Do you need help? Please contact our support team from 9 to 17 CET via support.pressclub@bmwgroup.com.

PressClub Slovakia · Article.

Od polárneho kruhu po úpätie Álp: Nové BMW i5 v zimných testoch na ľade a snehu

+++ Ročná testovacia fáza všetkých systémov ovládania pohonu a podvozku v zimných poveternostných podmienkach +++ Piata generácia technológie pohonu BMW eDrive vykazuje vysokú úroveň vyspelosti +++ Jedinečné riadenie krútiaceho momentu optimalizuje trakciu, dynamiku a jazdnú stabilitu úplne prvého vozidla BMW radu 5 Sedan s plne elektrickým pohonom +++

G60
·
BMW i
·
BMW i5
·
Sedan
·
Radu 5
 

Press Contact.

Milan Stupka
BMW Group

Tel: +421-2-321411-50

send an e-mail

Mníchov. Úplne prvý model BMW radu 5 s plne elektrickým systémom pohonu prešiel mimoriadne náročným testom odolnosti. Nový model BMW i5 počas náročných testovacích jázd v zimných podmienkach opakovane preukázal stabilitu svojej elektrickej pohonnej sústavy, ako aj svoje dynamické vlastnosti. Program testovania na ľade a snehu trval od úvodných testovacích jázd až po záverečné fázy dolaďovania celkovo asi rok. Počas rozsiahleho testovania na vidieckych cestách, diaľniciach a špeciálne upravených testovacích okruhoch sa vývojoví inžinieri zamerali najmä na schopnosť automobilu jazdiť pri nízkych teplotách a na povrchoch s nízkou priľnavosťou.

 

Inovatívne riadiace systémy pohonu a podvozku na palube nového modelu BMW i5 upravujú jeho trakciu, dynamiku a jazdnú stabilitu, čo sa prejavuje predovšetkým na súvislej snehovej prikrývke, na zľadovatených horských cestách, alebo na zamrznutých jazerách. Preto nie je prekvapením, že dynamické zimné testovanie čisto elektricky poháňaného sedanu sa len nedávno skončilo presne tam, kde sa pre približne rokom aj začalo: v mrazivom zimnom testovacom centre spoločnosti BMW Group v Arjeplogu v severnom Švédsku.

 

Vytrvalostné testy technológie BMW eDrive pracujúcej nepretržite pri extrémnych mínusových teplotách

V rámci vývojového procesu pred sériovou výrobou musel nový model BMW i5 prvýkrát preukázať svoju odvahu už vo februári 2022, keď absolvoval cestu z Mníchova do testovacieho centra automobilky BMW v Arjeplogu. Prototyp plne elektrického BMW radu 5, dokonale maskovaný špeciálnou kamuflážou, plastovými úchytkami, mriežkami a provizórnymi svetlometmi a zadnými svetlami, vyrazil na päťdňovú testovaciu jazdu z úpätia Bavorských Álp až do Dánska, a potom na okraj polárneho kruhu vo švédskom Laponsku.

Cesta dlhá približne 3 000 kilometrov poskytla motorom, výkonovej elektronike, vysokonapäťovej batérii a integrovanému vykurovaciemu a chladiacemu systému pre kabínu a akumulátorovú súpravu prvú príležitosť preukázať svoju pokročilú úroveň pripravenosti na cestovanie na dlhé vzdialenosti. Vďaka špičkovej technológii batériových článkov a inteligentne riadenému tepelnému manažmentu tvorí technológia BMW eDrive piatej generácie, ktorá pre potreby nového modelu BMW i5 dostala ďalšie vylepšenia, základ pre dlhý dojazd a krátke časy nabíjania počas prestávok na ceste, a to aj v extrémnych podmienkach a pri teplotách hlboko pod bodom mrazu.

 

Pozrite si Foto set 1

 

Konečná destinácia Arjeplog poskytla tímu vývojových a testovacích inžinierov ideálne miesto pre ich testovací program. Zasnežené cesty a zamrznuté jazerá severného Švédska so svojimi obrovskými ľadovými plochami vytvárajú dokonalé prostredie pre objavovanie toho, ako komponenty podvozku, riadiace a brzdové systémy a systémy jazdnej dynamiky a jazdnej stability navzájom spolupracujú v extrémnych vonkajších podmienkach. Výsledkom bolo, že základy pre sebavedomé, isté a nezameniteľné športové ovládanie nového BMW i5 vznikli už počas prvých testovacích jázd v Arjeplogu.

 

Pozrite si Foto set 2

 

Testovanie pri každodennom jazdení a na zimných cestách na úpätí Álp

V priebehu roka 2022 nasledovalo ďalšie testovanie v ďalších testovacích zariadeniach spoločnosti BMW Group, ako aj pri každodenných jazdách v Mníchove a okolí, ako aj v blízkosti závodu BMW Group Dingolfing. Úlohou bolo pokračovať v zdokonaľovaní technológie podvozku a akustických vlastností vozidla v najrôznejších podmienkach, ako aj zlepšovať výkon pohonnej jednotky, aby za každých podmienok poskytovala typickú radosť z jazdy.

 

Aj v tomto prípade sa časť vývojových prác zámerne realizovala počas chladnejších mesiacov na zľadovatených a zasnežených cestách v alpskom predhorí. Minulú zimu absolvovali prototypy modelu BMW i5, teraz už takmer bez maskovania a so skoro sériovými svetlometmi, pravidelné testy, aby sa overila funkčnosť a spoľahlivosť ich pohonných jednotiek a systémov riadenia podvozku na ceste a v extrémne náročných cestných a poveternostných podmienkach. Inžinieri automobilky BMW zapojení do projektu vozidla mohli priamo kontrolovať aktuálny stav vývoja prostredníctvom testovania v Bavorsku, rodisku značky BMW, ešte predtým, ako vo februári 2023 nastal čas vrátiť sa k testovaniu odolnosti pri polárnom kruhu.

 

Pozrite si Foto set 3

 

BMW i5 nadchne svojou bezkonkurenčnou ovládateľnosťou na ľade a snehu

Účelom druhého kola testovania vo Švédsku bolo doladenie všetkých riadiacich systémov pohonnej jednotky a podvozku. Vďaka povrchom s nízkou priľnavosťou boli testovacie plochy na zamrznutých jazerách v okolí Arjeplogu obzvlášť vhodné na jemné doladenie systému riadenia krútiaceho momentu v BMW i5 za presne reprodukovateľných podmienok. V novom BMW i5 sú stabilizačný systém DSC (Dynamic Stability Control), funkcia obmedzenia preklzu kolies v blízkosti aktuátora a systém riadenia krútiaceho momentu pohonu vzájomne prepojené, aby sa mohli v akejkoľvek jazdnej situácii flexibilne vzájomne dopĺňať a komunikovať medzi sebou. Výsledkom je, že plne elektrický sedan jazdí na ľade a snehu prinajmenšom rovnako dobre ako ktorýkoľvek iný konvenčne poháňaný model.

 

Integrovaná konštrukcia všetkých hnacích a podvozkových systémov podporuje vynikajúce jazdné schopnosti, ktoré model BMW i5 preukázal v zimných testoch. Čím náročnejšie boli podmienky, tým pôsobivejšia bola rýchlosť a presnosť riadiacich systémov v plne elektrickej verzii nového BMW radu 5 Sedan. Model BMW i5 ponúka harmonickú súhru optimálnej trakcie pri rozjazde a špičkovej jazdnej stability v zákrutách alebo pri brzdení, čo v porovnaní s ostatnými konkurentmi predstavuje výraznú výhodu.

 

Pozrite si Foto set 4

 

 

 

Kontakt pre médiá:

 

BMW Slovenská republika

Milan Stupka

Corporate Communications Manager

Mobil: 00 421 903 28 34 97

E-mail:  milan.stupka@bmwgroup.com

www.press.bmwgroup.com/slovak

 

Média web stránka:  www.press.bmwgroup.com/slovak

Facebook: http://www.facebook.com/BMWGroup

Twitter: http://twitter.com/BMWGroup

YouTube: http://www.youtube.com/BMWGroupview

Google+: http://googleplus.bmwgroup.com

 

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia. Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy. Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie. Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste.

 

BMW Group

 

Spoločnosť BMW Group je prostredníctvom značiek BMW, MINI, Rolls-Royce a BMW Motorrad najväčším výrobcom prémiových automobilov a motocyklov na svete. Okrem toho ponúka aj produkty značkového financovania a služby mobility. BMW Group prevádzkuje 31 výrobných a montážnych podnikov v 15 krajinách a predajnú sieť so zastúpeniami vo viac ako 140 krajinách.

Spoločnosť BMW Group zaznamenala v roku 2021 celosvetový predaj viac než 2,5 mil. osobných automobilov a viac než 194 000 motocyklov. V hospodárskom roku 2020 činil zisk pred zdanením 5,222 miliardy eur, celkový obrat dosiahol výšku 98,990 miliardy eur. Spoločnosť BMW Group zamestnávala k 31. decembru 2020 po celom svete 120 726 spolupracovníkov.

Úspech spoločnosti BMW Group sa vždy zakladal na vizionárskom myslení a na zodpovednom konaní. Ekologické programy a sociálna udržateľnosť preto tvorili integrálnu súčasť stratégie spoločnosti v rámci celého hodnotového reťazca a to od výroby až po záver fázy životnosti všetkých produktov.

 

BMW Slovenská republika – priamy zástupca výrobcu na Slovensku

 

BMW Slovenská republika, ako priamy slovenský zástupca výrobcu BMW Group v Mníchove, vznikol v roku 2006. Spoločnosť sleduje stratégiu dlhodobých partnerstiev pre dlhodobo udržateľnú predajnú a servisnú sieť. BMW Slovenská republika ponúka na slovenskom trhu špičkové automobily, motocykle a prémiové služby. Sieť partnerov tvorí:

Desať autorizovaných predajcov a servisov automobilov značky BMW - Auto Palace a Group M v Bratislave, Lion Car v Banskej Bystrici, Dunauto v Dunajskej Strede, Rija Bavaria v Nitre, T.O.B. v Trenčíne, Bavaria TT v Trnave, MD Bavaria v Žiline, Regnum Bavaria v Prešove a Regnum Košice v Košiciach.

 

Jeden autorizovaný Servis-only servisný zástupca značky BMW, spoločnosť Auto Motiv, v Bratislave.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach.

 

Dvaja autorizovaní predajcovia MINI so servisom značky v Bratislave a v Košiciach a samostatné servisné prevádzky v Bratislave, Žiline, Nitre a Banskej Bystrici.

 

Štyria autorizovaní predajcovia motocyklov BMW so servisom v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a v Žiline.

 

BMW Financial Services Slovakia, s.r.o., je priamy zástupca celosvetovej divízie BMW Financial Services poskytujúcej finančné a poistné produkty v rámci skupiny BMW Group.

Article Offline Attachments.

Article Media Material.

My.PressClub Prihlásiť
 

BMW Group Streaming

Media & Stakeholder Days.

01.09. and 02.09.2023.

Follow our webcasts of the MINI and BMW Group Keynotes at the Media & Stakeholder Days 2023.

Open Streaming Page

CO2 emission information.

Hodnoty spotreby paliva, emisií CO2, spotreby elektrickej energie a zobrazené rozsahy sú stanovené podľa európskeho nariadenia (EC) 715/2007 v znení uplatniteľnom v čase typového schválenia.

Namerané hodnoty sú na základe cyklu WLTP podľa smernice (EC) 1151/2017 a môžu sa líšiť v závislosti od zvolenej výbavy.

Uvedený rozsah hodnôt zohľadňuje rôzne konfigurácie zvoleného modelu a nie je súčasťou akejkoľvek ponuky, je určený výlučne na porovnanie.

Príručka o spotrebe paliva a emisiách CO2, ktorá obsahuje údaje o všetkých modeloch nových osobných automobilov, je bezplatne k dispozícii v každom predajnom mieste BMW Slovenská republika.

Add your filter tags.

Tlačová správa
Press Kit
Prejav
Fact & Figures
Updates
Top-Topic
Submit filter
Clear all
 
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
 
Prihlásiť