Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

BMW iX & Re:design iX.

Pri príležitosti 50. výročia aktivít spoločnosti BMW Group v umeleckej oblasti ponúklo BMW mladým umelcom príležitosť umelecky vyjadriť svoj pohľad na exteriér technologicky vyspelého a trvalo udržateľného modelu BMW iX. Najlepší prejav spojenia trvalej udržateľnosti, umenia a mobility vytvoril Urban Klinkon, študent magisterského štúdia na Vysokej škole výtvarných umení a dizajnu v Ľubľane.

i20
·
Art Car
·
BMW iX
·
BMW i
·
Spoločnosť
·
Kultúra
·
Udržateľnosť
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50

send an e-mail

Downloads.

  
Attachments(1x, ~86,57 KB)
  
Photos(130x, ~519,16 MB)

Mníchov/Ľubľana. Spoločnosť BMW Group je aktívna v mnohých kultúrnych oblastiach. So vzájomným rešpektom a zvedavosťou fyzicky aj virtuálne spája ľudí po celom svete pomocou kultúry. Pri príležitosti 50. výročia spolupráce spoločnosti BMW Group s globálnym svetom umenia, vyhlásila spoločnosť BMW Slovinsko v decembri 2021 súťaž pre umelcov do 35 rokov s cieľom vytvoriť umeleckú víziu trvalej udržateľnosti a mobility, ktorá by sa následne dala použiť na exteriér plne elektrického modelu BMW iX. O inšpiráciu pri tvorbe sa podelili aj členovia poroty vrátane Domagoja Dukeca, šéfa BMW Design, ktorý zdôraznil: „Spojenie umenia a technológie sú dva jedinečné komponenty, ktoré môžu vytvoriť zaujímavý a vzrušujúci zážitok.“

 

Svoj tvorivý pohľad na BMW iX predložilo 17 umelcov. Najlepšie kreatívne riešenia hľadala odborná porota v zložení Domagoj Dukec, šéf BMW Design, Alenka Gregorič, kurátorka súčasného umenia a umelecká riaditeľka galérií Cukrarna a Galerija Tobačna, Miran Mohar, medzinárodne uznávaný umelec, člen IRWIN a prodekan AVA Academy of Visual Arts, Kristina Rutar, výtvarníčka a docentka na ALUO a Maša Gala, výtvarná umelkyňa, akademická maliarka a členka umeleckého združenia KD 3kolektiv.

 

Najlepší nápad na umelecké spracovanie exteriéru vozidla predložil Urban Klinkon, študent magisterského štúdia na Vysokej škole výtvarných umení v Ľubľane, s prácou Skica. Mladý umelec zaujal veľmi sviežim prístupom k dizajnu súťažného umeleckého diela. Originál a autorskú kresbu v základných farbách materiálového spektra spojil pomocou základných výtvarných prvkov do vizuálne zaujímavého a atraktívneho výsledného vzhľadu vozidla. Základná myšlienka, v ktorej je na ceste tvorby dôležitý každý krok a prispieva k trvalo udržateľnému rozvoju v dizajne, sa predstavila odvážne, mladistvo a sviežo a dokonale prepojená s bohatou históriou vývoja vozidiel značky BMW. Dielo vytvorené pre súťaž je digitálna kresba, ktorá vyjadruje sviežosť autorovej skice, prvého rukopisu v tvorivom procese.

 

Urban Klinkon, autor víťaznej umeleckej vízie BMW iX, povedal: „Práca s globálnou značkou, ako je BMW, je obrovská príležitosť, ktorú som s nadšením využil. Trvalú udržateľnosť chápem ako trend zachovania večnosti, ako aj prírody, života a sveta okolo nás, kde je v umeleckom prejave dôležitý každý jeden krok, akcia, dokonca pohyb. Vrátil som sa teda k základom a chcel som, aby boli zmysluplnejšie. Vychádzal som z troch základných farieb – žltej, červenej a modrej – a základnej umeleckej myšlienky – čiary, ktorá každým ďalším pohybom získavala väčší zmysel a nový život. Skombinoval som teda high-tech vozidlo, ktoré umožňuje trvalo udržateľnú mobilitu nielen jeho vodičovi, ale aj mne ako umelcovi, ktorý dostal príležitosť prejaviť sa. Svoju umeleckú interpretáciu som nazval Skica, pretože predstavuje začiatok mimoriadnej cesty a mojej vízie prelínania umenia, technológie a trvalej udržateľnosti. Som nesmierne rád, že môj návrh zvíťazil. Som si istý, že výhra mi otvorí nové dvere na mojej umeleckej ceste a teším sa na nové príležitosti.“

 

Okrem víťazného návrhu ocenilo BMW Slovinsko aj umelcov na druhom a treťom mieste. Druhé miesto obsadil nápad Moniky Šlemcovej s magisterským titulom v odbore maľba. Mladá umelkyňa sa inšpirovala prírodou, krajinou a jej trvalou udržateľnosťou. Dielo vytvorené na tému súťaže je upravený obraz, digitálna grafika, ktorá vychádza zo skutočného fotografického obrazu krajiny, ktorou vozidlo prechádza. Autorka upravila obraz do abstraktného diela, ktoré prepája a spája témy rýchlosti, mobility, pohybu, rozvoja a trvalej udržateľnosti. Na ďalšiu podporu umeleckej tvorby získala ocenenie vo výške 500 eur.

 

Odborná porota udelila tretie miesto priemyselnému dizajnérovi Borovi Jarhovi. Celá kompozícia vychádza zo širšieho rámca prírodného prostredia a je založená na ekologických materiáloch. Spája myšlienky obehového hospodárstva a dôležitosť trvalej udržateľnosti celého hodnotového reťazca. Umelecké dielo v prvej fáze dizajnérskeho prístupu je animáciou, ktorá dobre sleduje témy výzvy a originálne spája umenie a technologický pokrok. Umelec na treťom mieste získal aj ocenenie vo výške 500 eur.

 

Šéfa BMW Design, Domagoja Dukeca, zaujali aj skvelo pripravené nápady: „BMW iX dokonale prepája umenie a technológiu. Pred mladých umelcov sme postavili náročnú výzvu, aby sa podelili o svoj pohľad na súhru týchto dvoch tém. Predložené návrhy nielen podčiarkli výrazný charakter modelu BMW iX, ale presvedčili aj jedinečnou kreativitou.“

 

Víťazný nápad súťaže Re:design sa predstavil na záverečnom podujatí v ľubľanskej galérii Cukrarna. Členovia poroty Domagoj Dukec, Miran Mohar, Kristina Rutar, Maša Gala a Alenka Gregorič za okrúhlym stolom zhrnuli dôležitosť prepojenia umenia, trvalej udržateľnosti a technológie a poskytovania príležitostí mladým umelcom. Vozidlo, ktoré svojim vzhľadom zdôrazňuje dôležitosť trvalej udržateľnosti, možno v najbližších dňoch vidieť na cestách. Víťazné dielo súťaže Re:design iX sa v najbližších mesiacoch ukáže u predajcov značky BMW a na rôznych podujatiach...

 

@bmwslovenija na IG

@BMWSlovenija na FB

hashtag #redesignix

 

 

 

Kontakt pre médiá:

 

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

www.press.bmwgroup.com/slovak

 

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com/slovak

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupView

Instagram: https://www.instagram.com/bmwgroup

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/bmw-group/

 

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia. Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy. Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie. Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste.

 

BMW Group

 

Spoločnosť BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

 

Spoločnosť BMW Group zaznamenala v roku 2021 celosvetový predaj viac než 2,5 mil. osobných automobilov a viac než 194 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2021 činil zisk pred zdanením 16,1 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 111,2 miliardy eur. Spoločnosť BMW Group zamestnávala k 31. decembru 2021 po celom svete 118 909 spolupracovníkov.

 

Úspech spoločnosti BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a na zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti pri rozhodovaní smerom k budúcnosti v rámci celého hodnotového reťazca a to od výroby až po záver fázy životnosti všetkých produktov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

 

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Sieť partnerov tvorí:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

 

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, v Bratislave.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach a dve samostatné servisné prevádzky v Bratislave a Banskej Bystrici.

 

Štyria autorizovaní predajcovia motocyklov BMW so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline.

 

BMW Financial Services Slovakia, s.r.o., je priamy zástupca celosvetovej divízie BMW Financial Services poskytujúcej finančné a poistné produkty v rámci skupiny BMW Group.

 

Pridanou hodnotou priameho zastúpenia spoločnosti BMW Group, ktorá 1. júla 2021 oslavuje 15 rokov svojho pôsobenia na slovenskom trhu prostredníctvom spoločnosti BMW Slovenská republika, je vyššia kvalita poskytovaných služieb. Zákazníci tak majú lepší prístup k objednávaniu a ku konfigurácii vozidiel, k lepšej podpore ako aj k ponukám, ktoré pružnejšie, precíznejšie a lepšie dokážu reagovať na špecifické potreby slovenských zákazníkov. Výhodou je aj priama komunikácia medzi slovenským zastúpením a centrálou v Mníchove, čo vedie k lepšiemu, transparentnejšiemu a vhodnejšiemu procesu rozhodovania bez ďalšieho medzistupňa.

CO2 EMISSIONS & CONSUMPTION.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia. Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy. Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie. Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

BMW GROUP AT CES 2023.

Las Vegas. Here you can see the webcasts of the BMW Group Keynote at the CES 2023 and the Digital World Premiere of BMW i Vision Dee.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť