Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

Magická zmena farby exteriéru: BMW iX Flow s technológiou E Ink.

+++ Svetová premiéra na CES 2022 +++ Povrch karosérie so skutočnou zmenou farby vďaka elektroforetickej technológii +++ Potenciál do budúcna na použitie v interiéri aj exteriéri +++

Dizajn, koncepty a štúdie
·
Las Vegas
·
America
·
Technológia
·
Alternatívne pohonné systémy, mobilita budúcnosti
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~66,04 KB)
  
Photos(49x, ~284,56 MB)
  More below article text

Las Vegas. Digitalizácia prináša celostný užívateľský zážitok, ktorý sa v interiéri súčasných vozidiel značky BMW vyznačuje individualitou a vyššou mierou emócií. Režimy My Modes umožňujú vodičovi prispôsobiť atmosféru v interiéri jeho aktuálnej nálade a zážitku z jazdy, ktorý požaduje. V podobe vozidla BMW iX Flow s technológiou E Ink, predstavenou na výstave CES 2022, ponúka výrobca prémiových automobilov z Mníchova pohľad na technológiu budúcnosti, ktorá využíva digitalizáciu na to, aby prispôsobila exteriér vozidla rôznym situáciám a individuálnym želaniam. Povrch modelu BMW iX Flow s technológiou E Ink môže meniť svoj odtieň podľa požiadaviek vodiča.

 

Frank Weber, člen predstavenstva spoločnosti BMW AG, zodpovedný za vývoj: „Digitálne zážitky sa v budúcnosti nebudú obmedzovať len na displeje. Stále viac sa bude prepájať skutočné a virtuálne. V podobe vozidla BMW iX Flow oživujeme karosériu automobilu.”

 

Plynulé zmeny farby umožňuje špeciálne vyvinutá karoséria, ktorá je presne prispôsobená kontúram plne elektrického vozidla z kategórie Sports Activity Vehicle od automobilky BMW. Po nabudení elektrickými signálmi prináša elektroforetická technológia na povrch rôzne farebné pigmenty, čo spôsobuje, že povrch karosérie získa požadované zafarbenie. Adrian van Hooydonk, vedúci oddelenia BMW Group Design: „Vozidlo BMW iX Flow je pokročilý výskumný a dizajnový projekt a skvelý príklad pokrokového myslenia, ktorým je značka BMW známa.”

 

Inovatívna technológia E Ink otvára úplne nové spôsoby zmeny vzhľadu vozidla v súlade s estetickými preferenciami vodiča, podmienkami prostredia, alebo dokonca s funkčnými požiadavkami. Technológia tak ponúka nevídaný potenciál personalizácie v oblasti dizajnu exteriéru. Model BMW iX Flow s technológiou E Ink predstavuje tento potenciál s mimoriadne pôsobivým efektom. Na tomto základe vzniká v rámci spoločnosti BMW Group vývoj technológie, ktorá umožní zažiť novú formu personalizácie sériovo vyrábaných vozidiel a to zvonku aj zvnútra.

 

Farba vozidla už aj dnes vyjadruje osobnosť vodiča. Výber vonkajších lakov dostupných pre aktuálne modely BMW pokrýva široké spektrum farieb. Týmto spôsobom možno zohľadniť túžbu po nanajvýš výraznom, extravagantnom alebo športovom vzhľade, ako aj túžbu po decentnom, subtílnom alebo elegantnom dizajne. Každý rok pribúdajú nové verzie, ktoré odrážajú vlastnosti daného modelu a umožňujú značke neustále udávať trendy v oblasti dizajnu exteriéru.

 

Nové technológie poskytnú v budúcnosti úplne novú úroveň slobody rozhodovania. „Vodičovi to dáva slobodu vyjadriť rôzne stránky svojej osobnosti, alebo dokonca svoj pôžitok zo zmeny navonok a nanovo ho definovať zakaždým, keď si sadne do vozidla,” hovorí Stella Clarke, vedúca projektu BMW iX Flow s technológiou E Ink. „Podobne ako móda alebo statusové reklamy na kanáloch sociálnych médií, aj vozidlo sa potom stáva vyjadrením rôznych nálad a okolností v každodennom živote.“

 

Ako pomáha variabilná farba exteriéru zvýšiť účinnosť.

Variabilná farba exteriéru môže prispieť aj k pohodliu v interiéri a k účinnosti vozidla. To sa dosahuje s prihliadnutím na rozdielne schopnosti svetlých a tmavých farieb pri odrážaní slnečného svetla a s tým spojenou absorpciou tepelnej energie. Biely povrch odráža oveľa viac slnečného svetla ako čierny. Z toho vyplýva, že prehrievanie vozidla a priestoru pre cestujúcich v dôsledku silného slnečného žiarenia a vysokých vonkajších teplôt možno znížiť zmenou exteriéru na svetlú farbu. V chladnejšom počasí pomôže tmavý vonkajší plášť vozidlu absorbovať citeľne viac tepla zo slnka.

 

V oboch prípadoch môžu selektívne zmeny farby pomôcť znížiť množstvo energie, ktoré klimatizácia vozidla potrebuje na chladenie a kúrenie. Tým sa znižuje množstvo energie, ktorú potrebuje elektrický systém vozidla, a spolu s tým aj spotreba paliva alebo elektriny vozidla. V čisto elektrickom automobile preto môže zmena farby podľa počasia prispieť aj k zvýšeniu dojazdu. V interiéri by technika mohla napríklad zabrániť prílišnému prehrievaniu palubnej dosky.

 

Samotná technológia E Ink je mimoriadne energeticky účinná. Na rozdiel od displejov alebo projektorov nepotrebuje elektroforetická technológia na udržanie zvoleného farebného stavu absolútne žiadnu energiu. Prúd do nej tečie iba počas krátkej fázy zmeny farby.

 

Milióny farebných kapsúl s farbou vo vlastnom obale.

Elektroforetické farbenie je založené na technológii vyvinutej spoločnosťou E Ink, ktorá je najznámejšia z displejov používaných v elektronických čítačkách. Povrchová vrstva modelu BMW iX Flow s technológiou E Ink obsahuje mnoho miliónov mikrokapsúl s priemerom ekvivalentným hrúbke ľudského vlasu. Každá z týchto mikrokapsúl obsahuje záporne nabité biele pigmenty a kladne nabité čierne pigmenty. V závislosti od zvoleného nastavenia stimulácia pomocou elektrického poľa spôsobí, že sa biele alebo čierne pigmenty zhromažďujú na povrchu mikrokapsuly, čo dáva karosérii požadovaný odtieň.

 

Dosiahnutie tohto efektu na karosérii vozidla vyžaduje použitie mnohých presne pripevnených segmentov ePaper. Na zabezpečenie toho, že segmenty budú odrážať charakteristické obrysy vozidla a výsledné variácie svetla a tieňa, sa použili generatívne konštrukčné procesy. Generatívne dizajnové algoritmy umožňujú potrebnú tvarovateľnosť a flexibilitu potrebnú na prispôsobenie materiálu ePaper presne podľa dizajnových línií vozidla.

 

Vysokú presnosť pri vytváraní každého segmentu zaručuje technológia laserového rezania. Po priložení segmentov a pripojení napájacieho zdroja na stimuláciu elektrického poľa sa celá karoséria zahreje a utesní, aby sa zaručila optimálna a rovnomerná reprodukcia farieb pri každej ich zmene.

 

 

 

 

 

Kontakt pre médiá:

 

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

www.press.bmwgroup.com/slovak

 

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com/slovak

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

 

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia. Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy. Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie. Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste.

 

BMW Group

 

BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

BMW Group zaznamenal v roku 2020 celosvetový predaj viac než 2,3 mil. osobných automobilov a viac než 169 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2020 činil zisk pred zdanením 5,222 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 98,990 miliardy eur. BMW Group k 31. decembru 2020 zamestnával po celom svete 120 726 spolupracovníkov.

Úspech BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca. BMW Group sa vždy vyznačoval komplexnou produktovou zodpovednosťou a významným prístupom k ochrane zdrojov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

 

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Sieť partnerov tvorí:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

 

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, v Bratislave.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach a dve samostatné servisné prevádzky v Bratislave a Banskej Bystrici.

 

Štyria autorizovaní predajcovia motocyklov BMW so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline.

 

BMW Financial Services Slovakia, s.r.o., je priamy zástupca celosvetovej divízie BMW Financial Services poskytujúcej finančné a poistné produkty v rámci skupiny BMW Group.

 

Pridanou hodnotou priameho zastúpenia spoločnosti BMW Group, ktorá 1. júla 2021 oslavuje 15 rokov svojho pôsobenia na slovenskom trhu prostredníctvom spoločnosti BMW Slovenská republika, je vyššia kvalita poskytovaných služieb. Zákazníci tak majú lepší prístup k objednávaniu a ku konfigurácii vozidiel, k lepšej podpore ako aj k ponukám, ktoré pružnejšie, precíznejšie a lepšie dokážu reagovať na špecifické potreby slovenských zákazníkov. Výhodou je aj priama komunikácia medzi slovenským zastúpením a centrálou v Mníchove, čo vedie k lepšiemu, transparentnejšiemu a vhodnejšiemu procesu rozhodovania bez ďalšieho medzistupňa.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

THE NEW BMW i5.

Munich. Here you can see the webcast of the Digital World Premiere of the new BMW i5.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť