Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

THE 8 X JEFF KOONS: Odborné lakovacie znalosti z Landshutu sa naplno predviedli na soche na kolesách od Jeffa Koonsa.

+++ Plastové exteriérové komponenty pre striktne limitovanú edíciu modelu BMW radu 8 Gran Coupé vyrobené v závode BMW Group Landshut – automobil navrhnutý americkým umelcom Jeffom Koonsom +++ Najväčšia výzva pre zákazkovú lakovňu Landshut: Zachytiť zámer umelca a implementovať detaily v technickom procese malosériovej výroby +++

 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~109,04 KB)
  
Photos(22x, ~427,13 MB)

Related Links.

Mníchov/Landshut. Odborné znalosti v oblasti lakovania, ktoré sa koncentrujú v závode spoločnosti BMW Group v meste Landshut, sa v súčasnosti využívajú v striktne limitovanej edícii modelu BMW M850i xDrive Gran Coupé (kombinovaná spotreba paliva: 11,0 – 10,7 l/100 km WLTP, kombinované emisie CO2: 251 – 243 g/km WLTP), ktorú vytvoril americký umelec Jeff Koons a vznikne v malej sérii iba 99 vozidiel – pôjde o najprepracovanejšie navrhnuté vozidlo v histórii automobilky BMW.

 

Každý pracovný deň opúšťa závod v Landshute približne 2 000 lakovaných plastových komponentov vonkajších panelov v 45 štandardných a 200 špeciálnych farbách. Spolu to predstavuje približne pol milióna komponentov ročne vrátane nárazníkov, prahov, spojlerov a obloženia – nepočítajúc malosériové a zákazkové lakovanie.

 

Špecialisti na lakovanie v závode Landshut teraz využívajú svoje dlhoročné skúsenosti na veľmi špeciálnom vozidle, limitovanej edícii modelu BMW radu 8 Gran Coupé – THE 8 X JEFF KOONS. Špeciálne dizajnové úpravy automobilu navrhol americký umelec Jeff Koons a obsahuje pop-artové prvky, ako aj geometrické vzory.

 

Vozidlá špeciálnej edície sa budú vyrábať v závode BMW Group v Dingolfingu, zatiaľ čo závod BMW Group Landshut dodá všetky lakované plastové časti vonkajších panelov vrátane nárazníkov, bočných prahov, krytov vonkajších spätných zrkadiel, kľučiek dverí a veka batožinového priestoru. Všetky komponenty sú vyrobené s najvyšším stupňom presnosti.

 

„Najväčšou výzvou bolo hneď od začiatku pochopiť a zachytiť zámer umelca a v technickom procese malosériovej výroby do detailov implementovať jeho veľmi presné požiadavky,“ vysvetľuje Hermann Knott, vedúci výrobného oddelenia farieb a povrchových úprav. „Toto je pre nás tiež veľmi špeciálny projekt – pretože tieto vozidlá sú skutočne sochy na kolesách."

 

Jedným z technicky najzložitejších komponentov vozidla je štýlové veko batožinového priestoru, ktoré si vyžaduje sedem rôznych farieb a dvanásť vrstiev laku s celkovou hrúbkou menšou ako 250 μ. Pre porovnanie, ľudský vlas má priemer asi 100 μ. „Nanášanie viacfarebného laku je obzvlášť náročné, najmä pokiaľ ide o haptiku a optiku,“ vysvetľuje Knott. Takzvaný viactónový proces, ktorý sa na to používa, bol špeciálne vyvinutý v zákazkovej lakovni Landshut. „Mali sme rôzne stretnutia s tímom Jeffa Koonsa, kde sme podrobne prediskutovali všetko potrebné pre tento proces,“ uvádza Knott.

 

Kľúčovým prvkom bolo, ako realizovať umelcov jednorozmerný dizajn na trojrozmerných, geometricky náročných komponentoch vozidla. Na zabezpečenie presnosti každého detailu sa využíval počítačový program napojený na laserový projektor. Laser následne premietol dizajn v lineárnej forme na príslušný komponent. Obrysy medzi jednotlivými vrstvami farby sa precízne maľovali ručne, čo si vyžadovalo dlhoročné skúsenosti a vysokú remeselnú zručnosť.

 

Väčšina zo zhruba 100 zamestnancov zapojených do projektu absolvovala špeciálne dodatočné školenia, aby boli schopní splniť umelecké požiadavky. „Vyrábanie komponentov Jeffa Koonsa sa líši od našich štandardných dokončovacích prác pomocou robotov a našich vlastných zavedených procesov lakovania. Vyžaduje si to značné individuálne skúsenosti a talent, pretože na to vplýva veľa ďalších faktorov,“ vysvetľuje Knott.

 

„Potešenie z inovácií a remeselnej zručnosti sú dve výnimočné vlastnosti našich zamestnancov v závode Landshut. Preto sme obzvlášť hrdí, že náš tím Exterior Plastic opäť nastavuje meradlo pre zákazkové lakovanie,“ hovorí Dr. Stefan Kasperowski, riaditeľ závodu BMW Group Landshut.

 

THE 8 X JEFF KOONS

Vozidlo THE 8 X JEFF KOONS je stelesnením precíznosti, sofistikovanosti a remeselného spracovania. Napríklad nanesenie niekoľkých vrstiev laku trvalo 285 hodín, pretože jeho pôsobivo výrazný dizajn kombinuje 11 rôznych farieb, od modrej cez striebornú a žltú až po čiernu. To znamená, že za týždeň je možné nalakovať iba dve karosérie. Viacfarebný interiér sa vyznačuje pôsobivým použitím vysokokvalitných materiálov a najjemnejšej kože, navyše s podpisom umelca. Sedadlá sú v sýtych odtieňoch červenej a modrej, vo farbách superhrdinov z komiksového sveta a vysokovýkonnej značky BMW M. Športový, výrazný dizajn obsahuje prvky pop-artu aj geometrické vzory – ako poklona sofistikovaným líniám a tvarom vozidla BMW radu 8 Gran Coupé. Farebné línie, ktoré explodujú na zadnej časti vozidla, sú priamou poctou umelcovmu vlastnému vozidlu BMW Art Car z roku 2010. Podľa Koonsa sú nápisy POP! na bokoch a víry vetra symbolmi sily a rýchlosti modelu THE 8 X JEFF KOONS. Vozidlo BMW 850i bolo prvým modelom BMW radu 8, ktorý sa predstavil už v roku 1990. Uznávaný pre svoj vizionársky prístup k budúcnosti šoférovania oslovil milovníkov automobilov, ktorí oceňujú jeho dokonalé spojenie elegancie a výkonu. Vysoko kvalifikovaní špecialisti v závodoch automobilky BMW v mestách Dingolfing a Landshut strávili takmer 300 hodín ručnej práce na vonkajšom laku modelu THE 8 X JEFF KOONS, pričom na nanášanie farebných vzorov často používali lupu.

 

 

 

 

 

Kontakt pre médiá:

 

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

www.press.bmwgroup.com/slovak

 

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com/slovak

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

 

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia. Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy. Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie. Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste.

 

 

 

BMW Group

 

Spoločnosť BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

Spoločnosť BMW Group zaznamenala v roku 2021 celosvetový predaj viac než 2,5 mil. osobných automobilov a viac než 194 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2020 činil zisk pred zdanením 5,222 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 98,990 miliardy eur. Spoločnosť BMW Group zamestnávala k 31. decembru 2020 po celom svete 120 726 spolupracovníkov.

Úspech spoločnosti BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a na zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca a to od výroby až po záver fázy životnosti všetkých produktov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

 

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Sieť partnerov tvorí:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

 

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, v Bratislave.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach a dve samostatné servisné prevádzky v Bratislave a Banskej Bystrici.

 

Štyria autorizovaní predajcovia motocyklov BMW so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline.

 

BMW Financial Services Slovakia, s.r.o., je priamy zástupca celosvetovej divízie BMW Financial Services poskytujúcej finančné a poistné produkty v rámci skupiny BMW Group.

 

Pridanou hodnotou priameho zastúpenia spoločnosti BMW Group, ktorá 1. júla 2021 oslavuje 15 rokov svojho pôsobenia na slovenskom trhu prostredníctvom spoločnosti BMW Slovenská republika, je vyššia kvalita poskytovaných služieb. Zákazníci tak majú lepší prístup k objednávaniu a ku konfigurácii vozidiel, k lepšej podpore ako aj k ponukám, ktoré pružnejšie, precíznejšie a lepšie dokážu reagovať na špecifické potreby slovenských zákazníkov. Výhodou je aj priama komunikácia medzi slovenským zastúpením a centrálou v Mníchove, čo vedie k lepšiemu, transparentnejšiemu a vhodnejšiemu procesu rozhodovania bez ďalšieho medzistupňa.

CO2 EMISSIONS & CONSUMPTION.

BMW M850i xDrive Gran Coupé:
Combined fuel consumption: 11.0 – 10.7 l/100 km according to WLTP,
combined CO2 emissions: 251 – 243 g/km according to WLTP.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia. Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy. Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie. Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste.

 

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

BMW GROUP AT CES 2023.

Las Vegas. Here you can see the webcasts of the BMW Group Keynote at the CES 2023 and the Digital World Premiere of BMW i Vision Dee.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť