená z recyklovaného plastu so sofistikovaným mramorovým povrchom.

 

 • Jasný dizajnový jazyk posúva proporcie vozidla pre automobilku BMW novým smerom. Vision Vehicle sa v neporušenom tvare rozširuje od prednej až po zadnú nápravu. Spolu s elektrifikovanou konštrukciou ponúka vozidlo interiér luxusnej triedy na ploche malého automobilu.

 

 • Povrchy v modeli BMW i Vision Circular sa namiesto lakovania dodávajú zo svetlo-zlatého eloxovaného druhotného hliníka. Rám v zadnej časti vozidla zobrazuje lákavú súhru modrastých purpurových povrchov vytvorených procesom tepelného spracovania použitého na oceľ.

 

 • Spôsoby zušľachťovania použité na jednotlivé povrchy im poskytujú významný vizuálny vplyv, pričom si zachovávajú optimálnu opätovnú použiteľnosť.

 

 • Mierne priehľadné pneumatiky sú vyrobené z certifikovaného, udržateľným spôsobom pestovaného prírodného kaučuku. Do pneumatiky sa pridávajú farebné, recyklované častice gumovej zmesi na jej zosilnenie a vytvorenie fascinujúceho terazzo efektu, ktorý zámerne zdôrazňuje opätovné použitie materiálov.

 

 • Disky kolies sú navrhnuté tak, aby používali minimum materiálov. Stredy ráfika s maximálnou priepustnosťou poskytujú dostatočné chladenie bŕzd, zatiaľ čo uzavretejšie povrchy smerom k vonkajším častiam diskov kolies zaisťujú čo najväčšiu aerodynamickú účinnosť.

 

 • Všetky zobrazovacie plochy a svetelné funkcie na zadnej časti sú neviditeľne integrované do tmavých sklenených dverí batožinového priestoru, kopírujúc prístup použitý vpredu. Keď je auto vypnuté, viditeľne sa na jeho tmavom sklenenom povrchu zobrazuje iba dvojrozmerné logo BMW.

 

 • Rovnako minimalistický a aerodynamicky optimalizovaný čierny nárazník vyrobený z viditeľne recyklovaného plastu dotvára dizajn zadnej časti v bode, ktorý sa nachádza najnižšie k vozovke.

 

 • Interiér modelu BMW i Vision Circular ukazuje, čo by to bolo v budúcnosti možné, pokiaľ ide o cirkuláciu a účelný výber materiálov. Okrem toho môže v dôsledku toho vzniknúť nový druh zaujímavej estetiky.

 

 • Mono-materiály a nové smart techniky spájania, ktoré sa vyhýbajú použitiu lepidla, zaistia optimálne vhodné podmienky pre neskoršiu demontáž a etapu triedenia. Aby sa minimalizovalo množstvo odpadu a odrezkov, všetky komponenty a materiály budú vyrobené tak, aby presne zodpovedali použitím procesom, ako je napríklad aj 3D tlač. Akýkoľvek prebytočný materiál bude systematicky vrátený späť do obehového cyklu materiálov.

 

 • Svetlý a útulný interiér víta vodiča a spolujazdca s otvoreným zmyslom pre priestor. Sklenená strecha s výrazným dozadu umiestneným ukotvením čelného skla pôsobí dojmom, že vpredu sa sedí pod holým nebom.

 

 • Exkluzívne prostredie vytvárajú dve samostatné pohodlné sedadlá s integrovanými opierkami hlavy. Čalúnenie je vyrobené z recyklovaného plastu a je uložené vo svetlo-zlatom hliníkovom ráme.

 

 • Zadná časť tenkých škrupinových predných sedadiel je vyrobená z recyklovaných plastov s povrchovou úpravou terrazzo. Rýchloupínací zips cirkulárnej radostnej fúzie umožňuje ľahké oddelenie a následné triedenie kovu a tkaniny ako aj ich vhodnosť na opätovné použitie.

 

 • Celkové užívateľské skúsenosti v BMW i Vision Circular, rovnako ako jeho materiálové vlastnosti, zámerne navodzujú vzdialenejšiu budúcnosť s väčšou inteligenciou použitou v automobiloch v podobe ďalších snímačov, ktoré reagujú na používateľa.

 

 • Klasický prístrojový panel sa zmenil na užívateľské rozhranie novej generácie. Jeho srdce tvorí krištáľové teleso vytvorené 3D tlačou, ktoré fascinujúcim svetelným efektom reaguje na pohyby ruky.

 

 • Krištáľové teleso je z oboch strán ohraničené prírodne upraveným drevom zo zdrojov s externými certifikátmi. Zlato-bronzové kovové prvky vyrobené zeloxovaného druhotného  hliníka pripájajú prístrojovú dosku k A-stĺpikom. Aj tu sa nachádzajú rýchloupínacie prvky radostnej fúzie pre jednoduchú demontáž.

 

 • Informačná oblasť, ktorú za normálnych okolností možno očakávať na stredovom informačnom displeji, sa nachádza nad prístrojovým panelom v spodnej časti čelného skla. Existujúce čelné sklo sa zmení na zdroj informácií a eliminuje potrebu akýchkoľvek ďalších displejov v interiéri.

 

 • Veniec volantu bol 3D vytlačený z dreveného prášku a na dotyk vytvára prirodzené a teplé pocity. Netradične, centrálne umiestnené zvislé rameno v zlato-bronzovej farby mu dodáva moderný nádych. Obsahuje ďalšiu oblasť krištáľového rozhrania s podsvietením a s displejmi podobnými tým na prístrojovom paneli.

 

 • Veľká, mierne zdvihnutá lavica zadného sedadla ponúka výnimočné pohodlie pre dvoch cestujúcich s mäkko čalúnenými bočnými opierkami. Opierky hlavy vyzerajú ako vankúše a reproduktory umiestnené pod nimi vytvárajú pocit, že každé sedadlo má svoju vlastnú vyhradenú zvukovú zónu.

 

 • Vlnená tkanina s prepracovaným Jacquardovým vzorom pre zadné sedadlá je vyrobená zo 100 percent recyklovaného materiálu. Zadné sedadlo ohraničuje rám z eloxovaného hliníka v zlato-bronzovej farbe. Látka a rám sú navzájom spojené šnúrou, ktorú možno v momente, keď treba demontovať sedadlo, opäť ľahko uvoľniť.

 

 • Hlboký koberec použitý v celom vozidle je vyrobený zo 100 % recyklovaného plastu.

 

 • V C-stĺpiku si sklenený ovládač iDrive z modelu BMW iX užíva druhý život v podobe novej funkcie svetla.

 

 • Zvukové prejavy modelu BMW i Vision Circular sú spoločným dielom skladateľa Hansa Zimmera a Renza Vitaleho, kreatívneho zvukového riaditeľa spoločnosti BMW Group. Vďaka tomu počuť pohyb auta. Každý jeden tón zachytáva pohyby vonkajších štruktúr, vnútorných priestorov, materiály, svetlá a vizuálne animácie.

 

 • Popri všetkých svojich materiálových a dizajnových inováciách, ponúka vozidlo BMW i Vision Circular aj možnosť použitia v rámci rozhrania vozidlo-sieť. V tomto prípade by vozidlo fungovalo ako mobilné zariadenie na skladovanie energie a dodávalo by energiu späť do svojho okolia, napríklad do budov či infraštruktúry.

 

 • Ďalšie kľúčové opatrenie na ceste k trvalo udržateľnej mestskej mobilite predstavuje inteligentné využívanie dostupných údajov z premávky v reálnom čase a taktiež aj dlhodobých údajov s cieľom maximalizovať účinnosť. Ak sa údaje a informácie zo snímačov zhromaždených jednotlivými vozidlami následne zdieľajú s celou flotilou automobilov (so súhlasom používateľov), všetky vozidlá budú ťažiť z výslednej inteligencie roja.

 

 • Odporúčania rýchlosti by mohli byť optimalizované tak, aby lepšie využívali fázy semaforov (zelená vlna), toky dopravy sa predpovedajú presnejšie a doby preťaženia sa minimalizujú v dôsledku komunikácie vozidiel spolu navzájom a so svojim okolím. Emisie CO2 spôsobené štartujúcou a zastavujúcou dopravou, alebo dokonca hľadaním parkovacieho miesta, by sa medzi veľkým počtom používateľov výrazne obmedzili.

 

 • Aplikácia BMW i Insights Vision používa rozšírenú realitu na vizuálne zobrazenie množstva jednotlivých riešení, ktoré ponúka vozidlo BMW i Vision Circular a ukazuje tak jeho celkový pozitívny prínos priamo na vozidle Vision.

 

 

 

 

Kontakt pre médiá:

 

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

www.press.bmwgroup.com/slovak

 

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com/slovak

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

 

 

BMW Group

 

BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2020 celosvetový predaj viac než 2,3 mil. osobných automobilov a viac než 169 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2020 činil zisk pred zdanením 5,222 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 98,990 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2020 zamestnával po celom svete 120 726 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

 

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Sieť partnerov tvorí:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

 

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, v Bratislave.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach a dve samostatné servisné prevádzky v Bratislave a Banskej Bystrici.

 

Štyria autorizovaní predajcovia motocyklov BMW so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline.

 

BMW Financial Services Slovakia, s.r.o., je priamy zástupca celosvetovej divízie BMW Financial Services poskytujúcej finančné a poistné produkty v rámci skupiny BMW Group.

 

Pridanou hodnotou priameho zastúpenia spoločnosti BMW Group, ktorá 1. júla 2021 oslavuje 15 rokov svojho pôsobenia na slovenskom trhu prostredníctvom spoločnosti BMW Slovenská republika, je vyššia kvalita poskytovaných služieb. Zákazníci tak majú lepší prístup k objednávaniu a ku konfigurácii vozidiel, k lepšej podpore ako aj k ponukám, ktoré pružnejšie, precíznejšie a lepšie dokážu reagovať na špecifické potreby slovenských zákazníkov. Výhodou je aj priama komunikácia medzi slovenským zastúpením a centrálou v Mníchove, čo vedie k lepšiemu, transparentnejšiemu a vhodnejšiemu procesu rozhodovania bez ďalšieho medzistupňa.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

THE NEW BMW i5.

Munich. Here you can see the webcast of the Digital World Premiere of the new BMW i5.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť